Paramount και DreamWorks γίνονται HD-DVD exclusice!!!

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Απάντηση: Re: Paramount και DreamWorks γίνονται HD-DVD exclusice!!!

Για να μην πω για την περίπτωση που χαλάσει ο δίσκος με τις ταινίες που έχεις αγοράσει. Τι κάνεις τότε; :pc:
Θα υπάρχει κάποιο είδος απόδειξης/token που θα πιστοποιεί πως έχεις αγοράσει την ταινία και θα μπορείς να την κατεβάσεις ξανά free of charge. Κάτι τέτοιο συμβαίνει ήδη με κάποια site απο τα οποία αγοράζει κατευθείαν software. Συνήθως σου δίνεται η δυνατότητα να το κατεβάσεις 2-3 φορές ακόμα πέραν της αρχικής. Ε, του φούστη, η πιθανότητα να σου βαρέσουν 3 δίσκοι πριν προλάβεις να κάνεις ένα backup είναι μικρότερη απο την πιθανότητα να σου καεί το dedicated room. :happy_8:
 

Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Paramount και DreamWorks γίνονται

Σου είπα την οπτική γωνία που το βλέπω το θέμα για το πιο format θεωρώ εγώ καλύτερο. Γνώμη μου είναι και την αιτιολόγησα. Δεν θα με πείσεις εσύ να μπώ στη λογική σου και τη λογική αυτών που βλέπουν με τα μάτια τους την ανωτερότητα του HD-DVD.
Αλήθεια, πιστεύεις ότι καίγομαι να σε κάνω να αλλάξεις γνώμη;:happy_4:


Όσο για αυτό που είπες ότι η μεγαλύτερη χωρητικότητα δεν μπορεί να δώσει καλύτερη ποιότητα...ας μην το σχολιάσω.
Επειδή φαίνεται παραπάνω πως δεν είπα αυτό που γράφεις , για αυτο θα συμφωνήσω πως ειναι καλυτερα να μην σχολιάσεις πράγματα που δεν εχω γραψει.
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Originally Posted by subcode
Όσο για αυτό που είπες ότι η μεγαλύτερη χωρητικότητα δεν μπορεί να δώσει καλύτερη ποιότητα...ας μην το σχολιάσω.
Το μεγαλύτερο μέγεθος αρχείου ΔΕΝ συνεπάγεται καλύτερη ποιότητα, επομένως δεν μπορεί να θεωρηθεί το μοναδικό μέτρο αξιολόγησης της εικόνας.
Αμφιβάλεις για το ότι:
-Είναι δυνατόν να μην μπορεί κάποιος να ξεχωρίσει ένα καλό JPG από ένα TIFF με το 10πλάσιο μέγεθος αρχείου;
-Είναι δυνατόν ένα καλοσυμπιεσμένο video να έχει καλύτερη ποιότητα από ένα άλλο, ακόμα και αν έχει μικρότερο μέγεθος αρχείου;
-Υπάρχουν αποδοτικοί και λιγότερο αποδοτικοί αλγόριθμοι συμπίεσης;
-Είναι δυνατόν κάποιος να μην μπορεί να ξεχωρίσει ένα εντελώς ασυμπίεστο AVI ή TIFF/TGA sequence από κάποιο συμπιεσμένο είδος αρχείου;
-Από κάποιο σημείο και πέρα μεγαλύτερο bitrate δεν σημαίνει καλύτερη ποιότητα εικόνας; Ότι υπάρχει ένα κατώφλι, πάνω από το οποίο όλα τα αρχεία φαίνονται ή είναι ίδια;
 

Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Απάντηση: Paramount και DreamWorks γίνονται HD-DVD exclusice!!!

Βασίλη αν θυμάμαι καλα υπάρχει ένα τοπικ στην κατηγόρια φωτογραφία με παρόμοιο θεμα αλλα σε σχεση με τα μεγαπιξελ.
Θα μπορούσαμε να πούμε πως υπάρχει βάση σε μια τέτοια σύγκριση;
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Re: Απάντηση: Paramount και DreamWorks γίνονται HD-DVD exclusice!!!

Βασίλη αν θυμάμαι καλα υπάρχει ένα τοπικ στην κατηγόρια φωτογραφία με παρόμοιο θεμα αλλα σε σχεση με τα μεγαπιξελ.
Θα μπορούσαμε να πούμε πως υπάρχει βάση σε μια τέτοια σύγκριση;
Θα έλεγα ότι υπάρχει σχεδόν πλήρης ταύτιση. Μεγαλύτερο δεν σημαίνει απαραίτητα και καλύτερο.
 

