S series, the new flagship monitoring range from Adam audio!

Μηνύματα
6.688
Reaction score
5.215
Καλά θα ήταν και στα 70εκ., αλλά θα υπολειτουργούσαν σε τόσο χαμηλή ένταση.
Πληθωρικά midfield είναι τα S3H και το δείχνουν.
Δεν έχουν την ευελιξία των KH310, που αν αλλάξεις γνώμη τα βάζεις και στο γραφείο δεξιά-αριστερά από την οθόνη του pc.
Όχι πως δεν θα παίξουν κι εκεί, αλλά εσύ δεν θα θες να τα υπολειτουργείς έτσι.

Εξάλλου είναι και το βάρος και ο όγκος τέτοιος, που δεν μένουν περιθώρια για πολλές αλλαγές. Αμφιβάλλω αν τα στήσω και στο σαλόνι καθαρά για δοκιμή, όπως έκανα παλιότερα με τα KH310. Έγιναν ασήκωτα μαζί με τις βάσεις του Μελίδη.

Για nearfield σε γραφείο γλυκοκοιτάζω τα Hedd Type 20.

Tα S3H είναι τέρατα απόδοσης. Ίσως δεν τόνισα αρκετά πόσο δυνατά, γεμάτα και άνετα παίζουν. Δεν τίθεται καν θέμα να τα φτάσεις στα όριά τους. Εγώ τουλάχιστον δεν ανακάλυψα σημείο που να τα δυσκολεύει, ακόμη και σε torture tracks. Δεν υπάρχει περίπτωση να θελήσει κανείς υψηλότερη στάθμη. Όπως επίσης δεν υπάρχει περίπτωση να τα έχεις και να μην τα γκαζώσεις.
Να τα γκαζώσεις στο 1 μέτρο δεν θα το αντέξεις λόγω έντασης. Απαραμόρφωτη μεν, αλλά δεν παύει να είναι ακουστική πίεση για τα αυτιά.
Στα 2,5μ. ισοσκελές και πάνω πιο άνετα.
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Δεν ξέρω αν θα υπολειτουργούσαν σε κοντινή απόσταση αλλά μία αναζήτηση βγαίνουν τα κλασικά ..φωτό.
Εκτός απ'την τιμή που μάλλον είναι φαρμακείο ανα τεμάχιο ,ποιά χρήση προορίζεται εκτός την παρακάτω... γιατί για h.c π.χ κάνεις άλλα πράγματα σε αυτά τα λ7.Εκαστος στο είδος του...


 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
γιατί για h.c π.χ κάνεις άλλα πράγματα σε αυτά τα λ7
Διαφωνώ..

5 τέτοια ηχεία, κοστίζουν χονδρικά 15.000€.

Ποια 5-άδα μπορείς να βρεις σε αυτά τα λεφτά που να πλησιάσουν κάπως αυτές τις δυνατότητες των S3H;

Επίσης να θυμίσω ότι πολλοί ανάμεσά μας, έχουν ένα ζευγάρι ηχεία που κόστισαν περισσότερα από 15.000€ (βάλε κι ενισχυτικά, να κλάψουν μανούλες)

Για 7-άδα και άτμος, προφανώς συμπληρώνεις με μικρότερου μεγέθους ηχεία, και πιο οικονομικά, εγώ θα πρότεινα τα S2.

Νομίζω ότι είναι φτηνά για αυτά που προσφέρουν, και εξαιρετικές αγορές.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.684
Reaction score
28.021
Δεν ξέρω αν θα υπολειτουργούσαν σε κοντινή απόσταση αλλά μία αναζήτηση βγαίνουν τα κλασικά ..φωτό.
Εκτός απ'την τιμή που μάλλον είναι φαρμακείο ανα τεμάχιο ,ποιά χρήση προορίζεται εκτός την παρακάτω... γιατί για h.c π.χ κάνεις άλλα πράγματα σε αυτά τα λ7.Εκαστος στο είδος του...


Για τα πάντα.
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Καλα για ατμος δεν ξερω ...οι προδιαγραφες των ριμπον λογω πολυ διαφορετικης πολικης αποκριση των δυο αξονων...
Αυτο σημαινει ή πολυ ναι ή καθολου...αν ειναι πολυ ναι θα ειναι πολυ οχι η πολικη των τουιτερ...μετα βεβαια ισως θες και αλλη τοποθετηση για να πιασεις αν ειναι ζητουμενη ποιο ομαλο ρολ οφ στον καθετο,προσομιαζοντας αυτη ενος τουιτερ...
 






Μηνύματα
1.842
Reaction score
3.438
Καλώδια σήματος αγκαλιά με ρεύματος
Που????
Στο πάτωμαααα???
Χωρίς ξυλάκια να απομονώνουν το καλώδιο από την γη?
Και περιμένουν να ακούσουν και μουσική?
Τστστσ αισχος.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.684
Reaction score
28.021
Δεν μπορώ να βρω photos από το Home Theather του Μichael Jordan που γίνεται τις @νν@ς από Genelec. Το έχει φτιάξει γνωστός από το Chicago που ειδικεύεται στα dedicated και είναι και dealer της Genelec.
 

