RT60 Υλικά για δημιουργία πίνακα

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.198

stampol

Οι θυσίες...
Μηνύματα
2.306
Reaction score
5.360
ή θα αλλάξεις χρώμα στις κουρτίνες ή στο λαμπατέρ, μάλλον κάνε τις κουρτίνες στο χρώμα που μισούσε και άσε μπλε το λαμπατέρ και είσαι σούμπερ.
Καλε τι του λες του παιδιου;; :D
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Στον έναν απο τους δυο τοίχους βάλε απορρόφηση. Εχει διαφορετικό αποτέλεσμα αν θα ειναι ο πίσω απο τα ηχεία ή ο πίσω απο σένα, αλλά θα είσαι καλύτερα απο οτι τώρα έτσι κι αλλιώς. Ισως να προτιμούσα το πίσω απο την θέση ακρόασης για σένα.

Ρώτα και την σύζυγο ομως, να μην φάμε τσάμπα παντοφλιά, και συμβιβάσου.
Για την γωνία θα λειτουργήσει αυτο που λες, αλλά κατι λίγο πιο μεγάλο, 70 εκατοστά πλάτος περίπου.

Επίσης, κατι πρέπει να κανεις με την πρώτη ανακλαση, είσαι κολλητά στον τοίχο με τα ηχεία. Ισως λίγο παραπάνω toe in.

Καλό θα ειναι να πει και ο κκαραμ τις προτάσεις του για το πως θα ακούς καλύτερα σε αυτόν τον χώρο, μην παει τσάμπα τόσο βαθειά μελέτη. Να μάθουμε και κάτι στην πράξη.
ο πετροβάμβακας βλέπω βγαίνει σε πάχος 5πόντους με διαφορετικές πυκνότητες. Είπαμε θέλουμε γύρο στα 100 κιλά. αν μπει διπλός τριπλός πρέπει να πέσει η πυκνότητα σε κάθε φίλο? δλδ στο τελάρο που θα είναι 10 πόντους πάχος δλδ 2 επίπεδα πετροβάμβακας αυτός να είναι από 50?
[DOUBLEPOST=1551200014][/DOUBLEPOST]
ή θα αλλάξεις χρώμα στις κουρτίνες ή στο λαμπατέρ, μάλλον κάνε τις κουρτίνες στο χρώμα που μισούσε και άσε μπλε το λαμπατέρ και είσαι σούμπερ.
αυτή τι στιγμή η γυναίκα έχει μπορντό κουρτίνες βαριές ωραίες με πολλές δίπλες και το καπέλο του φωτιστικού είναι καφέ, αλλά βαριόμουνα να ψάχνω τα χρώματα στο πρόγραμμα που τα σχεδίασα.
[DOUBLEPOST=1551200362][/DOUBLEPOST]
πρωτο φύλλο εμπρός με αλουμίνιο-χαρτο
Αυτό για να μη μας κόψει τις πολύ υψηλές?
 



Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Δεν είμαι αφελείς να το αφήσω έτσι έχω και μικρό παιδί. Μια φόδρα μπρος πίσω και από πάνω το πανί, όπως είπε και ο @Artemios.
με προβληματίζει η συνέχεια της πρότασής σου το (για το τίποτα)
Και τα 2 θα έπρεπε να σε προβλημάτιζαν.

Δες προδιαγραφές τέτοιων προϊόντων, σε τι συχνότητες λειτουργούν, πόσα χρειάζονται, πόσοι έχουν βάλει (και ποσα και πως έχει γίνει ο χώρος τους) για να έχουν αποτέλεσμα. Εγώ, ο αδαής, προεξοφλω την αποτυχία του εγχειρήματος. Εσύ οφείλεις να το ψάξεις διεξοδικά από πριν.
 




Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
...και για να αυξηθει η απορροφηση στις χαμηλες....

