Paramount και DreamWorks γίνονται HD-DVD exclusice!!!

Μηνύματα
2.734
Reaction score
0
Απάντηση: Paramount και DreamWorks γίνονται HD-DVD exclusice!!!

Εγώ ένα πράγμα δεν μπορώ να καταλάβω ρε παιδιά...............πώς ένα thread ανακοίνωσης μιας πληροφορίας κατέλειξε(πάλι) σε διαφωνία αν όχι σε διαμάχη(ακόμα) για το πιο format είναι καλύτερο........:sad:
 

Μηνύματα
2.611
Reaction score
13
Μα νομίζω ρε συ ότι σου έφερα παράδειγμα για τα SuperBit DVD. Προς το παρόν είναι αρκετά για τα μέσα απεικόνισης που διαθέτουμε. Αν αύριο μεθαύριο με λογικό κόστος ο καθένας μπορεί να αποκτήσει προβολέα με δυνατότητα προβολής πολύ μεγαλύτερης εικόνας από τους σημερινούς μπορεί εκεί να φανεί ένα προβάδισμα. Αλλά μπορεί και να μην κάνει καμία διαφορά. Αυτό θα φανεί. Στον τομέα του ήχου από την άλλη πιστεύεις ότι δεν θα βοηθούσε η χωρητικότητα; Από την άλλη δε νομίζω η επιπλέον χωρητικότητα να έβλαψε κανέναν από τη στιγμή μάλιστα που πρακτικά οι τιμές στα δισκάκια είναι ίδιες.
Πρακτικά είναι οι ίδιες για τον καταναλωτή..
Για τον κατασκευαστή όμως το κέρδος από τα hd-dvd είναι μεγαλύτερο λόγω του ότι δεν χρειάζεται καινούρια τεχνολογία σε σχέση με τα dvd..
Και όταν αποδεδειγμένα στο 80% των hd δίσκων το hd-dvd έχει ισάξια αν όχι καλύτερη εικόνα σε κοινές κυκλοφορίες τότε που το περίεργο ?

Εννοείται πως ότι καλύτερο και μεγαλύτερο ( και μακάρι φθηνότερο ) είναι ευπρόσδεκτο !!!

Αλλά στην παρούσα φάση σε εμπορικό επίπεδο τελικού καταναλωτή, το hd-dvd format είναι μονόδρομος αν θέλεις το απόλυτα καλύτερο από μια ταινία με την σημερινή τεχνολογία..
Έχω και τα δύο formats και συνήθως επιλέγω σε κοινές ταινίες hd-dvd..
Και δεν το κάνω από βίτσιο...

Ναι έχουν βγεί bluray με συγκλονιστική εικόνα..
Αλλά έχουν βγεί πολλά περισσότερα με αντίστοιχη εικόνα στο hd-dvd .:happy_9:

Και από τον πόλεμο των φορματ ΜΟΝΟ ΚΑΛΟ ΕΙΔΑ !!!
Καλύτερες τιμές και καλύτερες παραγωγές...
Μακάρι να συνεχίσει έτσι...
Όταν μια ταινία dvd καινούριας κυκλοφορίας (που έχουν όλοι player και είναι μονοπώλιο σαν οικιακό φορμάτ στο 99% του δυτικού κόσμου) κοστίζει 23 δολλάρια και η ίδια σε bd/hd-dvd έχει 19 , είναι να μη "χαίρομαι" ?

Κια όταν στην Αμερική με 199 δολλάρια παίρνεις το toshiba KAI 5 ΤΑΙΝΙΕΣ βρες μου ένα λόγο κάποιος να μη προτιμήσει να αγοράσει ΚΑΙ hd-dvd player εάν έχει ps3...
 

