Tannoy Gold



Μηνύματα
71
Reaction score
21
Ετοιμάζουμε και εγω για αγορά ενεργών και μου έχουν βγει τα μάτια στο διάβασμα reviews o_O

Δε ξέρω ρε παιδιά να πάω σε gold 7. kali lp6.
Persunos r65 η rfc pro 6

Έχω μια αδυναμία στα vocal όταν ακούω μουσική 😅 όταν ακούω από ηχείο και δεν είναι κρύσταλλο η φωνή ξενέρωνω ενώ άμα λείπουν χαμηλές δε τρελενομαι τόσο σίγουρα το καταλαβαίνω βέβαια πχ λατρεύω των ηχώ των kef αλλά δεν έχουν ενεργά σε τιμή μέχρι 700$

Για ρίξτε καμία γνώμη
 
Last edited:

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Μια χαρά θα παίζουν τα Gold. Αν θες μπάσο πηγαινε στο Gold 8 αξίζει η μικρή διαφορά. Μια χαρά παίζουν τα vocals σε ομοξεντρικα ηχεία. Δοκιμασμένη πολύχρονη τεχνολογία.
 

Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
Ετοιμάζουμε και εγω για αγορά ενεργών και μου έχουν βγει τα μάτια στο διάβασμα reviews o_O

Δε ξέρω ρε παιδιά να πάω σε gold 7. kali lp6.
Persunos r65 η rfc pro 6

Έχω μια αδυναμία στα vocal όταν ακούω μουσική 😅 όταν ακούω από ηχείο και δεν είναι κρύσταλλο η φωνή ξενέρωνω ενώ άμα λείπουν χαμηλές δε τρελενομαι τόσο σίγουρα το καταλαβαίνω βέβαια πχ λατρεύω των ηχώ των kef αλλά δεν έχουν ενεργά σε τιμή μέχρι 700$

Για ρίξτε καμία γνώμη
Αποσταση ακροασης?
 

Μηνύματα
71
Reaction score
21
80% ειναι 90εκ
Μερικές φορές καθομε λιγο ποιο πίσω στο καναπέ αλλά δεν ξεπερνά ποτέ τα 2 μέτρα ή απόσταση

Ευχαριστώ που μου απαντήσατε
 
Last edited:

Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
80% ειναι 90εκ
Μερικές φορές καθομε λιγο ποιο πίσω στο καναπέ αλλά δεν ξεπερνά ποτέ τα 2 μέτρα ή απόσταση

Ευχαριστώ που μου απαντήσατε
Μια χαρα, απλα ηθελα να σιγουρευτω οτι δεν κοιτας λαθος μεγεθος.
Η γνωμη μου ειναι να προσπαθησεις να ακουσεις 2-3 απο αυτα να δεις ποιο ειναι πιο κοντα στα γουστα σου γιατι ολα οσα ανεφερες ειναι αξιοπρεπεστατα για τα χρηματα τους αλλα το καθε ενα εχει τον χαρακτηρα του.
 


Μηνύματα
164
Reaction score
137
80% ειναι 90εκ
Μερικές φορές καθομε λιγο ποιο πίσω στο καναπέ αλλά δεν ξεπερνά ποτέ τα 2 μέτρα ή απόσταση

Ευχαριστώ που μου απαντήσατε
Μια χαρά θα είσαι με τα gold 7.
Εγώ είμαι στα 2.30 περίπου, που είναι μακριά για στάθμες αναφοράς, και παρολαυτα είμαι πολύ ευχαριστημένος από την απόδοση τους σε μεσαίες εντάσεις που παίζω.

Στις δικές σου αποστάσεις θα παίζουν άψογα.
 

Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
Το καταλαβαίνω αλλά δύσκολα βρίσκεις μαγαζιά για ακροάσεις
Αφου εχεις ηδη ακουσει τα KEF και σου αρεσουν γιατι δεν ανεβαζεις λιγο το μπατζετ να πας για τα LSX?

Βεβαια εξαρταται και απο το τι θες να κανεις γιατι ειδα οτι σε αλλο νημα ρωτας και για ενισχυτη οποτε αν θες να πας σε πολυκαναλο αλλαζουν τα δεδομενα
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
80% ειναι 90εκ
Μερικές φορές καθομε λιγο ποιο πίσω στο καναπέ αλλά δεν ξεπερνά ποτέ τα 2 μέτρα ή απόσταση

Ευχαριστώ που μου απαντήσατε
εγώ ακούω στα 2.6 μέτρα με τα 8αρια τα Gold, και ακούω μια χαρά και πολύ δυνατά χωρίς πρόβλημα.
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.851
Reaction score
4.596
Παιδια εχετε δει ποσο κοστιζει σημερα το gold 8? Λιγο πάνω απο 6 κατοστάρικα !

1674969461371.png


Στα 250 ευρώ ήταν κλοπη, στα 600 είναι απάτη.

