Sealed vs bass reflex.


Μηνύματα
261
Reaction score
80
Πολύ το ψάχνεις όμως και στο τέλος δεν θα πάρεις τίποτα, γιατί δεν παίρνεις το Yamaha;
Μέχρι 400 δεν βλέπω κάτι καλύτερο..
Διάβασε και τις κριτικές στο amazon ή στο skroutz ή όπου αλλού βρεις, μια χαρά είναι και κουκλί αλλά και αρκετά brutal και από επώνυμη εταιρεία και έχει όλες τις συνδέσεις και ζυγίζει 18 κιλά (22,22€ το κιλό) :p
Μπορεί να ειναι σωστά αυτά που γράφεις αγαπητέ Alfee, αλλά για μένα ισχύουν δυα βασικά:
Πρώτα από όλα, δεν θέλω το sub για να εντυπωσιάσω τους άλλους ή για παρόμοιους λόγους. Το θέλω για βελτίωσω όσο μπορώ τον ήχο μου στη μουσική που ακούω . Άρα το ψάχνω ωστα να μην κάνω πολλά πειράματα, μιας και δεν πρόκειται να μπω σε διαδικασία πολλών αλλαγών και πουλα-αγορασε :)
Δεύτερο βασικό είναι ότι το ποσό είναι εκεί γύρω στα 350 συν πλην , τελεια και παυλα! Χαχαχα
Οπότε δεν θέλω να τα ξοδεψω και στο τέλος να μην έχω αποτέλεσμα ή να ειναι και χειρότερα!
Έτσι απλά!
Υ.Γ. είμαι και άσχετος! Πρόσθεσε το κι αυτό!
Υ.Γ. 2 ... το ή τα sub σίγουρα θα αγοραστούν! χαχαχα
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Βάλε κάτι παραπάνω και πάρε αυτά που πουλάει ο Μάκης: :neo:






Πλάκα κάνω, :p δεν ξέρω ποια εννοεί ο Γιάννης...εγώ πάντως επιμένω ότι το Yamaha είναι μια καλή αγορά για την περίπτωση, ας προτείνει και κάποιος άλλος..
 

Μηνύματα
261
Reaction score
80
Βάλε κάτι παραπάνω και πάρε αυτά που πουλάει ο Μάκης: :neo:






Πλάκα κάνω, :p δεν ξέρω ποια εννοεί ο Γιάννης...εγώ πάντως επιμένω ότι το Yamaha είναι μια καλή αγορά για την περίπτωση, ας προτείνει και κάποιος άλλος..
... ένα μηδενικό η διάφορα περίπου από αυτά που δίνω! Άρα τίποτα μιας και τον μηδεν είναι ένα "μηδενικό" !
...κι όποιος κατάλαβε, κατάλαβε !
 

P

PMC

Guest
Τελικά για μουσική αποκλειστικά ποιο sub είναι καταλληλότερο?
Ενεργό κλειστού τύπου ή ενεργό με bass reflex?
Διαβασε αν θες το παρακάτω συγκριτικό.
Αφορά ίδιας διαμέτρου και εταιρίας σαμπ όπου το ένα είναι κλειστού και το άλλο ανοιχτού τύπου....
Πολύ πι9 ακριβά όμως από αυτά που ψάχνεις εσυ.
Στο συμπέρασμα γράφει κάποια πραγματάκια για τις διαφορες τους.


 

Μηνύματα
261
Reaction score
80
Διαβασε αν θες το παρακάτω συγκριτικό.
Αφορά ίδιας διαμέτρου και εταιρίας σαμπ όπου το ένα είναι κλειστού και το άλλο ανοιχτού τύπου....
Πολύ πι9 ακριβά όμως από αυτά που ψάχνεις εσυ.
Στο συμπέρασμα γράφει κάποια πραγματάκια για τις διαφορες τους.


Σε ευχαριστώ jiovani, θα τα διαβάσω!
Εσένα ποια η γνώμη σου , σε αυτό το πόσο που διαθετω (350 συν πλην) σε τι να ψαξω?
Κλειστού ή ανοιχτού τύπου?
 
Last edited:


P

PMC

Guest
Σε ευχαριστώ jiovani, θα τα διαβάσω!
Εσένα ποια η γνώμη σου , σε αυτό το πόσο που διαθετω (350 συν πλην) σε τι να ψαξω?
Κλειστού ή ανοιχτού τύπου?
Με τι Ηχεια θες να συνδυαστεί το σαμπ?
Το ανοιχτού τύπου θα σου δώσει μεγαλύτερες εντάσεις και λίγο πιο βαθύ ήχο.
Το κλειστού τύπου θα έχει καλύτερη ταχύτητα και ισως ταίριασμα με τα Ηχεια σου.
Παίζουν πολλά πράγματα ρόλο όμως.

Στα χρήματα που ψάχνεις εγώ θα κοιτούσα μόνο μεταχειρισμένο και αν μου έλειπε ο βαθύς ηχος και όχι να συμπληρώσω κάποιες συχνοτητες , μόνο με μπας ριφλεξ.

