Peerless STW-350F188PR01-04 - Το θηρίο ήλθε!!

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.670
Εφόσον κατάπιε για πλάκα το 1 κιλοβάτ, δεν κερδίζεις τίποτα με 2 κιλοβάτ (3 ντεσιμπέλ).

Μη κάνεις κι άλλα λάθη.

Αυτά τα γομάρια τα πηνία, θέλουν άλλα γομάρια ενισχυτές για να ζμπρώξουν τις άζμπρωχτες αναρτήσεις, εδώ θες επαγγελματική ατέλειωτη ισχύ, όπως ήδη προτάθηκε από τη γκάμα της Κράουν, γιατί αν πας σε άλλα ονόματα του επαγγελματικού χώρου, θες πολλά λεφτά..

Δες κάτι να έχει τα 4 κιλοβάτ μες στο νερό, ώστε να πάρεις τουλάχιστον 6 ντεσιμπέλ πάνω από το ενκορ που δοκίμασες.

Θα σου έλεγα να πας καρφωτά σε κάτι στα 5 κιλοβάτ, επαγγελματική έτοιμη λύση με αντοχές γαιδουρινές, και να μη πας να φτιάξεις τροφοδοτικό για τέτοια ισχύ, θα σου βγει ο κούκος αηδόνι και θα αντιμετωπίσεις ένα σωρό σοβαρά προβλήματα στην κατασκευή τέτοιας τροφοδοσίας. Δεν είναι παιχνίδι..
 
Last edited:


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Η θεωρεία δεν αρκεί. Το να λέει στα specs ένα μηχάνημα 1 και 2 και 3, όχι παιδιά, αλλά KW δεν...
Όταν ο κώνος του +μισού κιλού επιστρέφει και πρέπει ο ενισχυτές να έχει μούσκουλα ατελείωτα για να τον μαζέψει, εκεί σε θέλω. Στις πραγματικές συνθήκες λειτουργίας φαίνεται τι και πως!
Εκεί οι ψηφιακοί μάλλον θα παραδώσουν πνεύμα χαλαρά. Σε βάθος δε χρόνου θα τους πάρεις στο χέρι.
Πας εδώ σίγουρα https://www.crownaudio.com/en/products/xti-4002, αν σε παίρνει και στον παραπάνω 6002.
 



Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
έχεις μεγάλο πρόβλημα με την ενίσχυση.
ξεχνα το uc2k.
επίσης δεν μπορείς να γεφυρώσεις μεγάλο επαγγελματικο
σε κάτω από 2ohm
σε κόβω για δυο επαγγελματικους
έναν για κάθε καναλι η τον τετρακαναλο κλώνο labgruppen γεφυρωμένο ανά δυο
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.670
Προφανώς λαμπγκρουπεν είναι κορυφαία επιλογή, αλλά πάει ψηλά το κόστος.

Ρώτα τον τερματογκαζι καλύτερα, που έχει φάει την πίκρα με το κουτάλι. ;)

Προφανώς όλοι οι χυπεξ απορρίπτονται για το γομαρι που πήγες και πήρες...

Μου άρεσαν αυτά που διάβασα στο μανιουαλ του macro tech 5000vz της Κράουν. Δείχνει ωραίο εργαλείο. Βεβαίως η γκάμα της Κράουν είναι τρομερή, μπορείς να τους ρωτήσεις τι προτείνουν οι ίδιοι.
Sanway FP14000...
Δε την ξέρω καθόλου τη φίρμα. Βγάζουν πάντως βατ, δόξα το θεό.
 
Last edited:

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
Εως τώρα, έχει καταπιεί έναν γεφυρωμένο hypex 502 στο 1Kw για σνακ. Για σνακ!! Στο 2 λεπτό μπαινει σε προστασία ο ερμος.
Λύσε μου σε παρακαλώ την απορία. Το xmax που προδιαγράφεται με 10,5mm είναι p-p, ή η τιμή p-p είναι 21mm;
 


Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Λύσε μου σε παρακαλώ την απορία. Το xmax που προδιαγράφεται με 10,5mm είναι p-p, ή η τιμή p-p είναι 21mm;
P-P το πραγματικό είναι 90mm. Ο λόγος που στη στάνταρ μέτρηση είναι μικρότερο, είναι ο τρόπος μέτρησης. Το σωστό όμως είναι 9 πόντους.

CCA16E65-EC79-4967-A569-D0C85B33E370.jpeg


Μα τον 502 βλέπω μέχρι και 3 πόντους περίπου max
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Έχω μια μικρή απογοήτευση για το θέμα οδήγησης. Στα 3 δρόμο που έφτιαξα οι πλάτες είναι θαυματουργές έως τώρα. Για τόσο απαιτητικό sub περίμενα κάτι καλύτερο. Ο Hypex 2K στα 4Ωμ βγάζει συνεχές 2500w, με κορυφές κάπου στα 3600w
Εντάξει, είναι σοβαρή ισχύ δεν μπορείς να πεις.

