S series, the new flagship monitoring range from Adam audio!


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
5ms διορθώνουν 1,5 μέτρο. Λίγο το βρίσκω.
Σκοπος της δεν ειναι αυτος...
αυτη ειναι μια επιλογη που εχουν προσθεσει για καποιον που τα εχει κοντα, π.χ. καπου κατω απο την κονσολα του...
Εαν καποιος εχει αλλες απαιτησεις , προσθετει αναλογους επεξεργαστες, ειδικα αμα ειναι επαγγελματιας ....
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Νομίζω ότι ζείτε σε άλλο πλανήτη.
Αλήθεια...

Αυτό που λέει ο άρτζι:
oταν πχιασω το τζοκερ......
θα πιασω μια πενταδα απο αφτα
https://www.genelec.com/studio-monitors/sam-studio-monitors/1236a-sam-studio-monitor
Και πολλοί ζηλεύετε, θέλω κάποιος, σοβαρά όμως, να μου πει σε τι διαστάσεις χώρο πρέπει να μπει, με 5 τέτοια όμοια, ή 7, για πολυκάναλο.

Εγώ μόνο να σας θυμίσω το μέγεθος του στούντιο με τον πολυκάναλο με 420..
[DOUBLEPOST=1543689832][/DOUBLEPOST]Λέμε ότι ξέρει η τζενελεκ, σωστά;
Σωστά.

Ε, έχει και χόμ σπίκερς.

Μη τρελαίνεστε...

Πατήστε το κουμπί. Δείτε τι προτείνει. Το μεγαλύτερο, είναι με ένα 8". Ορίστε, πάρτε 7 τέτοια. Αυτή, ξέρει. ;)


Προσωπική μου εκτίμηση, είναι ότι το S3H που πήρε ο φλας, είναι το απολύτως μεγαλύτερο ηχείο για χρήση σε σπίτι, και δη για πολυκάναλα σοβαρά συστήματα.

Μεγαλύτερο, είναι IMNSHO ανοησία.
 
Last edited:

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
7 σε 3,6 m απόσταση σε κύκλο σε 10 επί 8 Μ διάσταση δωματίου δεν θα με χαλουσε καθόλου
Μα καθόλου .
Με 3,5 μέτρα οθόνη σε 239/1
Εκεί να δεις γέλια ...
 



argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
αν το πεις του γιατρου θα σου αλλαξει τα φαρμακα και θα ισιωσεις....
πιο μπεργκεν μου ακουγεται......
απο το κοψομεσιαζεσαι να κατρακυλας τετοια γκωναρια εκει κατω............
ασε που το δεκατριο ειναι γρουσουζικο #
[DOUBLEPOST=1543695336][/DOUBLEPOST]
Νομίζω ότι ζείτε σε άλλο πλανήτη.
Αλήθεια...

Αυτό που λέει ο άρτζι:

Και πολλοί ζηλεύετε, θέλω κάποιος, σοβαρά όμως, να μου πει σε τι διαστάσεις χώρο πρέπει να μπει, με 5 τέτοια όμοια, ή 7, για πολυκάναλο.

Εγώ μόνο να σας θυμίσω το μέγεθος του στούντιο με τον πολυκάναλο με 420..
[DOUBLEPOST=1543689832][/DOUBLEPOST]Λέμε ότι ξέρει η τζενελεκ, σωστά;
Σωστά.

Ε, έχει και χόμ σπίκερς.

Μη τρελαίνεστε...

Πατήστε το κουμπί. Δείτε τι προτείνει. Το μεγαλύτερο, είναι με ένα 8". Ορίστε, πάρτε 7 τέτοια. Αυτή, ξέρει. ;)


Προσωπική μου εκτίμηση, είναι ότι το S3H που πήρε ο φλας, είναι το απολύτως μεγαλύτερο ηχείο για χρήση σε σπίτι, και δη για πολυκάναλα σοβαρά συστήματα.

Μεγαλύτερο, είναι IMNSHO ανοησία.

εγω οταν πιασω το τζοκερ.....πρωτα θα σαξω ενα χωρο ανταξιο με τα μεγαλα τζενε
και μετα θα χτισω ενα σπιτι γυρω.......
Μισες δουλειες δεν κανουμε........
 

Μηνύματα
6.566
Reaction score
5.135
Α-Π-Ι-Σ-Τ-Ε-Υ-Τ-Α!!!

Δύναμη το περίμενα να είχαν, κι επιβεβαιώθηκα με το παραπάνω. Ατελείωτη ενέργεια, με μεγάλη άνεση ανεβάζουν στάθμες, ξεχνάς ότι δεν παίζει σαμπ. Η αίσθηση είναι συστήματος με μεγάλα ηχεία και τέρατα ενισχυτές. Τα 2 γούφερ με τον ξεχωριστό τελικό 500W το καθένα τους τα νιώθεις και στα στερεά σώματα στον χώρο, όχι απλά τα ακούς. Αντέχουν τρελό ξύλο κι απαντούν με χαμόγελο: "Is this all you've got?".
Κι ακόμη δυο γούφερ να είχε κάθε ηχείο από την πάνω μεριά, καλοδεχούμενα θα ήταν, γιατί όχι. Αλλά εντάξει, με προσθήκη σαμπ το έργο τους θα είναι πιο περιορισμένο. Αλλά τα 2 γούφερ είναι σημαντικό να υπάρχουν. Σοβαρό πλεονέκτημα του S3H έναντι του S3V.

Κι εκεί που λυσσομανούν τα γούφερ, τα μεσοϋψηλά αγέρωχα στον δικό τους κόσμο ακολουθούν με χαρακτηριστική άνεση σαν να μην τρέχει τίποτα. Στον επάνω όροφο η γυναίκα άκουγε όχι ότι απλά φασαρία από μουσική αλλά ξεχώριζε ποιος τραγουδούσε και ποια κομμάτια ήταν.

