S series, the new flagship monitoring range from Adam audio!


Μηνύματα
6.629
Reaction score
5.179
Κανένα παράπονο μέχρι στιγμής.

Μόνο οι τρύπες στήριξης πλευρικά των ηχείων δεν είναι στο κέντρο βάρους και θέλουν γερό σφίξιμο οι μαργαρίτες. Αλλιώς γέρνει το βάρος προς τα πίσω.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.329
Τέλεια!

Είδες που δικαιώθηκα για τα πρίμα; Φοβόσουν το ρίμπον των άνταμ, από διάφορα που άκουσες από διάφορους, και για να κάμψω τους φόβους σου, στα περιέγραψα ως "μεταξένια", με χαϊεντάδικη ορολογία. ;)

Γ@μεί το εργαλείο, είναι βέβαιο. :)
 
  • Like
Reactions: PPG

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Ολα αυτά τα σωστά ηχεία αρέσουν. Αν δεν αρέσουν, βρίσκονται είτε σε λάθος χώρο ή σε λάθος σημείο του χώρου.
Απο κει και πέρα, κάποια αρέσουν λιγότερο και άλλα περισσότερο, ανάλογα με τα γούστα. Εμένα πχ μου αρέσουν περισσότερο τα Atc, μετά τα Neumann, μετά τα Adam. Αλλά όλα μου αρέσουν.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.606
Reaction score
27.948
Self noise μηδέν. Ενισχυτικά από πίσω νεκρά σαν κλειστά. Με τέρμα ένταση χωρίς μουσική, πρέπει να κολλήσω το αυτί στο tweeter σαν να είναι ακουστικό για να καταλάβω ότι είναι ανοιχτό το ηχείο.

Σε χαμηλή ένταση που τα άκουσα μέχρι τώρα, έδειξαν ήδη την αξία τους.
Τα 310 ήταν πεντακάθαρα, αλλά εδώ φτάσαμε στο κέντημα. Άλλη φάση το ribbon.
Nα ξυρίζουν; Το αντίθετο θα έλεγα. Θα δούμε τι θα κάνουν σε υψηλές στάθμες, αλλά σε χαμηλές ήταν απόλαυση οι υψηλές συχνότητες. Σαν πολλές-πολλές βελονίτσες να συνθέτουν τον παραμικρό ήχο. Ανάλυση στο φουλ.
Έπιανα τον ευατό μου να πηγαίνω το ρυθμιστικό treble στο τέρμα για να τονίσω ακόμη περισσότερο τον τεμαχισμό κάθε ήχου, και ακόμα και τότε ακουγόταν ευχάριστα.
Τέτοιο μικροσκόπιο στους ήχους καλά ακουστικά μου θυμίζει, σε αναβαθμισμένη μάλιστα εκδοχή τους.

Οι νότες του χαμηλού περιγραφικές και με υπόσταση. Σε χαμηλές εντάσεις δεν είναι απαραίτητο το σαμπ.
Ανυπομονώ να βαρέσω εντός του Σαββατοκύριακου.
Τέτοια μας λες και μετά και όλα να τα δώσω 2 παίρνω με το ζόρι. :)
 

Μηνύματα
6.629
Reaction score
5.179
Από τα ATC SCM40 που είχα παλιά, τα ΚΗ310 με κέρδισαν περισσότερο.
Θα δω τώρα και τα S3H. Λογικά θα τα πατάει τα προηγούμενα.

Γενικά δεν είμαι κατά του ribbon. Eίχα τα ELAC FS248 παλιότερα.
H ανησυχία μου είναι σε υψηλές εντάσεις. Θα δείξει.
 
  • Like
Reactions: PPG

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.329
Εμένα πχ μου αρέσουν περισσότερο τα Atc, μετά τα Neumann, μετά τα Adam. Αλλά όλα μου αρέσουν.
Εμένα μου αρέσουν περισσότερο τα μπιφτέκια, μετά τα σουβλάκια, μετά τα λουκάνικα. Αλλά όλα μου αρέσουν.
:drinks:

Στον ήχο, όλα αυτά τα γιγάντιας φήμης (δικαίως) μόνιτορ, σε μας τους ανίδεους, απλώς διδάσκουν πως παίζει το πράγμα.8-)

Τα "καλύτερα", αυτά που "αρέσουν" και περισσότερο, είναι τα τζένελεκ, κι αυτό γιατί το ξέρουμε; Απλό: ο γίγαντας που ακούει στο όνομα τζένελεκ, έχει τις περισσότερες γκλόμπαλ πωλήσεις, κυριαρχεί στην αγορά των μόνιτορ. Κόμον σενς.. ;)

