Rega Elex-R vs Tsakiridis devices aeolos ultra





Μηνύματα
3.663
Reaction score
5.496
Βασικά εγώ δε θα επερνα ούτε crown. 2 Hypex fusion fa 251 θα επερνα και κάποιον να μου καλιμπραρει το σύστημα. Οι fusion έχουν 15 biguards σε κάθε κανάλι και μπορείς να καλιμπραρεις το σύστημα σου οπου υπάρχει προβλημα. Αν δε θες fusion και θες να πάρεις λαμπατo τότε πάρε ένα pre pro η ενα dac με equaliser τουλαχιστον.
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.444
Reaction score
50.546
Παιδιά μήπως φταίει η θέση ακρόασης που κάθομαι κοντά στα πρίμα?
- είσαι πολύ κοντά , το ηχείο αυτό θέλει τουλάχιστον 2 m απόσταση . . . δώσε τους λίγο μία οπίσθια κλίση
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Η θέση ακρόασης όχι απλά φταίει είναι τελειως λάθος. ότι σου είπε από πάνω και αντίστοιχα θα αλλάξεις και το "στρίψιμο" την γωνία που έχεις στα ηχεία να ανοίξει η σκηνή και η εικόνα.
Δοκίμασε στα δύο μέτρα ( τα ηχεία μεταξύ τους και εσύ επίσης )
 

Μηνύματα
98
Reaction score
77
Η λάθος θέση ακρόασης "μάλλον" εντείνει την όποια ενοχλητική ηχητική υπογραφή της κόρνας στις υψηλές συχνότητες , χαρακτηριστικός ήχος της εταιρείας που εντυπωσιάζει στα πρώτα ακούσματα αλλά κουράζει μετά 2-3 ώρες γι΄αυτό και αποφεύγεται από έμπειρα αυτιά . Παρόλα αυτά ροκάρουν είναι ποιοτικά αλλά θέλουν προσοχή στο ταίριασμα και στο στήσιμο , ίσως η προσθήκη ενός λαμπάτου τελικού να εξομάλυνε το αποτέλεσμα (για να αξιοποιείται και ο Cambridge με τις εισόδους) αλλά μέχρι ενα σημείο οδήγησης. Αν και πιστεύω ότι αν ένα ηχόχρωμα ηχείου δεν μας αρέσει πρέπει να το αποφεύγουμε εξ αρχής , τώρα εκτός του λαμπάτου "ωραίου μπελά" ίσως κάτι ισχυρό από arcam, marantz, atoll . Αλλά και πάλι θα βρουν λίγο εώς πολύ τον ηχητικό χαρακτήρα-τείχος της klipch.
 

Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.719
Για πες ρε Στέργιο τι ψάρια πιάνει αυτή η φάση;
Έχω σιάξει καλό μίγμα φίλε.
Τα Chario είναι μεγάλο ηχείο με έμφαση στη μεσαία περιοχή.
Ο προ είναι λαμπάτος αλλά καθαρός, έχει την πουτ@νιά αλλά δεν είναι λάσπη, ο τελικός είναι ουδέτερος, ότι του δώσεις παίζει...
Πολύ ισορροπημένο το άκουσμα και κυρίως πολύ δυναμικό, πολύ γεμάτο, δε ξυρίζει, δεν ενοχλεί, παίζω πολύ δυνατά και ασυμπίεστα...
Πολύ γουστάρω φίλε.
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Έχω σιάξει καλό μίγμα φίλε.
Τα Chario είναι μεγάλο ηχείο με έμφαση στη μεσαία περιοχή.
Ο προ είναι λαμπάτος αλλά καθαρός, έχει την πουτ@νιά αλλά δεν είναι λάσπη, ο τελικός είναι ουδέτερος, ότι του δώσεις παίζει...
Πολύ ισορροπημένο το άκουσμα και κυρίως πολύ δυναμικό, πολύ γεμάτο, δε ξυρίζει, δεν ενοχλεί, παίζω πολύ δυνατά και ασυμπίεστα...
Πολύ γουστάρω φίλε.
Πες λεπτομέρειες ( το μαμήσαμε το θέμα βέβαια ) αλλά πες...
 

Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.719
Πες λεπτομέρειες ( το μαμήσαμε το θέμα βέβαια ) αλλά πες...
ηχεία: Chario millenium II
pro: Γερούκης line (κάποιο σχέδιο audio note νομίζω)
τελικός: crown xls 1500
Πηγή: Adcom Gcd 750

Καλώδια ηχείων: κάποια audioquest
Καλώδια IC: Pyrgarou$$i$ all over
Ψηφιακό καλώδιο: "του βουνού" για όσους θυμούνται
firewire audio interface: TC impact twin
 




Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Μπράβο Στέργιο. Ωραίο set up . Για τα ηχεία και εγώ έχω ακούσει πολύ καλά λόγια, ομορφιές !!
 




Μηνύματα
108
Reaction score
73
Έχετε δίκιο τώρα που κάθομαι στον καναπέ σε απόσταση ακούγονται διαφορετικά. Εάν και τώρα μου φαίνονται μικρά γι αυτή την απόσταση. :idk:
 

Attachments



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.615
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top