On-Wall στήριξη ηχείων σε γυψοσανίδα - Πως?

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Ναι, αυτή είναι η κλασσική και δοκιμασμένη λύση που χρησιμοποιείται ευρέως από τους στουντιάδες. Είναι ακριβή, και λένε ότι διατηρεί την ημι-ρευστότητά της ακόμα και μετά 15+ χρόνια.

Απέφυγα να προτείνω κόλλες, επειδή . . . άλλα η ζωή αποφάσισε και δεν προχώρησα τελικά σε τέτοιες κατασκευές, οπότε δεν έχω ιδίαν πείρα.

Απ' ότι λένε πάντως στα φόρουμς, πολύ φθηνότερη λύση που διατηρεί όμως κάποια αποτελεσματικότητα, είναι οι διάφορες ελαστικές σιλικόνες. Ακόμα καλύτερα τα διάφορα ελαστομερή και οι κόλλες πολυουρεθάνης που χρησιμοποιούν στις οικοδομές.
Μερικοί επιμένουν οτι οι πολύ φθηνότερες κόλλες μελαμίνης (της Titebond πχ) είναι αποτελεσματικότερες ακόμα και από την Green Glue. Ακόμα καλύτερες οι μαλακές πολυουρεθάνες δύο συστατικών (ο Geddes συνήθιζε να αναμιγνύει και γυάλινες "micro-spheres" της 3Μ).
Πολύ καλά λόγια και για Sikaflex ή Sikabond (δεν θυμάμαι για ποια από τις δύο - ή και τις δύο)

Σημ: όταν λένε "αποτελεσματικότερες", το λένε με κριτήριο την αυτοαπόσβεση σε εφαρμογή CLD
Παλιο λιγακι το ποστ αλλα για οποιον διαβαζει μελλοντικα το νημα αυτο και ενδιαφερεται να κολλησει δυο γυψοσανιδες μαζι, αντι για Green Glue μπορει να χρησημοποιησει κοινη παρμπριζοκολα, συγκεκριμενα Sikalastomer 710 https://www.skroutz.gr/s/26615280/Sika-SikaLastomer-710-Συγκολλητική-Παρμπριζόκολλα-Μαύρη-310ml-1347.html η οποια δεν ειναι τιποτα αλλο απο βουτυλικο στεγανωτικο (buttyl sealant) που ειναι η βαση και για την Green Glue.
Επειδη τα buttyl sealants παιρνουν πολυ χρονο να ωριμασουν και να σταθεροποιηθουν, οι γυψοσανιδες θα πρεπει να μεινουν ξαπλωμενες για τουλαχιστον 48 ωρες.
Ακομα καλυτερα κατα τη γνωμη μου ειναι αντι για δυο γυψοσανιδες να χρησημοποιηθει ενα φυλλο λεπτο OSB και απο πανω ενα φυλλο γυψοσανιδα ωστε να συνδιαζονται δυο υλικα με διαφορετικη συχνοτητα συντονισμου.
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Edit: " που ειναι η βαση και για την Green Glue " αυτο δεν ειναι σωστο αλλα δεν προλαβα να το κανω edit πριν περασει ο χρονος. Η Green Glue ειναι Latex Based. Εχουν ομως το ιδιο βασικο χαρακτηριστικο που ειναι οτι ειναι και τα δυο non-setting ελαστομερη που ειναι το ζητουμενο. Και τα δυο ειναι μη μονιμα και δεν θεωρουνται κολλες. Συνισταται το βιδωμα τους στα ακρα για λογους ασφαλειας. Ακομα και με τις βιδες (αρκει να ειναι στα ακρα) το ελαστομερες επιτρεπει την μεταξυ τους κινηση και κατ επεκταση την αποσβεση.
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.397
Reaction score
1.856
. . .για οποιον ενδιαφερεται να κολλησει δυο γυψοσανιδες μαζι, αντι για Green Glue μπορει να χρησημοποιησει κοινη παρμπριζοκολα, συγκεκριμενα Sikalastomer 710 https://www.skroutz.gr/s/26615280/Sika-SikaLastomer-710-Συγκολλητική-Παρμπριζόκολλα-Μαύρη-310ml-1347.html η οποια δεν ειναι τιποτα αλλο απο βουτυλικο στεγανωτικο (buttyl sealant). . .

. . . Επειδη τα buttyl sealants παιρνουν πολυ χρονο να ωριμασουν και να σταθεροποιηθουν, οι γυψοσανιδες θα πρεπει να μεινουν ξαπλωμενες για τουλαχιστον 48 ωρες. . . .

. . . Η Green Glue ειναι Latex Based. Εχουν ομως το ιδιο βασικο χαρακτηριστικο που ειναι οτι ειναι και τα δυο non-setting ελαστομερη που ειναι το ζητουμενο. Και τα δυο ειναι μη μονιμα και δεν θεωρουνται κολλες. Συνισταται το βιδωμα τους στα ακρα για λογους ασφαλειας. Ακομα και με τις βιδες (αρκει να ειναι στα ακρα) το ελαστομερες επιτρεπει την μεταξυ τους κινηση και κατ επεκταση την αποσβεση.
Ενδιαφέρον!

Ξέρουμε αν η παρμπριζόκολα διατηρεί την ημι-ρευστότητά της σε μεγάλο βάθος χρόνου χωρίς να ξεραίνεται; (στα φόρουμς οι στουντιάδες λένε ότι η Green Glue την διατηρεί για δεκαετίες) ;

Και τι ικανότητα έχει να φέρει διατμητικό φορτίο; Για μεγέθη τοίχου, η εξωτερική γυψοσανίδα έχει κάποιο βάρος, και δεν θα’θελα να καταλήξει να κρέμεται κυρίως από τις βίδες ασφαλείας

Ακομα καλυτερα κατα τη γνωμη μου ειναι αντι για δυο γυψοσανιδες να χρησημοποιηθει ενα φυλλο λεπτο OSB και απο πανω ενα φυλλο γυψοσανιδα ωστε να συνδιαζονται δυο υλικα με διαφορετικη συχνοτητα συντονισμου.
Εδώ (με πρωτεύον κριτήριο την αποτελεσματικότητα του CLD) υπάρχει ακόμα – και υπερτερεί στατιστικά – η άποψη ότι τα δύο φύλλα καλύτερα να είναι ίδια και του ιδίου πάχους, με την ίδια δηλαδή ιδιοσυχνότητα.