Μηνύματα
5.771
Reaction score
0
Να σας πω κατι ....το BR και το HD DVD ειναι για κλαματα.:happy_8:
Το μελλον ειναι στο VHS ...που θα εχει και συλλεκτικη αξια.:happy_5:
 

GTX

Μηνύματα
3.813
Reaction score
39
Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί σας φαίνεται (σε όσους) τόσο παράλογο αυτό που λέει ο subcode??? :sad:

Καταρχήν θεωρώ ότι το θέμα ποιότητας εικόνας έχει πλέον λήξει. Μη τρελαθούμε, απλά έτυχε είτε τα πρώτα BR ήταν μούφα transfers, είτε τα πρώτα HD-DVD πολύ καλά, είτε και τα δύο. Είναι σα να λέμε οτι 10 MP3 παίζουν καλύτερα αν είναι γραμμένα σε CD ή σε DVD...same shit different name :happy_4:

Τώρα στο παράδειγμα που έφερε ο Unfo. Εγώ σου λέω οτι φυσικά και δεν μπορείς να δείς τη διαφορά TIFF και JPG (υποθετικά), παίζει ποτέ όμως το JPG να βγεί καλύτερο από το TIFF??? Όχι...γιατί λοιπόν να διαλέξω το JPG.

Κάτι ακόμα, ξέρει κανείς ποιό από τα 2 format έχει μεγαλύτερη δυνατότητα transfer rate??? Καλή η χωρητικότητα αλλά ποιό από τα 2 μπορεί στον ίδιο χρόνο να διαβάσει περισσότερα δεδομένα??? Δεν ξέρω ρωτάω. Ίσως εκεί να κρύβεται κάτι ;-)

Τέλος, όπως και να έχει καλό για όλους θα είναι να επικρατήσει το BR γιατί πολύ απλά σε 2 χρόνια όταν θα αγοράζουμε recorder με 30 ευρώ καλύτερα να μη μας λείπουν τα 20GB :cool_4::cool_4::cool_4:
 

Μηνύματα
2.220
Reaction score
1
Πρακτικά είναι οι ίδιες για τον καταναλωτή..
Για τον κατασκευαστή όμως το κέρδος από τα hd-dvd είναι μεγαλύτερο λόγω του ότι δεν χρειάζεται καινούρια τεχνολογία σε σχέση με τα dvd..
Και όταν αποδεδειγμένα στο 80% των hd δίσκων το hd-dvd έχει ισάξια αν όχι καλύτερη εικόνα σε κοινές κυκλοφορίες τότε που το περίεργο ?

Εννοείται πως ότι καλύτερο και μεγαλύτερο ( και μακάρι φθηνότερο ) είναι ευπρόσδεκτο !!!

Αλλά στην παρούσα φάση σε εμπορικό επίπεδο τελικού καταναλωτή, το hd-dvd format είναι μονόδρομος αν θέλεις το απόλυτα καλύτερο από μια ταινία με την σημερινή τεχνολογία..
Έχω και τα δύο formats και συνήθως επιλέγω σε κοινές ταινίες hd-dvd..
Και δεν το κάνω από βίτσιο...

Ναι έχουν βγεί bluray με συγκλονιστική εικόνα..
Αλλά έχουν βγεί πολλά περισσότερα με αντίστοιχη εικόνα στο hd-dvd .:happy_9:

Και από τον πόλεμο των φορματ ΜΟΝΟ ΚΑΛΟ ΕΙΔΑ !!!
Καλύτερες τιμές και καλύτερες παραγωγές...
Μακάρι να συνεχίσει έτσι...
Όταν μια ταινία dvd καινούριας κυκλοφορίας (που έχουν όλοι player και είναι μονοπώλιο σαν οικιακό φορμάτ στο 99% του δυτικού κόσμου) κοστίζει 23 δολλάρια και η ίδια σε bd/hd-dvd έχει 19 , είναι να μη "χαίρομαι" ?

Κια όταν στην Αμερική με 199 δολλάρια παίρνεις το toshiba KAI 5 ΤΑΙΝΙΕΣ βρες μου ένα λόγο κάποιος να μη προτιμήσει να αγοράσει ΚΑΙ hd-dvd player εάν έχει ps3...
Τέσπα δεν διαφωνώ σε όσα λές, απλά για μένα και πιστεύω όλους τους κομπιουτεράδες-Downloaders-Leechers, θα βόλευε και σαν χωρητικότητα το Blu-ray. Απλά ο καθένας έχει τη δική του οπτική στο θέμα. Ας επικρατήσει όποιο θέλει...αποδεδειγμένα όμως οι τρελοί σαν εμάς, καλώς η κακώς θα τρέξουν να το πάρουν :crazy_1:
 

