Soco clock

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Οι καλες ηχοπερατες εχουν ως αναφορα την studiotek 100 ..
Oπως και ολες οι οθονες, οπως και η 130 :p .
Aμα σου χαλα τον κυκλο συμφωνοι...αλλα ακους και εντος εκτος επιταυτα...
Δε χάνεις τίποτα. Το gamma και grayscale ρυθμίζεται σε όλη την καμπύλη. Από 0 ire σε 100.
Σε αλλους προβολεις .... :party:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Πρέπει να δεις συνολικά το αντικείμενο της απεικόνισης.

Χρειάζεται να τηρούνται όλοι οι βασικοί κανόνες θέασης, να έχεις σωστό σεταπ, δηλαδή:

1. Γωνία θέασης >45°, θα έλεγα μίνιμουμ 48°
2. Απόσταση θέασης >2,5μ
3. Απόσταση προβολέα από οθόνη >1.4 του image width σε λευκό πανί και >1.8 σε alr
4. Μασκινγκ και έλεγχος άμεσων ανακλάσεων.
5. Αρκετό φως για το μέγεθος της οθόνης.
6. Οθόνη με πιστή αναπαραγωγή χρωμάτων.

Για τρύπες στην οθόνη; Πρόσθεσε και μίνιμουμ απόσταση θέασης 4μ όπως είπες.

Αυτά. Όποιος μπορεί να τα κάνει όλα, μπράβο του. Ειδάλλως ας διαλέξει μια υποχώρηση, όποια του "στοιχίζει" προσωπικά λιγότερο. Αλλά να μην τηρούνται τα 5 στα 6, υπάρχει θέμα.


ΥΓ. Όσο για το κεντρικό ηχείο πίσω από την οθόνη, βεβαίως να το κάνεις αν μπορείς, αλλά με επαρκές για την απόσταση ακρόασης ηχείο. Κι άμα η απόσταση ακρόασης γίνεται 3μ και βάλε, έχω πολύ μεγάλες επιφυλάξεις για την επάρκεια του κεντρικού ηχείου στην 3η οκτάβα, εκτός και αν είναι κανένα Μ2 σα του τερματογκαζι ή σα τα pmc του Τζιοβάνι, οπότε οκ, βάλτα και στα 4μ είσαι άρχοντας.
 
Last edited:

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Πρέπει να δεις συνολικά το αντικείμενο της απεικόνισης.

Χρειάζεται να τηρούνται όλοι οι βασικοί κανόνες θέασης, να έχεις σωστό σεταπ, δηλαδή:

1. Γωνία θέασης >45°, θα έλεγα μίνιμουμ 48°
2. Απόσταση θέασης >2,5μ
3. Απόσταση προβολέα από οθόνη >1.4 του image width σε λευκό πανί και >1.8 σε alr
4. Μασκινγκ και έλεγχος άμεσων ανακλάσεων.
5. Αρκετό φως για το μέγεθος της οθόνης.
6. Οθόνη με πιστή αναπαραγωγή χρωμάτων.

Για τρύπες στην οθόνη; Πρόσθεσε και μίνιμουμ απόσταση θέασης 4μ όπως είπες.

Αυτά. Όποιος μπορεί να τα κάνει όλα, μπράβο του. Ειδάλλως ας διαλέξει μια υποχώρηση, όποια του "στοιχίζει" προσωπικά λιγότερο. Αλλά να μην τηρούνται τα 5 στα 6, υπάρχει θέμα.