Στάθμες συναυλίας στον χώρο αλλά με με μια μεγάλη διαφορά: Ίχνος κόπωσης στα αυτιά μετά το τέλος της ακρόασης. Άνετα θα ξεκινούσα από την αρχή το πρόγραμμα. Κάτι που δεν μπορούσα να πω για τα KH310.

Αυτό που δεν περίμενα είναι η ανοιχτοσύνη τους, η δημιουργία ολογράμματος στο κέντρο.
Στον ίδιο χώρο, ίδιο ακριβώς στήσιμο, ίδια κομμάτια:
Τα ΚΗ310 πυροβολούσαν πάνω μου, ένιωθα τα σκάγια να πέφτουν πάνω μου από τα σάλια του τραγουδιστή, σαν να είμαι εγώ το μικρόφωνο.
Ενώ τα S3H εξαφανίζονται, ο τραγουδιστής ζωντανεύει στο κέντρο κι όλα αποκτούν έναν αέρα, μια άνεση, χωρίς αίσθηση συμπίεσης. Κλείνοντας τα μάτια μεταφέρομαι σε άλλον, μεγαλύτερο και καλύτερο ηχητικά χώρο. Άσε που τα ξεχνώ όλα και χάνομαι στη μουσική. 5.30 το πρωί ξημερώθηκα προχτές.

Η άνεσή τους είναι χαρακτηριστική σε όλα τα είδη της μουσικής. Δεν σε περιορίζουν σε συγκεκριμένο είδος και κομμάτια για να αποδώσουν το μέγιστο.
Γενικά μπορώ να πω ότι δεν είναι απλά ένα βήμα μπροστά από τα ΚΗ310, αλλά ανήκουν σε άλλη, ανώτερη κατηγορία.
Με μια λέξη, ΗΧΕΙΑΡΕΣ.

Κι όλα αυτά χωρίς σαμπ. Επίτηδες δεν άκουσα ούτε νότα με σαμπ, για να σχηματίσω πρώτα μια εικόνα για τα ηχεία.
Αναμένω να είναι πολύ δυνατή εμπειρία η συνολική ακρόαση και με τα σαμπ.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Κι όλα αυτά χωρίς σαμπ. Επίτηδες δεν άκουσα ούτε νότα με σαμπ, για να σχηματίσω πρώτα μια εικόνα για τα ηχεία.
Χαζομάρες, τζάμπα χάνεις χρόνο πολύτιμων ακροάσεων!
Βάλτα με σαμπ να παίξουν όπως προβλέπεται. ;)

Για τα S3H, δεν χρειάζεται κριτική, τα λέω εδώ και καιρό... :)
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
σε τι άποσταση τα άκουγες;
3 ενισχυτές από 500 βατ ο καθένας, 1,5 κιλοβάτ σε γουφερ και μιντ, και 2 γούφερ 7", τι ζόρι να τραβήξουν;

Δεν έχουν θέμα απόστασης ακρόασης αυτά...
Όπου και να τα βάλεις, πυροβολούν.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.639
Reaction score
77.061
3 ενισχυτές από 500 βατ ο καθένας, 1,5 κιλοβάτ σε γουφερ και μιντ, και 2 γούφερ 7", τι ζόρι να τραβήξουν;

Δεν έχουν θέμα απόστασης ακρόασης αυτά...
Όπου και να τα βάλεις, πυροβολούν.
εννοείται ότι έχουν γκάζια...τρελάθηκε ο ανθρωπος..πιο πολύ απευθύνομαι σε ρυθμισεις μιντφντ,φαρφιλντ αν έπαιξε και τι παρατήρησε...αν παρατήρησε :whistling::D
 
  • Like
Reactions: PPG




alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Η άνεσή τους είναι χαρακτηριστική σε όλα τα είδη της μουσικής. Δεν σε περιορίζουν σε συγκεκριμένο είδος και κομμάτια για να αποδώσουν το μέγιστο
Αυτό είναι το σωστό ηχείο. Όχι σαν άλλα που είναι τα κατάλληλα "ηχεία για τζαζ", "ηχεία για ροκ", "για κλασική" όπως επίσης και καλώδια για την ανάλογη μουσική.
Αυτά εμένα μου ακούγονται αδυναμίες που με μαεστρία περνάνε ως "καλλιτεχνικές δημιουργίες".
 

Μηνύματα
6.566
Reaction score
5.135
2,5 μέτρα ισοσκελές.
Και στα 4μ. άνετα θα ήταν όπως είδα απομακρυνόμενος.
Τα ζήλεψα και για χρήση ακουστικών "οuterhead" στα δέκα εκατοστά.
Πριν τα στήσω στις βάσεις, έτσι όπως ήταν στο πάτωμα φάτσα το ένα με το άλλο, έσκυψα ανάμεσά τους σαν μουσουλμάνος που προσεύχεται πάνω στο χαλί, κι έμεινα εκεί.


Δεν έχει μεταλλική χροιά, ούτε σφυρίζει το ribbon. Είναι απολαυστικό, αναλυτικό και άνετο τόσο από πολύ κοντά όσο κι από μακριά, ανεξαρτήτως έντασης.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Δεν έχει μεταλλική χροιά, ούτε σφυρίζει το ribbon. Είναι απολαυστικό, αναλυτικό και άνετο τόσο από πολύ κοντά όσο κι από μακριά, ανεξαρτήτως έντασης.
Αυτά να τα πεις σε αυτούς που βρίσκουν "σκληρά" τα πρίμα των Άνταμ, λόγω ρίμπον, γιατί λένε το ρίμπον "ξυρίζει".

:lolsign::lolsign:
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.280
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top