Μηνύματα
2.611
Reaction score
13
Σαν μέσο εγγραφής θα πρέπει κάποιος να είναι τρελός για να επιλέξει σύστημα με λιγότερο ωφέλιμο χώρο σε ίδια πάνω -κάτω τιμή...
Θα ήταν παρανοικό να επικρατήσει στα pc το hd-dvd εάν δεν είχε τα 3/5 της τιμής των bd...
Σε ταινίες όμως που αγοράζουμε το λέω και το ξαναλέω πως μέχρι και αυτή τη στιγμή έχουμε έστω και οριακά καλύτερα αποτελέσματα στο hd-dvd ..

Και για να γυρίσουμε στο θέμα μας ( να μην φωνάζει και ο Γιάννης:happy_9: :happy_9: ) νομίζω πως είναι λάθος της Paramount αυτή η κίνηση ΤΩΡΑ...
Έπρεπε να την είχε κάνει από την αρχή...
Θα δημιουργήσει θέμα με την αξιοπιστία της..
Yπάρχει μια βάση καταναλωτών που επέλεξαν να αγοράσουν bd players ΚΑΙ για την παρουσία αυτή της εταιρίας στο format...

Το μόνο που θα καταφέρει είναι να κόψει κόσμο από την hd αγορά..

Και βέβαια από την άλλη είναι και ένα μεγάλο χτύπημα στο ps3..
Που όσοι το είδαμε σαν παιχνιδομηχανή ακόμη περιμένουμε....και θα περιμένουμε...καλά να πάθουμε..:happy_5:
Όσοι όμως το είδαν κυρίως σαν bd-player είναι σίγουρο πως μετά από αυτή την ανακοίνωση θα κλονιστούν...
 

Μηνύματα
5.771
Reaction score
0
....εεε δεν θελω αδερφοσυνες ,φιλιες και μ@λ@κιες.:happy_5:
Ολοι μαζι .ολοι φιλοι,για το κοινο καλο.:mad_2:
Μπλιαααααχ,αηδια. :mad_3:
Θα τριζουν οι βιδες απο το ps3 του ανιψιου...:happy_9:
Εχουμε ΠΟΛΕΜΟ εκει εξω... :happy_8:
 

Μηνύματα
2.734
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Paramount και DreamWorks γίνονται HD-DVD exclusice!!!

Τέσπα δεν διαφωνώ σε όσα λές, απλά για μένα και πιστεύω όλους τους κομπιουτεράδες-Downloaders-Leechers, θα βόλευε και σαν χωρητικότητα το Blu-ray. Απλά ο καθένας έχει τη δική του οπτική στο θέμα. Ας επικρατήσει όποιο θέλει...αποδεδειγμένα όμως οι τρελοί σαν εμάς, καλώς η κακώς θα τρέξουν να το πάρουν :crazy_1:
Βρε συ εννοείται ότι για τους κομπιουτεράδες το blu-ray είναι καλύτερο......:crazy_1: :crazy_1: :crazy_1: :crazy_1: :crazy_1:.............ποιός θα προτιμούσε τα 30GB από τα 50GB με ελάχιστη διαφορά τιμής?.........άσε που HD-DVD-R έχουν κυκλοφορήσει προς το παρόν μόνο μονής στρώσης των 15GB............:pc: :pc: :pc: :pc: :pc:
 

Μηνύματα
2.611
Reaction score
13
Να συμπληρώσω πως η Paramount επικαλείται το κόστος...
Το κόστος όμως το ήξερε από την αρχή...

Και από τη στιγμή που το σύνολο των πωλήσεων bd δίσκων είναι ( για όποιους λόγους είναι...) μεγαλύτερο από αυτό των hd-dvd , είναι λάθος κίνηση..

Όχι οικονομικά αλλά από prestige...





