Poll περί δικάναλου - πολυκάναλου ήχου

Δικάναλος ή πολυκαναλος;


  • Total voters
    199
Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.711
Σωστά.

Είναι βέβαιο και λογικό να πεις πως διασκεδάζεις, χαίρεσαι και απολαμβάνεις τη μουσική σου και τις ταινίες σου με 2 μπροστινά ηχεία.

Αλήθεια. Μια χαρά μπορείς να τα απολαμβάνεις, συμφωνώ. Και στο εν λόγω πολλ που τώρα γράφουμε, 23 άνθρωποι ανάμεσά μας, αυτό ακριβώς λένε, ψηφίζοντας την τελευταία επιλογή. Λογικοί άνθρωποι, ειλικρινά τους χαίρομαι.
Έχω ξαναπεί ότι διαβάζω τα περισσότερα που γράφονται εδώ μέσα χωρίς να ξέρω τον λόγο.....χωρίς να καταλαβαίνω καί πολλά, ίσα πού καταλαβαίνω πόσο έχει εξελιχθεί ολο αυτό το θέμα και που θα πάει ακόμα...
Μπορεί να έμαθα προχτές τι είναι το immersive
Μπορεί ο χρόνος απόκρισης να μην μάθω ποτέ τι είναι....και να μην κάνω ποτέ μέτρησης στον χώρο μου
Από όλα αυτά που έχεις γράψει ενα έχω μάθει.....ότι η αγάπη και η αισθηση τελικά είναι η ίδια......
Απ'όλα αυτά κρατάω την ιστορία με τον Ε.Τ
Αυτό μάλλον είναι που μένει χαραγμένο ανεξητηλα στην μνήμη.... όπως και γω δεν θα ξεχάσω τότε που ήμουν μικρός με είχε αγκαλιά ο πατέρας μου σε αυτά τα ωραία γλέντια που κάναν οι παλιοί ....και σε ένα fischer ραδιοενισχυτη με maxeeder πικ απ και 2 Technics ηχεια που στο τέρμα τσιριζαν....ή ακόμα τις βραδιές πού πηγαίναμε για ψάρεμα με δύο ηχεία και ραδιοκασετοφωνο αυτοκινήτου στη βαρκα

Όσο για τα παλαμάκια που ακούς στο σαλόνι....

Τα τελευταία χρόνια κυνηγάω τις συναυλίες σχεδόν κάθε είδους μουσικής... ίσως μερικά από τα παλαμάκια που ηχογραφούνται να είναι καί δικά μου....
Τα υπόλοιπα περί καλωδίων dac πολυκαναλου είναι μάλλον λεπτομέρειες για να περνά η ώρα και για να σε χαιρόμαστε και μεις.....



Φιλικά πάντα...
 

Μηνύματα
1.447
Reaction score
1.102
Έχω ξαναπεί ότι διαβάζω τα περισσότερα που γράφονται εδώ μέσα χωρίς να ξέρω τον λόγο.....χωρίς να καταλαβαίνω καί πολλά, ίσα πού καταλαβαίνω πόσο έχει εξελιχθεί ολο αυτό το θέμα και που θα πάει ακόμα...
Μπορεί να έμαθα προχτές τι είναι το immersive
Μπορεί ο χρόνος απόκρισης να μην μάθω ποτέ τι είναι....και να μην κάνω ποτέ μέτρησης στον χώρο μου
Από όλα αυτά που έχεις γράψει ενα έχω μάθει.....ότι η αγάπη και η αισθηση τελικά είναι η ίδια......
Απ'όλα αυτά κρατάω την ιστορία με τον Ε.Τ
Αυτό μάλλον είναι που μένει χαραγμένο ανεξητηλα στην μνήμη.... όπως και γω δεν θα ξεχάσω τότε που ήμουν μικρός με είχε αγκαλιά ο πατέρας μου σε αυτά τα ωραία γλέντια που κάναν οι παλιοί ....και σε ένα fischer ραδιοενισχυτη με maxeeder πικ απ και 2 Technics ηχεια που στο τέρμα τσιριζαν....ή ακόμα τις βραδιές πού πηγαίναμε για ψάρεμα με δύο ηχεία και ραδιοκασετοφωνο αυτοκινήτου στη βαρκα

Όσο για τα παλαμάκια που ακούς στο σαλόνι....

Τα τελευταία χρόνια κυνηγάω τις συναυλίες σχεδόν κάθε είδους μουσικής... ίσως μερικά από τα παλαμάκια που ηχογραφούνται να είναι καί δικά μου....
Τα υπόλοιπα περί καλωδίων dac πολυκαναλου είναι μάλλον λεπτομέρειες για να περνά η ώρα και για να σε χαιρόμαστε και μεις.....



Φιλικά πάντα...
Πολύ ωραίο ποστ και συμφωνώ ότι η τόσο μεγάλη συζήτηση και ανάλυση είναι για να περνάει η ώρα, άλλωστε ο σκοπός ήταν και παραμένει η μουσική και η συμμετοχή στο poll είναι μικρή.
 

