Poll περί δικάναλου - πολυκάναλου ήχου

Δικάναλος ή πολυκαναλος;


  • Total voters
    199

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.419
Reaction score
125.647
Θυμάμαι, όταν βγήκε η γνωστή αγαπημένη ταινία "Ε.Τ." του φίλου μας του Σπίλμπεργκ, είχα πάει παιδάκι να τη δω στο "Ράδιο Σίτυ", ένα γνωστό συνοικιακό σινεμά στην περιοχή του πατρικού μου.

Πιθανώς να ήταν το '83 ή κάπου κει. Ήδη ασχολιόμουν με το Χάι Ενδ, είχα πάρει ήδη ένα Ναντ και από τότε δε μου άρεσαν τα μπιενταμπλεγιου, προτίμησα τα ΝΜ acoustics, του φίλου μας του Νίκου Μενδρινού, δίνοντας και τον "οβολό" μου σε ελληνικά χέρια, περιμένοντας ακόμα καλύτερες υλοποιήσεις στο μέλλον από αυτόν, όπως έγραφαν τότε στον ΗΧΟ, με διθυραμβικές κριτικές για τα ηχεία του.

Τες πα, επιστροφή στην ταινία. Ο ήχος ήταν εκπληκτικός, και μου έκανε εντύπωση το βαθύ και στακάτο μπάσο που άκουσα, πραγματικά ισχυρό, μέχρι τους υπόηχους, απίστευτο...

Έτσι στο τέλος της ταινίας, πήγα μπροστά να ψάξω τα ηχεία, μη φανταστείτε τίποτα Dolby, μόνο 2 ηχεία είχε τότε το σινεμά, ναι, στέρεο ήταν ο ήχος, μη γελάτε, στο χωριό έπαιζαν μονοφωνικά στο θερινό σινεμά, με ένα ηχείο στο κέντρο κάτω από την εικόνα.

Το λοιπόν, είχε ένα ζευγάρι TDL reference.

Άντε γειά.

Τρομερός ήχος για το '82 και είμαι σίγουρος ότι κάποιοι ανάμεσά μας, έχουν ακόμα και τώρα πολύ χειρότερο ήχο στο σπίτι τους από τον ήχο που είχε κει το μικρό σινεμά της γειτονιάς μου, σχεδόν πριν 40 χρόνια...


ΥΓ. Το επόμενο ηχείο μου, αφού γνώρισα όλη τους τη γκάμα από την έκθεση με τα πολύ φιλικά παιδιά που άρχισαν τότε να διαφημίζουν τα audio spectrum που οι ίδιοι έφτιαχναν, ήταν TDL, με γραμμή μεταφοράς και άριστη απόκριση στην πρώτη οκταβα. ;)

ΥΓ. 2. Πλέον την εν λόγω ταινία του αγαπημένου εξωγήινου των παιδικών μας χρόνων, την έχω σε 4κ ανάλυση και Dolby Atmos, ενώ τη μουσική της ταινίας τη διαθέτω σε πολυκάναλο SACD, και ομολογουμένως είναι εντυπωσιακής ποιότητας, με απολαυστικοτερο όλων το τελευταίο κομμάτι, αυτό των τίτλων τέλους!

Screenshot_20200430_125649_com.roon.mobile.jpg


Screenshot_20200430_125807_com.roon.mobile.jpg


Η ηχογράφηση κυκλοφόρησε το 1982.
 
Last edited:

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
Με λίγη υπομονή και ίσως περιέργεια, λύνονται πολλές απορίες.

Στον χώρο μου, το ανώτερο που μπορεί να γίνει, είναι το ήδη υφιστάμενο σύστημα των 5,2,2 (ναι και εγώ 9 έχω)...

Έκανα το εξής τεστ:

Θέτω τα chario μου στο δικάναλο με τους preamp & a-160 advance και στην θέση των κύριων ηχείων , κατέβασα τα ύψους μου (dali picolo). Κατόπιν έθεσα εκτός το ένα sub . Έτσι δημιουργήθηκε ένα απλό 5.1 αποτελούμενο από:
marantz sr 7009, κυρία dali picolo κεντρικό ένα αμερικάνικο Earthquake , πίσω klipsch rp 150 , sub svs 1000.