Εμένα δεν με νοιάζει , αλλά λέμε τώρα..:happy_9: :happy_9: :happy_9:
 

Μηνύματα
2.220
Reaction score
1
....εεε δεν θελω αδερφοσυνες ,φιλιες και μ@λ@κιες.:happy_5:
Ολοι μαζι .ολοι φιλοι,για το κοινο καλο.:mad_2:
Μπλιαααααχ,αηδια. :mad_3:
Θα τριζουν οι βιδες απο το ps3 του ανιψιου...:happy_9:
Εχουμε ΠΟΛΕΜΟ εκει εξω... :happy_8:
αχα χα χα :happy_5: :happy_5: :happy_5: :happy_5: Λοιπόν...λες να ξαναξεκινήσουμε? Ας κάνουμε ομάδες...
Διαλέγω GTX, BANTAS (που την έχει μεγάλη), pseiras(τώρα τι να υποθέσω για το μέγεθος :happy_5: :happy_5: :happy_5:) +όποιος άλλος θελήσει.. Αν είναι να πληρώσω και κανέναν όπως η Paramount...:happy_9:
 

Μηνύματα
2.734
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Paramount και DreamWorks γίνονται HD-DVD exclusice!!!

Σαν μέσο εγγραφής θα πρέπει κάποιος να είναι τρελός για να επιλέξει σύστημα με λιγότερο ωφέλιμο χώρο σε ίδια πάνω -κάτω τιμή...
Θα ήταν παρανοικό να επικρατήσει στα pc το hd-dvd εάν δεν είχε τα 3/5 της τιμής των bd...
Σε ταινίες όμως που αγοράζουμε το λέω και το ξαναλέω πως μέχρι και αυτή τη στιγμή έχουμε έστω και οριακά καλύτερα αποτελέσματα στο hd-dvd ..

Και για να γυρίσουμε στο θέμα μας ( να μην φωνάζει και ο Γιάννης:happy_9: :happy_9: ) νομίζω πως είναι λάθος της Paramount αυτή η κίνηση ΤΩΡΑ...
Έπρεπε να την είχε κάνει από την αρχή...
Θα δημιουργήσει θέμα με την αξιοπιστία της..
Yπάρχει μια βάση καταναλωτών που επέλεξαν να αγοράσουν bd players ΚΑΙ για την παρουσία αυτή της εταιρίας στο format...

Το μόνο που θα καταφέρει είναι να κόψει κόσμο από την hd αγορά..

Και βέβαια από την άλλη είναι και ένα μεγάλο χτύπημα στο ps3..
Που όσοι το είδαμε σαν παιχνιδομηχανή ακόμη περιμένουμε....και θα περιμένουμε...καλά να πάθουμε..:happy_5:
Όσοι όμως το είδαν κυρίως σαν bd-player είναι σίγουρο πως μετά από αυτή την ανακοίνωση θα κλονιστούν...
+1000


Υ.Γ.

Δεν φωνάζω(μέχρι στιγμής :happy_9:)..........πολύ πολύ να πώ στο συνάδελφο Ανδρέα να μεταφέρει(αν δεν βαριέται βέβαια :crazy_3: ) όλα τα άσχετα posts στο περίφημο πια σκουπιδοthread(sorry Bantas :happy_9:) "Μίσος για τις κονσόλες"......."happy_1" :crazy_3: "happy_1" :crazy_3: "happy_1" :happy_5: :happy_5: :happy_5: :happy_5: :happy_5:
 

Μηνύματα
2.220
Reaction score
1
Και βέβαια από την άλλη είναι και ένα μεγάλο χτύπημα στο ps3..
Που όσοι το είδαμε σαν παιχνιδομηχανή ακόμη περιμένουμε....και θα περιμένουμε...καλά να πάθουμε..:happy_5:
Όσοι όμως το είδαν κυρίως σαν bd-player είναι σίγουρο πως μετά από αυτή την ανακοίνωση θα κλονιστούν...
Τα παραλές...Μην το παρουσιάζεις σαν άχρηστο για οτιδήποτε άλλο. Εγώ έδωσα 645 για το PS3, άλλοι έδωσαν κάτι χιλιαρικάκια για HD-DVD Player. Εκτός αν είσαι τόσο σίγουρος ότι θα παραμείνει το HD-DVD...
 