Μηνύματα
4.869
Reaction score
3.928
Για να δικαιολογήσω την ψήφο μου στο δικάναλο:
Κάτι που συνήθως δεν αναφέρεται... είναι το κόστος απόκτησης πολυκάναλων εγγραφών...
Δηλαδη αν σου χαρισω ενα σκληρο γεματο με πολυκαναλη (sacd) μουσικη αλλαζεις την ψηφο σου?
Εξαγοραζω συνειδησεις!! :drinks:
 

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.711
Πολύ ωραίο ποστ και συμφωνώ ότι η τόσο μεγάλη συζήτηση και ανάλυση είναι για να περνάει η ώρα, άλλωστε ο σκοπός ήταν και παραμένει η μουσική και η συμμετοχή στο poll είναι μικρή.
Παρ όλα αυτά όμως η ακρόαση στο χώρο του κυρίου Κώστα σίγουρα θα είναι εμπειρία ζωής....όλη αυτή η τεχνογνωσία η αντίληψη και η αγάπη για τον ήχο




Και κουφός να εισαι.....Όταν πατήσει το play θα φανεί....
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
Δηλαδη αν σου χαρισω ενα σκληρο γεματο με πολυκαναλη (sacd) μουσικη αλλαζεις την ψηφο σου?
Εξαγοραζω συνειδησεις!! :drinks:
χαχαχαχα, θα το σκεφτόμουν για 2 ενεργα ακόμη για ένα 4.2 σύστημα (κεντρικό δε μπορώ να βάλω, είναι τόσο κοντά τα L,R μεταξύ τους και με ένα monitor 32'' ανάμεσα)... με περισσότερα ηχεία δε θα ήθελα να μπλέξω, είμαι που είμαι αυστηρά nearfielfd, μην το κάνω σαν το κλουβί με τον τρελό στη μέση :p
 


Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Παρ όλα αυτά όμως η ακρόαση στο χώρο του κυρίου Κώστα σίγουρα θα είναι εμπειρία ζωής....όλη αυτή η τεχνογνωσία η αντίληψη και η αγάπη για τον ήχο




Και κουφός να εισαι.....Όταν πατήσει το play θα φανεί....

Εδώ γιατί δεν έκανε like ο @costas EAR;;
Πολύ μετριόφρων το παίζει τελευταία μου φαίνεται... 🤔
 




daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.819
Reaction score
77.370
Πώς να τον πει;
"Έλα φιλαράκ" η "που' σαι αδερφέ";;
Μπράβο στον Anakin για την ευγένεια και την τυπικότητά του, οι υπόλοιποι είμαστε χύμα στο κύμα. :p
Αλφεε με γεια το προσωνύμιο :lolsign:
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.819
Reaction score
77.370
Thanksss!!
Δεν ασχολούμαι με αυτά ούτε και με το αν ο Zizik είναι υποχθόνιος και ζηλόφθων. :angel:
ναι είναι...μη του δίνεις σημασία....

όποτε θελήσεις πάντως κάποια αλλαγή.....
να ξερς.... σου πουλάω το δικό μου....
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.653
ναι είναι...μη του δίνεις σημασία....

όποτε θελήσεις πάντως κάποια αλλαγή.....
να ξερς.... σου πουλάω το δικό μου....
Του έχω έτοιμα 2-3 ακόμα καλέ, αν και αυτό του το φόρεσε άλλος. :roflmao:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.819
Reaction score
77.370
Του έχω έτοιμα 2-3 ακόμα καλέ, αν και αυτό του το φόρεσε άλλος. :roflmao:
δεν θεωρείς ότι πρέπει να έχουν άποψη τα μέλη ?
να γίνει ένα poll ας πούμε...δημοκρατικά....λέω γω τώρα :cry:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.275
δεν θεωρείς ότι πρέπει να έχουν άποψη τα μέλη ?
να γίνει ένα poll ας πούμε...δημοκρατικά....λέω γω τώρα :cry:
Να μια καλή ιδέα!

Καταθεστε προτεινόμενα προσωνύμια, όλοι, ο ζιζικ τα έτοιμα, ο νταχαρης τα σεξιστικά, ο ίδιος τα αυθαίρετα, και ότι άλλο σας κατέβει, και το ξεκινάω.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.819
Reaction score
77.370
Να μια καλή ιδέα!

Καταθεστε προτεινόμενα προσωνύμια, όλοι, ο ζιζικ τα έτοιμα, ο νταχαρης τα σεξιστικά, ο ίδιος τα αυθαίρετα, και ότι άλλο σας κατέβει, και το ξεκινάω.
κ τον Αλφφε κλειδωστε του τα δικαιώματα να μην μπορει να γράψει στο πολλ.... :laugh: :lol:
 





Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.587
Μηνύματα
2.865.063
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top