Μία παλλόμενη επίπεδη επιφάνεια, στην πραγματικότητα δεν είναι ένα τεντωμένο «σεντόνι» που μιά φουσκώνει προς τα πάνω, μιά προς τα κάτω. Αλλά υπάρχουν και εδώ modes, όπως ακριβώς και στην ακουστική χώρων, και η εικόνα της μοιάζει με τρικυμισμένη θάλασσα. Μπορεί το κέντρο να έχει εκτραπεί προς τα πάνω, ένας κύκλος γύρω από αυτό προς τα κάτω, σε άλλους κύκλους άλλα σημεία προς τα πάνω, άλλα προς τα κάτω, κοκ, με βασική συχνότητα, αρμονικές, κλπ κλπ

Όταν τα φύλλα είναι ίδια και κινούνται ομοιόμορφα, επιτυγχάνεται η μέγιστη παραμόρφωση – λέει η άλλη άποψη – του ενδιάμεσου ελαστομερούς, άρα και η μέγιστη απόσβεση
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Ενδιαφέρον!

Ξέρουμε αν η παρμπριζόκολα διατηρεί την ημι-ρευστότητά της σε μεγάλο βάθος χρόνου χωρίς να ξεραίνεται; (στα φόρουμς οι στουντιάδες λένε ότι η Green Glue την διατηρεί για δεκαετίες) ;

Και τι ικανότητα έχει να φέρει διατμητικό φορτίο; Για μεγέθη τοίχου, η εξωτερική γυψοσανίδα έχει κάποιο βάρος, και δεν θα’θελα να καταλήξει να κρέμεται κυρίως από τις βίδες ασφαλείας


Εδώ (με πρωτεύον κριτήριο την αποτελεσματικότητα του CLD) υπάρχει ακόμα – και υπερτερεί στατιστικά – η άποψη ότι τα δύο φύλλα καλύτερα να είναι ίδια και του ιδίου πάχους, με την ίδια δηλαδή ιδιοσυχνότητα.

Μία παλλόμενη επίπεδη επιφάνεια, στην πραγματικότητα δεν είναι ένα τεντωμένο «σεντόνι» που μιά φουσκώνει προς τα πάνω, μιά προς τα κάτω. Αλλά υπάρχουν και εδώ modes, όπως ακριβώς και στην ακουστική χώρων, και η εικόνα της μοιάζει με τρικυμισμένη θάλασσα. Μπορεί το κέντρο να έχει εκτραπεί προς τα πάνω, ένας κύκλος γύρω από αυτό προς τα κάτω, σε άλλους κύκλους άλλα σημεία προς τα πάνω, άλλα προς τα κάτω, κοκ, με βασική συχνότητα, αρμονικές, κλπ κλπ

Όταν τα φύλλα είναι ίδια και κινούνται ομοιόμορφα, επιτυγχάνεται η μέγιστη παραμόρφωση – λέει η άλλη άποψη – του ενδιάμεσου ελαστομερούς, άρα και η μέγιστη απόσβεση
Ναι η παρμπριζοκολλα κρατάει την ελαστικότητα της όχι για 10 και 15 χρόνια αλλά για πάντα. Δεν ξεραίνεται ποτέ. Είναι το χαρακτηριστικό του buttyl σαν υλικό.
Ίδιο υλικό χρησιμοποιείται και στις διάφορες ταινίες επιδιόρθωσης τύπου flex tape. Την αντοχή της σε διάτμηση δεν την γνωρίζω. Πιστεύω ότι λόγω της μεγάλης επιφάνειας και σε συνδυασμό με τις βίδες δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα. Έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές sikalastomer σε άλλες εφαρμογές και όταν σταθεροποιηθεί τελείως αν και ελαστική έχει τέλεια πρόσφυση και γίνεται σαν λάστιχο. Για πλήρη ωρίμανση θέλει πάνω από μια εβδομάδα ενώ ευνοειται και επιταχύνεται η διαδικασία ωρίμανσης όταν υπάρχει υγρασία.
Για το θέμα των ίδιων η διαφορετικών φύλλων θα το δεχθώ μια που δεν έχω διαβάσει κάποιο σχετικό άρθρο που να αναλύει το θέμα σε βάθος. Την σύσταση για τοιχώματα αποτελούμενα από ένα φύλο OSB και ενα φύλλο γυψοσανίδα (drywall) την έχω διαβάσει και την έχω δει σε σχετικά φόρουμ και αυτό φυσικά δεν μπορεί να αποτελεί απόδειξη ότι έτσι είναι καλύτερα. Οπότε δεκτη η παρατήρηση σου. Θα την έχω υποψην.

Α ναι, να μην το ξεχάσω, εφαρμογή οπωσδήποτε με γάντια. Κολλάει παντού, τρέχει ασταμάτητα για αρκετά λεπτά ακόμα.κι αν σταματήσεις να πρεσαρεις το πιστόλι και δεν βγαίνει από τα χέρια με τίποτα. Την πρώτη φορά που τη χρησημοποιησα είχα κόλλες στα χέρια για ένα μήνα.
 