Μηνύματα
935
Reaction score
1
εμενα παντα μου ελεγαν πως επειδη το χω μεγαλο το απολαμβαναν καλυτερα
 

Μηνύματα
5.771
Reaction score
0
εμενα παντα μου ελεγαν πως επειδη το χω μεγαλο το απολαμβαναν καλυτερα
χαχαχα...:bravo:

...και πως ζουσες μες στο ψεμα ρε φιλε Bantas?"happy_1"
:happy_8:



Παντως η αληθεια ειναι οτι αυτη η παραταση που πηρε ο "Πολεμος"
- η απαντηση στο ερωτημα ποιο ειναι το καλυτερο καλυτερο format εχει νοημα μονο για εγκυκλοπαιδικους λογους -
σιγουρα θα ωφελησει σε βαθος χρονου το πληθος των καταναλωτων.
Χρονος χρειαζεται για να υπαρξει φτηνο hardware.
Επισης η παραταση θα αναγκασει τα lobby των 2 στρατοπεδων για πιεση προς τα κατω των τιμων .
Για να παρει, η το ενα η το αλλο format μεγαλο μεριδιο στην αγορα, για να ελεγξει το παιχνιδι ,
θα πρεπει να αρχισει να ..χανει ετσι οπως πανε τα πραγματα.
Αυτο μεταφραζεται σε κερδος δικο μας..
Τουλαχιστον ετσι το αντιλαμβανομαι εγω.
Τα περι ανωτεροτητας η κατωτεροτητας δεν εχουν καμμια σημασια πλεον,
παρα μονο στα πλαισια μιας στρατηγικης marketing.
Τωρα οσοι πονταρανε εξ αρχης στο ενα η στο αλλο format
-ειτε λογω brandname ειτε λογω ποιοτητας και τεχνικων χαρακτηριστικων
ειτε λογω marketing ειτε λογω επιφωτισης απο το αγιο πνευμα -
θα επρεπε η θα πρεπει να ξερουν τα ρισκα τους.
Οι pioneers ΠΑΝΤΑ την πατανε.

Ομως θα πρεπει να τους σεβομαστε κιολας
μιας και αυτοι γλυτωνουν τους αλλους απο τις .....κακοτοπιες.
 

Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Απάντηση: Re: Paramount και DreamWorks γίνονται HD-DVD exclusice!!!

Παντως η αληθεια ειναι οτι αυτη η παραταση που πηρε ο "Πολεμος"
- η απαντηση στο ερωτημα ποιο ειναι το καλυτερο καλυτερο format εχει νοημα μονο για εγκυκλοπαιδικους λογους

Τα περι ανωτεροτητας η κατωτεροτητας δεν εχουν καμμια σημασια πλεον,
παρα μονο στα πλαισια μιας στρατηγικης marketing.

Σίγουρα δεν εχει καμιά σχέση καθως το καλύτερο δεν σημαίνει και καλά πως θα επικρατήσει.
Άλλωστε οπως ξερουμε το ιδιο εχει ξανασυμβεί στο παρελθόν.

Παντως δεν πιστεύω πως πρόκειται να επικρατήσει κάποιο απο τα δυο φορματ.
Ο πόλεμος ( ενα μπορούμε να τον λέμε ακομα ετσι ) θα λάβει τελος με την έλευση των φθηνών universal players.
 

Μηνύματα
2.611
Reaction score
13
For Immediate Release
August 20, 2007
9:00 AM PDT

PARAMOUNT AND DREAMWORKS ANIMATION EACH
DECLARE EXCLUSIVE SUPPORT FOR HD DVD
Movies Distributed by Paramount Home Entertainment Including Paramount
Pictures, DreamWorks Animation SKG, DreamWorks Pictures, Paramount Vantage,
Nickelodeon Movies and MTV Films to be Released Exclusively in HD DVD
Exclusive Program To Begin with Release of “Blades of Glory,” Followed by
“Transformers” and “Shrek the Third,” Films Representing More Than $1.5 Billion
in Combined Worldwide Box Office
Los Angeles, CA, August 20, 2007 – Paramount Pictures, a unit of Viacom Inc. (NYSE:
VIA and VIA.B) and DreamWorks Animation SKG (NYSE:DWA), each announced
today that they will exclusively support the next-generation HD DVD format on a
worldwide basis.

The exclusive HD DVD commitment will include all movies
distributed by Paramount Pictures, DreamWorks Pictures, Paramount Vantage,
Nickelodeon Movies and MTV Films, as well as movies from DreamWorks Animation,
which are distributed exclusively by Paramount Home Entertainment.

