Soco clock

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Εχουν ηδη απαντηθει και φωτογραφικα σχεδον ολα ...τεχνικες λεπτομεριες γινονται ευκολα κατανοητες εαν καποιος εχει ασχοληθει εστω λιγο με φιλτρα κλπ...
Τωρα αντι ενος 12ιντσου φουλ ρειντσ(fane) , 2 x 8ιντσα και ενα τουιτερ με το κυριως φουλ αφιλτρο και βοηθητικα ενα τουιτερ και ενα ακομη 8ιντσο ,θα ελεγα οτι ειναι 1,(2χ0.5) ή 2,5 δρομων ;:unsure:
Τα φιλτρα ειναι εκτος ευαισθητης ακουστικης περιοχης και πρωτης ταξεως μονο στα δυο επικουρικα μεγαφωνα.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Με ετρωγε η ιδεα alr ηχοπερατης ,ετσι και παραγγειλα δειγμα ηχοπερατης (εδω θα δειτε συγκριτικα με αλλο κολλητα απλο δειγμα μη ηχοπερατης alr,το αριστερο ειναι το μη, με φοντο τη λευκη ηχοπερατη σε 3 συνθηκες φωτισμου,υψηλου,μετριου,συσκοτιση)
IMG_20210107_210331.jpg IMG_20210107_210133.jpg IMG_20210107_210220.jpg φυσικα η ιδια εταιρια και παραγγειλα το microperforated alr υφασμα κρατωντας το ιδιο πλαισιο ,να πω οτι το τεντωμα εδω ειναι πολυ ευκολοτερο λογω pvc.
Στο δια ταυτα, εχει ελαττωθει το γκειν λιγο , αλλα εχει κερδισει στο τελικο κοντραστ ...
IMG_20210109_233752.jpg

εδω με φουλ υπερεκθεση η φωτο για να φανει η διαφορα , εχω χωρισει σε τρια μερη το καδρο.
Αριστερα ειναι με nd2 φιλτρο, κεντρο το δειγμα, δεξια η λευκη σκετη...
Εδω βλεπουμε οτι το nd2 φιλτρο κοβει εξισου φως και δεινει το ιδιο κερδος μαυρο ,αρα κοντραστ παραμενει το ιδιο.
Ενω η alr βοηθα το μαυρο εξαιρετικα χωρις να στερει σημαντικα του λευκου...
 
Last edited:

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Να πως επισης οτι εχει εξαιρετικα ομαλη πτωση φωτεινοτητας που συνολικα δε γινεται αντιληπτη αλλα και γιαυτο δεν ειναι τοσο καλη σε πολυ υψηλο περιβαλλον φωτισμου οπως την αλλη alr ...δεν μπορεις να τα εχεις ολα σε αυτη τη ζωη, ομως σαν κοντραστ σε συσκοτιση και χαμηλο φωτισμο ειναι σχεδον τα ιδια επιπεδα...
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Ομως ειναι τελικα ολα καλυτερα σε σχεση με την woven λευκη; οχι φυσικα ...
IMG_20210213_204453.jpg IMG_20210213_220924.jpg IMG_20210213_222330.jpg Η πρωτη φωτο ειναι μαυρη μαυριλα , η δευτερη αρκετα σκοτεινη και η τριτη φωτεινη , λοιπον στις δυο πρωτες απογειωνει την εικονα ενω στην τριτη οπου στα φωτεινα του ουρανου φαινονται οριακα αχνα σαν λερωμα οι τρυπες ...αποσταση θεασης ~3.60.
Αυτα φορωντας τα γυαλια και με οξυτητα ~11/10 χωρις παιζω στα ~9/10 λιγοτερο αλλα ακομη ορατες.
Εαν δε παρατηρω κυνηγωντας να βρω ατελιες και εστιαζοντας στους πρωταγωνιστες δε γινεται ορατο κατι ,δεν παρατηρησα moire ουτε χοτ σποτ ...αλλωστε αυτα εγω τα βλεπω μονο οι υπολοιποι ...ξερετε... :laugh:
Θα βιωσω λιγο καιρο να δω πως θα συνηθισω και εαν θα με ενοχλει ,θα ζυγισω τα συν και πλυν και θα δω.
Εαν ειχα προβολεα επιπεδου jvc δε θα το συζητουσα για τη λευκουλα ασσουλα μου...🥰
Να πω οτι δεν ασχολουμαι με οτι αλλο εκτος ηχοπερατης ; 😘
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
αντε και σε jvc με την ασπρουλα σου...