ΥΓ. Όσο για το κεντρικό ηχείο πίσω από την οθόνη, βεβαίως να το κάνεις αν μπορείς, αλλά με επαρκές για την απόσταση ακρόασης ηχείο. Κι άμα η απόσταση ακρόασης γίνεται 3μ και βάλε, έχω πολύ μεγάλες επιφυλάξεις για την επάρκεια του κεντρικού ηχείου στην 3η οκτάβα, εκτός και αν είναι κανένα Μ2 σα του τερματογκαζι ή σα τα pmc του Τζιοβάνι, οπότε οκ, βάλτα και στα 4μ είσαι άρχοντας.
Κάτσε να σου βάλω άλλον έναν περιορισμό. :roflmao:
Το half gain. Στη Firehawk είναι 35 μοίρες.
Δηλαδή αν καθίσεις σε γωνία 35 μοιρών σε σχέση με το sweet spot (κεντρική θέση), θα βλέπεις με μισή φωτεινότητα!
Σημαντικό για μεγάλο home cinema με πολλές θέσεις.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Πολύ σωστά. ;)

Πρόβλημα που γίνεται εντονότερο σε μικρούς χώρους, λόγω μεγάλης γωνίας θέασης των πλαϊνών θεατών.

Συγκριτικά, η στουντιοτεκ 130 είναι στις ..80°.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
1613312676652.png


Δες εδώ την 100άρα! Σε όποια θέση κι αν κάτσεις, όπου κι αν τοποθετήσεις τον προβολέα klein!!!
Φυσικά για dedicated χώρο, είτε perforated, είτε όχι την 130 θα διάλεγα.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Δεν εχω καταλαβει που θα εχανε στην περιπτωση σου μια καλη woven ...
προσπαθεις να πεις σε καποιον τι θα εχανε με μια τετοια οθονη οταν εχει φτιαξει εναν χωρο με 5-6 θεσεις ακροασης και κυκλο ηχειων για ενα ατομο ακροαση ;
....πας καλα βρε ; :lolsign:

νομιζει οτι για πολαπλες θεσεις ακροασης ετσι θελει στησιμο...τεσπα.

η ασπρουλα οθονη σε woven ασσο για ειδικους χωρους ειναι το καλυτερο και για πολαπλες θεσεις.....δεν μπαινει κατι αλλο σε χωρους ειδικους και με πολαπλες θεσεις, μην λετε οτι ναναι.

στο διαταυτα λοιπον...

....... οι ηχοι οχι μονο ειναι στο σωστο υψος αλλα και στο σωστο βαθος.Εκτεινονται απο την οθονη και προς τα μεσα ενω πριν ειχες την αισθηση οτι ειναι μπροστα απο αυτη,οπως το παρατηρω και σε αλλα συστηματα σε κοινες τοποθετησεις εμπροσθεν της .Η ψευδαισθηση πλεον ειναι ακριβης και στους τρεις αξονες και με μεγαλυτερη ακριβεια, ο συνδιασμος του οπτικοακουστικου αποτελεσματος ειναι εντυπωσιακος αφου ηχος που μπορει να εχει υψισυχνη συχνοτηττα π.χ. στο πανω αριστερο σημειο της οθονης ενω εκει δεν υπαρχει μεγαφωνο που την αναπαραγωγει να σου τραβα την προσοχη εκει ακριβως....και επισης δε θα βγει εκτος καδρου δεξια , αριστερα, πανω ,κατω ποτε!
Οι διαλογοι ειναι ποιο καθαροι και καλυτερο ηχοχρωμα* της φωνης του εκαστοτε ηθοποιου.


View attachment 191231
Eδω δυο σκηνες απο διαφορετικες ταινιες (16/9 και 2.35/1)που θα μπορουσε να εμφανισει θεματα αλλα περασε τις εξετασεις, στη δε κατω σκηνη η φωνη ΄΄ακουγεται΄' απο το πανω μερος της οθονης;).
ανατριχιαστικο ε ;

που να το ζησετε !!!....δεν υπαρχουν δικαιολογιες στησιματος.
...σε πολαπλες θεσεις ακροασης θελουμε πιο πολλα ηχεια και μελετη, ξεχνατε τον κυκλο που ειναι για ενα ατομο ακροασης.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Ξαναποσταρω παλι το ιδιο λινκ που ειχε βαλει ο Γιωργος με συγκριτικα alr οθονων...
Θα δουμε ποσοστο απορριψης ,για το θεμα του οριζοντιου αξονα δειτε .

