Minimal

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Δεν ξερω τι εχεις κανει με τοποθετηση, λεω βασει αυτων που μετρησες ως εχουν.
Κοιτα αυτοι θελουν να εχουν μεγιστα αποτελεσματα σε μεγαλυτερο φασμα , ποιο εντυπωσιακα για να μεινει ο μεσος πελατης ικανοποιημενος.
Εξηγησα το σκεπτικο,τα εχω δει ολα και πολλα αλλα, απο τη μια και απο την αλλη, το μπασο στο τελος ειναι η μεγιστη προτεραιοτητα...στον ιδιο ογκο ποιες θα ειχαν μεγαλυτερο οφελος στις χαμηλες ?
Οι στοχευμενες της ειναι ευρους μιας οκταβας αρκετα καλες αλλα οχι τοσο κεντραρισμενες π.χ.σε ευρος 1/5-1/10 oct αναλογως για να χτυπησεις τη ριζα, αλλα παλι και ετσι ειναι καλες και οπως ειδες βοηθουν και υψηλοτερα..
Δεν ξερω επισης τι τους ζητησες , εαν ηθελες αποκριση συχνοτητας και χρονο και ποσο, σιγουρα παντως θα βοηθουσαν στο χρονο. Γενικα ειμαι υπερ των στοχευμενων γιατι δουλεουν με πιεση ,αυτη ειναι κοντα στα συνορα, αλλα βολευεται και καταλαμβανει λιγοτερο χωρο απο τις ευρεου φασματος.
Το μυστικο ειναι να ξερεις που ακριβως να τις τοποθετησεις για να παρεις τα μεγιστα και αυτο μπορει να μην ειναι γωνια ...
Αυτος ειναι ενας αλλος λογος που δεν τις προτεινουν,θα διαβασεις που ιδιες σε αλλους δουλεψαν και σε αλλους δεν εκαναν τιποτε...
Εγω για σπιτι θα ξεκινουσα να πιασω την ~63hz την ταβανισια δηλαδη που εχει την αισθηση στηθους και θα συμπληρωνα με ευρεους φασματος, και εαν υπηρχε χωρος θα πηγαινα παρακατω...
Τελοςπαντων ενας πολεμος ειναι ,ο καθενας επιλεγει τη στρατηγικη του...:drinks:
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Δεν έχεις άδικο στο σκεπτικό σου, στρατηγική είναι. Στο ταβάνι πάντως 25 πόντους πάχος που είναι η scorpus δεν μπορώ να βάλω. Θα βρίσκω :p :p :p

Τώρα σε κάθε περίπτωση αγοράστηκαν και όταν στηθούν κανονικά θα δούμε τι ψάρια πιάσαμε.
 


Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Λάθος :laugh:.... Δε χρειάζεται να τοποθετηθεί ταβάνι, επειδή είναι μοουντ ταβάνιου... ή πατωματος:whistling:
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Μεταφορά στο γραφειάκι τώρα.

Ήρθε το πιτσιρίκι για το γραφείο (SMSL). Άναψε (θετικό), το πισάκι το είδε με τη μία, το ίδιο και το roon σαν lossless. Μια χαρά δηλαδή. εμφανισιακά είναι ωραίο και το περίεργο φορμάτ... περίεργο :p. Το χειριστήριο ψεύτικο κλασσικά. Τώρα αν παίζει δεν ξέρω, γιατί δεν έχω ηχεία ακόμα. Στην Ελλάδα του 2020 σου έρχονται πιο γρήγορα τα πράγματα από το εξωτερικό παρά από την Ελλάδα :(.

1588597955008.png
 




Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Μια χαρά ακούγεται και mono πάντως... επίσης αν θες αλλάζεις και τα καλώδια στο dac όποτε γουστάρεις και είναι γούστο σου και επιλογή πιο κανάλι θα ακούσεις. Όχι με το ζόρι τώρα να ακούς και τα δύο ταυτόχρονα. Έλεος με τη δικτακτορία του stereo. :roflmao: :roflmao: :roflmao:

Η πικρή αλήθεια είναι η Speedex "έσπασε" μια αποστολή και ήρθε σήμερα το ένα δεματάκι και περιμένω ακόμα το δεύτερο....
 


Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Κολλημένος με τα Neumann

:thumbsup:
Είμαι πάααααρα πολύ ευχαριστημένος από τα 310.