δε φωναζεις απαυτους που φτιαχνουν ειδικους χωρους χωρις ηχοπερατη να δουν τι χανουν ;)

ποσο κοντα μπορεις να πας στην οθονη χωρις προβλημα(με την λευκη οθονη)
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Με αυτην που εχω αλλα θεωρω και οποια αλλη ηχοπερατη 1 κερδους,(αφου αυτο οριζει και το ανοιγμα των τρυπων σε λευκη ) το ιδιο με μια απλη μη ηχοπερατη .
Το κερδος σε κοντραστ σε συσκοτιση και με αναλογο καλιμπραρισμα θα ειναι μικρο σε σχεση με μια alr, εαν καποιος βλεπει σε τετοιες συνθηκες , καλες σκοτεινες πρωτες ανακλασεις φωτος και εχει πολυ καλο προβολεα δε βρισκω το λογο
για κατι αλλο..
Τωρα εαν απομακρυνθεις ακομη περισσοτερο και πας στα 4+ μετρα και συνδιασεις την alr με εναν jvc θα εχεις την μαυρη τρυπα που εχει και αυτο την ομορφια του....
Σε τεστ σε epson 9400 ομως ειχε θεματα moire στα φωτεινα πλυν της ορασης των τρυπων οπως και εαν περιστραφηκε το alr δειγμα, δυστυχως...
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
αχνα σαν λερωμα οι τρυπες ...αποσταση θεασης ~3.60.
Αυτα φορωντας τα γυαλια και με οξυτητα ~11/10
Και γω φοράω γυαλιά με "υπερδιορθωση", και όραση πάνω από 10/10.

Πόση απόσταση θέασης πιστεύεις πως χρειάζεται η λευκή (gain 1 ή 0.9) ηχοπερατή για να μη βλέπεις κανένα πρόβλημα στην εικόνα σε σχέση με μια τέλεια μη ηχοπερατή;

Ή πιστεύεις πως δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα, και πάντα θα δείχνει καλύτερη εικόνα η μη ηχοπερατή;

Η ίδια ερώτηση, για alr ηχοπερατή.

Και μια ακόμα ερώτηση:

Εσύ λες πως βλέπεις στα 3,6μ. Τι γωνία θέασης έχεις έτσι;
 

Μηνύματα
870
Reaction score
238
τοσα χρονια φαινεται (ή εγω βλεπω ευκολα) screendoor effect στους epson.
οποτε λογικο με τρυπες να μη σωνεται το moire...
eshit on?
σε κοντα 3μ φαρδος κ πανω κ μονο με χρηση eshift λεγανε δε φαινεται moire (k σε eshift jvc το ιδιο αλλα αυτοι ειχαν ελαχιστο κ απο πιο κοντα ...γιατι εχουν σαφως καλυτερο grid)
 
Last edited:

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Να διαχωρισουμε τις ηχοπερατες σε πλεχτες(woven) και σε perforated(διατρυτες)
Οι πρωτες ειναι σε διαφορες πλεξεις και διαφορα κερδη λευκες*
Οι δευτερες ειναι λευκες και ,γκρι, alr ,ουσιαστικα μπορει να γινει οποια αποχρωση διατρητη .
Αυτες τωρα διαχωριζονται σε micro και απλες. Οι διαφορες τους ειναι οι διαμετρος τρυπας και η πυκνοτητα ανα τετραγωνικο , μεγαλυτερη τρυπα λιγοτερες ανα τετραγωνικο ουσιαστικα 10% περιπου και στις δυο περιπτωσεις.
Σε σπιτι κοιταμε micro μονο και πανω απο 4 μετρα θεαση , οσο μεγαλυτερη συναρτησει οπτικης οξυητητας τοσο καλυτερο.
* οι χαμηλοτερου κερδους π,χ., 0.8 δεν εχουν καλυτερο κοντραστ και ας δειχνουν σκουροτερες δεν ειναι το ιδιο με γκρι 0.8 ...επισης εχουν καλυτερη οξυτητα οι υψηλου κερδους και λογικο αφου περαν του κερδους που οπτικα βοηθα εχουν και λιγοτερη απωλεια πληροφοριας απο τη διαρροη τρυπων.
Ιδανικα θα ηθελα woven alr δεν ξερω εαν υπαρχει , εαν καταληξω τι θα κρατησω θα δω ...
 
Last edited:

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Oποτε ανακεφαλαιωνοντας θεωρωντας δεδομενο οτι βλεπουμε αετησια.
Woven 1gain ~<1.5 μετρα (λευκη,no moire,no hot spot)
Microperforated 0.4 mm ~<4μετρα (ολοι οι χρωματισμοι,'' moire",hot spot alr high gain)
 
Last edited:

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Ποιο είναι το υλικό Σωκράτη; Τι ποσοστό απόρριψης ανακλάσεων έχει; Σε ποιόν άξονα; Οριζόντιο ή κάθετο;
Ξέχασε τα ονομαστικά gain. Μέτρησες πραγματικό; Ακόμα δεν έχω δει ηχοπερατή με πραγματικό gain πάνω απ' τη μονάδα.
Όταν λες ομαλή πτώση φωτεινότητας τι ακριβώς εννοείς;
Δοκίμασες να ρυθμίσεις τον προβολέα πάνω στις ιδιότητες των δειγμάτων σου για να δεις αν λυθούν κάποια απ' τα θέματα που βλέπεις;
Γκρι δε σημαίνει ALR.
Το Hotspot δημιουργείται απ' την απόσταση προβολέα-οθόνης. Ο κατασκευαστής δίνει minimum throw ratio.
Αν πας πιο κοντά τον προβολέα , δε δημιουργείς μόνο hotspot, επηρεάζεις και το ορατό texture.
Το οποίο φυσικά επηρεάζεται πρώτιστα απ' την απόσταση θέασης.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Alr την ιδια απορριψη εχει σε ολους τους αξονες δεν εχει φορα τοποθετησης.
16/9 -110 ιντσες ,προβολεας και αυτος 3.60 μ οπως τη θεαση ,αρα κατω απο 40ο
Ποσοστωσεις/καμπυλες δεν ανακοινωνει η εταιρια ,οποτε λεω οτι εγω διαπιστωνω εμπειρικα.
Οι τρυπες να εξαφανιστουν δεν γινεται οτι ρυθμισεις και να γινουν , εαν ριξεις τη φωτεινοντητα ειναι λογικο να ειναι λιγοτερο εμφανεις , μεχρι και να εξαφανιστουν εαν βλεπεις καντηλησια...:p
Ειχα βαμμενη γκρι ποιο ανοιχτοχρωμη και ειχε λιγοτερο κερδος ποιο γκρι λευκα και χειροτερα μαυρα εαν λεει κατι αυτο...
Οπως και συγκεκριμενο φως πλαινο δεν ειχα απορριψη απο την προυπαρχουσα γκρι...
Ειναι μικροτερου κερδους σιγουρα απο τη λευκη woven.
Eαν δεχτουμε την woven ασσο.Την εχουν συγκρινει στο εξωτερικο αλλοι με ολα τα επωνυμα woven και την εχουν τοποθετησει εκει...
H εταιρια τη δεινει 1.1 αλλα και την alr perforated τη δεινει 1.8-2.4 gain !
Πληροφοριακα μιας και το gain ειναι δυσκολο να μετρηθει σε μια alr και πρεπει να εχεις οργανα και καποια στανταρ αναφορας βασισμενος σε οσα εχω διαβασει και οσα εχω δει εμπειρικα τοποθετω την woven αυτη ως ασσο και την perforated αυτη στο 0.8 -0.6 gain με 25% πτωση σε ολους τους αξονες.
Χρωματικες αποκλισεις δε μπορω να σου πω ισως να τσιμπα κοκκινο~μπλε η alr και πρασινο η woven...*
1)Perforated silver screen Soundmax5 Mf-en
2)4kwoven acoustic transparent Soundmax 4k
Na και τα κινεζικα pdf ....
*θα το γνωριζω και αυτο εν καιρω...
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
16/9 -110 ιντσες ,προβολεας και αυτος 3.60 μ οπως τη θεαση ,αρα κατω απο 40ο
Από 3,6μ απόσταση θέασης; Θες 150" για να φτάσεις τη γωνία θέασης που έχω με 117"..

Με 1,3 gain η οθόνη μου, να δεις φως σε σκηνές ημέρας, να ξυπνήσεις, να θαμπωθεις. Και κοντραστ, όχι αστεία. Τύφλα να'χει η τηλεόραση.

Πολλές οι παραχωρήσεις στην εικόνα.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Alr την ιδια απορριψη εχει σε ολους τους αξονες δεν εχει φορα τοποθετησης.
Πιάσε ένα μικρό φακό, ακούμπησε τον στην οθόνη και ρίξε φως από πάνω προς τα κάτω κι έπειτα από δεξιά στα αριστερά.
Για την πλάκα σου.

Πάντα δίνουν οι κατασκευαστές ένα ποσοστό απόρριψης ανακλάσεων και ένα minimum throw distance για να μην έχεις hot spot. Δες ένα παράδειγμα:


Κατατοπιστικό συγκριτικό ALR οθονών πιο πολύ για να δεις τα μειονεκτήματα τους και πως πετυχαίνουν τους στόχους που θέτουν. Καμία δεν τα καταφέρνει εξίσου καλά στον οριζόντιο και κάθετο άξονα.


Φαντάσου αν μια ALR παρουσιάζει λαμπύρισμα, καίει λευκά κι έχει texture, τι θα κάνει και με perforation και χαμηλότερο gain.:o

Οι τρύπες που βλέπεις σίγουρα δε γίνεται να εξαφανιστούν. Συμφωνώ. Γιατί τις απεχθάνομαι τις accoustic transparent εγώ; :roflmao:

Μπορείς όμως να καμουφλάρεις κάποιες αδυναμίες και να γυρίσεις προς όφελος σου τη χρήση ALR.
Ας πούμε με ρυθμισμένο gamma και grayscale μπορεί να έβλεπες διαφορά στη φωτεινή εικόνα που παρέθεσες.
 