Στην τερατώδη αγορά της πλούσιας Γερμανίας, την πίτα των πωλήσεων έχουν γκεϊθαιν και Νιούμαν, δικαίως.8-)

Ψωνίζεις άφοβα οτιδήποτε από αυτές τις αναγνωρισμένες φίρμες. Κάνουν δουλειά.:dance2:

Οποιαδήποτε κριτική εκ μέρους μας, σε τέτοιες υλοποιήσεις, είναι ανέκδοτο. Εντελώς.
Ανέκδοτο.
Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις;:D
 

Μηνύματα
557
Reaction score
523
Από την άλλη οπως ξερεις.....το κόμμον δεν ειναι πολλές φορές το καλύτερο....απλά το κόμμον...
Με εφαρμογή γενική....όχι μόνο στα του ήχου...
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
ερώτηση:
πέραν της απόκρισης όπως αναφέρεις
τι το κάνει τόσο ξεχωριστό?

διάβασα λίγο τα σπεκς και δεν αναφέρει πουθενά για EQ Correction,dsp κλπ
δεν είναι old school για τόσα λεφτά?
Πρόκειται περί...μεταμφιεσμένων υλοποιήσεων για να μην ξενίζονται οι...κομμουνοφοβικοί χρήστες.

Άμα αποκαλυφθεί η κρυφή θύρα που έχουν από πίσω ( :p ) και αναπτυχθούν πλήρως οι δυνατότητες του λογισμικού,τότε θα γίνει της παλαιάς σχολής το...σιδηρούν κιγκλίδωμα - κάγκελα Μέρκελ σα να λέμε.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.421
Πρόκειται περί...μεταμφιεσμένων υλοποιήσεων για να μην ξενίζονται οι...κομμουνοφοβικοί χρήστες.

Άμα αποκαλυφθεί η κρυφή θύρα που έχουν από πίσω ( :p ) και αναπτυχθούν πλήρως οι δυνατότητες του λογισμικού,τότε θα γίνει της παλαιάς σχολής το...σιδηρούν κιγκλίδωμα - κάγκελα Μέρκελ σα να λέμε.
για το rj45 λες?
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
για το rj45 λες?
Και γι αυτό...Σκέψου κιόλας ότι και υπό την τωρινή τους σύσταση μπορούν να βολέψουν αφάνταστα όποιον παραδοσιακό δικάναλο χρήστη θα ενδιαφερόταν να ενσωματώσει sub με balanced βεβαίως εισόδους-εξόδους και...αναίμακτο τρόπο.

Τοποθετεί τα sub στη διαδρομή του προενισχυτικού σήματος προτού εκείνο καταλήξει στα κύρια ηχεία και κατόπιν έχει περιθώριο ρύθμισης της χρονοκαθυστέρησης από τα τελευταία σε σχέση με το sub μέχρι 5 χιλιοστά δευτερολέπτου σε βήματα του 0,1 msec.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.421
Και γι αυτό...Σκέψου κιόλας ότι και υπό την τωρινή τους σύσταση μπορούν να βολέψουν αφάνταστα όποιον παραδοσιακό δικάναλο χρήστη θα ενδιαφερόταν να ενσωματώσει sub με balanced βεβαίως εισόδους-εξόδους και...αναίμακτο τρόπο.

Τοποθετεί τα sub στη διαδρομή του προενισχυτικού σήματος προτού εκείνο καταλήξει στα κύρια ηχεία και κατόπιν έχει περιθώριο ρύθμισης της χρονοκαθυστέρησης από τα τελευταία σε σχέση με το sub μέχρι 5 χιλιοστά δευτερολέπτου σε βήματα του 0,1 msec.
το μόνο κακό με αυτή τη συνδεσμολογία είναι ότι πάει περίπατο τo digital input...
από όσο ξέρω μόνο η genelec έχει βγάλει sub με aes/ebu
αλλά σίγουρα το μέλλον θα είναι λαμπρό

οι μονάδες υπάρχουν....η δύναμη του software θα αλλάζει τα πάντα στο εξής :party:
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Kαλα για το οποιον χρηστη κρατα και μικρο καλαθι γενικως και ειδικως μπορει τα 5ms να μην ειναι αρκετα ...
 




stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
oταν πχιασω το τζοκερ......
θα πιασω μια πενταδα απο αφτα
Όχι απο τζάκι απο τζόκερ.:lolsign:

Μία 3αδα είναι αρκετή όχι τίποτε άλλο τ'ακούει ο Μπάτμαν και δεν θ'αφήνει τον Τζόκερ μετά.:lolsign:
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.603
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top