Για το τσιτσιμπλίκι που θα μπει μεταξύ PC και ηχείων 200-300... max να πάω στα 400.
Τα ηχεία θα είναι yamahάκια 5 ή 7 ή adam T series (5 ή 7) ή μια επιλογή λίγο πιο advanced που σκέφτομαι.
Sub τίποτα. Θα μπει στο μέλλον λογικά αλλά θέλω να είμαι προετοιμασμένος.
Για την χρήση στο γραφείο είναι overkill γιατί κατά 90% μιλάμε για μέτριες εντάσεις όσο δουλεύω. Πολύ σπάνια θα ακούσω πιο δυνατά και σοβαρά μουσική στο γραφείο. Απλώς υπήρχαν σε αγγελία από φίλο στο site σε εξαιρετική κατάσταση* (τουλάχιστον το ένα που έχει έρθει :roflmao: ) και είπα να κάνω την υπέρβαση με "συλλεκτική" λογική. Δηλαδή, σε πιθανή μετακόμιση σε πιο πρόσφορο χώρο να αποτελέσουν λύση για Sr και να μου λείπει ένα 310 για μπροστά μόνο. Κάτι που θα κάνει πιο προσιτή την σκέψη για ένα 5.2 ας πούμε ;) .

*η αλήθεια είναι ότι τα Neumann είναι σαν μικρά τανκς. Τουλάχιστον εμένα αυτή την αίσθηση μου δίνουν και τα 310 αλλά ειδικά τα 120 με την μεταλλική γρίλια. Άρα πρέπει να τα έχεις κακοποιήσει πραγματικά για να μην είναι σε καλή κατάσταση.
 

Μηνύματα
246
Reaction score
60
Μεταφορά στο γραφειάκι τώρα.

Ήρθε το πιτσιρίκι για το γραφείο (SMSL). Άναψε (θετικό), το πισάκι το είδε με τη μία, το ίδιο και το roon σαν lossless. Μια χαρά δηλαδή. εμφανισιακά είναι ωραίο και το περίεργο φορμάτ... περίεργο :p. Το χειριστήριο ψεύτικο κλασσικά. Τώρα αν παίζει δεν ξέρω, γιατί δεν έχω ηχεία ακόμα. Στην Ελλάδα του 2020 σου έρχονται πιο γρήγορα τα πράγματα από το εξωτερικό παρά από την Ελλάδα :(.

View attachment 164762

Καλημερα, μπορειτε να μου πειτε τις εντυπωσεις σας απο το dac εειδη σκεφτομουν και εγω να το αγορασω?
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Καλημερα, μπορειτε να μου πειτε τις εντυπωσεις σας απο το dac εειδη σκεφτομουν και εγω να το αγορασω?
Καλημέρα. Δεν είμαι ο καταλληλότερος για εντυπώσεις. Δεν έκανα κάποιο AB τεστ να σου πω την αλήθεια με το SHD. Δεν έχω περιέργεια για τέτοια θέματα. Από λειτουργικά πράγματα φαίνεται μια χαρά για αυτό που το θέλω. Είναι γρήγορο στο boot, σταθερό, ότι έπαιξα από tidal που ήταν μεγαλύτερης ανάλυσης το είδε μια χαρά και μέχρι στιγμής δεν έχω pops ή τίποτα τέτοιο κουλό. Στον ήχο δεν νιώθω να μου λείπει κάτι. Το setup δεν είναι έτοιμο ακόμα βέβαια οπότε τι να κρίνεις; Και έτοιμο να ήταν όμως, είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν θα μου λείπει κάτι που δεν θα σχετίζεται με ηχεία- τοποθέτηση- δωμάτιο.

Η επιλογή μου έγινε κυρίως λόγω balanced σε συνδυασμό με την τιμή και τις αρκετά καλές μετρήσεις. Το μόνο ερωτηματικό που έχω είναι η αξιοπιστία. Αν εξαιρέσεις το remote που είναι τυπικό κινέζικο το κουτάκι του δείχνει στιβαρό. Μικρή σημασία έχει αυτό βέβαια. Θα δείξει.
 


Μηνύματα
397
Reaction score
446
το μεσαίο (το χρωματιστό) που είναι για διάχυση (?), πολύ όμορφο.
Και αυτό από gikacoustics;
 


Μηνύματα
397
Reaction score
446
ναι κι εμένα περίεργο μου φάνηκε.
Υπάρχει κάποιο link;

ok, το βρήκα.
 



Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Αξιόπιστο πριν- μετά δεν υπάρχει γιατί μαζεύτηκαν τα χαλιά στο ενδιάμεσο άρα θα ανέβηκε το RT μεσαία και πάνω. Γύρω στα 450 είναι το RT από 100- 5Κ από πολύ γρήγορα που είδα. Ισιωσε αρκετά. Μετρήσεις (κανονικές) τον Ιούνιο μάλλον.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.677
Μηνύματα
2.869.798
Members
37.945
Νεότερο μέλος
MORPH
Top