Last edited:

Μηνύματα
288
Reaction score
67
Ναι η παρμπριζοκολλα κρατάει την ελαστικότητα της όχι για 10 και 15 χρόνια αλλά για πάντα. Δεν ξεραίνεται ποτέ. Είναι το χαρακτηριστικό του buttyl σαν υλικό.
Ίδιο υλικό χρησιμοποιείται και στις διάφορες ταινίες επιδιόρθωσης τύπου flex tape. Την αντοχή της σε διάτμηση δεν την γνωρίζω. Πιστεύω ότι λόγω της μεγάλης επιφάνειας και σε συνδυασμό με τις βίδες δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα. Έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές sikalastomer σε άλλες εφαρμογές και όταν σταθεροποιηθεί τελείως αν και ελαστική έχει τέλεια πρόσφυση και γίνεται σαν λάστιχο. Για πλήρη ωρίμανση θέλει πάνω από μια εβδομάδα ενώ ευνοειται και επιταχύνεται η διαδικασία ωρίμανσης όταν υπάρχει υγρασία.
Για το θέμα των ίδιων η διαφορετικών φύλλων θα το δεχθώ μια που δεν έχω διαβάσει κάποιο σχετικό άρθρο που να αναλύει το θέμα σε βάθος. Την σύσταση για τοιχώματα αποτελούμενα από ένα φύλο OSB και ενα φύλλο γυψοσανίδα (drywall) την έχω διαβάσει και την έχω δει σε σχετικά φόρουμ και αυτό φυσικά δεν μπορεί να αποτελεί απόδειξη ότι έτσι είναι καλύτερα. Οπότε δεκτη η παρατήρηση σου. Θα την έχω υποψην.

Α ναι, να μην το ξεχάσω, εφαρμογή οπωσδήποτε με γάντια. Κολλάει παντού, τρέχει ασταμάτητα για αρκετά λεπτά ακόμα.κι αν σταματήσεις να πρεσαρεις το πιστόλι και δεν βγαίνει από τα χέρια με τίποτα. Την πρώτη φορά που τη χρησημοποιησα είχα κόλλες στα χέρια για ένα μήνα.
εξαιρετικες πληροφοριες ευχαριστουμε για την ανανεωση με νεο υλικο
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.397
Reaction score
1.856
. . . Για το θέμα των ίδιων η διαφορετικών φύλλων θα το δεχθώ μια που δεν έχω διαβάσει κάποιο σχετικό άρθρο που να αναλύει το θέμα σε βάθος. Την σύσταση για τοιχώματα αποτελούμενα από ένα φύλο OSB και ενα φύλλο γυψοσανίδα (drywall) την έχω διαβάσει και την έχω δει σε σχετικά φόρουμ και αυτό φυσικά δεν μπορεί να αποτελεί απόδειξη ότι έτσι είναι καλύτερα. Οπότε δεκτη η παρατήρηση σου. Θα την έχω υποψην. . . .
Και για τα όμοια φύλλα δεν έχω διαβάσει καμία βαθυστόχαστη ανάλυση, γνώμη είναι, που στατιστικά υπερισχύει λίγο. ΙΜΗΟ η εξήγηση ευσταθεί.
Άλλοι υποστηρίζουν ίδια τελική σκληρότητα και όχι αναγκαστικά ίδια φύλλα - δηλαδή ένα πιο σκληρό, και ένα πιο μαλακό αλλά πιο χοντρό. Δεν θα το προτιμούσα (και πάλι ΙΜΗΟ).

Αλλο: Ξαναδιαβάζοντας την προτροπή σου για Sikalastomer 710 , θυμήθηκα ότι μιλάνε με σχετική σιγουριά για το Sikaflex και υποθέτουν οτι και το Sikabond θα αποδώσει καλά. Ξέρουμε τίποτα για δαύτα;
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Και για τα όμοια φύλλα δεν έχω διαβάσει καμία βαθυστόχαστη ανάλυση, γνώμη είναι, που στατιστικά υπερισχύει λίγο. ΙΜΗΟ η εξήγηση ευσταθεί.
Άλλοι υποστηρίζουν ίδια τελική σκληρότητα και όχι αναγκαστικά ίδια φύλλα - δηλαδή ένα πιο σκληρό, και ένα πιο μαλακό αλλά πιο χοντρό. Δεν θα το προτιμούσα (και πάλι ΙΜΗΟ).

Αλλο: Ξαναδιαβάζοντας την προτροπή σου για Sikalastomer 710 , θυμήθηκα ότι μιλάνε με σχετική σιγουριά για το Sikaflex και υποθέτουν οτι και το Sikabond θα αποδώσει καλά. Ξέρουμε τίποτα για δαύτα;
Τα προιοντα sikaflex ειναι κολλες οι οποιες με την παροδο του χρονου χανουν την ελαστικοτητα τους και ξεραινονται. Τα προιοντα Sikalastomer που ειναι της ιδιας εταιριας, ειναι ελαστομερη που διατηρουν την ελαστικοτητα τους γιατι αυτη ειναι η δουλεια τους. Δεν ειναι ομως κολλες, ειναι στεγανωτικα.
Εγω αν εφτιαχνα αυτη τη στιγμη κατι τετοιο θα χρησημοποιουσα και τα δυο.

Sikaflex στο κεντρο και στις δυο ακρες και Sikalastomer σε ολο το υπολοιπο.
Το σκεπτικο ειναι το Sikaflex να εξασφαλισει την σταθεροτητα με εφαρμογη στο κεντρο (οπου αν κλειστει γυρω γυρω με Sikalastomer και δεν περναει αερας, δεν θα ξεραθει τοσο ευκολα με την παροδο του χρονου) και στα ακρα και sikalastomer σε ολη την υπολοιπη επιφανεια να παιζει το ρολο του αποσβεστικου.
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.397
Reaction score
1.856
Και γιατί να βάλεις Sikaflex στο κέντρο και όχι μόνο στα άκρα ;
Το Sikalastomer είναι πολύ ρευστό ;
Sikalastomer αναμιγνύεται με Sikaflex σε κάποια αναλογία ;
Με κάτι άλλο ;
 

kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
914
Reaction score
957
Εχω βάλει παλαιότερα δεκάδες γυψοσανίδες με ηχεία IN WALL. Το μεγαλύτερο πρόβλημά σου είναι οι ρωγμές που θα δημιουργηθούν με τη χρήση των ηχείων και πιο σπαστικό από αυτές, ο συντονισμός που μπορεί να έχεις σε διάφορες συχνότητες. Άρα
1) μονόδρομος η τοποθέτηση ειδικού υλικού σε οποιαδήποτε επαφή γυψοσανίδας με άλλο υλικό, πχ μεταλλικοί δοκοί όπου θα βιδωθεί.
2) Για ηχομόνωση του δίπλα χώρου και σωστή στήριξη ηχείων μόνο σάντουιτσ σανίδες με βινύλιο ηχομονωτικό ενδιάμεσα! Τουλάχιστον 2μμ και σημαντικού βάρους.
3) ΔΕΝ καρφώνουμε πλαίσια στήριξης απευθείας σε τοίχο ή ταβάνι! Όλοι οι κραδασμοί θα μεταφερονται παντού. Υπάρχουν ειδικά υλικά που μπαίνουν ενδιάμεσα.
4) Δεν ανοίγουμε απλά μιά τρύπα στη γυψοσανίδα και πακτώνουμε ηχείο! Αν το ηχείο δεν έχει δική του ειδική βάση στερέωσης σε γυψοσανίδα, τότε την επενδύουμε στα σημεία επαφής με ελαστικό υλικό ή ηχομονωτικές λωρίδες. Πίσω από το ηχείο υλικό σαν αυτό που έχουν μέσα τα ηχεία δαπέδου.
5)Καλώδια ηχείων αν δεν είναι σε σωλήνα, οποσδήποτε με προδιαγραφές In Wall, αλλιώς θα οξειδωθούν σε 3 χρόνια, θα πας να τα τραβήσεις και θα κόβονται.

Αυτά τα λίγα για αρχή!
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Και γιατί να βάλεις Sikaflex στο κέντρο και όχι μόνο στα άκρα ;
Το Sikalastomer είναι πολύ ρευστό ;
Sikalastomer αναμιγνύεται με Sikaflex σε κάποια αναλογία ;
Με κάτι άλλο ;
Το Sikalastomer 710 και όσα Sikaflex έχω χρησημοποιησει έχουν πάνω κάτω την ίδια ρευστότητα κατά την εφαρμογή. Τα Sikaflex όταν σταθεροποιηθούν μετά από μερικές ώρες σκληραίνουν και γίνονται συμπαγή με μερική ελαστικότητα. Το Sikalastomer όταν σταθεροποιηθεί γίνεται κάτι μεταξύ πλαστελίνης και λάστιχου.
Ο λόγος που θα έβαζα και στο κέντρο είναι για να υπάρχουν τουλάχιστον τρία σημεία που τα δύο φύλλα θα είναι κολλημένα με κόλλα και δεν θα στηρίζονται μόνο με το ελαστομερες. Ένα σημείο μικρής διαμέτρου, όχι παραπάνω από 10 εκατοστά θα ήταν αρκετό (αλλη μάρκα κόλλας παρόμοιων χαρακτηριστικών ονομάζεται liquid nails και το όνομα είναι πολύ χαρακτηριστικό της χρήσης που μπορεί να έχει το υλικό)
Δεν έχω δοκιμάσει να αναμιξω Sikaflex και Sikalastomer και δεν ξέρω τι αποτέλεσμα θα είχε.
 
Last edited:

Μηνύματα
14.985
Reaction score
20.658
ωραία τα λέτε αλλά δεν θα βρείτε μάστορα να τα κάνει.
τα συνεργεία δουλεύουν με υλικά που γνωρίζουν ήδη ή ρωτάνε την τεχνική υποστήριξη του προμηθευτή (πχ Knauf) για απορίες και περίεργες εφαρμογές , δεν θα κάνουν αυτά που προτείνετε αν δεν τους τα δείξει ο τεχνικός.

ενδεικτικά , επειδή λόγω εσωτερικής θερμομόνωσης έχω σχεδόν παντού γυψοσανίδα και μάλιστα μονή, ισχύουν τα παρακάτω:

- στηρίζεις οτι θες σε όποιο σημείο θες. υπάρχει πληθώρα βυσμάτων για γυψοσανίδα για διάφορες χρήσεις. με σειρά αντοχής , βύσμα σε απλή γυψοσανίδα, λαμαρινόβιδα σε στρωτήρα (το μεταλλικό στήριγμα), τελάρο (μεταλλικό ή ξύλινο) με πολλά σημεία αγκύρωσης σε γυψοσανίδα ή στρωτήρες και κλασσική περίπτωση για ντουλάπια κουζίνας αντικατάσταση γυψοσανίδας από κόντρα πλακέ.
- το πρόβλημα δεν είναι αν θα μείνει πάνω στο σημείο αγκύρωσης αλλά αν η ροπή που σχηματίζει θα παραμορφώσει τους στρωτήρες, αν πχ κρεμάς κάτι που ζυγίζει 20 κιλά, σε απόσταση πχ 25εκ, και το κρεμάς από μία σιδηρογωνιά με ύψος στον τοίχο πχ 10εκ θα παραμορφώσει τον στρωτήρα σε εκείνο το σημείο. η λύση είναι να μεταφέρεις την ροπή αυτή σε μια βέργα/επιφάνεια με μεγαλύτερο ύψος , αντί πχ 10 εκ να είναι 50εκ , αν αυτό δεν είναι εφικτό αλλάζοντας την βάση στήριξης τότε η εναλλακτική είναι το κόντρα πλακέ.
- στις περιπτώσεις που υπάρχει και παραδοσιακός τοίχος πίσω από την γυψοσανίδα, τα πράματα είναι πολύ πιο απλά, καθώς τα πολύ βαριά αντικείμενα είτε θα στηριχτούν απευθείας στον τοίχο (και θα κλείσει το άνοιγμα στην σανίδα με μερεμέτι) είτε σε κόντρα πλακέ και καδρόνια που θα μπουν περασιά με την γυψοσανίδα. Έτσι έχω στηρίξει την τηλεόραση για παράδειγμα.
- το πως αντιδρά η γυψοσανίδα στον ηχοβολισμό είναι κάτι που εξαρτάται και από το μονωτικό που την γεμίζει. ένας ορυκτοβάμβακας συμπιεσμένος έχει γενικά θετικά αποτελέσματα και δεν χρειάζεται περισσότερο ψείρισμα. Ο συνδυασμός ειδικά με διάτριτη σανίδα είναι εξαιρετικός.
- η ευκολία που μπαίνουν καλώδια , πρίζες κλπ στην γυψοσανίδα και οτι αν αλλάξεις γνώμη με εύκολο τρόπο τους αλλάζεις θέση είναι μοναδικό πλεονέκτημα. Εγώ προσωπικά δύσκολα θα κρατήσω συμβατικούς τοίχους σε επόμενο σπίτι αν και εφόσον.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.606
Reaction score
27.946
Σωστά. Καλά τα λέτε, αλλά αν δεν το έχει κάποιος με τέτοιες εργασίες να τα κάνει μόνος του, πολύ δύσκολα θα βρεθεί συνεργείο να γνωρίζει, και βέβαια επίβλεψη γιατί αλλιώς καληνύχτα.

