Rega Elex-R vs Tsakiridis devices aeolos ultra

Μηνύματα
252
Reaction score
645
Σίγουρα είναι πολύ καλύτερα τώρα, βέβαια και πάλι δεν έχεις το επιθυμητό ισοσκελές τρίγωνο. Αλλά είναι και το γεγονός ότι άκουγες τόσο καιρό τελείως μα τελείως λάθος και ίσως έχεις συνηθίσει κάτι διαφορετικό. Στο 1 μέτρο πάντως δεν μπορείς να ακούσεις αυτά τα ηχεία.
Επίσης δεν νομίζω ότι τα ηχεία σου είναι μικρά για το χώρο σου, έχεις και ένα sub σεβαστών διαστάσεων βλέπω. Το έχεις σετάρει/κροσσάρει σωστά ;
 

Μηνύματα
108
Reaction score
73
Σίγουρα είναι πολύ καλύτερα τώρα, βέβαια και πάλι δεν έχεις το επιθυμητό ισοσκελές τρίγωνο. Αλλά είναι και το γεγονός ότι άκουγες τόσο καιρό τελείως μα τελείως λάθος και ίσως έχεις συνηθίσει κάτι διαφορετικό. Στο 1 μέτρο πάντως δεν μπορείς να ακούσεις αυτά τα ηχεία.
Επίσης δεν νομίζω ότι τα ηχεία σου είναι μικρά για το χώρο σου, έχεις και ένα sub σεβαστών διαστάσεων βλέπω. Το έχεις σετάρει/κροσσάρει σωστά ;
Το sub ειναι 15αρι αλλά πολύ σπάνια το ανάβω γιατί δε μ αρέσει πολύ η μουσική με μπάσα μου φτάνει από τα ηχεία, το ανάβω μόνο εάν θέλω να ακούσω trap μουσική. Είναι σεταρισμένο
 

Μηνύματα
252
Reaction score
645
Φίλε Θέμη, θα με συγχωρέσεις αλλά μάλλον κάτι θα έχεις κάνει λάθος με το sub για να λες ότι δεν σου αρέσει. Μουσική χωρίς σωστό μπάσο δεν υπάρχει. Όσο και αν ακούγεται απόλυτο, είναι έτσι.
Θα σου έλεγα να διαβάσεις λίγο για το σωστό (επιμένω) σετάρισμα του sub στο δικάναλό σου σύστημα (υπάρχουν άρθρα και σε αυτό το site από επαίοντες και πολύ έμπειρους που μπορούν να σε καθοδηγήσουν) ή να φέρεις κάποιον να στο κάνει. Θα εκπλαγείς με τα αποτελέσματα. Η δική μου εμπειρία είναι ότι το sub στο σύστημά μου έφερε βελτιώσεις στην ακουστική σε σχεδόν όλο το φάσμα...
 


Μηνύματα
108
Reaction score
73
Φίλε Θέμη, θα με συγχωρέσεις αλλά μάλλον κάτι θα έχεις κάνει λάθος με το sub για να λες ότι δεν σου αρέσει. Μουσική χωρίς σωστό μπάσο δεν υπάρχει. Όσο και αν ακούγεται απόλυτο, είναι έτσι.
Θα σου έλεγα να διαβάσεις λίγο για το σωστό (επιμένω) σετάρισμα του sub στο δικάναλό σου σύστημα (υπάρχουν άρθρα και σε αυτό το site από επαίοντες και πολύ έμπειρους που μπορούν να σε καθοδηγήσουν) ή να φέρεις κάποιον να στο κάνει. Θα εκπλαγείς με τα αποτελέσματα. Η δική μου εμπειρία είναι ότι το sub στο σύστημά μου έφερε βελτιώσεις στην ακουστική σε σχεδόν όλο το φάσμα...
Από τα πόσα hz και κάτω να το βάλω το sub? 40 και κάτω το έχω στο 1/4 της έντασης
 

Μηνύματα
252
Reaction score
645
Δεν μπορώ δυστυχώς να σου απαντήσω έτσι απλά. Εγώ στο δικό μου B&W ASW10CM S2 ρυθμίζω το κρος ανάλογα τη μουσική, από τους 50 hz έως 80 hz και την ένταση κοντά στα 3/4, αλλά μιλάμε πάντα για τον χώρο μου με τις ιδιαιτερότητές του και τα γούστα μου. Επίσης και η θέση που έχεις το sub στο χώρο παίζει μεγάλο ρόλο. Δοκιμάζεις διάφορα και όπως σου "κάτσει". Ρίχνεις και ένα καλό διάβασμα στα πολλά κείμενα που υπάρχουν και εξηγούν σχεδόν τα πάντα. Ή φέρνεις κάποιον που πραγματικά ξέρει και στο σετάρει.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.114
Reaction score
124.687
Από τα πόσα hz και κάτω να το βάλω το sub? 40 και κάτω το έχω στο 1/4 της έντασης
Πως κροσάρεις τα κυρίως ηχεία;
Δηλαδή πως τους κόβεις να μη παίζουν αυτά κάτω από 40;
 

Μηνύματα
108
Reaction score
73
Πως κροσάρεις τα κυρίως ηχεία;
Δηλαδή πως τους κόβεις να μη παίζουν αυτά κάτω από 40;
Δεν τα πειράζω αυτά. Έχω τον ενισχυτή στο direct και δίνει ότι θέλει. Δεν έχω κάποια ρύθμιση να ρυθμίσω τα κυρίως ηχεία μόνο τρεμπλ και μπας έχει ο ενισχυτής - + 8 db
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.934
Νέος νόμος στο πολυνομοσχέδιο (σημειώνει κανείς?)