The companies each said that the decision to distribute exclusively in the HD DVD
format resulted from an extensive evaluation of current market offerings, which
confirmed the clear benefits of HD DVD, particularly its market-ready technology and
lower manufacturing costs. Paramount Home Entertainment will launch its exclusive HD
DVD program with the release of the blockbuster comedy hit “Blades of Glory” on
August 28
th and follow with two of the biggest grossing movies of the year
“Transformers” and “Shrek the Third”. These three titles alone represent more than $1.5
billion in box office ticket sales worldwide.

“The combination of Paramount and DreamWorks Animation brings a critical mass of
current box office hits to consumers with a line-up of live action and animated films that
are perfect for HD DVD,” stated Brad Grey, Chairman and CEO of Paramount Pictures,
which is currently the leading studio in domestic box office. “Part of our vision is to
aggressively extend our movies beyond the theater, and deliver the quality and features
that appeal to our audience. I believe HD DVD is not only the affordable high quality
choice for consumers, but also the smart choice for Paramount.”

“We decided to release “Shrek the Third” and other DreamWorks Animation titles
exclusively on HD DVD because we believe it is the best format to bring high quality
home entertainment to a key segment of our audience – families,” stated DreamWorks
Animation CEO, Jeffrey Katzenberg. “We believe the combination of this year’s low-
priced HD DVD players and the commitment to release a significant number of hit titles
in the fall makes HD DVD the best way to view movies at home.”



Κοίτα κάτι πράγματα που γίνονται...
:happy_9: :happy_9: :happy_9:

 

Μηνύματα
2.220
Reaction score
1
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Paramount και DreamWorks γίνο

Αλήθεια, πιστεύεις ότι καίγομαι να σε κάνω να αλλάξεις γνώμη;:happy_4:
Όχι, με ενοχλεί που κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις με ποια λογική πιστεύω εγώ ότι ένα Format είναι καλύτερο. Δείχνεις να σε ενοχλεί όταν ακούς ότι το Blu-ray έχει καλύτερα specs ακόμα και αν υποθέσουμε ότι από εικόνα είναι σκ@τ@. Κάπως σου έρχετε όταν ακούς για Blu-ray... Πάντως μην πανικοβάλεσαι ΑΝ αποτύχει...Δεν θα είσαι ο μόνος που χάλασε ένα κάρο λεφτά για να αγοράσει ένα από τα πρώτα HD-DVD Players. Εξάλλου είναι και άριστα σαν απλά DVD Players!
Πάντως αν κάποιος ήταν να μου αλλάξει γνώμη, αυτός δεν θα ήταν σίγουρα εσύ:happy_4: ...Ευτυχώς υπάρχουν πολλά εξαιρετικά Forum στο Internet και μπορώ να συγκρίνω Biased με Unbiased συμπεριφορές.



Επειδή φαίνεται παραπάνω πως δεν είπα αυτό που γράφεις , για αυτο θα συμφωνήσω πως ειναι καλυτερα να μην σχολιάσεις πράγματα που δεν εχω γραψει.
Είπες ότι καλύτερη εικόνα δεν μπορεί να δώσει η μεγαλύτερη χωρητικότητα. Δηλαδή εσένα θα σε χάλαγε VC1 codec με μεγαλύτερο Bitrate; Για τον ήχο δεν είδα να σχολιάσεις τίποτα... Σε λίγο θα μας πείς ότι είναι και μειονέκτημα η μεγαλύτερη χωρητικότητα. Και επίσης να σου θυμίσω ότι και για το CD έλεγαν κάποτε ότι τα 16Bit/44.1KHz ήταν ύπεραρκετά...
 