Τρέχω το audyssey και αρχίζω κατόπιν, αντιπαραβολή θέτοντας ένα ποιοτικό sacd. Η αρχική εντύπωση ήταν πραγματικά σοκαριστική! Περίμενα τις τεράστιες διαφορές κλπ κλπ. Και όμως, μετά δυσκολίας κατάφερνα να εντοπίσω διαφορές! Δεν μπορούσα να πω δε με σιγουριά , πιο μου αρέσει καλύτερα! Μέχρι που απεφάσισα να βάλω στον.... χορό και το έτερον, το οποίο παρεμπιπτόντως τυγχάνει μουσικός στο επάγγελμα ! Εδώ έγινε η μεγάλη Πλάκα! Της άρεσε η επιλογή marantz!!!!! (χωρίς φυσικά να γνωρίζει συνδυασμούς κλπ) Και με ποια δικαιολογία! Ο ήχος είναι πιο Φυσικός!!!!!! Από εκεί και πέρα τι να πω!
Εχω την εντυπωση οτι κατι εχεις κανει λαθος. Αυτο που περιγραφεις ("Και όμως, μετά δυσκολίας κατάφερνα να εντοπίσω διαφορές!") δεν γινεται να ισχυει. Οι διαφορές ειναι κραυγαλεες.
Θυμαμαι οτι καποτε κατι αναλογο ειχε περιγραψει και ο Αντωνης, αλλα οταν εβαλε πηγη τον Sony 800 αλλαξαν αρδην οι ακροασεις.
Δεν λεω οτι δεν ακους καλα, αλλα καποιος κρικος στην αναπαραγωγη του πολυκαναλου εχει προβλημα και πρεπει να το ψαξεις.
 


Μηνύματα
12.859
Reaction score
10.073
Ωστόσο, κάθε φορά που χειροκροτά ο κόσμος, είτε μετά από ένα σόλο είτε στο τέλος των τραγουδιών, σα να βλέπεις γύρω σου ξεκάθαρες τις παλάμες που χτυπάνε, μπρος, πλάγια, πίσω αριστερά ένας σφυρίζει, πίσω δεξιά παλαμάκια δυνατά σχεδόν σα να στέκεται πίσω μου αυτός που χειροκροτούσε, ένας φώναζε από τ'αριστερά και δεξιά κάτι πιάτα και ποτήρια μόλις έφτασαν στο τραπέζι.

Είσαι μαζί τους, μέσα στο χώρο. Σα να ήσουν όντως εκεί, αυτό ακριβώς θα άκουγες. Αληθοφάνεια εκπληκτική.
Αυτό ακριβώς έχω ακούσει και με ακουστικά, σε binaural ηχογραφήσεις.
 



Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.067
Reaction score
8.081
Εχω την εντυπωση οτι κατι εχεις κανει λαθος. Αυτο που περιγραφεις ("Και όμως, μετά δυσκολίας κατάφερνα να εντοπίσω διαφορές!") δεν γινεται να ισχυει. Οι διαφορές ειναι κραυγαλεες.
Θυμαμαι οτι καποτε κατι αναλογο ειχε περιγραψει και ο Αντωνης, αλλα οταν εβαλε πηγη τον Sony 800 αλλαξαν αρδην οι ακροασεις.
Δεν λεω οτι δεν ακους καλα, αλλα καποιος κρικος στην αναπαραγωγη του πολυκαναλου εχει προβλημα και πρεπει να το ψαξεις.
Με τα παραπάνω θέλω να πω ότι οι AV πλέον έχουν εξελιχθεί σε μεγάλο βαθμό και καταφέρνουν να διορθώσουν με αρκετή επιτυχία τα όποια προβλήματα χώρου, ποιότητας ηχείων κλπ με τα εξελιγμένα επεξεργαστικά προγράμματά τους.
Προσωπικά αναφέρομαι στον sr 7009, μηχάνημα το οποίο δεν μπορείς να τον πεις και ... σύγχρονο. Φαντάζομαι ότι τα τελευταία μοντέλα θα έχουν εξελιχθεί ακόμη περισσότερο σε αυτόν τον τομέα.