Όλοι οι ενισχυτές που έχουν sub out έξοδο, πρέπει υποχρεωτικά να εχουν την δυνατότητα κροσαρίσματος των ηχείων, κατ ελάχιστον σε τρεις συχνότητες, 40-80-120Hz.

Όποιο μέλος κατέχει ενισχυτή με sub/pre out χωρίς αυτήν την δυνατότητα, πρέπει υποχρεωτικά να τον βάλει αγγελία σε άλλο φόρουμ, να έχει φύγει μέχρι το Πάσχα.
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.114
Reaction score
124.687
Δεν τα πειράζω αυτά. Έχω τον ενισχυτή στο direct και δίνει ότι θέλει. Δεν έχω κάποια ρύθμιση να ρυθμίσω τα κυρίως ηχεία μόνο τρεμπλ και μπας έχει ο ενισχυτής - + 8 db
Γι'αυτό δε δουλεύει καλά ούτε το ηχείο, ούτε το σαμπ, ούτε και είναι δυνατόν να δουλέψει καλά το ηχείο μαζί με το σαμπ.

Αδύνατο.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.114
Reaction score
124.687
Και τί να κάνω?
Η μόνη σοβαρή και εύχρηστη (consumer) λύση, είναι av πολυκάναλος προενισχυτής με ενσωματωμένο ντιρακ και φυσικά με δυνατότητα κροσαρισματος των ηχείων και των σαμπ...

Χωρίς Atmos, σε αρκετά προσιτά κοστολόγια.

Και τελικοί ενισχυτές για τα παθητικά ηχεία, ή ενεργά.
 

Μηνύματα
108
Reaction score
73
Η μόνη σοβαρή και εύχρηστη (consumer) λύση, είναι av πολυκάναλος προενισχυτής με ενσωματωμένο ντιρακ και φυσικά με δυνατότητα κροσαρισματος των ηχείων και των σαμπ...

Χωρίς Atmos, σε αρκετά προσιτά κοστολόγια.

Και τελικοί ενισχυτές για τα παθητικά ηχεία, ή ενεργά.
Καλά κατάλαβα θα τα πουλήσω όλα να ησυχάσω. :headbang:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.114
Reaction score
124.687
Σορυ που σε απογοητεύω, δεν είναι αυτός ο στόχος..

Ρωτάς και εξηγώ.

Καταλαβαίνω ότι πήρες 2 ηχεία κι ένα σαμπ και περίμενες να παίξουν έτσι, αλλά ήταν λάθος αυτή η σκέψη εξ'αρχής.

Το σωστό κροσάρισμα μεταξύ ηχείων και σαμπ, είναι ίδιας αξίας με το σωστό κροσάρισμα μεταξύ των μεγαφώνων του ηχείου σου..

Γι'αυτό το λόγο πολλοί είναι απογοητευμένοι από την απόδοση του σαμπ, διότι ποτέ δεν εφάρμοσαν σωστό κρος, και ποτέ την απαραίτητη ισοσταθμιση του συνόλου, το οποίο δεν είναι πολύ απλό, και φυσικά είναι απαραίτητο, με μικρόφωνο και μετρήσεις, δε γίνεται διαφορετικά η διαδικασία.

Σε αυτό το "αδιέξοδο" έχουν βρεθεί πολλοί παλιοί χρήστες δικάναλου ήχου, μη νομίζεις πως είσαι ο μόνος..

Εδώ έρχονται τα ενεργά ηχεία να δώσουν ένα χέρι βοηθείας στον κόσμο, προσφέροντας σχεδόν πάντα τη δυνατότητα σωστού και μετρημένου κρος με τα σαμπ που δίνονται "πακέτο", οπότε χωρίς πολλά πολλά, εύκολα ακόμα κι ο απλός χρήστης να ακούσει ισορροπημένο ήχο από το σετ δορυφόρων σαμπ πχ της JBL, έως της genelec.

Λύσεις μέχρι ασύρματες, όπως της dynaudio, της kef, και πολλών άλλων μεγάλων εταιρειών στο χώρο, που βγάζουν εντελώς από την πλάτη του χρήστη ακόμα και την πηγή, όπως και το φορτίο της ανεύρεσης κατάλληλου ενισχυτή, οπότε όλα αυτά τα διλήμματα στυλ λαμπάτο ή Κράουν πάνε περίπατο, έχει φροντίσει ένας μηχανικός ήχου για σένα, το βάζεις στην πρίζα και παίζει, τέλος...