Da-lite Parallax85170
DNP Supernova85170
Elite EVP DarkStar 985170
Microlite Black Crystal 1.270140
Draper MS1000X3264
Stewart Firehawk G43264
Βλεπουμε λοιπον οτι οι επιθετικες alr με υψηλο κερδος εχουν και μεγαλη αποκλιση half gain στον οριζοντιο σε σχεση με τις χαμηλου gain.
H μια απο το 1.1 θα πεσει στο 0.6 περιπου στις 32 μοιρες ενω η αλλη απο το 0.8 θα πεσει στις 0.4 στις 85 και περι τα 0.6 στις 30 μοιρες περιπου.
Επισης οι υψηλου gain εμφανιζουν θεματα ενω οι χαμηλου gain οπως ..

No texture. The Da-Lite Parallax 0.8 and the DNP Supernova show no visible texture at all. As a result, these two screens have the greatest clarity, producing pictures that are as clean as if they were being displayed on conventional high resolution home theater screens.
Απο μενα εχουν φαει Χ ολες οι alr high gain και ας ειναι και Stewart.
Εαν το θεμα ειναι το gain για να αποδοθει hdr και δε μας κανει το 0.8 τοτε ναι λευκη με 1.0 -1.3 (νομιζω εχει γινει αντιληπτο οτι σε γκρι alr χρησιμοποιειται περισσοτερο αλουμινιο στη βαφη για να φτασει στα ιδια ον αξις μια λευκη ιδιου κερδους, αρα και κουβαλωντας ολα τα αρνητικα)
H χρηση προβολεων με laser πηγη φωτος θα κανει ολο και λιγοτερο την αναγκη αυτη ,θα δουμε ομως.
Θα πω ομως σε ενα απο τα πολλα τεστς που εχω κανει το εξης ,οι επιπεθτικες alr με μικρες γωνιες θα λαμπυρισουν ον αξις στις περισσοτερες των περιπτωσεων σε φωτεινα πλανα, περαν του μειον της γωνιας θεασης .
Επισης το συγκεικριμενο υφασμα που χρησιμοποιω εχει μονο μειον την οραση τρυπων, γωνιες εχει μεγαλες το τοποθετω στα χαμηλου κερδους ηχοπερατα alr.
H μικρη πτωση φωτεινοτητας δε γινεται αντιληπτη εδω και εξηγω.
Μπορει το 0.6, απο το 0.8 να δειχνει ως νουμερο αποκλιση αλλα επειδη δρα ως συνολο δε φαινεται!
Σε χρηση του δειγματος 0.50 χ 1.00 στη δεξια ακρη πανω της οθονης και βαζοντας σκηνη απο την ταινια soul .
images.jpg

και καθιμενος τερμα αριστερα φαινοταν γκρι αντι λευκου, παρολαυτα την παραγγειλα , ε μαντεψτε ως συνολο η οθονη στη συγκεκριμενη ιδια σκηνη δεν εμφανιζει αυτο το φαινομενο....
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Υπαρχουν πολλοι που αφησαν τις απλες και εφτιαξαν diy με spandex ηχοπερατες και ψαχνονται και καλυτερες σε ηχοπερατη παντα...δε γυριζουν πισω...
Επισης σε dedicated εαν χρησιμοποιειται κυρτη οι γωνιες αμβλυνονται φανταζομαι ...;)
Εχω αναφερει οτι δε με περνει για μεγαλυτερη και μετατοπιση καναπε και ειναι κομμενα στα 100hz , σπιτι γαρ;;
Να πω οτι σε ολα τα home cinema η βασικη αρχη ζητα μπροστινη τριαδα ιδια ,ελαχιστη προυποθεση το ποιο βασικο αφου τα παντα πρεπει να εναρμονιζονται στην προβαλομενη εικονα αρα ...
Ακομη δεν εχω καταλαβει πως μετακινωντας ο Κωστας το κεντρικο 30 εκατοστα πισω αλλα τοποθετωντας στο σωστο υψος θα εχανε την τριτη οκταβα...
Και τελος οτι αλλο ακουω βλεπω μου μοιαζει σαν κινεζοκαρατε μεταγλωτισμενα...:p
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Μη σε παρασύρει ο καρφίτσας, τίποτε άλλο δε θα πω. Προσωπικά τον θεωρώ άσχετο εντελώς με το αντικείμενο.