Τα φθηνά σαμπ ισως κάνουν ζημιά στον ήχο παρά να τον βελτιώνουν. Θέλει ψάξιμο και αν μπορείς ακρόαση στον χώρο σου .....
 

Μηνύματα
261
Reaction score
80
Ποια κλειστά sub έχεις βρει σε αυτά τα λεφτά;
H βασική ερώτηση είναι ασχέτως του κόστους!
Ποιο απο τις δύο κατηγορίες κλειστού ή ανοικτού τύπου είναι καλύτερο ηχητικά για μουσικές ακροάσεις!
Φυσικά εννοείται η τιμή μεταξύ τους να είναι παρόμοια είτε μιλάμε για 5000 ευρώ είτε για 500 ευρώ!
Όχι το ένα 5000 και το άλλο 500 !!!
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Τελικά για μουσική αποκλειστικά ποιο sub είναι καταλληλότερο?
Ενεργό κλειστού τύπου ή ενεργό με bass reflex?
Ενεργό σωστά σχεδιασμένο και με προσεγμένη κατασκευή.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Όποιος θέλει εμπεριστατωμένη σύγκριση των δύο σχολών ξεκινά από το παρακάτω δημοσίευμα μαζί με τα επόμενα και τους περιεχόμενους σ'εκείνα υπερσυνδέσμους με σοβαρά μηνύματα από το παρελθόν του avs :


Για να έχουμε sub ανάκλασης χαμηλών και μεταβατική συμπεριφορά εφάμιλλη σφραγισμένης καμπίνας με ισοδύναμη κατασκευή,οι διαστάσεις και στιβαρότητα καμπίνας με τα μεγάφωνα θα έπρεπε να είναι συνολικά ζυγοσταθμισμένα κατά τρόπον ώστε η διάταξη bass reflex να συντονιζόταν σε υποηχητική ζώνη οριζόμενη κανονικά και όχι καταχρηστικά με βάση τις ιδιότητες των ενοτήτων που θ'αποτελούσαν την υλοποίηση.
 
Last edited:

Μηνύματα
261
Reaction score
80
Με τι Ηχεια θες να συνδυαστεί το σαμπ?
Το ανοιχτού τύπου θα σου δώσει μεγαλύτερες εντάσεις και λίγο πιο βαθύ ήχο.
Το κλειστού τύπου θα έχει καλύτερη ταχύτητα και ισως ταίριασμα με τα Ηχεια σου.
Παίζουν πολλά πράγματα ρόλο όμως.

Στα χρήματα που ψάχνεις εγώ θα κοιτούσα μόνο μεταχειρισμένο και αν μου έλειπε ο βαθύς ηχος και όχι να συμπληρώσω κάποιες συχνοτητες , μόνο με μπας ριφλεξ.

Τα φθηνά σαμπ ισως κάνουν ζημιά στον ήχο παρά να τον βελτιώνουν. Θέλει ψάξιμο και αν μπορείς ακρόαση στον χώρο σου .....
Θέλω να το (αν είναι ένα) ή να τα (αν είναι δύο) συνδυασω με τα magnat 1002.
Μέχρι στιγμής σκεφτόμουν είτε για ενα yamaha ns-sw300 είτε για δύο magnat 302A τα οποία είναι με bass reflex.
Βέβαια τώρα που ήδη εχω διαβάσει διάφορες πληροφορίες και στοιχεία για τα subwoofers και έχοντας ως κύρια παράμετρο τις μουσικές ακροάσεις και όχι ταινίες (καθόλου) σκέφτηκα μήπως είναι πιο σωστή επιλογή ένα sub κλειστού τύπου. Καθως μάλιστα δεν με ενδιαφέρουν και οι μεγάλες εντάσεις, συνήθως ακούω στο 3-4 στο ποτενσιόμετρο (αν αυτό είναι ένας δείκτης).
Οπότε άρχισα να σκέφτομαι και την περίπτωσή για ένα svs sb-1000 .
Na σημειωσω και τον περιορισμό ότι πρέπει το sub να έχει High Level Input ελέω περιορισμου εξόδου από τον ενισχυτή.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Τη στιγμή που έχεις ηχεία με δύο 8ιντσα έκαστο, μόνο με τη βοήθεια DSP θα σου δώσει βαθύτερο χαμηλό ένα υπογούφερ κλειστής καμπίνας.
Επιπλέον, μια μεγάλη καμπίνα έχει μεγαλύτερες απαιτήσεις στιβαρότητας από μια μικρή. Δεν νοείται ενεργό sub 12 ιντσών, με άνω των 40 εκατοστών ανά πλευρά καμπίνας, να ζυγίζει κάτω από 25 κιλά.
Ιδανικά δε, θα έπρεπε να ζυγίζει πάνω από 30.
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Θέλω να το (αν είναι ένα) ή να τα (αν είναι δύο) συνδυασω με τα magnat 1002.
Μέχρι στιγμής σκεφτόμουν είτε για ενα yamaha ns-sw300 είτε για δύο magnat 302A τα οποία είναι με bass reflex.
Βέβαια τώρα που ήδη εχω διαβάσει διάφορες πληροφορίες και στοιχεία για τα subwoofers και έχοντας ως κύρια παράμετρο τις μουσικές ακροάσεις και όχι ταινίες (καθόλου) σκέφτηκα μήπως είναι πιο σωστή επιλογή ένα sub κλειστού τύπου. Καθως μάλιστα δεν με ενδιαφέρουν και οι μεγάλες εντάσεις, συνήθως ακούω στο 3-4 στο ποτενσιόμετρο (αν αυτό είναι ένας δείκτης).
Οπότε άρχισα να σκέφτομαι και την περίπτωσή για ένα svs sb-1000 .
Na σημειωσω και τον περιορισμό ότι πρέπει το sub να έχει High Level Input ελέω περιορισμου εξόδου από τον ενισχυτή.
Το SVS SB-1000 θεωρώ ότι δεν θα ήταν επαρκές.
Χρειάζεται επίσης και μέθοδος για κροσάρισμα ,ώστε τα κύρια ηχεία να μη δέχονταν σήμα πλήρους φάσματος με τις πρώτες οκτάβες περιεχόμενες.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Όποιος θέλει εμπεριστατωμένη σύγκριση των δύο σχολών ξεκινά από το παρακάτω δημοσίευμα μαζί με τα επόμενα και τους περιεχόμενους σ'εκείνα υπερσυνδέσμους με σοβαρά μηνύματα από το παρελθόν του avs :