@sonic36 υπάρχουν τα kali in5 και in 8 τα οποία ειναι φτηνότερα και ανώτερα ηχεία, παρόμοιας αρχιτεκτονικής. Το μεγαλύτερο όμως πλεονέκτημα τους ειναι οτι έχουν αξιοπρεπέστατο ομοσταυλο sub woofer το οποίο μπορείς να προσθέσεις στο μέλλον με ελάχιστο τεχνικά κόπο.
 

Μηνύματα
46
Reaction score
34
Παιδια εχετε δει ποσο κοστιζει σημερα το gold 8? Λιγο πάνω απο 6 κατοστάρικα !
Όχι ακριβώς, είναι λάθος η περιγραφή του skroutz. Η τιμή στο skroutz αφορά ζεύγος με βάσεις. Αν κοιτάξεις στην σελίδα του γερμανού, θα βρεις και ανά τεμάχιο με 300€ περίπου.
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Κουφάθηκα με τα 600 ευρώ. Ωστόσο η ηχητική τους αξία είναι μεγαλύτερη των 299 το τεμάχιο. Τώρα αν πιστεύετε ότι είναι κλοπή τα 250 ευρω τι να πω μάλλον δεν τα έχετε ακούσει ούτε τα έχετε δει από κοντά.
 

Μηνύματα
71
Reaction score
21
@sonic36 υπάρχουν τα kali in5 και in 8 τα οποία ειναι φτηνότερα και ανώτερα ηχεία, παρόμοιας αρχιτεκτονικής.
Ισχυειτ αυτό? γιατί Σαν build quality τα kali διχνουν πολύ κατοτερα

Αφου εχεις ηδη ακουσει τα KEF και σου αρεσουν γιατι δεν ανεβαζεις λιγο το μπατζετ να πας για τα LSX
Πολυ ακριβά για τον μέγεθος και των ήχο που προσφέρουν υπάρχουν άλλες λύσεις
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Είπαμε τα ακριβά και κατώτερα ηχητικά TANNOY GOLD είναι κλοπή. :p χαχαχαχα
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.851
Reaction score
4.596
Είπαμε τα ακριβά και κατώτερα ηχητικά TANNOY GOLD είναι κλοπή. :p χαχαχαχα
Δε με κατάλαβες βρε ! Το κλοπή = τσάμπα και το απάτη = υπερτιμημένα.

Στα 210κάτι μάλιστα που είχαν χαμηλό, ήταν απόλυτο vfm

ΥΓ Τα ls50 απο γαλλία μπορείς να τα αγοράσεις με 430 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά.

1674985392217.png


Προφανώς θες χρειαστείς ενισχυτή και μη περιμένεις στα 3 μέτρα να κάνεις γούστα (βασικά αν θες δυνατό μπάσο δεν κάνουν ούτε στους 50 πόντους).

ΥΓ2 Τα gold ειναι πολυ ομορφα ηχεία, ως ποιότητα κατασκευης ομως τα kali ειναι μια χαρά (στους 18 μήνες που τα έχω).
 
Last edited:

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Εγω έχω τα TANNOY από το 2021 και μέχρι τώρα παίζουν άψογα σε στέρεο και σε surround. Τα καλύτερα ηχεία που είχα ποτέ στην κατοχή μου. Tώρα και με τον marantz cinena 60 έχουν ταιριάξει άψογα. κλασσική ροκ, ταινίες, όλα παίζουν καθαρά και άψογα. Για τα Kali δεν έχω άποψη γιατί δεν τα έχω ακούσει. ακούω όμως καλές απόψεις εδώ και στο νέτ. Σε κάτι τεστ στο youtube μεταξύ τους, όσο αντικειμενικο μπορεί να είναι, δεν βλέπω διάφορες και μου αρέσουν και τα δύο.

@Ndis δεν σε παρεξηγώ χαρητολογωντας το λέω. Αμα θες σε προσκαλώ να τα ακούσεις πρέπει μάλλον να είμαι ο μόνος που τα έχει και σε immersive σχήμα.
 

Μηνύματα
343
Reaction score
872
Εγω έχω τα TANNOY από το 2021 και μέχρι τώρα παίζουν άψογα σε στέρεο και σε surround. Τα καλύτερα ηχεία που είχα ποτέ στην κατοχή μου. Tώρα και με τον marantz cinena 60 έχουν ταιριάξει άψογα. κλασσική ροκ, ταινίες, όλα παίζουν καθαρά και άψογα. Για τα Kali δεν έχω άποψη γιατί δεν τα έχω ακούσει. ακούω όμως καλές απόψεις εδώ και στο νέτ. Σε κάτι τεστ στο youtube μεταξύ τους, όσο αντικειμενικο μπορεί να είναι, δεν βλέπω διάφορες και μου αρέσουν και τα δύο.

@Ndis δεν σε παρεξηγώ χαρητολογωντας το λέω. Αμα θες σε προσκαλώ να τα ακούσεις πρέπει μάλλον να είμαι ο μόνος που τα έχει και σε immersive σχήμα.
Το κεντρικό το έχεις τοποθετήσει κάθετα η οριζόντια;
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top