Μηνύματα
6.688
Reaction score
5.215
Δεν ξέρω αν θα υπολειτουργούσαν σε κοντινή απόσταση αλλά μία αναζήτηση βγαίνουν τα κλασικά ..φωτό.
Εκτός απ'την τιμή που μάλλον είναι φαρμακείο ανα τεμάχιο ,ποιά χρήση προορίζεται εκτός την παρακάτω... γιατί για h.c π.χ κάνεις άλλα πράγματα σε αυτά τα λ7.Εκαστος στο είδος του...


Ότι σε στούντιο θα τα δεις και στο ένα μέτρο και στημένα εξ ανάγκης δεξιά κι αριστερά της οθόνης, δεν σημαίνει ότι αυτή είναι και η βέλτιστη απόσταση και στήσιμο για τη μέγιστη εκμετάλλευση των δυνατοτήτων τους και τη μέγιστη απόλαυση κατά την ακρόαση.

Η τιμή τους θα έλεγα ότι είναι πολύ λογική για την απόδοσή τους.
Το S3H είναι ό,τι καλύτερο έχει περάσει ποτέ από τα χέρια μου.
 

Μηνύματα
6.688
Reaction score
5.215
Για το home cinema συμμερίζομαι τον σκεπτικισμό του Στάθη, αλλά πιστεύω δεν φταίνε τα ενεργά σε αυτό, αλλά το στήσιμό τους.

Ακόμη και στις πιο πάνω φωτό-παραδείγματα, βλέπω τριάδα από ηχειάρες η μία δίπλα στην άλλη στο μέτρο, και η απόσταση ακρόασης τέρμα θεού στην άλλη άκρη. Οκ, βολεύει έτσι στα σαλόνια, και στα συνήθως μικρά παραλληλόγραμμα dedicated υπόγεια, αλλά τι περιμένεις να ακούσεις στα πέντε μέτρα από τρία ηχεία στη σειρά; Δεν πα’ νάναι και γαϊδούρια Genelec, 3D ήχο δεν θα στήσουν. Και αν δεν είναι και γαϊδούρια farfield τότε δεν θα φτάνουν καν οι ήχοι στα αυτιά. PA καλύτερα, να βγει και πιο φτηνά η υπόθεση, αν είναι με τέτοιο στήσιμο.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Αυτό το ADAM πάντως φαίνεται πλημμελώς τοποθετημένο και όχι εξαιτίας των καλωδίων - η γειτονία καλωδίων ρεύματος και σήματος παρεμπιπτόντως εφόσον είναι τα δεύτερα balanced αρχιτεκτονικής και οι θωρακίσεις άρτιες δεν ενέχει πρόβλημα.
 

Μηνύματα
6.688
Reaction score
5.215
Τίποτα αξιοζήλευτο στις παραπάνω φωτό δεν βλέπω όσον αφορά το στήσιμο των ηχείων, πλην των ηχείων συτών καθαυτών.

Όμορφοι χώροι πάντως, συμμαζεμένα όλα στον απέναντι τοίχο, οθόνες, μηχανήματα, ηχεία, σαμπ, τα πάντα στη σειρά, το ένα δίπλα στο άλλο.
Θα αρέσουν οι χώροι και στις γυναίκες σίγουρα.
Σημάδι πολλαπλών συμβιβασμών στο στήσιμο.
 
Last edited:


Μηνύματα
544
Reaction score
1.205
Αυτό το ADAM πάντως φαίνεται πλημμελώς τοποθετημένο και όχι εξαιτίας των καλωδίων - η γειτονία καλωδίων ρεύματος και σήματος παρεμπιπτόντως εφόσον είναι τα δεύτερα balanced αρχιτεκτονικής και οι θωρακίσεις άρτιες δεν ενέχει πρόβλημα.

Καλημερα! Ερωτηση αδαους: αναλογη περιπτωση καλωδιων ρευματος - σηματος εχω κι εγω. Καλωδια balanced proel, φτηνα. Αλλαγη αυτων σε mogami με neutrik xlr θα την προτεινατε;
 


Μηνύματα
544
Reaction score
1.205
Αν δεν έχεις πρόβλημα (θόρυβο), γιατί να τα αλλάξεις;
Συμβαινει το εξης: σε ορισμενες καλες ηχογραφησεις (πχ. Diana Krall) τα συριστικα "ξυριζουν". (για μαπα παραγωγες, δεν το συζητω καν) εξ ου και η ερωτηση αν μπορω να μαζεψω το "ξυρισμα" και με καλωδια, περα απο τα ρυθμιστικα υψηλων.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.422
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top