Καλύτερη λύση σε τέτοιες εργασίες είναι η μελέτη και κατασκευή να γίνει από την εταιρεία που θα αναλάβει όλο το έργο. Τα έχουν κάνει Χ φορές και ξέρουν.
 

Μηνύματα
3.097
Reaction score
10.241
ωραία τα λέτε αλλά δεν θα βρείτε μάστορα να τα κάνει.
τα συνεργεία δουλεύουν με υλικά που γνωρίζουν ήδη ή ρωτάνε την τεχνική υποστήριξη του προμηθευτή (πχ Knauf) για απορίες και περίεργες εφαρμογές , δεν θα κάνουν αυτά που προτείνετε αν δεν τους τα δείξει ο τεχνικός.

ενδεικτικά , επειδή λόγω εσωτερικής θερμομόνωσης έχω σχεδόν παντού γυψοσανίδα και μάλιστα μονή, ισχύουν τα παρακάτω:

- στηρίζεις οτι θες σε όποιο σημείο θες. υπάρχει πληθώρα βυσμάτων για γυψοσανίδα για διάφορες χρήσεις. με σειρά αντοχής , βύσμα σε απλή γυψοσανίδα, λαμαρινόβιδα σε στρωτήρα (το μεταλλικό στήριγμα), τελάρο (μεταλλικό ή ξύλινο) με πολλά σημεία αγκύρωσης σε γυψοσανίδα ή στρωτήρες και κλασσική περίπτωση για ντουλάπια κουζίνας αντικατάσταση γυψοσανίδας από κόντρα πλακέ.
- το πρόβλημα δεν είναι αν θα μείνει πάνω στο σημείο αγκύρωσης αλλά αν η ροπή που σχηματίζει θα παραμορφώσει τους στρωτήρες, αν πχ κρεμάς κάτι που ζυγίζει 20 κιλά, σε απόσταση πχ 25εκ, και το κρεμάς από μία σιδηρογωνιά με ύψος στον τοίχο πχ 10εκ θα παραμορφώσει τον στρωτήρα σε εκείνο το σημείο. η λύση είναι να μεταφέρεις την ροπή αυτή σε μια βέργα/επιφάνεια με μεγαλύτερο ύψος , αντί πχ 10 εκ να είναι 50εκ , αν αυτό δεν είναι εφικτό αλλάζοντας την βάση στήριξης τότε η εναλλακτική είναι το κόντρα πλακέ.
- στις περιπτώσεις που υπάρχει και παραδοσιακός τοίχος πίσω από την γυψοσανίδα, τα πράματα είναι πολύ πιο απλά, καθώς τα πολύ βαριά αντικείμενα είτε θα στηριχτούν απευθείας στον τοίχο (και θα κλείσει το άνοιγμα στην σανίδα με μερεμέτι) είτε σε κόντρα πλακέ και καδρόνια που θα μπουν περασιά με την γυψοσανίδα. Έτσι έχω στηρίξει την τηλεόραση για παράδειγμα.
- το πως αντιδρά η γυψοσανίδα στον ηχοβολισμό είναι κάτι που εξαρτάται και από το μονωτικό που την γεμίζει. ένας ορυκτοβάμβακας συμπιεσμένος έχει γενικά θετικά αποτελέσματα και δεν χρειάζεται περισσότερο ψείρισμα. Ο συνδυασμός ειδικά με διάτριτη σανίδα είναι εξαιρετικός.
- η ευκολία που μπαίνουν καλώδια , πρίζες κλπ στην γυψοσανίδα και οτι αν αλλάξεις γνώμη με εύκολο τρόπο τους αλλάζεις θέση είναι μοναδικό πλεονέκτημα. Εγώ προσωπικά δύσκολα θα κρατήσω συμβατικούς τοίχους σε επόμενο σπίτι αν και εφόσον.
Εχω να προσθέσω ότι η σωστή και ασφαλής κατασκευή προδιαγράφεται με διπλή γυψοσανιδα, σταυρωτά επανωτισμενη και όχι μονή.
Για το επόμενο σπίτι λέω.
Αν βέβαια δεν σκοπεύεις να φύγεις σύντομα και σκοπεύεις να κανείς ανακαίνιση, βαφές ή μερεμετια, άνετα θα μπορούσες να κάνεις ότι αλλαγές θέλεις (πχ αλλαγή θέσεων ηλεκτρολογικών, φωτιστικών κλπ) και να τοποθετήσεις βιδωνοντας μια ακόμα γυψοσανιδα, πρακτικά δεν χάνεις χώρο.
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
ωραία τα λέτε αλλά δεν θα βρείτε μάστορα να τα κάνει.
τα συνεργεία δουλεύουν με υλικά που γνωρίζουν ήδη ή ρωτάνε την τεχνική υποστήριξη του προμηθευτή (πχ Knauf) για απορίες και περίεργες εφαρμογές , δεν θα κάνουν αυτά που προτείνετε αν δεν τους τα δείξει ο τεχνικός.

