Raspberry Pi Το Network streamer του φτωχού

sk

Μηνύματα
530
Reaction score
474
Αυτη την στιγμη διαβασε και παιζει απροβληματιστα δισκο 500αρι ανευ τροφοδοσιας.
Καταβαινει και το moode για δοκιμη.Το Rune καλυτερο ηχητικα απο Volumio,αλλα ποιο ευκολοχρηστο το Volumio,και πληθωρα ιντερεντικων σταθμων. Για να δουμε και moode....
Ποια έκδοση του Rune χρησιμοποίησες ?
 





Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.783


Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.414
καμω τα υπουργεια μου
ειχε κλασει το τροφοδοτικο
τρωω μια φλασια και μετραω ταση και απο τα 9 επεφτε στα 7- (τροφοδοτω το mambo hd και απο κει το πι3)
πως να δουλεψει το καψερο
ημαρτον....
εχω παραγγειλει μ/σ και το ατχ μπαλαμουτι , ηρθε και ενα ρελεδακι
σε καμια βδομαδα θα το κανω συσκευη για ραφι σειχτηρ
και μετα βουρ για οθονη
 



Μηνύματα
1.826
Reaction score
3.406
Μόλις βγήκε το νέο Raspberry Pi 4, που είναι ακόμα πιο γρήγορο και υποστιρίζει 4Κ! https://www.yodeck.com/news/the-raspberry-pi-4-ultimate-review/
Μιας και έχει πλέον 2 εξόδους hdmi μπορείς άραγε να κάνεις την μια να παίζει audio only και την άλλη να περνάει 4κ ταυτόχρονα?
[DOUBLEPOST=1561562322][/DOUBLEPOST]
Μιας και έχει πλέον 2 εξόδους hdmi μπορείς άραγε να κάνεις την μια να παίζει audio only και την άλλη να περνάει 4κ ταυτόχρονα?
Η δεν περνάει ήχο από τα hdmi.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Μιας και έχει πλέον 2 εξόδους hdmi μπορείς άραγε να κάνεις την μια να παίζει audio only και την άλλη να περνάει 4κ ταυτόχρονα?
[DOUBLEPOST=1561562322][/DOUBLEPOST]
Η δεν περνάει ήχο από τα hdmi.
Γενικά περνάει ήχο από το HDMI. Δεν ξέρω εάν τεχνικά είναι εύκολο να παίζεις χωριστά συγχρονισμένο ήχο και εικόνα από τις δύο θύρες. Δυστυχώς δεν νομίζω ότι μπορεί να παίξει 2x 4K/60 με τον ήχο τους, ώστε να το κάνεις "κομπογιαννίτικα".

Άλλος περιορισμός είναι ότι παρότι υποστηρίζει 4K/60 σε h265/HEVC, παίζει μόνο 1080p/60 σε h264.

Επίσης θα αργήσει αρκετά να γίνει διαθέσιμο software που να εκμεταλλεύεται πλήρως το νέο hardware. Βεβαίως με την παραπάνω ισχύ μπορεί να κάνει πολύ περισσότερα χωρίς hardware acceleration, αλλά για 4K/60 10bit HDR media player είναι προτιμότερο κάποιο TV box, τουλάχιστον μέχρι το τέλος του χρόνου.
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Pi4 4GB το παρέλαβα την Πέμπτη.

Ακόμα δεν θα το συνδέσω, το support ειναι πολύ φτωχό, κι αυτό διότι κανείς (πλήν LE developer team) δεν ήξερε ότι θα βγεί τώρα.
Όλες οι φήμες έλεγαν για το 2020.

Λογικά σε 2~3 μήνες θα έχουμε κατι χειροπιαστό απο Libreelec, OSMC κτλ.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Χρησιμοποιεί κάποιος digital room correction μέσω του raspberry? Έχω διαβάσει πως γίνεται, αν και μου φαίνεται κάπως περίπλοκο.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Γιατί δεν μπορώ να περάσω το spotify στο rune? Έχω ενεργοποιήσει την εφαρμογή από τα settings και έχω βάλει τους κωδικούς (premium λογαριασμός). Κάνω εγώ κάτι λάθος, έχει κάποιος άλλος αντίστοιχο πρόβλημα?

Με το volumio είναι όλα εντάξει, κανένα θέμα αλλά το rune λειτουργεί καλύτερα με την εφαρμογή του σε android κινητό και έλεγα μήπως καταλήξω σε αυτό. Αν όμως δεν καταφέρω να σετάρω το σποτιφάι δεν έχει νόημα.
 

Μηνύματα
228
Reaction score
162
Καλησπέρα. Θα ήθελα τη βοήθειά σας σε κάτι. Έχω σε μία είσοδο του ενισχυτή μου ένα rpi3 μαζί με το mamboberry ls dac+ (έξοδος rca) και ένα τροφοδοτικό της ifi (5V/2,5A) το οποίο τροφοδοτεί απευθείας το dac. Όταν είναι σε λειτουργία είναι όλα ΟΚ, χωρίς να ακούγεται κάποιος βόμβος από τα ηχεία. Όταν όμως συνδέσω στον ενισχυτή τα ακουστικά, ακούγεται από αυτά ένας μόνιμος θόρυβος (χαμηλής έντασης) τύπου pink noise. Το περίεργο είναι ότι ο θόρυβος αυτός ακούγεται μόνιμα, ανεξάρτητα από τη θέση στην οποία βρίσκεται ο επιλογέας εισόδου (ενισχύεται όταν ο επιλογέας είναι στο phono) καθώς και ο επιλογέας εξόδου (ηχεία/ακουστικά). Με ένα usb dac dragonfly που έχω, δοκίμασα την έξοδο usb του rpi3 με τα ακουστικά και όλα καλά, κανένας βόμβος. Συμπεραίνω λοιπόν ότι δεν είναι θέμα τροφοδοτικού. Τι μπορεί να φταίει;
 


Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.783
Εκανα εγκατασταση το Volumio σε νεο κινητο,και θελω να περασω την εφαρμογη του Tunein,Spotify,Kodi.
To Τunein δεν το εμφανιζει για εγκατασταση,ενω Spotify,Kodi ενω στο μενου τα δειχνει ενεργοποιημενα,δεν τα εμφανιζει στην κεντρικη λιστα του μενου.
 

Attachments


Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Για kodi και tune in δε μπορώ να σε βοηθήσω καθώς δεν τα χρησιμοποιώ. Όσον αφορά το spotify όμως δε χρειάζεται να στο εμφανίσει κάπου καθώς λειτουργεί από τη στιγμή που τρέχει το volumio. Ο τρόπος που το χρησιμοποιείς είναι μέσω της φορητής σου συσκευής (κινητό, τάμπλετ κτλ) να κάνεις connect στο volumio, τρέχεις δλδ την εφαρμογή και επιλέγεις για αναπαραγωγή όχι τη συσκευή αλλά το volumio. Ο χειρισμός του spotify γίνεται από το κινητό, εκεί επιλέγεις τα κομμάτια, τα playlist, το volumio απλά τα αναπαράγει.
 


Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.304
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top