Για να έχουμε sub ανάκλασης χαμηλών και μεταβατική συμπεριφορά εφάμιλλη σφραγισμένης καμπίνας με ισοδύναμη κατασκευή,οι διαστάσεις και στιβαρότητα καμπίνας με τα μεγάφωνα θα έπρεπε να είναι συνολικά ζυγοσταθμισμένα κατά τρόπον ώστε η διάταξη bass reflex να συντονιζόταν σε υποηχητική ζώνη οριζόμενη κανονικά και όχι καταχρηστικά με βάση τις ιδιότητες των ενοτήτων που θ'αποτελούσαν την υλοποίηση.
Οι μετρήσεις THD δεν "καλύπτουν" τρόπον τινά όλα τα ανωτέρω;
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Οι μετρήσεις THD δεν "καλύπτουν" τρόπον τινά όλα τα ανωτέρω;
Όταν παρατηρεί ο αναγνώστης συγκεκριμένες μετρήσεις είναι προτιμότερο να έχει ήδη εμπεδώσει και τη σημασία τους.

Πρόβλημα είναι ότι η πλειοψηφία των διαθέσιμων στην αγορά sub δεν συνοδεύεται από αναλυτικές μετρήσεις πάνω στην αρμονική παραμόρφωση σε συνάρτηση με τη συχνότητα και υπό συγκεκριμένες στάθμες αναφοράς.

Στη δε περίπτωση των δημοσιευμένων μετρήσεων,θ'ανέτρεχα ο ίδιος πρώτα σε τιμές group delay για να διαπίστωνα κατά πόσον θα μου έκανε δεδομένη υλοποίηση sub.Και αυτό επειδή οι ακροάσεις μου γίνονται σε μέσες συνεχόμενες στάθμες κατώτερες από τα δικά σου δεδομένα.
 

Μηνύματα
261
Reaction score
80
Τη στιγμή που έχεις ηχεία με δύο 8ιντσα έκαστο, μόνο με τη βοήθεια DSP θα σου δώσει βαθύτερο χαμηλό ένα υπογούφερ κλειστής καμπίνας.
Επιπλέον, μια μεγάλη καμπίνα έχει μεγαλύτερες απαιτήσεις στιβαρότητας από μια μικρή. Δεν νοείται ενεργό sub 12 ιντσών, με άνω των 40 εκατοστών ανά πλευρά καμπίνας, να ζυγίζει κάτω από 25 κιλά.
Ιδανικά δε, θα έπρεπε να ζυγίζει πάνω από 30.
6,5" αν δεν κάνω λάθος
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
6,5" αν δεν κάνω λάθος
Σωστός. Το 2002 φέρει δύο 8ιντσα.
Ιδανικά θες ένα φίλτρο για τα κύρια ηχεία που θα κόβει από τους 100 Hz και κάτω, με το sub να συνεισφέρει από εκεί και κάτω.
 


Μηνύματα
261
Reaction score
80
Σωστός. Το 2002 φέρει δύο 8ιντσα.
Ιδανικά θες ένα φίλτρο για τα κύρια ηχεία που θα κόβει από τους 100 Hz και κάτω, με το sub να συνεισφέρει από εκεί και κάτω.
Μπορώ να το προσθέσω αυτό το φίλτρο στον ενισχυτη μου ή την δουλειά θα την κάνει το sub?
Why Bassreflex is not Suitable for Low-Frequency Musical Sound Reproduction


Θα εξαιρούσα τα είδη μουσικής hip-hop, rap και R&B.
Άρα αγαπητε Acoustics κατά την γνώμη σου για αποκλειστική χρήση για μουσικά ακούσματα και μονο Κλειστού τύπου sub ενδείκνυνται ? Παραβλέποντας για μία στιγμή μόνο την παράμετρο του κόστους.
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.153
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top