Subwoofer: Συνδέσεις με ενισχυτή και τοποθέτηση


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.967
Reaction score
20.486
Ωωωω, ευχαριστώ! Στο site έχουν και τιμές, πολύ καλά.

Edit: το εργαλείο της SVS, το "Merlin" προτείνει το PB16-ULTRA ή το SB16-ULTRA ως τα ιδανικά subwoofers για τα ηχεία μου.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Σε περίπτωση που αποκτήσεις ένα ή δύο sub, το κροσάρισμα πως θα το κάνεις;
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.967
Reaction score
20.486
Σε περίπτωση που αποκτήσεις ένα ή δύο sub, το κροσάρισμα πως θα το κάνεις;
Με τη βοήθεια του Lyngdorf RP-1, δες λίγα posts πιο πίσω.:)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.384
Reaction score
79.496
το εργαλείο της SVS, το "Merlin" προτείνει το PB16-ULTRA ή το SB16-ULTRA ως τα ιδανικά subwoofers για τα ηχεία μου.
Οτι πιο ισχυρό έχουν δηλαδή ;)
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.967
Reaction score
20.486
Οτι πιο ισχυρό έχουν δηλαδή ;)
:rolleyes: Oτι ποιο ακριβο εχουν δηλαδη:D
Κι οι δύο έχετε δίκιο. Πριν να ξεκινήσω οικονομίες ( :D ) να ρωτήσω κάτι άλλο: ο χώρος δεν παίζει ρόλο, μόνο τα ηχεία παίζουν ρόλο; Με απλά λόγια: το ίδιο subwoofer χρειάζεται ένας φροντισμένος χώρος των 20m2 και ένας φροντισμένος χώρος των 40m2;
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Θεωρω οτι ξεκινας λαθος... σε ειχα ρωτησει τι σε ενοχλει και ειχες απαντησει αρνητικα και τωρα ξεκινας οικονομιες? αλλα πλακα κανεις οποτε ...
Πρωτα απολα πρεπει να μετρησεις να δεις τι γινεται τι ζητας και μετα να κανεις οτιδηποτε.
Η επιλογη σαμπ εχει να κανει κυριως με το χωρο και κατα δευτερον με τους δορυφορους, μιας και μιλαμε για οικιακο που δεν μπορεις να επεμβεις σε μεγεθος σχεδον τιποτε δε θα επηρεασει στην επιλογη οποτε κοιτας τα τετραγωνικα και μιας και ειναι οικιακος δε σε συμφερει να κατεβαινει χαμηλα γιατι θα ξυπνησεις συντονισμους που δε σε συμφερει και θα ψαχνεσε για φιλτρα χαμηλα που ουτως ή αλλως βλεπω να χρειαζεσε ... τα svs δηλαδη δεν κανουν λεω τωρα εγω...
Ειμαι δηλαδη υπερ των σαμπς που δεν κατεβαινουν χαμηλα για να μην ακουγονται αργα:wink:

Υ.Γ. το σωστο ειναι κυβικα α οπως γραφει ο Περαστικος κατω αλλα μιας και μιλαμε για οικιες η γεωμετρια ειναι συνηθως ομοια, υπαρχει και προσομοιωση στο rew μπορεις εκει να εχεις μια εικονα που ειναι κοντα στην πραγματικη
 
Last edited:

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
Μόνο κυβικά. Τα db είναι λογαριθμική κλίμακα μέτρησης ενέργειας. Για να φτάσεις σε ένα δωμάτιο x όγκου την ενέργεια που θέλεις, πχ 110 db , χρειάζεσαι και το απαραίτητο μαραφέτι που θα βάλει πλάτη.

Το φροντισμένο - αφρόντιστος έχει να κάνει με το πως συμπεριφέρεται ο χώρος σε αυτή την ενέργεια. Ο φροντισμένος την κατανέμει πιο ομοιόμορφα από τον αφρόντιστο.
Ανομοιόμορφη κατανομή σημαίνει πολύ ενέργεια σε ορισμένα σημεία (μπουμάρισμα) και λίγη σε άλλα (ακυρώσεις).

Το RT μετράει πόσα δευτερόλεπτα κάνει να εξασθενίσει η ενέργεια.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.967
Reaction score
20.486
Θεωρω οτι ξεκινας λαθος... σε ειχα ρωτησει τι σε ενοχλει και ειχες απαντησει αρνητικα και τωρα ξεκινας οικονομιες? αλλα πλακα κανεις οποτε ...
Πρωτα απολα πρεπει να μετρησεις να δεις τι γινεται τι ζητας και μετα να κανεις οτιδηποτε.
Η επιλογη σαμπ εχει να κανει κυριως με το χωρο και κατα δευτερον με τους δορυφορους, μιας και μιλαμε για οικιακο που δεν μπορεις να επεμβεις σε μεγεθος σχεδον τιποτε δε θα επηρεασει στην επιλογη οποτε κοιτας τα τετραγωνικα και μιας και ειναι οικιακος δε σε συμφερει να κατεβαινει χαμηλα γιατι θα ξυπνησεις συντονισμους που δε σε συμφερει και θα ψαχνεσε για φιλτρα χαμηλα που ουτως ή αλλως βλεπω να χρειαζεσε ... τα svs δηλαδη δεν κανουν λεω τωρα εγω...
Ειμαι δηλαδη υπερ των σαμπς που δεν κατεβαινουν χαμηλα για να μην ακουγονται αργα:wink:

Υ.Γ. το σωστο ειναι κυβικα α οπως γραφει ο Περαστικος κατω αλλα μιας και μιλαμε για οικιες η γεωμετρια ειναι συνηθως ομοια, υπαρχει και προσομοιωση στο rew μπορεις εκει να εχεις μια εικονα που ειναι κοντα στην πραγματικη
Καταρχάς, να βάλω τη συζήτηση σε μια πιο σωστή βάση. Όταν με ρώτησες τι με ενοχλεί είχα απαντήσει "προς το παρόν, τίποτα" - έμφαση στο παρόν. Η συζήτηση περί της προσθήκης subwoofer στο σύστημά μου δεν γίνεται για να τοποθετηθεί στον παρόντα χώρο, ο οποίος είναι οικιακό σαλόνι, χωρίς οποιαδήποτε δυνατότητα επέμβασης.

Η συζήτηση γίνεται σε υποθετική βάση, διότι εάν όλα πάνε καλά, σε κάποια φάση εντός του 2018, το σύστημα θα μεταφερθεί σε φροντισμένο ακουστικά χώρο (όχι μόνο από πλευράς υλικών με ακουστικές ιδιότητες αλλά κι από πλευράς διαμόρφωσης του σχήματος του χώρου), ο οποίος θα έχει μόνο μία χρήση: Ακρόαση μουσικής. Συνεπώς, η συζήτηση έχει νόημα, όπως έγραψα και πιο πάνω, για σκοπούς δικής μου προετοιμασίας και για να αποφύγω λάθη τα οποία θα στοιχίσουν χρόνο και - κυρίως - χρήματα. Εννοείται ότι μετά την αποπεράτωση της διαμόρφωσης του χώρου, θα γίνουν οι απαραίτητες μετρήσεις κι εφόσον υπάρξουν τα χρηματικά διαθέσιμα, πριν την επιλογή του subwoofer, θα επανέλθω με πλήρη στοιχεία, ζητώντας βοήθεια για την επιλογή.

Πάντως, ευχαριστώ για τα σημεία που έθιξες.

Μόνο κυβικά. Τα db είναι λογαριθμική κλίμακα μέτρησης ενέργειας. Για να φτάσεις σε ένα δωμάτιο x όγκου την ενέργεια που θέλεις, πχ 110 db , χρειάζεσαι και το απαραίτητο μαραφέτι που θα βάλει πλάτη.

Το φροντισμένο - αφρόντιστος έχει να κάνει με το πως συμπεριφέρεται ο χώρος σε αυτή την ενέργεια. Ο φροντισμένος την κατανέμει πιο ομοιόμορφα από τον αφρόντιστο.
Ανομοιόμορφη κατανομή σημαίνει πολύ ενέργεια σε ορισμένα σημεία (μπουμάρισμα) και λίγη σε άλλα (ακυρώσεις).

Το RT μετράει πόσα δευτερόλεπτα κάνει να εξασθενίσει η ενέργεια.
Σωστά, τα κυβικά μετράνε κι όχι το εμβαδό, εκφράστηκα λανθασμένα από βιασύνη μου. Όπως έγραψα και πιο πάνω, πρώτα διαμόρφωση χώρου, μετά μετρήσεις και μετά εξέταση επιλογών.
 

Μηνύματα
581
Reaction score
63
Καλημερα
Επειδη στο συστημα μου υπολειπονται οι χαμηλες
ελεγα μηπως προσθεσω ενα subwoofer που εχω βρει ομοσταυλο των ηχειων μου.
αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν μπορω να συνδεσω το σετ με καποιον τροπο
σωστα .
παραθετω φωτογραφιες του πισω μερους του προενισχυτη και του subwoofer
προενισχυτης AVM evolution A2
τελικος tsakiridis artemis
subwoofer acoustic energy 108
ηχεια acoustic energy AE1 reference mk3
Ευχαριστω
 

Attachments


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.112
Reaction score
20.608
Δεν γίνεται. Δηλαδή, γίνεται, αλλά θα παίζουν μαζί και τα ηχεία στα μπάσα. Χρειάζεσαι υπογούφερ με κροσάρισμα των δορυφόρων και έξοδο line προς αυτούς.