Κοίταξα και τους Xti, ποια είναι η νέα γενιά έξω, xti4002 με κόστος στα 900€ Περίπου.
Εννοειτε πως η σειρά xls δεν κάνει, απιστευτη ουρά υπόελέγχου σε όλες τις πιθανές σταθμές. Αλλά όμως σαν να έχει καλύτερα δυναμικα από τον 502.

CAB09849-9741-429B-9DE3-1F653E811A5D.jpeg

Αρα τα πραγματικά watt στα 4 Ωμ γεφυρωμένος θα είναι κάπου στα 2500?

Οκ, προχωράμε. Θα βρεθεί η λύση, τι κάνουμε εδώ :lolsign:
Εντύπωση μου κάνει που για τέτοια πολλά και άφθονα ρεύματα, η αίσθηση είναι όχι κλάση D. Ομολογώ αλλιώς τα είχα στο μυαλό μου, αλλά case noted.

Μήπως κάποιος έχει εμπειρία με κάποιον της σειράς xti 4 η 6000 και να την μοιραστεί?
Θα μπορούσα να δοκιμασω 2 πλάτες 502, που γεφυρωμένες στα 8Ωμ βγάζουν 1,2kw έκαστος, αλλά η ψύξη τους δεν είναι για τόσα ρεύματα, κάνει μπαμ και καλό είναι να έχουν άλλη χρήση.
Θα δοκιμασω τον 502 σε JL 13,5” 600w continuous να δω τι κάνει εκεί. Δηλαδή να παίξουν τα 1000w σε headroom, όχι μόνιμα και στρεσάρει την πλάτη. Έχω την αίσθηση θα ταιριαζει πολύ καλύτερα εκεί
 
Last edited:

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Προφανώς λαμπγκρουπεν είναι κορυφαία επιλογή, αλλά πάει ψηλά το κόστος.

Ρώτα τον τερματογκαζι καλύτερα, που έχει φάει την πίκρα με το κουτάλι. ;)

Προφανώς όλοι οι χυπεξ απορρίπτονται για το γομαρι που πήγες και πήρες...

Μου άρεσαν αυτά που διάβασα στο μανιουαλ του macro tech 5000vz της Κράουν. Δείχνει ωραίο εργαλείο. Βεβαίως η γκάμα της Κράουν είναι τρομερή, μπορείς να τους ρωτήσεις τι προτείνουν οι ίδιοι.

Δε την ξέρω καθόλου τη φίρμα. Βγάζουν πάντως βατ, δόξα το θεό.
o macrotech είναι τρομερό εργαλείο αλλα δεν μπορεί να γεφυρωθείς στα 1.6ohm

ο sunway είναι ο κλώνος του labgroupen και τους χρησιμοποιούν πολλοί
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.670
Μη το κοιτάς καν.
Xti μόνο ο 6002, και δεν είμαι σίγουρος αν αντέχει αυτή η σειρά τέτοιο πράγμα που θες.

Καλύτερα τον κλώνο του λαμπ..
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Μη το κοιτάς καν.
Xti μόνο ο 6002, και δεν είμαι σίγουρος αν αντέχει αυτή η σειρά τέτοιο πράγμα που θες.
[/QUOTE]

εάν είναι να πάρει τον 6002 καλύτερα ένα ζευγάρι ucd2k

αλλα νομίζω είναι οριακά θα ήθελε κάτι παραπάνω.
 


Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Έχετε προτείνει εξαιρετικές λύσεις. Άλλες προσιτές, άλλες που περνεις αμάξι :focus: .
Δεν θα ήθελα να δώσω πάνω από 800-900€ για την οποία λύση. Πείτε με Τσιφουτη:bigboss: :gotcha: αλλά νομίζω ότι ξεφεύγω πολύ.
Ειληκρηνα, Θα προτιμούσα σαν σκέψη να έβαζα ένα άλλο ίδιο συνδιασμο και έτσι να παρω τα extra dB από το δεύτερο bazwoofer peerless (4 σύνολο - 3 τώρα) με έναν Ucd2K η έναν Xti 4002.

Τα μαθηματικά βγαίνουν, στην πραξη 4 Subs είναι καλύτερα από 3. Π.χ. Απίστευτος ο Lab Gruppen, αλλά ένα απλό σπίτι έχω, Είμαι ένας τρελαμένος αλλά νορμαλ (? :whistling:) άνθρωπος.
Αλλη σκέψη? Αν δεν φτανει η δυναμη να βάλω έναν δεύτερο Ucd2K η έναν Xti 4002 μελλοντικά, αν και οι έμπειροι δεν προτείνουν 2 ενισχυτές σε μια μονάδα, αναμφίβολα θα έχουν το λόγο τους.
Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας:drinks:
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Με το κόστος και την ποιότητα που σου βγαίνουν τα σαμπς, καλύτερα πολλά σαμπς και να παίζουν χαλαρά με χαλαρούς ενισχυτες. Και ότι περισσέψει, ξέρεις...
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Βάλε σε σειρά τα πηνία του. Χάνεις σε ευαισθησία αλλά σου μένουν χρήματα, αφού τα παραλληλισμένα θέλουν πολύ μεγάλα ρεύματα.
 




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.294
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top