Μηνύματα
2.220
Reaction score
1
Το μεγαλύτερο μέγεθος αρχείου ΔΕΝ συνεπάγεται καλύτερη ποιότητα, επομένως δεν μπορεί να θεωρηθεί το μοναδικό μέτρο αξιολόγησης της εικόνας.
Αμφιβάλεις για το ότι:
-Είναι δυνατόν να μην μπορεί κάποιος να ξεχωρίσει ένα καλό JPG από ένα TIFF με το 10πλάσιο μέγεθος αρχείου;
-Είναι δυνατόν ένα καλοσυμπιεσμένο video να έχει καλύτερη ποιότητα από ένα άλλο, ακόμα και αν έχει μικρότερο μέγεθος αρχείου;
-Υπάρχουν αποδοτικοί και λιγότερο αποδοτικοί αλγόριθμοι συμπίεσης;
-Είναι δυνατόν κάποιος να μην μπορεί να ξεχωρίσει ένα εντελώς ασυμπίεστο AVI ή TIFF/TGA sequence από κάποιο συμπιεσμένο είδος αρχείου;
-Από κάποιο σημείο και πέρα μεγαλύτερο bitrate δεν σημαίνει καλύτερη ποιότητα εικόνας; Ότι υπάρχει ένα κατώφλι, πάνω από το οποίο όλα τα αρχεία φαίνονται ή είναι ίδια;
Σε όλα τα παραπάνω ερωτηματά σου συμφωνώ...
Όταν χρησιμοποιείται ο ίδιος codec γιατί να μην έχει και καλύτερη ποιότητα? Και παλιά τα DVD ήταν αρκετά για τις περισσότερες τηλεοράσεις CRT. Όταν μπήκαν και οι προβολείς στο παιχνίδι, πολλοί αναζητούσαν τίτλους Super Bit όμως. Όταν είχαν σκάσει μύτη τα πρώτα δισκάκια HD-DVD/Blu-ray ήταν εμφανέστατη η υπεροχή του HD-DVD. Μετά τα πράγματα άλλαξαν σε σημείο που αναρωτιέμαι γιατί να προτιμήσω το HD-DVD (έστω και με ελαφρύ προβάδισμα στην εικόνα) αν είναι να χάσω 20GB χώρου. Και ξαναρωτάω Unforgiven, γιατί από τον Cinemusic δεν πήρα ποτέ απάντηση... Το transfer είναι κάτι που μπορεί να διορθωθει ναι η όχι; Το Format είναι δυνατόν να αλλάξει και να διατηρήσει την συμβατότητα με παλιά Players, ναι ή όχι;
 

Μηνύματα
7.140
Reaction score
4
Subcode πολυ υπερασπιζεσαι την Sony/Blue ray και σε βλεπω να μπαναρεσαι συντομα....... :happy_5: :happy_5: :happy_5:
 


Μηνύματα
2.220
Reaction score
1
Subcode πολυ υπερασπιζεσαι την Sony/Blue ray και σε βλεπω να μπαναρεσαι συντομα....... :happy_5: :happy_5: :happy_5:
Λές ε; Ε χαλάλι ρε pseira! Αν είναι για τη μαμά μου τη Sony, αξίζει! :happy_5: :happy_5: :happy_5:
Που είσαι Blizard αγάπη μου! Σε χρειάζομαι όσο ποτέ άλλοτε στη ζώή μου.
Καλά τα έλεγε ο ρέμος: Θα΄πρεπε θα΄πρεπε θα΄πρεπε να΄σουν εδώ που σε χρειάζομαι σε χρειάζομαι αφού έμαθα όλα μαζί σου να τα μοιράζομαι
να σε νοιάζομαι και να σ΄έχω ανάσα μου γη
(τη Sony) κι ουρανό (το Blu-Ray) "happy_1" "happy_1" "happy_1"
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Σε όλα τα παραπάνω ερωτηματά σου συμφωνώ...
Όταν χρησιμοποιείται ο ίδιος codec γιατί να μην έχει και καλύτερη ποιότητα? Και παλιά τα DVD ήταν αρκετά για τις περισσότερες τηλεοράσεις CRT. Όταν μπήκαν και οι προβολείς στο παιχνίδι, πολλοί αναζητούσαν τίτλους Super Bit όμως. Όταν είχαν σκάσει μύτη τα πρώτα δισκάκια HD-DVD/Blu-ray ήταν εμφανέστατη η υπεροχή του HD-DVD. Μετά τα πράγματα άλλαξαν σε σημείο που αναρωτιέμαι γιατί να προτιμήσω το HD-DVD (έστω και με ελαφρύ προβάδισμα στην εικόνα) αν είναι να χάσω 20GB χώρου. Και ξαναρωτάω Unforgiven, γιατί από τον Cinemusic δεν πήρα ποτέ απάντηση... Το transfer είναι κάτι που μπορεί να διορθωθει ναι η όχι; Το Format είναι δυνατόν να αλλάξει και να διατηρήσει την συμβατότητα με παλιά Players, ναι ή όχι;
Θα σου επαναλάβω το τελευταίο μου ερώτημα:
Ισχύει ότι από κάποιο σημείο και πέρα μεγαλύτερο bitrate δεν σημαίνει καλύτερη ποιότητα εικόνας; Ότι υπάρχει ένα κατώφλι, πάνω από το οποίο όλα τα αρχεία φαίνονται ή είναι ίδια;
Μήπως τα 20-30gb είναι αρκετά για μία άριστη μεταφορά ταινίας; Μήπως από κει και επάνω δεν κάνει διαφορά το μέγεθος;
το ποιό είναι καλύτερο όμως δεν έχει σχέση με το ποιό φορμά θα επικρατήσει.
Το Transfer μπορεί να αλλάξει, έχεις δίκιο. Το format πρακτικά δεν γίνεται να αλλάξει πλέον.
 