Στήνετε εντελώς λάθος και εικόνα και ήχο, απλώς έχετε ένα κεντρικό πίσω από την οθόνη και χαίρεστε.

Προσωπικά διαφωνώ με όλες σας τις επιλογές, αλλά αυτό δεν έχει σημασία.

Σημασία έχει όποιος τρίτος τα διαβάζει αυτά, να ξέρει τι περιορισμούς έχουν, και εγώ αναφέροντας απλώς τα βασικά στοιχεία ενός σωστά στημένου σεταπ, τόσο σε εικόνα όσο και στον ήχο, δίνω τις βασικές αρχές, από κει κει πέρα ας κάνει ο καθένας τις επιλογές του.

Ακομη δεν εχω καταλαβει πως μετακινωντας ο Κωστας το κεντρικο 30 εκατοστα πισω αλλα τοποθετωντας στο σωστο υψος θα εχανε την τριτη οκταβα...
Δε πειράζει, δε χρειάζεται να το καταλάβεις. Άλλωστε δεν έχω κάποιο πρόβλημα να λυσω, κι αν δεν εμπιστεύεσαι το 3D remapping του τρινοβ που δηλώνει ξεκάθαρα πως λύνει το πρόβλημα τοποθέτησης του κεντρικού κάτω από την οθόνη, αλλά και τις άφθονες μαρτυρίες φίλων που το άκουσαν στην πράξη, δεν μπορώ να βοηθήσω.. ;)

Πρόβλημα για μένα θα ήταν το χοτ σποτ (που στάνταρ έχεις), η θέαση των τρυπών (που το λες), η γωνία θέασης που είναι μικρότερη από 48°, η θέση ακρόασης που δεν έχει χώρο από πίσω για τα Μπακ σαράουντ, κλπ κλπ κλπ. Προβλήματα που είναι αντικειμενικά.
Να πω οτι σε ολα τα home cinema η βασικη αρχη ζητα μπροστινη τριαδα ιδια ,ελαχιστη προυποθεση το ποιο βασικο
Συμφωνούμε σ'αυτό, ασχέτως αν εγώ το επεκτείνω σε όλους τους δορυφόρους.

Ωστόσο, πολλοί είναι αυτοί που έχουν ένα τιποτένιο κεντρικό, όπως ο καρφίτσας. :gotcha:
 
Last edited:

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Δεν παρασυρομαι μη σε νοιαζει, ουτε και εσυ μην παρασυρεσαι ομως...
Οταν καποια ειναι τεκμηριωμενα να τοποθετεισαι επαυτου.
Ξερω που ειναι τα λαθη μου ,πολλα, και ποσα και εαν μπορω να κανω κατι γιαυτα.
Δεν κρυβω τιποτε ,ουτε εχω κρυψει κατι δεν εχω λογο γιαυτο μοιραζομαι τις εμπειριες μου.
Εαν ειμαι καπου λαθος να εισαι σιγουρος οτι θα το παραδεχτω, οπως επισης και εαν κατι με πεισει πραγματικα οτι αξιζει...παντως στα καλωδια δεν πιστευω, ελπιζω να εχουμε εστω μια επιλογη κοινη :)
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Υπαρχουν πολλοι που αφησαν τις απλες και εφτιαξαν diy με spandex ηχοπερατες και ψαχνονται και καλυτερες σε ηχοπερατη παντα...δε γυριζουν πισω...
Επισης σε dedicated εαν χρησιμοποιειται κυρτη οι γωνιες αμβλυνονται φανταζομαι ...;)
Εχω αναφερει οτι δε με περνει για μεγαλυτερη και μετατοπιση καναπε και ειναι κομμενα στα 100hz , σπιτι γαρ;;
Να πω οτι σε ολα τα home cinema η βασικη αρχη ζητα μπροστινη τριαδα ιδια ,ελαχιστη προυποθεση το ποιο βασικο αφου τα παντα πρεπει να εναρμονιζονται στην προβαλομενη εικονα αρα ...
Ακομη δεν εχω καταλαβει πως μετακινωντας ο Κωστας το κεντρικο 30 εκατοστα πισω αλλα τοποθετωντας στο σωστο υψος θα εχανε την τριτη οκταβα...
Και τελος οτι αλλο ακουω βλεπω μου μοιαζει σαν κινεζοκαρατε μεταγλωτισμενα...:p
αυτο τον βολευει και αυτα λεει...η τριαδα μπροστα θελει ιδιο υψος....τα σωστα home theater παιζουν με ηχοπερατη ωστε ναχουν τουλαχιστον το κεντρικο πισω...και φυσικα με πολαπλα ηχεια για πολλες θεσεις ακροασης....τα σαλονατα home theater ειναι δυσκολα για τετοιες καταστασεις.....δεν ειναι τυχαιο επισης οτι το μονο ηχειο που εχει στανταρ προδιαγραφες ως προς την θεση του ειναι το κεντρικο....σε ολα τα αλλα ηχεια εχεις δυνατοτητες αποκλισης ειτε σε υψος ειτε σε μοιρες κλ.π..;)