Μηνύματα
2.611
Reaction score
13
Τα παραλές...Μην το παρουσιάζεις σαν άχρηστο για οτιδήποτε άλλο. Εγώ έδωσα 645 για το PS3, άλλοι έδωσαν κάτι χιλιαρικάκια για HD-DVD Player. Εκτός αν είσαι τόσο σίγουρος ότι θα παραμείνει το HD-DVD...

Όχι βέβαια δεν είπα ότι είναι άχρηστο..

Απλά ,μέχρι στιγμής παιχνίδια πολύ καλά......γιόκ...

Και κάποιος που θα πάει τώρα να αγοράσει το ps3 σαν player κυρίως, δεν θα προβληματιστεί που δεν θα έχει Universal , Paramount και Dreamworks ???
 

Μηνύματα
2.220
Reaction score
1
Όχι βέβαια δεν είπα ότι είναι άχρηστο..

Απλά ακόμη παιχνίδια...γιόκ...

Και κάποιος που θα πάει τώρα να αγοράσει το ps3 σαν player κυρίως, δεν θα προβληματιστεί που δεν θα έχει Universal , Paramount και Dreamworks ???
Θα προβληματιστεί γενικά, όχι μόνο με το PS3. Ας περάσει και από το Video-Club της γειτονιάς του να ρωτήσει αν έχουν HD-DVD...Μάλλον θα νομίζουν ότι είναι εξωγήινος. Προβληματισμένοι μέχρι χθές ήταν οι κάτοχοι HD-DVD. Από σήμερα είναι και οι δύο. Απλά δεν έληξε το θέμα και γυρίσαμε πίσω. Όσο για τα παιχνίδια...δεν είμαι ο κατάλληλος για να σου απαντήσω, αλλά από φίλους που είναι Gamers και έχουν και XBOX360 (σημαντικό) ακούω πως φαίνεται να παίρνει τον σωστό δρόμο αν κρίνω από κάτι Heavenly Sword, Killzone, Lair κ.α.
 

Μηνύματα
2.611
Reaction score
13
Μακάρι να βγάλουν κάτι πραγματικά καλό !!

Όσο για τα video clubs τα πράγματα στο hd είναι γενικά για πέταμα...
Το χειρότερο είναι πως μας έχουν ( την Ελλάδα..) γραμμένους..
Πολύ μικρή αγορά...
Σε hd-dvd και bd που αγόρασα πρόσφατα έχουν 16-17 υπότιτλους( !!!!!!!) αλλά όχι ελληνικά...
Πίκρα..
 

Μηνύματα
2.220
Reaction score
1
Όσο για τα video clubs τα πράγματα στο hd είναι γενικά για πέταμα...
Το χειρότερο είναι πως μας έχουν ( την Ελλάδα..) γραμμένους..
Πολύ μικρή αγορά...
Σε hd-dvd και bd που αγόρασα πρόσφατα έχουν 16-17 υπότιτλους( !!!!!!!) αλλά όχι ελληνικά...
Πίκρα..
Αυτό είναι όντως μια λυπητερή ιστορία...:pc:
 

Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Απάντηση: Re: Paramount και DreamWorks γίνονται HD-DVD exclusice!!!

Κατά αρχην θα σε παρακαλούσα να ηρεμήσεις και να εισαι πιο ευγενικός.
Το ότι διαφωνώ μαζι σου δεν φαντάζομαι να σε προσβάλει;
Αν και από τα γραφωμενα σου βλεπω πως μάλλον σε ενοχλεί.

Τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω από το παρακάτω

Όχι, με ενοχλεί που κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις με ποια λογική πιστεύω εγώ ότι ένα Format είναι καλύτερο. .
Επέτρεψε μου να εχω διαφορετική άποψη για το τι είναι καλύτερο.
Δεν είναι υποχρεωτικό να συμφωνήσω μαζί σου.