Εννοείται ότι το σύστημα επανήλθε στην προηγούμενη κατάσταση. Όλα αυτά τα έκανα για να δω τις ικανότητες ενός av στο θέμα "επεξεργασία"...
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.248
Reaction score
27.085
Ωστόσο, κάθε φορά που χειροκροτά ο κόσμος, είτε μετά από ένα σόλο είτε στο τέλος των τραγουδιών, σα να βλέπεις γύρω σου ξεκάθαρες τις παλάμες που χτυπάνε, μπρος, πλάγια, πίσω αριστερά ένας σφυρίζει, πίσω δεξιά παλαμάκια δυνατά σχεδόν σα να στέκεται πίσω μου αυτός που χειροκροτούσε, ένας φώναζε από τ'αριστερά και δεξιά κάτι πιάτα και ποτήρια μόλις έφτασαν στο τραπέζι.
Σε κάποια φάση που είχε παλαμάκια και θορύβους περιβάλλοντος διάφορους, ακούω περπάτημα πίσω δεξιά μου και παλαμάκια δίπλα στο αυτί μου. Είναι μεγάλο πειραχτηρι το γυναικακι μου, μου κάνει διάφορα τέτοια. Λέω "μωρό μου ήρθες επιτέλους; Να βάλω ταινία; Τελείωσε το μάστερ σεφ;" και γυρίζω κεφάλι κι ήμουν μόνος.
Χαραμίζεσαι στο ΑΒούτσάιτ. Εσύ είσαι έτοιμος για διευθυντής σύνταξης σε αυτό
 




n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.924
Reaction score
12.588
Το ενδεχόμενο να μη θέλει να μεταφερει το περιβάλλον της εργασίας του και στον προσωπικό του χωρο το έχεις σκεφτεί;
Όχι, και ούτε εκείνος θα έπρεπε. Αλλά, παντόφλα. QED.
 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.443
Reaction score
15.136
Για να δικαιολογήσω την ψήφο μου στο δικάναλο:

Κάτι που συνήθως δεν αναφέρεται... είναι το κόστος απόκτησης πολυκάναλων εγγραφών...
Μπορεί κάποιοι να μην έχουν πρόβλημα και μαγκιά τους...
Εγώ μια φορά, ΔΕΝ ξαναγοράζω π.χ. Pink Floyd για 5η κ 6η φορά... φτάνει
Τους πήρα σε βινύλιο, σε καλύτερο βινύλιο, σε CD, σε remastered CD...
"Ι χάααα"... Νισάφι πια
Έχω τη συλλογή μου, spotify & youtube και η μουσική ρέει άφθονη χωρίς να μπαίνω σε διαδικασίες αν είναι για 5, για 7 κανάλια, πόσο κάνει, αν είναι blue ray ή sacd, αν παίζει καλύτερη έτσι ή αλλιώς κλπ κλπ
Ευκολία κύριοι... δικάναλο... ΕΥΚΟΛΙΑ... δεν έχεις τον τόπο γεμάτο ηχεία και έχεις άφθονη μουσική που δεν είχες ΠΟΤΕ!!!

(όσο για το Upmixing μιας και αναφέρθηκε η ασπρόμαυρη/έγχρωμη τηλεόραση.... νομίζω είναι σαν τις παλιές ασπρόμαυρες ταινίες που τις "βάψανε" .... ε, προφανώς δεν αρέσει σε όλους...)
 


Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Συμφωνώ σε όλα εκτός από την αντιπαραβολή με τις παλιές ασπρόμαυρες ταινίες, δεν είναι έτσι.
 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.443
Reaction score
15.136
(όσο για το Upmixing μιας και αναφέρθηκε η ασπρόμαυρη/έγχρωμη τηλεόραση.... νομίζω είναι σαν τις παλιές ασπρόμαυρες ταινίες που τις "βάψανε" .... ε, προφανώς δεν αρέσει σε όλους...)
Ίσως να είναι και χειρότερα :p
Οι παλιές ασπρόμαυρες ταινίες που τις "βάψανε" να μην είναι το upmixing αλλά οι παλιές παραγωγές που τις κάνανε remastering σε πολυκάναλο... δεν ξέρω, δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία με πολυκάναλο...

Το βλέπεις, το ακούς... το απολαμβάνεις.... τι να καθήσεις τώρα να ψάξεις αν πότε βγει σε πολυκάναλο... :p
 

I

iason

Guest
Χαραμίζεσαι στο ΑΒούτσάιτ. Εσύ είσαι έτοιμος για διευθυντής σύνταξης σε αυτό
Μόλις πατησει το πόδι του εκεί και αρχίσει να τους λέει αυτά τα όμορφα για Mogami:rolleyes: κτλπ....και να κατηγορει τα πικαπ τον εχουν διώξει με την μια ... Ουτε τον καφε δεν θα προλάβει να πιεί. :sneaky:
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.656
Μηνύματα
2.869.058
Members
37.941
Νεότερο μέλος
timurakhmetov
Top