ζηλευω τετοιες καταστασεις soco..
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Αν θυμάμαι καλά (που καλά θυμάμαι) το remapping του trinnov για το κεντρικό ηχείο γίνεται σωστά για μόνο μια θέση ακρόασης. Σίγουρα πάντως για την μια θέση ακρόασης το σύστημα του Κώστα παίζει σε επίπεδο παγκόσμιας κλάσης χωρις υπερβολές.
Εγώ Σωκράτη παντως έχω μια επιφύλαξη για την perforated όπως σου είχα πει και παλιότερα. Η πρώτη οθόνη που πήρες πάντως φαίνεται τούμπανο.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
IMG_20210315_213736.jpg
IMG_20210315_220054.jpg

Ως πληβειος, οτι χρησιμοποιω ειναι αναλογης αξιας οποτε συγχωρεστε με οι φωτο εγιναν με κινητο των 150e.
Πλεον σε αυτην τη οθονη ~0.8.παζω με τερμα τη ν2 λαμπα(800ωρες) contrast 48, brightness 51 , gamma 2.4,φουλ σκοταδια,οικια.
Προβολεας dlp της χαμηλης κατηγοριας τιμης ,player wd3 ,darbee 5000,καλωδιο hdmi 12m /12 e,αρχειο απ τα γνωστα 10g :party:
To θολωμα αυτο η σχετικη μουτζουρα στα φωτεινα σημεια υπαρχει παλι, ισως λιγοτερο πιθανον επεδη δεν ψαχνομαι και κυριως ομως ορατη στα παναρισματα , αλλα ζυγιζοντας τα ωφελη του βελτιωμενου μαυρου σκαλοπατιου αλλα και κοντραστ ανεξαρτητου % adl , την σταθεροτητα σε ελαχιστο φωτισμο θα προτιμησω αυτην με αυτον τον προβολεα.
Α και μπαι μπαι 3d στα τετοια μας αλλα λεμε :laugh:
 
Last edited:


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Κώστα λίγο το φως σε σχέση με την άλλη υψηλότερου κέρδους.
Στην άλλη είχα την ίδια δυναμική με Λόου Λαμπ σε 2d αλλά σε 3d μπορούσα λόγω καβας φωτος της Χάι Λαμπ .
 




Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
εχεις κανει ρυθμιση στο προβολι η ειναι οπως παιζει απο μαμα ;
......εχεις καποιο μετρητικο να ασχοληθεις ;
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Γράφω στο #93
Τις βασικές κοντραστ/μπραιιτνες/γκαμα θερμοκρασία,και κάτω το πράσινο από καρτέλες με παράλληλες κριτικές σκηνές.Ηδη είμαι πολύ ικανοποιημένος αλλά θα γίνει και αυτό έχει προγραμματιστει με μετρήσεις κλπ.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.189
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top