New Home Cinema...in progress

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Προσωπικά δεν προσπαθώ να πιέσω για reference κατάσταση καθώς είναι κάτι που δεν τον ενδιαφέρει.

Πρέπει όμως να καταλάβει ότι εφόσον υπάρχει έστω και ένα Χ level ενδιαφέροντος σε κάποιο σημείο την οπτικοακουστικής ψυχαγωγίας (εικόνα στην περίπτωση μας), πρέπει να μπει επαγγελματίας. Όχι για να του δώσει το reference, αλλά για να πάρει τα μέγιστα από αυτά που του επιτρέπει ο χώρος και η τσέπη. Μόνος του δεν θα πάρει τίποτα.
Έχεις απόλυτο δίκιο.
 

Μηνύματα
28
Reaction score
22
Καλημερες

Βιασύνη και μη διαλακτικότητα βλέπω.
Πεταμένα λεφτά προβλέπω :D
Δεν βιαζομαι καθολου,γιαυτο ειμαι εδω και συζηταω με ανθρωπους που γνωριζουν το αντικειμενο.Το θεμα ειναι ομως οτι σε καθε forum ο topic starter πρεπει να δωσει στους συνομιλητες του να καταλαβουν τι ζηταει για να υπαρξει αντιστοιχη συζητηση.Δεν γινεται πχ να με ρωταει ο πατερας μου τι τηλεοραση να παρει και να του προτεινω μια oled επειδη εχει καλυτερα μαυρα γιατι αφενως δεν βλεπει τα μαυρα αφετερου δεν τον ενδιαφερει κιολας.

Καταλαβαινω οτι πολλοι ασχολουνται με πολυ συγκεκριμενα πραγματα και προσπαθουν να τελειοποιησουν το αντικειμενο αυτο,ειναι το hobby τους,οπως πχ ο ηχος αλλα εγω δεν ανηκω σε αυτη την κατηγορια.
Οταν βεβαια κανεις μια κατασκευη το μονο ευκολο ειναι να πεταξεις 4 αναμονες,συμφωνω απολυτα.Αλλα σιγουρα δεν θελω να πεταξω το ηχοσυστημα μου το οποιο αγορασα περσυ για να εχω 4 ηχεια στην οροφη αντι για 2.Συμπερασματικα διαλακτικοτητα υπαρχει,μπορω να βελτιωσω το χωρο μου για μελλοντικες αναβαθμισεις αλλα να αλλαξω τον ενισχυτη που πηρα περσυ δεν θελω.

Εικόνα και ήχος χωρίς επαγγελματικό καλιμπρέησιον = πεταμένα χρήματα.
Και αμαξι κατω απο 500 αλογα ειναι για αποσυρση.Μη λεμε τα ιδια σε καθε ποστ.Οι αναγκες του καθε ανθρωπου διαφερουν.
Θα πρότεινα οπωσδήποτε 4 ηχεία ύψους, έστω και αν τα δύο θα είναι αναμονές. Χώρος και τρόπος υπάρχει. Ας γίνει χρήση του παρόντος ενισχυτή και όταν αργότερα αλλαχθεί θα είναι έτοιμα.
Αυτο το ειχα στο μυαλο μου μιας και θα μπουν γυψοσανιδες στο ταβανι οποτε 2 αναμονες ειναι ευκολο.

Στο θέμα εικόνα - οθόνη - TV εμμένω στην αρχική μου τοποθέτηση και πιστεύω πως αν η τηλεόραση δεν είναι στο βασικό immersive σύστημα εν καιρό θα το μετανιώσεις.
Σχετικά με την απόσταση, στην τελική πάρε την μεγαλύτερη TV που μπορείς - μπαίνει στο χώρο, βάλε και μια βάση να την τραβάς έξω και θα είσαι μια χαρά. Έπεσαν στα μάτια μου 83"αρες 4K κάτω από 2000€.
Τηλεοραση δεν υπαρχει περιπτωση να αλλαξω.Αυτο που βλεπω ομως ειναι ενα συστημα με βαση ωστε η τηλεοραση να βγαινει προς τα εξω.Μ αρεσει πολυ η προταση σου γιατι συμφωνω απολυτα με αυτα που λες αλλα δουλευω στο μυαλο μου την υλοποιηση.Η tv που ειναι το βασικο κομματι που περναω τον ελευθερο μου χρονο συμφωνω το πρεπει να κουμπωσει στον ενισχυτη.Τωρα στο PC φοραω ακουστικα και παιζω μονο κανα competitive game που χρειαζεσαι ακουστικα οποτε δεν με πολυκαιει να το κουμπωσω στο συστημα

Αυτό όμως εκτός του ότι είναι κλειστό δωμάτιο για συγκεκριμένη χρήση, έχει in wall ηχεία και acoustical transparent screen.