Δείχνεις να σε ενοχλεί όταν ακούς ότι το Blu-ray έχει καλύτερα specs ακόμα και αν υποθέσουμε ότι από εικόνα είναι σκ@τ@. Κάπως σου έρχετε όταν ακούς για Blu-ray...
Αυτό παλι δεν κατάλαβα γιατι το απευθύνεις σε μένα.
Εχω δει παρα πολα BD ώστε να μπορω να γραφω αυτά που γράφω.
Αφου τα βλέπω και τα ψαχουλεύω μάλλον τα αντέχω κιολας και δεν σηκώνετε η τρίχα μου όπως πιστεύεις .:happy_5::happy_5:

Μα για μια στιγμη.
Ο τιτλος του τοπικ αφορα μια είδηση.
Την διακοπή των BD από την Paramount.

Μηπως θυμάσαι με αφορμη αυτην την είδηση πιο ηταν το πρωτο σου ποστ;
Για να σε βοηθήσω


Εγώ πάλι καθόλου δεν το χαίρομαι... Είναι κρίμα να επικρατήσει ένα κατώτερο Format. Και όπως και να το κάνουμε η εποχή που ζούμε θέλει μεγάλες χωρητικότητες. Και τα 50GB λίγα είναι...πόσο μάλλον τα 30. Και μην ακούσω πάλι τα αστεία επιχειρήματα κάποιων για τα κατώτερα transfers των Blu-ray...διότι πλέον βλέπουμε και στο blu-ray κορυφαία transfers αλλά και να μην βλέπαμε που λέει ο λόγος, αυτό είναι κάτι που γίνετε και είναι στο χέρι του κάθε studio. Το να αλλάξουν όμως τα Specifications του HD-DVD από 30GB σε κάτι παραπάνω είναι δύσκολο και δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι συμβατό με τα υπάρχοντα HD-DVD Players.
Από την πρωτη σου πρόταση φαίνεται ποσο σε δυσαρέστησε το γεγονός που ένα στούντιο αφησε το BD που αγαπάς, για το HDDVD που μισεις.
Συνεπώς αν καποιος ενοχλείται από κάτι ( στην προκειμένη περίπτωση από ένα γεγονός θετικο για την πορεία του HDDVD) αυτός εισαι εσυ.

Αδικως λοιπον μου χρεώνεις προκατάληψη για το BD.
Η ένσταση μου στα γραφωμενα σου ειχε να κανει με την περιγραφή για το HDDVD ως κατώτερο.
Πράγμα που δεν ισχύει σύμφωνα με αυτά που εχω δει , και κρίνοντας με την δικη μου λογική.
Λογική που δεν εχω καμια απαίτηση να υιοθετήσεις.

Πάντως μην πανικοβάλεσαι ΑΝ αποτύχει...Δεν θα είσαι ο μόνος που χάλασε ένα κάρο λεφτά για να αγοράσει ένα από τα πρώτα HD-DVD Players.
Γιατι βγάζεις λανθασμένα συμπεράσματα;
Εχω γραψει την άποψη μου για πολλους τιτλους και των δυο φορματ.
Εχεις την εντύπωση ότι όλα αυτά τα ειδα με κάποιο Toshiba η xbox; ( και τα BD;;;;)

Πάντως αν κάποιος ήταν να μου αλλάξει γνώμη, αυτός δεν θα ήταν σίγουρα εσύ :happy_4:...Ευτυχώς υπάρχουν πολλά εξαιρετικά Forum στο Internet και μπορώ να συγκρίνω Biased με Unbiased συμπεριφορές....
Τι κρίμα να αδικείς έτσι τον εαυτό σου.



Είπες ότι καλύτερη εικόνα δεν μπορεί να δώσει η μεγαλύτερη χωρητικότητα.
Επειδή εξακολουθείς να μην θελεις να αποδώσεις ορθά τα γραφωμενα μου , ας σε βοηθήσω ξανα


Πράγματι το bd ως δισκος αποθήκευσης δεδομένων είναι πολύ χρήσιμος ( όπως και οι σκληροί δίσκοι) , αλλα θα ηταν πιο χρήσιμος εαν αντι για 25 – 50gb ηταν 30-60gb.
Ανεξάρτητα όμως από αυτό η χωρητικότητα δεν του δίνει προβάδισμα όταν πρόκειται για μεταφορά ταινιών σε HD.
Αυτό ακριβως έγραψα .
Και αυτό λεει ( γιατι υποψιάζομαι πως πρεπει να το εξηγησω) πως ο παραπάνω χωρος που εχει ένα δίσκος BD στο αποτέλεσμα του ( βλεπε ποιότητα εικονας) δεν εχει δώσει καλύτερα αποτελέσματα από το HDDVD.