image.jpeg
 

Μηνύματα
581
Reaction score
63
-αρα λες οτι η acoustic energy εβγαλε υπογουφερ 800 ευρω
που δεν μπορεις να κανεις μια ρυθμιση οπως αυτη ?
- τελικα αξιζει η συνδεση οταν παιζουν και τα ηχεια μαζι σαν αποτελεσμα ? οσον αφορα την ποιοτητα του ηχου παντα και οχι απλα για το μπασο, που σιγουρα θα ειναι ενισχυμενο
-πως γινεται να συνδεθουν και ας παιζουν και τα ηχεια , μεχρι καποιο σημειο φανταζομαι γιατι εχει crossover to sub απ'οτι βλεπω
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.112
Reaction score
20.608
Κοίταξε να δεις! Βρήκα κι αυτήν την εικόνα, η οποία προφανώς ανήκει σε νεώτερη έκδοση του μοντέλου; Σε παλαιότερη; Σε διαφορετική; Δεν το έψαξα.

Το σαμπ πρέπει να είναι της ίδιας μάρκας, μόνον γιατί έτσι εξυπηρετείται το συμφέρον του κατασκευαστή και του αντιπροσώπου. Για κανέναν άλλο λόγο.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.112
Reaction score
20.608
- τελικα αξιζει η συνδεση οταν παιζουν και τα ηχεια μαζι σαν αποτελεσμα ?
Όχι. Αξίζει μόνον εάν τα ηχεία είναι κροσσαρισμένα, ώστε να μην φέρουν το βάρος των χαμηλών συχνοτήτων, οπότε έτσι θα παίζουν καλύτερα, με χαμηλότερη παραμόρφωση.

Δηλαδή, θέλω να πω, αξίζει να το κάνεις σωστά, ή μην το κάνεις καθόλου. Η πλάτη του σαμπ που έχεις ποστάρει ανήκει σε σινεματζίδικη έκδοση του σαμπ, όπου το κροσάρισμα (αυτό που ονομάζουμε bass management), το κάνει ο ενισχυτής. Και εφ' όσον ο προενισχυτής σου δεν έχει αυτήν τη δυνατότητα, χρησιμοποίησε αποκλειστικά σαμπ που ενσωματώνει κροσαρισμένη line out προς τα ηχεία. Ας είναι και διαφορετικού κατασκευαστή, δεν πειράζει.
 

Μηνύματα
581
Reaction score
63
θεωρουσα οτι ομοσταυλου κατασκευαστη θα ειναι πιο ταιριασμενο το ακουσμα
αλλα εσυ λες οτι δεν παιζει καποιο ρολο , το sub δεν εχει χαρακτηρα να το πουμε ετσι ?
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Δεν είναι απαραίτητο να είναι του ίδιου κατασκευαστή επειδή παίζει άλλο κομμάτι του φάσματος από τα ηχεία. Δεν είναι σαν το κεντρικό ή τα περιφερειακά ηχεία, που παίζουν το ίδιο κομμάτι του φάσματος με τα κυρίως ηχεία.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.112
Reaction score
20.608
θεωρουσα οτι ομοσταυλου κατασκευαστη θα ειναι πιο ταιριασμενο το ακουσμα
αλλα εσυ λες οτι δεν παιζει καποιο ρολο , το sub δεν εχει χαρακτηρα να το πουμε ετσι ?
Θεωρητικά ναι, πρακτικά όχι, δεν μπορεί αυτό να γίνει αντιληπτό, διότι το συχνοτικό έυρος της λειτουργίας του είναι βραχύ. Βέβαια, από μοντέλο σε μοντέλο και από κατασκευαστή σε κατασκευαστή, ποικίλει το μεγάφωνο, οπότε ποικίλει και το ύψος της παραμόρφωσης. Άλλο μπάσο έχει ένα 12ιντσο σαμπ χαμηλής τιμής, και άλλο κάποιο άλλο, ακριβώτερο σαμπ, του οποίου, όμως, το αυξημένο κόστος έχει ενσωματωθεί σε ανώτερο μεγάφωνο και καμπίνα, και όχι σε εφτά χέρια λούστρο εξωτερικά. Υποθέτω καταλαβαινόμαστε...
 

Μηνύματα
581
Reaction score
63
οποτε επειδη θα παω σε μεταχειρισμενο για καλυτερη οικονομικα λυση
πιο μοντελο προτεινεις 3ου κατασκευαστη μεχρι τα 400,00 σε μτχ
δεν θελω κατι θηριωδες
να δωσω μπασο στο συστημα απλα ,
οχι να με κυνηγησουν απο τη γειτονια : )
παντα ομως ελεγχομενο και μουσικο
Επισης πως θα καταλαβω οτι εχει το sub τη δυνατοτητα που μου ειπες ?
 
Last edited:



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.072
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top