Αν θέλεις κάτι τέτοιο αλλάζουν όλα.
Επίσης, εδώ και αν θες επαγγελματίες. Από το design, μέχρι κατασκευές, installations, και, και, και....
εδειξα αυτο γιατι μ αρεσει το design του,οι καναπεδες κτλ.Οσο αναφορα την ηχητικη του εγκατασταση δεν εχω ιδιαιτερο θεμα ουτε εδωσα μεγαλη σημασια
 

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Και αμαξι κατω απο 500 αλογα ειναι για αποσυρση.Μη λεμε τα ιδια σε καθε ποστ.Οι αναγκες του καθε ανθρωπου διαφερουν.
Τις ανάγκες σου θα καλύψει ο καλιμπρέητορ, να βλέπεις και να ακούς καλύτερα στο χώρο εκμεταλλευόμενος αυτά που διαθέτεις.
 

Μηνύματα
28
Reaction score
22
Μια ιδέα που μου είχα είναι να βάλω το πανί και την tv σε αντιδιαμετρικους τοίχους.Αν η απόσταση είναι πχ 6 μέτρα να μπει ένας καναπές στα 4 μέτρα απόσταση απ το πανί και στον απέναντι τοίχο σε απόσταση 2 μέτρα η tv.Ανοίγοντας τον ενισχυτή να έχω ρυθμίσει τον ήχο να δίνει κανονικά 7.1 στον projector αλλά μετά αλλάζοντας την πηγή και βάζοντας tv τα πίσω ηχεία να αλλάζουν και να μετατρέπονται σε μπροστινά και τα μπροστινά να μετατρέπονται σε πίσω…δεν ξέρω αν το εξήγησα σωστά αλλά παίζει να γίνεται κάτι τέτοιο;;
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Αν δεν κάνω λάθος υπάρχει μόνο ένα μηχάνημα που το κάνει αυτό (γκχtrinnovγκχ), αλλά κοστίζει, πιθανότατα, όσο όλο το project σου. 🙂

Εκεί, θες δε θες, είσαι στο απόλυτο reference.
Ταβάνι, δεν πάει παραπάνω.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.451
Reaction score
5.550
Μια ιδέα που μου είχα είναι να βάλω το πανί και την tv σε αντιδιαμετρικους τοίχους.Αν η απόσταση είναι πχ 6 μέτρα να μπει ένας καναπές στα 4 μέτρα απόσταση απ το πανί και στον απέναντι τοίχο σε απόσταση 2 μέτρα η tv.Ανοίγοντας τον ενισχυτή να έχω ρυθμίσει τον ήχο να δίνει κανονικά 7.1 στον projector αλλά μετά αλλάζοντας την πηγή και βάζοντας tv τα πίσω ηχεία να αλλάζουν και να μετατρέπονται σε μπροστινά και τα μπροστινά να μετατρέπονται σε πίσω…δεν ξέρω αν το εξήγησα σωστά αλλά παίζει να γίνεται κάτι τέτοιο;;
Τα έχεις πολύ μπερδεμένα.
Η όλη σκέψη αυτή είναι τέρμα λάθος.
Αν κάνεις κάτι τέτοιο, απλά διαλέγεις αν θα έχεις τα ηχεία στον προβολέα ή στην TV.

Αυτά που θες να κάνεις πρέπει να στα αναλάβει κάποιος ειδάλλως αποτέλεσμα δεν θα έχεις, και πιθανόν να γίνουν και ζημιές.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Μπορούν και ....

Τα τρένα,ο ηλεκτρικός ,το μέτρο,κάποια φέριμποτ :party:
 

Μηνύματα
28
Reaction score
22
Οκ δεν γίνεται…just checked…

Μια άλλη σκέψη μου τώρα…Έχουμε την tv με την ηχομπαρα και τον projector με τον avr σε διαφορετικά σημεία…και ένα ps5 με το οποιο θελουμε να παίζουμε είτε στη tv είτε στον projector.Η λύση είναι το hdmi switcher,δλδ ps5 to switcher και από κει ένα hdmi στον AVR και ένα στη τηλεόραση.Λογικά hdmi 2.0 καλώδιο άρα 4k60hz…Σωστά δεν τα λέω;;
 

Μηνύματα
35
Reaction score
4
Να κανω μια πιθανα χαζη ερωτηση ?
Δε γινεται να συνδεθει μεσω hdmi το Pc στον ενισχυτη απο τον οποιο θα εχει εξοδο και στην tv & στον προβολεα, ωστε να γινει η δουλεια μια και καλη?
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.451
Reaction score
5.550
Να κανω μια πιθανα χαζη ερωτηση ?
Δε γινεται να συνδεθει μεσω hdmi το Pc στον ενισχυτη απο τον οποιο θα εχει εξοδο και στην tv & στον προβολεα, ωστε να γινει η δουλεια μια και καλη?
Και ποιό μαγικό καλώδιο θα αλλάζει τις θέσεις των ηχείων αφού τα setup θα έχουν διαφορετικό orientation ? :D
 