Εσύ μπορείς πιθανώς να βολευτείς με κάποιο μηχανάκι της ντιρακ, κι ίσως αξίζει τον κόπο να το διερευνήσεις.
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Καλά κατάλαβα θα τα πουλήσω όλα να ησυχάσω. :headbang:

:D:roflmao:. Μην αγχώνεσαι θα την βρεις την άκρη. Το γεγονός ότι διαβάζεις το παραπάνω ποστ του Κωσταυτιά θα σε γλυτώσει κι από χρόνο ψαξίματος κι από φράγκα
 

Μηνύματα
108
Reaction score
73
Λοιπόν ευχαριστώ για τις απαντήσεις την βρήκα την άκρη. :drinks: Τα ηχεία τοποθετήθηκαν σε απόσταση περίπου 5 μέτρων μεταξύ τους και εγώ κάθισα επίσης σε απόσταση 5 μέτρων ώστε να σχηματίζω το τρίγωνο. Παιδιά δεν πίστευα στ΄ αυτιά μου..!! Επειδή αναγκάστηκα να ανοίξω την ένταση βγήκαν όλες οι φωνές μπροστά μου..!! Αυτό έψαχνα τόσο καιρό. Να ακούγονται ζωντανά οι φωνές και όχι κριμένες πίσω από τ΄ άλλα στοιχεία του τραγουδιού.. Τα ηχεία ήτανε ικανά να γεμίσουν όλο το χώρο με ευκολία και το sub κούναγε τα πάντα μέσα στο σπίτι, εμπειρία μοναδική. Δοκίμασα πάνω από 100 τραγούδια χάθηκε η σκληράδα, χάθηκαν επίσης και οι ψιλές που σε κόβανε σαν ξυράφι.. Χόρευα μόνος μου στο σαλόνι.. :dance2: Το κακό είναι ότι για να αποδώσουν θέλουνε ένταση κι εγώ δεν μπορώ ν΄ ακούω τόσο δυνατά γιατί ενοχλώ.. Άρα η χρήση για την οποία τα πήρα να τα δουλεύω δίπλα μου σαν μόνιτορ πάει περίπατο. Οπότε μάλλον πρέπει να αγοράσω 2 μικρά ηχειάκια για το σκοπό αυτό. :idk:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.934
5 μέτρα είναι η αντίθετη υπερβολή.

Τέλος πάντων, πάρε δυο nearfield monitors να τελειώνεις
 

Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Λοιπόν ευχαριστώ για τις απαντήσεις την βρήκα την άκρη. :drinks: Τα ηχεία τοποθετήθηκαν σε απόσταση περίπου 5 μέτρων μεταξύ τους και εγώ κάθισα επίσης σε απόσταση 5 μέτρων ώστε να σχηματίζω το τρίγωνο. Παιδιά δεν πίστευα στ΄ αυτιά μου..!! Επειδή αναγκάστηκα να ανοίξω την ένταση βγήκαν όλες οι φωνές μπροστά μου..!! Αυτό έψαχνα τόσο καιρό. Να ακούγονται ζωντανά οι φωνές και όχι κριμένες πίσω από τ΄ άλλα στοιχεία του τραγουδιού.. Τα ηχεία ήτανε ικανά να γεμίσουν όλο το χώρο με ευκολία και το sub κούναγε τα πάντα μέσα στο σπίτι, εμπειρία μοναδική. Δοκίμασα πάνω από 100 τραγούδια χάθηκε η σκληράδα, χάθηκαν επίσης και οι ψιλές που σε κόβανε σαν ξυράφι.. Χόρευα μόνος μου στο σαλόνι.. :dance2: Το κακό είναι ότι για να αποδώσουν θέλουνε ένταση κι εγώ δεν μπορώ ν΄ ακούω τόσο δυνατά γιατί ενοχλώ.. Άρα η χρήση για την οποία τα πήρα να τα δουλεύω δίπλα μου σαν μόνιτορ πάει περίπατο. Οπότε μάλλον πρέπει να αγοράσω 2 μικρά ηχειάκια για το σκοπό αυτό. :idk:
Εσυ τελικα ή θα ακους απο πάνω απ'τα ηχεια ή θα αλλάζεις δωματιο για να ακους; Ή του υψους ή του βαθους. Μην αλλαξεις τιποτε. Μειωσε την αποσταση ακροασης και την αποσταση μεταξυ το ηχειων κατα το ημισυ. Οσο κοντυτερα, τοσο θα χαμηλωνεις βολιουμ.
 

Μηνύματα
108
Reaction score
73
Εσυ τελικα ή θα ακους απο πάνω απ'τα ηχεια ή θα αλλάζεις δωματιο για να ακους; Ή του υψους ή του βαθους. Μην αλλαξεις τιποτε. Μειωσε την αποσταση ακροασης και την αποσταση μεταξυ το ηχειων κατα το ημισυ. Οσο κοντυτερα, τοσο θα χαμηλωνεις βολιουμ.
Στα 2,5 μέτρα απόσταση πρέπει να είμαι?
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.320
Μηνύματα
2.858.456
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top