Μηνύματα
5.771
Reaction score
0
...ειναι λογικο αν εχουμε ριξει καποια φραγκα
να θελουμε να κανουμε αποσβεση η τελος παντων να μην μπουμε μεσα.
Ομως οπως προειπα μεχρι να γινει καθεστος κατι ,
καποιοι θα πληρωσουν την νυφη.
Επισης η ποιοτητα και το καλυτερο ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΝ κανεναν ρολο.
Οποτε δεν χρειαζονται ουτε φανατισμοι ουτε στρατοπεδα
ουτε κοντρες και αντιπαραθεσεις.











....σκεφτομαι να παρω PS3.:happy_5:
 

Μηνύματα
2.220
Reaction score
1
Θα σου επαναλάβω το τελευταίο μου ερώτημα:
Ισχύει ότι από κάποιο σημείο και πέρα μεγαλύτερο bitrate δεν σημαίνει καλύτερη ποιότητα εικόνας; Ότι υπάρχει ένα κατώφλι, πάνω από το οποίο όλα τα αρχεία φαίνονται ή είναι ίδια;
Μήπως τα 20-30gb είναι αρκετά για μία άριστη μεταφορά ταινίας; Μήπως από κει και επάνω δεν κάνει διαφορά το μέγεθος;
Μα νομίζω ρε συ ότι σου έφερα παράδειγμα για τα SuperBit DVD. Προς το παρόν είναι αρκετά για τα μέσα απεικόνισης που διαθέτουμε. Αν αύριο μεθαύριο με λογικό κόστος ο καθένας μπορεί να αποκτήσει προβολέα με δυνατότητα προβολής πολύ μεγαλύτερης εικόνας από τους σημερινούς μπορεί εκεί να φανεί ένα προβάδισμα. Αλλά μπορεί και να μην κάνει καμία διαφορά. Αυτό θα φανεί. Στον τομέα του ήχου από την άλλη πιστεύεις ότι δεν θα βοηθούσε η χωρητικότητα; Από την άλλη δε νομίζω η επιπλέον χωρητικότητα να έβλαψε κανέναν από τη στιγμή μάλιστα που πρακτικά οι τιμές στα δισκάκια είναι ίδιες.
 

Μηνύματα
2.220
Reaction score
1
Επισης η ποιοτητα και το καλυτερο ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΝ κανεναν ρολο.Οποτε δεν χρειαζονται ουτε φανατισμοι ουτε στρατοπεδα
ουτε κοντρες και αντιπαραθεσεις.
Τέσπα την αποψή μου λέω, δεν απαιτώ να την ασπαστούν όλοι....και να σου πώ και την αλήθεια βαρέθηκα!
....σκεφτομαι να παρω PS3.:happy_5:
Περίμενε λιγάκι ρε σύ...αν πιάσει το HD-DVD θα σου πουλήσω το δικό μου σε τιμή ευκαιρίας, εξάλλου για blu-ray player το πήρα κυρίως....Είναι και Made In Japan, φτιαγμένο από τα χεράκια του θείου μου του Kutaragi "happy_1" "happy_1" "happy_1"
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Άλλο το ότι η επιπλέον χωρητικότητα δεν έβλαψε κανέναν και άλλο το ότι κάνει τη διαφορά.
Όσο αφορά τα superbit, υπάρχει διαφορά από τα απλά, προφανώς γιατί δεν έχει ξεπεραστεί το κατώφλι που ανέφερα. Πιστεύεις ότι ένα DVD στα 9mbit θα είναι πολύ χειρότερο από ένα στα 12; (αν υπήρχε).
Τέλος πάντων, με θεωρίες δεν βγαίνουμε πουθενά. Ας κερδίσει ο φτηνότερος! :happy_5:
 

Μηνύματα
2.220
Reaction score
1
Τέλος πάντων, με θεωρίες δεν βγαίνουμε πουθενά. Ας κερδίσει ο φτηνότερος! :happy_5:
Πες το ψέματα, με αυτές τις μαλακίες και τους "πολέμους" των Format μας έχουν κατασπαράξει...:crazy_1:
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.667
Μηνύματα
2.869.532
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top