Μήπως δε χρειαστεί. Γιατί όπως ξεκίνησα το thread στη ουσία θέλουμε πινακες που θα ζωγραφιστούν από τη γυναίκα. Δλδ το ύφασμα θα είναι βαμβακερός μουσαμάς και θα χρησιμοποιήσει ακρυλικά χρώματα με βάση το νερό. Βέβαια της έχω πεί να κάνει ακραία σχέδια που θα απαιτούν μεγαλη φαντασία για να τα ερμηνευσεις. Πχ μια τελεία.... :roflmao::roflmao::roflmao:
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
ο πετροβάμβακας βλέπω βγαίνει σε πάχος 5πόντους με διαφορετικές πυκνότητες. Είπαμε θέλουμε γύρο στα 100 κιλά. αν μπει διπλός τριπλός πρέπει να πέσει η πυκνότητα σε κάθε φίλο? δλδ στο τελάρο που θα είναι 10 πόντους πάχος δλδ 2 επίπεδα πετροβάμβακας αυτός να είναι από 50?
Δεν είμαι φαν του diy. Για να ακριβολογούμε, το αντιπαθώ. Μόνο αγοραστά, μόνο μετρημένα και πιστοποιημένα, μόνο από τις πολύ μεγάλες εταιρίες. Δεν εχω εμπειρία από κατασκευές.
Εγώ, ο αδαής, προεξοφλω την αποτυχία του εγχειρήματος.
Εφόσον με τόση εντρύφηση στο έργο του Toole δεν έχεις πρόταση για να βοηθήσεις, και το μόνο που έχεις να προσφέρεις είναι την προεξόφληση της αποτυχίας, πίσω στην ignore list, μαζί με τον @ABSENTI.

Σύντομα βλέπω να μεγαλώνει, έχω άλλους δυο έτοιμους :party:
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Ναι το βλεπω δε θα χρειαστεις τελικα απορροφηση στις χαμηλες :gotcha:
Παρε τον 100αρι πετροβαμβακα τον ποιο καρκινογονο που υπαρχει να βρεις την υγεια σου :laugh: με τα οικολογικα δε θα κανεις τιποτε και τοτε θα αρρωστησεις :roflmao::roflmao:
 

Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
...many thoughtful people believe that RT is unimportant or irrelevant
RT reveals nothing of this. As a measure, it is not incorrect, but it is just not useful as an indicator of how reproduced music or films will sound,........


Αυτος ο Τουλ ..χμμ....πως να το πω..............Ειμαστε σιγουροι οτι ειναι δοκτωρ? :laugh:
 

Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Δεν είμαι φαν του diy. Για να ακριβολογούμε, το αντιπαθώ. Μόνο αγοραστά, μόνο μετρημένα και πιστοποιημένα, μόνο από τις πολύ μεγάλες εταιρίες. Δεν εχω εμπειρία από κατασκευές.

Εφόσον με τόση εντρύφηση στο έργο του Toole δεν έχεις πρόταση για να βοηθήσεις, και το μόνο που έχεις να προσφέρεις είναι την προεξόφληση της αποτυχίας, πίσω στην ignore list, μαζί με τον @ABSENTI.

Σύντομα βλέπω να μεγαλώνει, έχω άλλους δυο έτοιμους :party:
Αχ, τι κακό που πάθαμε! :boast:

Βέβαια κι εσύ δεν του προτείνεις κάτι "πιστοποιημένο και μετρημένο" έτσι ώστε να λύσει το (ψυχολογικό του) πρόβλημα. Θα ενδιέφερε πολύ κόσμο εδώ μια εμπεριστατωμένη πρόταση από ένα γνώστη του είδους για το πως θα τιθασεύσει τα θέματα του στις πολύ χαμηλές συχνότητες.
[DOUBLEPOST=1551249598][/DOUBLEPOST]
Αυτος ο Τουλ ..χμμ....πως να το πω..............Ειμαστε σιγουροι οτι ειναι δοκτωρ? :laugh:
Άκουσα ότι ασχολείται ερασιτενικά με την ιατρική κάτω άκρων ;)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Μήπως ο @editor, βαθύς γνώστης του ήχου , έχει κάποια πρόταση για να βοηθήσει τον @ankokdog, γιατί δεν είναι ευχαριστημένος απο το πως ακούγεται το σύστημα του;
 

Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Μήπως ο @editor, βαθύς γνώστης του ήχου , έχει κάποια πρόταση για να βοηθήσει τον @ankokdog, γιατί δεν είναι ευχαριστημένος απο το πως ακούγεται το σύστημα του;
Δεν ξέρει (κι) αυτός. Φέρε εσύ την επώνυμη πρόταση σου. Με μετρήσεις και πιστοποιήσεις, να τις βάλει ο Συριανός μας φίλος (αποφασισμένος φαίνεται) και να δούμε κατά πόσο θα του λυθεί το "πρόβλημα".
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Βέβαια κι εσύ δεν του προτείνεις κάτι "πιστοποιημένο και μετρημένο" έτσι ώστε να λύσει το (ψυχολογικό του) πρόβλημα.
Η αλήθεια είναι ότι πέρα από το συγκεκριμένο thread που και εδώ έχει αναφέρει ότι είναι υπέρ του επωνύμου πιστοποιημένου, ότι πρωτάσεις μου έχει κάνει είναι πάντα με link από επώνυμες εταιρείες βλέπε GIK......
 


Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Η αλήθεια είναι ότι πέρα από το συγκεκριμένο thread που και εδώ έχει αναφέρει ότι είναι υπέρ του επωνύμου πιστοποιημένου, ότι πρωτάσεις μου έχει κάνει είναι πάντα με link από επώνυμες εταιρείες βλέπε GIK......
Η πρόταση δεν μπορεί να είναι "πάρε GIK". Πρέπει να είναι πιο συγκεκριμένη. Πόσα κομμάτια, που, τι αναμένει να επιφέρει. Τι επιστήμον είναι; Εσύ μετά δες το κόστος, δες πόσα κομμάτια πρέπει να βάλεις και αν μέχρι τότε δεν σε έχει χωρίσει η γυναίκα, έχεις ακόμη χρήματα στο λογαριασμό σου και τελικά θα έχεις και αποτέλεσμα στις πολύ χαμηλές συχνότητες, τότε το ξαναβλέπουμε.

Εγώ σου λέω να μην βάλεις τίποτα. Να, έκανα την πρόταση μου. Έχεις ένα ωραίο χώρο και μάλλον πρέπει να παραμείνει έτσι. Αυτό που θα μπορούσες να δεις είναι αν τα μηχανήματα σου ταιριάζουν με το χώρο και τις ανάγκες σου. Για παράδειγμα, τα ηχεία δίπλα στον τοίχο (όχι το σαμπ) δεν είναι ότι καλύτερο. Δες τέτοια θέματα, δες φυσικά και το βίντεο του Δόκτορος, τα λέει όλα.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Η πρόταση δεν μπορεί να είναι "πάρε GIK". Πρέπει να είναι πιο συγκεκριμένη. Πόσα κομμάτια, που, τι αναμένει να επιφέρει. Τι επιστήμον είναι; Εσύ μετά δες το κόστος, δες πόσα κομμάτια πρέπει να βάλεις και αν μέχρι τότε δεν σε έχει χωρίσει η γυναίκα, έχεις ακόμη χρήματα στο λογαριασμό σου και τελικά θα έχεις και αποτέλεσμα στις πολύ χαμηλές συχνότητες, τότε το ξαναβλέπουμε.

Εγώ σου λέω να μην βάλεις τίποτα. Να, έκανα την πρόταση μου. Έχεις ένα ωραίο χώρο και μάλλον πρέπει να παραμείνει έτσι. Αυτό που θα μπορούσες να δεις είναι αν τα μηχανήματα σου ταιριάζουν με το χώρο και τις ανάγκες σου. Για παράδειγμα, τα ηχεία δίπλα στον τοίχο (όχι το σαμπ) δεν είναι ότι καλύτερο. Δες τέτοια θέματα, δες φυσικά και το βίντεο του Δόκτορος, τα λέει όλα.
Συμφωνώ με αυτό που λες αλλά δεν είναι δουλειά του @Dimifoot και κάθε dimi να ασχοληθεί με το δικό μου χώρο. κουβέντα κάνουμε ιδέες παραθέτω και ρωτάω να μάθω πέρα από το διάβασμα που ρίχνω, κάποια πράγματα από ανθρώπους που το έχουν δουλέψει το θέμα. Για σωστά αποτελέσματα το ξέρω πρέπει να φωνάξω ιδικό. ναι μεν έχω πάρει umik μαθαίνω το rew μετράω κάνω δείχνω αλλά δεν έχω τις γνώσεις να μεταφράσω κάθε αποτέλεσμα. Πριν ένα χρόνο όπως έγραψα και κάπου αλλού δεν ήξερα τι είναι οκτάβα.....
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.716
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top