Παρακάτω δείχνεις να εξακολουθείς να είσαι εκνευρισμένος και δεν καταλαβαίνω γιατι.
Η μάλλον καταλαβαίνω αλλα δεν το δικαιολογώ
.
Για τον ήχο δεν είδα να σχολιάσεις τίποτα... Σε λίγο θα μας πείς ότι είναι και μειονέκτημα η μεγαλύτερη χωρητικότητα. Και επίσης να σου θυμίσω ότι και για το CD έλεγαν κάποτε ότι τα 16Bit/44.1KHz ήταν ύπεραρκετά...


Bonus track
Και ξαναρωτάω Unforgiven, γιατί από τον Cinemusic δεν πήρα ποτέ απάντηση... Το transfer είναι κάτι που μπορεί να διορθωθει ναι η όχι; Το Format είναι δυνατόν να αλλάξει και να διατηρήσει την συμβατότητα με παλιά Players, ναι ή όχι;
Ειλικρινά δεν ειχα καταλάβει πως μου είχες κανει ερώτηση.
Αν και από το υφος αντιλαμβάνομαι πως δεν ενδιαφέρεσαι για την απάντηση μου αλλα ψαχνεις ευκαιρία για να κοντραριστείς.

Άλλωστε τι να την κανεις την απάντηση μου;
Δεν ειπαμε;;;;

… αν κάποιος ήταν να μου αλλάξει γνώμη, αυτός δεν θα ήταν σίγουρα εσύ :happy_4:...Ευτυχώς υπάρχουν πολλά εξαιρετικά Forum στο Internet και μπορώ να συγκρίνω Biased με Unbiased συμπεριφορές....
 

Μηνύματα
5.771
Reaction score
0
Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι στο τελος θα επικρατησει το BR.
Μπορει να μην ειναι καθαρη νικη αλλα Πυρρειος νικη
ομως πιστευω αυτο θα ειναι το format που θα επικρατησει.
Και εξηγουμαι.
(Τα περι ποιοτητας τα αφηνω στην ακρη γιατι ΔΕΝ εχουν πλεον σημασια).
Το κλειδι ειναι το μεγαλυτερο μεριδιο στην αγορα.
Με Δουρειο Ιππο το PS3 το BR format καταλαμβανει 3 ομαδες καταναλωτων (target groups)
1.Κονσολαδες (απο το ανιψι που εφυγε/φευγει απο το GameBoy,PSP, PS2
μεχρι τον μπαρμπα Γιαννη με το Pro και το GT-μεγαλη και ισχυρη βαση καταναλωτων)
2.Κομπιουτεροπαιχνιδαδες (με τα Firmware updates ,το Linux
και το PC simulation και καλα ονοματα στα games παιρνει αρκετο κοσμο)
3.Ταινιαδες.(με λιγα λεφτα αγοραζεις ενα καλο BR Player
η ΚΑΙ ενα καλο BR Player-αρκετα μεγαλη βαση καταναλωτων λογω τιμης)

Στην απεναντι οχθη τι εχουμε ?
α) Ακριβα Player και το
β) XBOX360 (αμφιλεγομενη κονσολα με μικρη βαση fan που προερχονται επι το πλειστον απο τα pc)

1.Ταινιαδες .Η τιμη των Player μειωνει τον αριθμο των καταναλωτων
2.Κονσολαδες και Κομπιουτεροπαιχνιδαδες. ΧΒΟΧ360 και ξερο ψωμι .
Ειναι της ιδιας ομαδας ,του χωρου των pc.
Δεν συγκρινονται ομως αριθμητικά με τους αντιστοιχους του BR /PS3 (προσωπικη εκτιμηση παντα)
To Χtra HD-DVD χαλαει το "ολα σε ενα" .Μειον και για τους Ταινιαδες