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Οι τρύπες που βλέπεις σίγουρα δε γίνεται να εξαφανιστούν. Συμφωνώ. Γιατί τις απεχθάνομαι τις accoustic transparent εγώ; :roflmao:

Μπορείς όμως να καμουφλάρεις κάποιες αδυναμίες και να γυρίσεις προς όφελος σου τη χρήση ALR.
Ας πούμε με ρυθμισμένο gamma και grayscale μπορεί να έβλεπες διαφορά στη φωτεινή εικόνα που παρέθεσες.
και μετα να χασω τις πληροφοριες χαμηλης σκιασης΄;;.....
Θα δοκιμασω με φακο εαν και επειδη εγω βλεπω βαφη ενιαια και οχι φορα οπως οι ust γιαυτο το ειπα ...*
λες να θελει τουμπαρισμα; :o
Ιδανικα θα ηθελα alr woven υπαρχει; (σκεφτομαι να αρχισω τους ψεκασμους στην υπαρχουσα :party:)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
ένα minimum throw distance για να μην έχεις hot spot.
Ακριβώς, και είναι μεγάλο πρόβλημα:

Minimum Throw Distance1.6 x Image Width

Και απόσταση θέασης ίση με image width.

Σε μένα ο προβολέας απέχει 4,77μ από την οθόνη, και η οθόνη 117" έχει πλάτος 2,57.

Με στουντιοτεκ είναι x1,3 κι όχι 1.6..

Είμαι πολύ εντός των προδιαγραφών για 1,3 εννοείται. Ποιο χοτ σποτ; Ούτε για πλάκα.

Με πλάτος οθόνης 3μ ο προβολέας πρέπει να είναι μίνιμουμ στα 4,8μ δηλαδή στα 5 και δώσε λίγο ακόμα για ασφάλεια.

Άσε μας παιδάκι μου, υπάρχουν κι άλλα προβλήματα μετά, θα χρησιμοποιηθεί πολύ μικρό τμήμα του φακού, σημαντική πτώση φωτεινότητας.

Οι alr και οι ηχοπερατες ιδίως, έχουν σημαντικές απαιτήσεις στην απόσταση θέασης και ακόμα μεγαλυτερες στην απόσταση του προβολέα από το πανί.

Άμα είναι να τα στήσεις όλα εκτός προδιαγραφών μόνο και μόνο για να βάλεις το κεντρικό ηχείο πίσω από το πανί, και να έχεις δεκάδες αντιληπτά προβλήματα, να το χέσω.

Άμα έχεις 8μ+ μήκος στο χώρο σου, ναι μεγάλε, βάλε οθόνη τέρας, 160"+ για να έχεις 48° γωνία θέασης (στο x1 image width) και κάτσε κει μακριά στα 4μ+ και βάλε τον προβολέα τέρμα θεού (x1.8 image width) και βρες φωτεινότητα τώρα.
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Δεν εχω καταλαβει που θα εχανε στην περιπτωση σου μια καλη woven ...
Καταρχήν, μια ηχοπερατή στο χώρο μου, με το κεντρικό ηχείο τέρμα κολλητό στον πίσω τοίχο, για να έχω σωστό κύκλο ακρόασης όπως θέλω, θα ήταν σε απόσταση θέασης <2,5μ που εκ των πραγμάτων είναι λάθος, άρα ξέχνα το, απορρίπτεται με συνοπτικές διαδικασίες.

Η δε απόσταση του προβολέα από την οθόνη δε θα μπορούσε να κρατηθεί ούτε στο 1,3x image width, παρά μόνο με πολύ μικρή οθόνη, άσε, καλύτερα τηλεόραση 80", προβολέα παίρνουμε για μεγάλη οθόνη.

Για τις διαφορές στην απεικόνιση μεταξύ μιας πλεκτης (όσο ακριβής θες) και μιας studiotek 130 g4, για όνομα.

Χιούτζ.

Εσύ έχεις απόσταση προβολέα 3,6μ από το πανί. Δια 1,7 βγαίνει μάξιμουμ 2.1μ πλάτος οθόνης για να μην έχεις χοτ σποτ με alr.

Δε συμφωνώ με τίποτα από όλα αυτά, μόνο και μόνο για να βάλεις το ηχείο πίσω από το πανί.

Θα έχεις χοτ σποτ, θα βλέπεις τρύπες, θα έχεις αποκλίσεις χρωματικές, θα έχεις ένα σωρό προβλήματα.
 
Last edited:



Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.587
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top