ενδεικτικά , επειδή λόγω εσωτερικής θερμομόνωσης έχω σχεδόν παντού γυψοσανίδα και μάλιστα μονή, ισχύουν τα παρακάτω:

- στηρίζεις οτι θες σε όποιο σημείο θες. υπάρχει πληθώρα βυσμάτων για γυψοσανίδα για διάφορες χρήσεις. με σειρά αντοχής , βύσμα σε απλή γυψοσανίδα, λαμαρινόβιδα σε στρωτήρα (το μεταλλικό στήριγμα), τελάρο (μεταλλικό ή ξύλινο) με πολλά σημεία αγκύρωσης σε γυψοσανίδα ή στρωτήρες και κλασσική περίπτωση για ντουλάπια κουζίνας αντικατάσταση γυψοσανίδας από κόντρα πλακέ.
- το πρόβλημα δεν είναι αν θα μείνει πάνω στο σημείο αγκύρωσης αλλά αν η ροπή που σχηματίζει θα παραμορφώσει τους στρωτήρες, αν πχ κρεμάς κάτι που ζυγίζει 20 κιλά, σε απόσταση πχ 25εκ, και το κρεμάς από μία σιδηρογωνιά με ύψος στον τοίχο πχ 10εκ θα παραμορφώσει τον στρωτήρα σε εκείνο το σημείο. η λύση είναι να μεταφέρεις την ροπή αυτή σε μια βέργα/επιφάνεια με μεγαλύτερο ύψος , αντί πχ 10 εκ να είναι 50εκ , αν αυτό δεν είναι εφικτό αλλάζοντας την βάση στήριξης τότε η εναλλακτική είναι το κόντρα πλακέ.
- στις περιπτώσεις που υπάρχει και παραδοσιακός τοίχος πίσω από την γυψοσανίδα, τα πράματα είναι πολύ πιο απλά, καθώς τα πολύ βαριά αντικείμενα είτε θα στηριχτούν απευθείας στον τοίχο (και θα κλείσει το άνοιγμα στην σανίδα με μερεμέτι) είτε σε κόντρα πλακέ και καδρόνια που θα μπουν περασιά με την γυψοσανίδα. Έτσι έχω στηρίξει την τηλεόραση για παράδειγμα.
- το πως αντιδρά η γυψοσανίδα στον ηχοβολισμό είναι κάτι που εξαρτάται και από το μονωτικό που την γεμίζει. ένας ορυκτοβάμβακας συμπιεσμένος έχει γενικά θετικά αποτελέσματα και δεν χρειάζεται περισσότερο ψείρισμα. Ο συνδυασμός ειδικά με διάτριτη σανίδα είναι εξαιρετικός.
- η ευκολία που μπαίνουν καλώδια , πρίζες κλπ στην γυψοσανίδα και οτι αν αλλάξεις γνώμη με εύκολο τρόπο τους αλλάζεις θέση είναι μοναδικό πλεονέκτημα. Εγώ προσωπικά δύσκολα θα κρατήσω συμβατικούς τοίχους σε επόμενο σπίτι αν και εφόσον.
Ναι ισχύει αυτό. Εγώ βέβαια είχα στο μυαλό μου DIY δουλειά. Μάστορας δύσκολα θα ασχοληθεί με τέτοιες πατέντες.
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.871
Reaction score
28.541
1669744805615.png

-
Τα ηχεία θα μπούνε σε αυτόν τον τοίχο .
-
Γιά ποιό λόγο θα γίνουν εντοιχισμένα ;
- 1. Ο χωρος ειναι ενα σαλονι 20 τετραγωνικων. Λογω παιδιων δε θα μπουν ηχεια στο πατωμα.
-
ο.κ. ,
....και είστε έτοιμος να σπάσετε την γωνία που είναι κολόνα του σπιτιού - ....που δεν πρέπει γιά κανένα λόγο - και να δώσετε πολλαπλάσια χρήματα απο το κόστος των ηχείων που θέλετε να πάρετε για να τα εντοιχίσετε λόγο παιδιών .
-
Δεν θα το έκανα ποτέ . Εντοιχισμένα μόνο σε καταστήματα στο ταβάνι ...της πλάκας , έτσι γιά να υπάρχει μουσική .
Κανονικά ηχεία δαπέδου θα έβαζα και θα μάθαινα στα μωρά μου να τους συμπεριφέρονται όπως πρέπει .
Θα έβαζα και θα έβγαζα την πρίζα του ηχοσυστήματος μου όποτε άκουγα μουσική .
Έχει τόσα πολλά καλά ηχεία των 600e στο site μας , που και να πάθαιναν ζημιά απο τα μικρά μου δεν θα στεναχωριόμουν , ....θα χαμογελούσα και θα έλεγα ...ευκαιρία για να ξανακούσω την δισκοθήκη μου !
Με τα χρήματα που θα διέθετα για το έργο αυτό , - θα άλλαζα αν χρειαζόταν - , τρείς φορές τα ηχεία μου αν προέκυπτε πρόβλημα . Δεν θα με πείραζε αλήθεια .
- Φιλικά η άποψη μου και το πως το βλέπω το θέμα σας σαν τρίτος .
Ελπίζω να μην παρεξηγηθώ .
Καλές επιλογές . :hi:
-
 