Πιστευω οτι το BR λογω κοστους PS3 αλλα και ονοματος
θα παει πιο ευκολα σε περισσοτερους καταναλωτες
διαφορετικης οικονομικης κατανομης απο οτι το HD DVD.
(Αλλιως ακουγεται η Sony στον θειο/Ξαδερφο που του αρεσει να βλεπει ταινιες και αλλιως η MS -συνωνυμη των pcαδων.
Δεν μιλαμε για τις αλλες εταιριες γιατι ειναι ακριβες)

Ο φανατισμος που βλεπω στο διαστημα του "πολεμου" δειχνει κατα βαθος
το προσωπικο μας ευχολογιο -τις περισσοτερες φορες τουλαχιστον-
που πηγαζει απο την..τσεπη μας και την επιλογη που καναμε.
Με απλα λογια ,θελουμε να επικρατησει η επιλογη μας για να μην ..χασουμε
(και για ψυχολογικους αλλα και για οικονομικους λογους).
Επειδη εκει εξω -αγορα - δεν ισχυει το ..να κερδισει ο καλυτερος ,
προτιμω να κερδισω εγω (ως καταναλωτης).
Πως ?
Με το να συνεχισουν να σφαζονται οι εταιριες στα ποδια μου.:happy_5:
Να μην μπορει καμμια να παρει κυριαρχο αγοραστικο μεριδιο
οποτε να μην μπορει να μονοπωλησει με αρνητικο για μενα αντικτυπο
και με τελικο αποτελεσμα ....να ριχνουν τις τιμες .
Κακο ειναι ?:happy_9:


PS.Οχι 3:happy_9: .Δεν θα ηθελα να επικρατησει κανενα format ,
αλλα ιδιαιτερα ενα format υποστηριζομενo απο την Sony
γνωστη για τις μονοπωλιακες της τακτικες στα προιοντα της
(ειχα/εχω αρκετες συσκευες )
ειτε χωσω ,ειτε δεν χωσω λεφτα στο ονομα της.
 

Μηνύματα
5.771
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Re: Paramount και DreamWorks γίνονται HD-DVD exclusice!!!

Υ.Γ.

Δεν φωνάζω(μέχρι στιγμής :happy_9:)..........πολύ πολύ να πώ στο συνάδελφο Ανδρέα να μεταφέρει(αν δεν βαριέται βέβαια :crazy_3: ) όλα τα άσχετα posts στο περίφημο πια σκουπιδοthread(sorry Bantas :happy_9:) "Μίσος για τις κονσόλες"......."happy_1" :crazy_3: "happy_1" :crazy_3: "happy_1" :happy_5: :happy_5: :happy_5: :happy_5: :happy_5:
Το "Mισος " νομιζω οτι ηταν ισως απο τα καλυτερα thread που υπηρχαν στα games -τουλαχιστον στην αρχη και τουλαχιστον χωρις καποιους εκτροχιασμους.
Τα παιδια που το'χαν ξεκινησει Ειχαν δωσει ρεστα και μακαρι να το συνεχισουν.
Χωρις τα "παρελκομενα".:cool_4:
Ηθελα να το πω αυτο εδω και καιρο γιατι το'χα βαρος. :happy_5:
 

Μηνύματα
2.734
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Paramount και DreamWorks γίνονται HD-DVD exclusice!!!

Το "Mισος " νομιζω οτι ηταν ισως απο τα καλυτερα thread που υπηρχαν στα games -τουλαχιστον στην αρχη και τουλαχιστον χωρις καποιους εκτροχιασμους.
Τα παιδια που το'χαν ξεκινησει Ειχαν δωσει ρεστα και μακαρι να το συνεχισουν.
Χωρις τα "παρελκομενα".:cool_4:
Ηθελα να το πω αυτο εδω και καιρο γιατι το'χα βαρος. :happy_5:
Εεεεεπ......όλα κι όλα.......η ιδέα να γίνει το "Μίσος" σκουπιδοthread ήταν του Δημήτρη......:happy_8: :happy_8: :happy_8: :happy_8: :happy_8: ........δεν είναι μόνο δική μου η κατηγορία.:respect:

http://www.avsite.gr/vb/showpost.php?p=519803&postcount=192
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.603
Μηνύματα
2.865.606
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top