RT60 Υλικά για δημιουργία πίνακα

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.383
Reaction score
79.493
Παρόλο που με τρολαρεις παραμένεις συμπαθής. Κάνα τραγουδάκι ακούτε καπου κάπου η δεν προλαβαίνεται απο το πολύ μέτρημα.......:gamer:
Μισώ το μέτρημα, ειδικά τα τελευταία δυο χρόνια.
Για να βγάλω το μικρόφωνο απο το κουτί, πρέπει να έχει γίνει αλλαγή στα χαρακτηριστικά του χώρου.
Καταγκαστικά έργα είναι, αλλά απαραίτητα για να ακούσω μουσική. Και έχω γίνει σχετικά απαιτητικός, αν δεν μου αρέσει κάποιος χώρος ηχητικά, προτιμώ να μην ακούσω καθόλου μουσική, με πιάνει πονοκέφαλος.
Με τις μετρήσεις πχ των χρόνων αντήχησης που είδαμε στην πρώτη σελίδα του νήματος, δεν θέλω να ακούσω μουσική, αντε μέση στάθμη 65 db. Αλλιώς θέλω και panadol extra.
 



Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Να μια καλή ιδέα!

Απλή, κατανοητή, βατή.
Και απο 33000 μέλη θα έμεναν εδω καμιά 50αρια

Και πολλά λέω... :drinks:

Όταν κάποια στιγμή θα έχω και γώ 0.4 θα σας το κοπανάω να χαίρονται οι παλιοί να κλαίνε οι καινούργιοι ...:roflmao::cry:
 


Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Σοβαρά πάντως αυτά δείχνουν πολύ καλή ιδέα. Ότι πρέπει για πρόσοψη σε μπασοπαγίδες. ένα λεπτό κόντρα πλακέ - καπλαμά στα νερά του ξύλου του σαλονιού και βαμμένο στο ίδιο ακριβώς χρώμα με αυτά, μέσα σε ξύλινο πλαίσιο βάθους 15-20 εκ. πάλι βαμμένο στο ίδιο χρώμα και παραγεμισμένο με πετροβάμβακες. Τέλειο.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Φιξντ.

Δηλαδή, τόσοι ακούν "καλά" από το στέρεο.
Οι υπόλοιποι, στο wedding του karagiozi.:p
Από αυτά που διαβάζω εδώ δε νομίζω να είσαστε περισσότεροι. Πολύ κλειστό club.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.383
Reaction score
79.493
Σοβαρά πάντως αυτά δείχνουν πολύ καλή ιδέα. Ότι πρέπει για πρόσοψη σε μπασοπαγίδες. ένα λεπτό κόντρα πλακέ - καπλαμά στα νερά του ξύλου του σαλονιού και βαμμένο στο ίδιο ακριβώς χρώμα με αυτά, μέσα σε ξύλινο πλαίσιο βάθους 15-20 εκ. πάλι βαμμένο στο ίδιο χρώμα και παραγεμισμένο με πετροβάμβακες. Τέλειο.
Έτσι πως τα βλέπω, μόνο απορρόφηση πιστευω πως προσφέρουν.
Από αυτά που διαβάζω εδώ δε νομίζω να είσαστε περισσότεροι. Πολύ κλειστό club.
Δεν νομίζω πως ειναι τόσο άσχημα τα πράγματα. Ενα ορθογώνιο τυπικό αλλά κλειστό σαλόνι (εννοώ χωρίς σκάλες, όχι σαλονοκουζίνα κτλ), με λογική επίπλωση (κουρτίνες, μπουχάρες, βιβλιοθήκες, καναπέδες, πολυθρόνες, χωρίς τζαμαρίες ακάλυπτες κτλ) μπορεί να έχει αξιοπρεπείς χρόνους αντήχησης.
Δυστυχώς οι σημερινοί αρχιτέκτονες/ πολ.μηχανικοί φτιάχνουν χώρους ΓΤΠ.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Έτσι πως τα βλέπω, μόνο απορρόφηση πιστευω πως προσφέρουν.

Δεν νομίζω πως ειναι τόσο άσχημα τα πράγματα. Ενα ορθογώνιο τυπικό αλλά κλειστό σαλόνι (εννοώ χωρίς σκάλες, όχι σαλονοκουζίνα κτλ), με λογική επίπλωση (κουρτίνες, μπουχάρες, βιβλιοθήκες, καναπέδες, πολυθρόνες, χωρίς τζαμαρίες ακάλυπτες κτλ) μπορεί να έχει αξιοπρεπείς χρόνους αντήχησης.
Δυστυχώς οι σημερινοί αρχιτέκτονες/ πολ.μηχανικοί φτιάχνουν χώρους ΓΤΠ.
Τα περισσότερα σπίτια πλέον δεν έχουν καμία σχέση με αυτά που αναφέρεις, τουλάχιστον αυτά που έχω επισκεφθεί εγώ και είμαστε πάνω κάτω σε ίδια ηλικία με τα γούστα της εποχής.

minimal - μεγάλοι ενιαίοι χώροι (σαλόνι κουζίνα ) με πολλά παράθυρα σπάνια ένας όροφος συνήθως μεζονέτες και ίσως να είμαι η εξαίρεση που δε μου αρέσει το τζάκι και δεν έβαλα.
 

Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Έτσι πως τα βλέπω, μόνο απορρόφηση πιστευω πως προσφέρουν.
Στην ουσία αυτό γίνεται. Απλά δεν το αγοράζεις έτσι. προσθέτεις μετά εσύ το φινιρισμα για να το κάνεις ακριβώς το χρώμα που θέλεις.
Όχι ότι θα είναι ο σούπερ ντούπερ διαχυτής αλλά θα έχεις δυνατότητα να παίξεις με τα χρώματα. Λες κάτι τέτοιο να είναι ουσιωδώς καλύτερο?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.383
Reaction score
79.493
Τα περισσότερα σπίτια πλέον δεν έχουν καμία σχέση με αυτά που αναφέρεις, τουλάχιστον αυτά που έχω επισκεφθεί εγώ και είμαστε πάνω κάτω σε ίδια ηλικία με τα γούστα της εποχής.

minimal - μεγάλοι ενιαίοι χώροι (σαλόνι κουζίνα ) με πολλά παράθυρα σπάνια ένας όροφος συνήθως μεζονέτες και ίσως να είμαι η εξαίρεση που δε μου αρέσει το τζάκι και δεν έβαλα.
Αυτοί οι χώροι ειναι ηχητικά απαράδεκτοι, πρέπει να απαγορευτούν στο πολυνομοσχέδιο. :p
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
μέσα σε ξύλινο πλαίσιο βάθους 15-20 εκ
τρουπες να κανεις στο πλαϊ - να μπαινοβγαινουν τα μπασα
209f476609ea7ad8c3d5bef903b17993.jpg

στο μεταξυ εγω δουλευω τσι διαχυτες μου
15689d6c037b04aa7cc8fd766db42828.jpg

κι ασε τσι γιατρους να ψαχνουντε ...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.383
Reaction score
79.493
Στην ουσία αυτό γίνεται. Απλά δεν το αγοράζεις έτσι. προσθέτεις μετά εσύ το φινιρισμα για να το κάνεις ακριβώς το χρώμα που θέλεις.
Όχι ότι θα είναι ο σούπερ ντούπερ διαχυτής αλλά θα έχεις δυνατότητα να παίξεις με τα χρώματα. Λες κάτι τέτοιο να είναι ουσιωδώς καλύτερο?
Συνηχητής 60X60; Δεν νομίζω να ειναι καλή ιδέα.

Τέλος πάντων, επειδή ειναι πεποίθηση μου πως το σημαντικότερο “αξεσουάρ” ειναι τα treatments (1000000 φορές πιο σημαντικό απο τα καλώδια :p), εγώ προσωπικά ψωνίζω μόνο από τους μεγάλους με documentation και όχι απο φτηνοβιοτεχνίες
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Στην ουσία αυτό γίνεται. Απλά δεν το αγοράζεις έτσι. προσθέτεις μετά εσύ το φινιρισμα για να το κάνεις ακριβώς το χρώμα που θέλεις.
Όχι ότι θα είναι ο σούπερ ντούπερ διαχυτής αλλά θα έχεις δυνατότητα να παίξεις με τα χρώματα. Λες κάτι τέτοιο να είναι ουσιωδώς καλύτερο?
αυτά βρήκα και εγώ και υπάρχει και σε kit για μικρό δωμάτιο.

https://www.athensproaudio.gr/el/acousonics-athens-room-kit-standard.html
 


Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
@costas EAR έχει νόημα να μπει ότι και πίσω από τα ηχεία, και στο sub? οι 10 πόντοι ανάμεσα στον τοίχο και τι πίσω πλευρά του sub? όταν το sub πχ είναι πολύ βαθύ και οι οπές μπροστά είναι στους 80 πόντους από τον τοίχο?
 

I

iason

Guest
.Λοιπόν μπήκα στο πειρασμό των μετρήσεων κατέβασα ένα απ φθηνοδουλεια δηλαδη ,έκανα μια ( μετρηση) φάσμα συχνότητας, κάτι τέτοιο. Λέει τίποτα το αποτέλεσμα!Πόσα σαμπ θα χρειαστώ?
20181219_164657.jpg
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.400
Reaction score
125.578
@costas EAR έχει νόημα να μπει ότι και πίσω από τα ηχεία, και στο sub? οι 10 πόντοι ανάμεσα στον τοίχο και τι πίσω πλευρά του sub? όταν το sub πχ είναι πολύ βαθύ και οι οπές μπροστά είναι στους 80 πόντους από τον τοίχο?
Ναι σε όλα.

Και το ένα δικό μου σαμπ έχει μεγάλο βάθος, με τα μεγάφωνα και τρύπες μπροστά, και το'βαλα τιμωρία (να κοιτάνε όλα τοίχο):
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.867.930
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top