Μηνύματα
14.985
Reaction score
20.658
Εχω να προσθέσω ότι η σωστή και ασφαλής κατασκευή προδιαγράφεται με διπλή γυψοσανιδα, σταυρωτά επανωτισμενη και όχι μονή.
Για το επόμενο σπίτι λέω.
Αν βέβαια δεν σκοπεύεις να φύγεις σύντομα και σκοπεύεις να κανείς ανακαίνιση, βαφές ή μερεμετια, άνετα θα μπορούσες να κάνεις ότι αλλαγές θέλεις (πχ αλλαγή θέσεων ηλεκτρολογικών, φωτιστικών κλπ) και να τοποθετήσεις βιδωνοντας μια ακόμα γυψοσανιδα, πρακτικά δεν χάνεις χώρο.
Ισχύει αλλά παίζαμε με τα χιλιοστά όταν το έκανα και αυτοί οι 2.5 πόντοι απο τοίχο σε τοίχο ήταν πολύτιμοι στην επιλογή μονής σανίδας από διπλή.
Διπλή μπήκε μόνο στα ενδιάμεσα χωρίσματα που δεν μεσολαβούσε χτιστος τοίχος.
Για το δε ταβάνι ...
2.63 από τσιμέντο σε τσιμέντο , 2.52 από πάτωμα σε ταβάνι , 2.42 τελικό με την ψευδοροφη δεν έπαιζε διπλή.
Γενικά δεν είχα σε εκτίμηση την γυψοσανίδα λόγω της έλλειψης στιβαροτητας έναντι κλασσικού τοίχου , αλλά πραγματικά έχει πολλά πλεονεκτήματα, το κυριότερο ακρίβεια διαστάσεων και επιπεδότητα που συμβατικός τοίχος δεν έχει ποτέ μα ποτέ μα ποτέ, οπότε αυτό που σχεδιάζεις αυτό έχεις και αντίστοιχα τα έπιπλα που θα κατασκευαστούν και θα κολλήσουν σε τοίχο, πχ ντουλάπες που έχουν τέλεια εφαρμογή με τον τοίχο , όταν σε συμβατική κατασκευή έχουν κενό από 0 μέχρι και 1 εκ εύκολα λόγω αδυναμίας σοβατισματος με απόλυτη επιπεδότητα.
Εγώ με αυτά σπαζομαι τρελά.
Πχ ντουλάπα σε τοίχο
IMG_20221129_212332.jpg

2 έως 8 χιλιοστά κενό , πιο κάτω ακουμπάει.
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.397
Reaction score
1.856
Τα ποστς μετά το #49, περιέχουν άφθονη και χρήσιμη πληροφορία, αλλά η έμφαση δίνεται στην στερεότητα και αισθητική αρτιότητα της κατασκευής, και μεγάλο μέρος τους ακυρώνει πλήρως την απόσβεση κατά CLD.

Δεν το τονίσαμε - εμείς το θεωρήσαμε αυτονόητο - αλλά τα ποστς SpZach (πιστεύω θα συμφωνεί) και toulou αφορούν πρωτίστως απόσβεση κατά CLD α-λα στούντιο, και σαφώς έχουμε στο μυαλό μας ντιούικη εργασία, τουλάχιστον κατά ένα ποσοστό, και οπωσδήποτε "συνενοήσιμο" γυψοσανιδά. Συνεργεία που ξέρουν αυτή τη τέχνη ασφαλώς θα υπάρχουν - πως αλλιώς φτιάχνονται τα στούντιο - αλλά φαντάζομαι, χωρίς να το έχω επιβεβαιώσει, οτι θα ζητάνε γην και ύδωρ.

Η ανάρτηση ηχείων βέβαια είναι αυτή που ενδιαφέρει τον νηματοθέτη (όχι εμένα τουλάχιστον) και ασφαλώς περιπλέκει την κατασκευή, όμως νομίζω οτι αξίζει τον κόπο να συνδυασθεί με κάποιες τουλάχιστον από τις αρχές απόσβεσης κατά CLD (βλέπε ποστ #9) που συζητάμε, έστω και όχι στην 100% πιουρίστικη υλοποίησή τους, ή στο 100% της επιφανείας.
 

Μηνύματα
3.663
Reaction score
5.496
Αφού λέτε τα καλά της γυψοσανίδας εγώ θα πω το αντίθετο ακριβώς. Αν έφτιαχνα home theater από την αρχή θα ήταν όλο από μπετόν και τέλος. Ούτε αποσβέσεις ούτε τίποτα. Ειδικά δεν θα έβαζα κανένα κούφωμα σίγουρα. Την πόρτα μαλλον θα την έβαζα όπως λέει ο geddes δηλαδή να έρχεται σε επαφή με τον τοίχο μόνο με αφρό πολυουρεθάνης και θα έδινα ιδιαίτερη σημασία να είναι άκαμπτη, πολύ βαριά και σίγουρα με λάστιχα. Ωραία τα λέμε και έχουν γίνει και πολλές κατασκευές με γυψοσανίδα αλλά δεν έχω δει ακόμα κάτι που να με πείσει ότι σε πολύ μεγάλες εντάσεις δεν θα τρίζει αργά η γρήγορα. Εγώ το πρόβλημα με τους τριγμούς στο σπίτι ακόμα δεν έχω καταφέρει να το διορθώσω όσο και να το έχω προσπαθήσει και για αυτό φταίει αρκετά και μια γυψοσανίδα.
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.397
Reaction score
1.856
Ο Geddes που λες, έχει έναν από τους κάθε δύο απέναντι τοίχους του δωματίου του (ΚΑΙ το ταβάνι) όπως περίπου το ποστ #49 και σε 100% κάλυψη. Θυσιάζει μόλις 5cm σε κάθε διάσταση, και υλοποιεί τον μοναδικό τρόπο για έντονη απορρόφηση σε όλο το φάσμα των χαμηλών και πολύ χαμηλών, χωρίς κατάληψη του μισού χώρου του δωματίου από μπασοπαγίδες.