Μηνύματα
35
Reaction score
4
Και ποιό μαγικό καλώδιο θα αλλάζει τις θέσεις των ηχείων αφού τα setup θα έχουν διαφορετικό orientation ? :D
Διαφορετικο orientation λογω gaming vs movies ή εννοεις την περιπτωση που προτεινε να ειναι διαμετρικα αντιθετα η tv και το πανι? Γιατι δε μιλαω για τη 2η περιπτωση αλλα να ειναι η tv μαζι με το πανι και απλα να μπορει να βγει προς τα εξω (οπως αναφερθηκε νωριτερα)
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.451
Reaction score
5.550
αφού δεν θέλει λέει να βάλει TV και πανί στο ίδιο σημείο και μεριά.
 

Μηνύματα
35
Reaction score
4
αφού δεν θέλει λέει να βάλει TV και πανί στο ίδιο σημείο και μεριά.
Βασιστηκα σε αυτο που λεει παραπανω:
" Τηλεοραση δεν υπαρχει περιπτωση να αλλαξω.Αυτο που βλεπω ομως ειναι ενα συστημα με βαση ωστε η τηλεοραση να βγαινει προς τα εξω.Μ αρεσει πολυ η προταση σου γιατι συμφωνω απολυτα με αυτα που λες αλλα δουλευω στο μυαλο μου την υλοποιηση.Η tv που ειναι το βασικο κομματι που περναω τον ελευθερο μου χρονο συμφωνω το πρεπει να κουμπωσει στον ενισχυτη. "
Θεωρησα οτι εννοουσε TV & πανι στην ιδια μερια με την tv σε βαση ωστε να βγαινει προς τα εξω και να πλησιαζει οσο το δυνατον περισσοτερο στη θεση θεασης και το πανι να εχει τη δυνατοτητα να κατεβαινει μπροστα απο τη μαζεμενη τερμα πισω tv .
Αν καταλαβα λαθος οκ δεν ειναι εφικτο.
 

Μηνύματα
28
Reaction score
22
Επεξεργάζομαι μια τέτοια λύση,την τηλεόραση σε ένα έπιπλο με ροδάκια η οποία θα αλλάζει θέση ανάλογα με τη χρήση και στο ίδιο orientation με το πανί.

θα τοποθετηθουν τα μηχανήματα και τα έπιπλα που έχω ήδη,στο χώρο και θα αποφάσισω αφού δω τι βολεύει και τι όχι.

Θα επανέλθω με φωτογραφίες
 


billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.451
Reaction score
5.550
Το κεντρικό ηχείο θα το μεταφέρεις και αυτό;
Τα front ηχεία που θα είναι;
Αν τα έχεις πίσω στις θέσεις αριστερά και δεξιά της οθόνης προβολής (πανιού), θα είναι λάθος όταν έχεις την TV κ.ο.κ.
 

Μηνύματα
28
Reaction score
22
Τα ηχεία δεν γίνεται να τα μεταφέρω.θα έχω ένα σωστό σύστημα ήχου για το πανί και για την τηλεόραση πρόχειρα.Άλλη λύση δεν υπάρχει εκτός αν η τιβι μπει ξεχωριστά και δουλέψω ηχομπαρα και τέλος…
 

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Τα ηχεία δεν γίνεται να τα μεταφέρω.θα έχω ένα σωστό σύστημα ήχου για το πανί και για την τηλεόραση πρόχειρα.Άλλη λύση δεν υπάρχει εκτός αν η τιβι μπει ξεχωριστά και δουλέψω ηχομπαρα και τέλος…
Αυτό θα πρότεινα , βάλε μια ηχόμπαρα στη tv και τέλος .
Στο δικό μου στήσιμο έχω μια ηχόμπαρα που χρησιμοποιώ στη Sony για καθημερινή χρήση , όταν παίζω εκεί ps5 βάζω ακουστικά.
Ταινίες , ποδόσφαιρο , μπάσκετ , formula 1 στον προβολέα με το ηχοσύστημα .
Τα βάλε βγάλε γύρνα θα σε κουράσουν .
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Εγώ πάλι δουλεύω το σύστημα συνέχεια. Είτε βλέπω Netflix (και τα άλλα που έρχονται), είτε ταινία από τον server.
Δεν το αλλάζω με τίποτα. Σημαντικό ρόλο παίζει βέβαια και ο άθλιος ήχος της TV.
 

Μηνύματα
254
Reaction score
219
Τα ηχεία δεν γίνεται να τα μεταφέρω.θα έχω ένα σωστό σύστημα ήχου για το πανί και για την τηλεόραση πρόχειρα.Άλλη λύση δεν υπάρχει εκτός αν η τιβι μπει ξεχωριστά και δουλέψω ηχομπαρα και τέλος…
......εγω εβαλα ροδακια σε 3αρι καναπε και τον παω βολτα οπου γουσταρω ....
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.268
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top