Με σκέτο μπετόν και αποσβέσεις, ναι, τριγμούς δεν θα έχεις, αλλά θα έχεις προβλήματα ιδιορυθμών και RT που χαμηλά θα σκαρφαλώνει στα ύψη.
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Αφού λέτε τα καλά της γυψοσανίδας εγώ θα πω το αντίθετο ακριβώς. Αν έφτιαχνα home theater από την αρχή θα ήταν όλο από μπετόν και τέλος. Ούτε αποσβέσεις ούτε τίποτα. Ειδικά δεν θα έβαζα κανένα κούφωμα σίγουρα. Την πόρτα μαλλον θα την έβαζα όπως λέει ο geddes δηλαδή να έρχεται σε επαφή με τον τοίχο μόνο με αφρό πολυουρεθάνης και θα έδινα ιδιαίτερη σημασία να είναι άκαμπτη, πολύ βαριά και σίγουρα με λάστιχα. Ωραία τα λέμε και έχουν γίνει και πολλές κατασκευές με γυψοσανίδα αλλά δεν έχω δει ακόμα κάτι που να με πείσει ότι σε πολύ μεγάλες εντάσεις δεν θα τρίζει αργά η γρήγορα. Εγώ το πρόβλημα με τους τριγμούς στο σπίτι ακόμα δεν έχω καταφέρει να το διορθώσω όσο και να το έχω προσπαθήσει και για αυτό φταίει αρκετά και μια γυψοσανίδα.
Προσεξε τωρα να δεις τι συμβαινει.

Με τον ηχο εχουμε δυο θεματα που συνηθως προσπαθουμε να λυσουμε τα οποια ομως εχουν αντιθετες λυσεις.
Το ενα θεμα ειναι αυτο την ηχομονωσης. Να μην βγαινει ο ηχος εξω και αντιστοιχα να μην μπαινει ο εξω ηχος μεσα.
Το δευτερο θεμα αφορα την συμπεριφορα των χαμηλων συχνοτητων των οποιων το μηκος κυματος ειναι μεγαλυτερο απο τις διαστασεις του δωματιου.
Ο στιβαρος, βαρυς και ακαμπτος τοιχος, θα μας προσφερει καλυτερη ηχομονωση στις χαμηλες συχνοτητες λογω μαζας. Οι χαμηλες συχνοτητες θα προσκρουσουν πανω στον τοιχο αυτον και θα ανακλαστουν πολλες φορες μεσα στον χωρο μας μεχρι να εξασθενησουν και να σταματησουν. Αυτος ειναι και ο λογος που εχουμε στασιμα κυματα και ιδιορρυθμους δωματιου και κατ επεκταση προβληματικες χαμηλες συχνοτητες με κορυφωσεις και ακυρωσεις.

Αν ο τοιχος δεν ειναι βαρυς στιβαρος και ακαμπτος, ανακλωνται επανω του ολες οι συχνοτητες μεχρι ενα σημειο, και απο εκεινο το σημειο και κατω οι χαμηλοτερες συχνοτητες τον διαπερνουν.
Αυτο εχει σαν αποτελεσμα να εχουμε περιορισμενη ηχομονωση, αλλα ταυτοχρονα και λιγοτερα προβληματα με στασιμα κυματα και ιδιορρυθμους δωματιου στις χαμηλες συχνοτητες.

Σε ενα δωματιο οπου οι τοιχοι ειναι στιβαροι και ακαμπτοι και μεσα σε αυτο το δωματιο υπαρχει δευτερο τοιχωμα με γυψοσανιδα, οι χαμηλες συχνοτητες απο καποια συχνοτητα και κατω "βλεπουν" σαν χωρο, τα ορια του στιβαρου και ακαμπτου τοιχου, καθως διαπερνουν την γυψοσανιδα, ενω οι υπολοιπες συχνοτητες βλεπουν την γυψοσανιδα ως οριο.
Επισης η γυψοσανιδα, αναλογα το βαρος και την στηριξη θα λειτουργει και ως μεμβρανη αποσβεσης γυρω απο τη συχνοτητα συντονισμου της και το ποσοστο της αποσβεσης θα εχει και αμεση συναρτηση με το κενο μεταξυ γυψοσανιδας και τοιχου και το αν υπαρχει η οχι ηχομονωτικο υλικο απο πισω και ποσο.

Οπως καταλαβαινεις λοιπον, με τους στιβαρους και ακαμπτους τοιχους, εχουμε καλυτερη ηχομονωση αλλα ταυτοχρονα και περισσοτερα προβληματα με τις χαμηλες συχνοτητες οποτε η καθε επιλογη εχει τα πλεονεκτηματα και τα μειονεκτηματα της.
Εγω αν εχτιζα σπιτι τωρα και ηθελα να φτιαξω ιδανικο χωρο, θα φροντιζα πρωτα απ ολα να ειναι οι εξωτερικοι τοιχοι με στιβαρους και ακαμπτους τοιχους και υψος τουλαχιστον 3 μετρα (οι τοιχοι για να μην εχω προβληματα με τη γειτονια και το υψος για να σηκωνει ψευδοροφη με μεγαλο παχος ηχοαπορροφησης μεσα) αλλα το σαλονι/χωρο του ηχοσυστηματος θα τον εφτιαχνα εσωτερικα με γυψοσανιδα.
Διπλη γυψοσανιδα περιμετρικα, κενο γεματο με πετροβαμβακα και αριθερμ και δευτερο τοιχωμα γυψοσανιδας με συμπαγη και διατρητη γυψοσανιδα εναλαξ που θα λειτουργει ως ενσωματωμενη στον τοιχο απορροφηση/διαχυση + πληρη προβλεψη για εντοιχισμο των ηχειων + ηχοαπορροφηση/διαχυση στο ταβανι με ψευδοροφη διατρητης γυψοσανιδας.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.865.584
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top