TIDAL vs SPOTIFY

P

PMC

Guest
Μόνον εσύ έχεις qobuz.

Μη ρωτάς εμάς....

Εμείς προς το παρόν, παίζουμε πολυκαναλα φορμά από σκληρό δίσκο, και από οπτικά μέσα αποθήκευσης (SACD, DVD audio, BD audio) και φυσικά ταινίες και συναυλίες.

Το στριμινγκ είναι προ των θυρών. Τώρα ξεκινάει.

Έχει αλλά είναι λιγα ρε γαμωτι μου...>:(

Η πλάκα είναι σε αύτα που είναι τρικαναλα....δεξί κεντρικό και αριστερό.....

Ας αναρωτηθούν οι δικαναλοι γιατί κάποιοι σοβαροί άνθρωποι έκαναν τέτοιου είδους έγραφες από την στιγμή που υπάρχει το στέρεο ?
 
Last edited by a moderator:





Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Λογικό. Όταν δεν μπορείς να χτυπήσεις το spotify θα πρέπει να προσφέρεις διαφορετικές υπηρεσίες. Το mp3 είναι κλεισμένο από το spotify, οι άλλοι θα πρέπει να κονταροχτυπηθούν για την πίττα άλλου target group.
 


Μηνύματα
153
Reaction score
8
Καλησπέρα, να ρωτήσω κάτι τεχνικό; Το spotify από android κινητό υποστηρίζει usb otg dac ή αναλαμβάνει πάντα το dac του επεξεργαστή;
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Καλησπέρα, να ρωτήσω κάτι τεχνικό; Το spotify από android κινητό υποστηρίζει usb otg dac ή αναλαμβάνει πάντα το dac του επεξεργαστή;
Μάλλον θες να ρωτήσεις αν δίνει bit perfect στο dac διότι otg από τη στιγμή που υποστηρίζει το android εννοείται πως υποστηρίζει και η εφαρμογή. Η απάντηση είναι πως όχι, δεν έχεις bit perfect.
 

Μηνύματα
11
Reaction score
1
Καλησπερα...Με Tidal ποιο remote control app χρησιμοποιειτε? Χρησιμοποιω dac με tablet και θελω να ελεγχω το tidal απο το κινητο...Ευχαριστω...
 

Μηνύματα
197
Reaction score
29
Καλησπέρα,χρησιμοποιώ εδώ και πολύ καιρό και τα δύο στις premium εκδόσεις τους.Το Tidal υπερτερεί ηχητικά(όχι πολύ) ειδικά με το amarra for tidal.Παρ'όλα αυτά ακούω περισσότερο spotify premium γιατί υπερτερεί σε όλα τα υπόλοιπα.Δηλαδή,σαφώς πιο user friendly και το βασικότερο βρίσκεις τα πάντα σχεδόν από μουσικές.Στο Tidal δεν...
Με δυο λόγια,το Tidal είναι λίγο καλύτερο ηχητικά μόνο,αλλά κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει τα διπλάσια+ που ζητά μιας και υπολείπεται σε όλα τα άλλα σε σχέση με το Spotify.
Συμφωνώ απολύτως, ωστόσο εγώ θα πρόσθετα ότι και ηχητικά το TIDAL Δεν υπερέχει, τολμώ να πώ πως ελεφρώς υστερεί όταν συγκρίνεται με ηχογραφίσεις AUDIOPHILE του SPOTIFY.
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Ιάσονα ήσουν πολύ μπροστά, ο Έαρ τότε όχι Tidal αλλά ούτε Spotify δεν άκουγε.. :biggrin:
Έχει αλλά είναι λιγα ρε γαμωτι μου...>:(

Η πλάκα είναι σε αύτα που είναι τρικαναλα....δεξί κεντρικό και αριστερό.....

Ας αναρωτηθούν οι δικαναλοι γιατί κάποιοι σοβαροί άνθρωποι έκαναν τέτοιου είδους έγραφες από την στιγμή που υπάρχει το στέρεο ?

Πιθανόν για να ακούγεται καλύτερα η φωνή που έρχεται από το κέντρο..
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Καλησπερα...Με Tidal ποιο remote control app χρησιμοποιειτε? Χρησιμοποιω dac με tablet και θελω να ελεγχω το tidal απο το κινητο...Ευχαριστω...
Δεν υπάρχει έτσι απλά app για remote.

Οι τρόποι που γνωρίζουμε μέχρι τώρα είναι
1) Από Roon app
2) Aπ Blu OS app

Για το
1) θες άδεια Roon και μηχάνημα που να τρέχει Roon
2) streamer με Blu OS
 

indikos001

Games
Editor
Μηνύματα
4.020
Reaction score
3.970
Απόκτησε το Premium για 3 μήνες δωρεάν
Απόλαυσε απεριόριστη μουσική χωρίς διαφημίσεις, ακόμα και εκτός σύνδεσης.

 

indikos001

Games
Editor
Μηνύματα
4.020
Reaction score
3.970
Απόκτησε το Premium για 3 μήνες δωρεάν


 

Μηνύματα
908
Reaction score
333
πεστε μου κατι ο ηχος ειναι πολυ καλυτερος στο premium (spotify )
Συμφωνώ απολύτως, ωστόσο εγώ θα πρόσθετα ότι και ηχητικά το TIDAL Δεν υπερέχει, τολμώ να πώ πως ελεφρώς υστερεί όταν συγκρίνεται με ηχογραφίσεις AUDIOPHILE του SPOTIFY.
πεσ μας καποιους τιτλους AUDIOPHILE που σου αρεσαν ηχητικα
η διαφορα στον ηχο primium με το απλο αξιζει ?
 

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Απόκτησε το Premium για 3 μήνες δωρεάν


Όταν κρατήσεις τον παλιό λογαριασμό ΔΕΝ είναι δωρεάν αλλά 6.99 για 3 μήνες
Μόνο για καινούργιο λογαριασμό και καινούργια πιστωτική
Το ξανάβαλα και μάλλον θα το κρατήσω.
Ο αλγόριθμος που έχει να φτιάχνει δικές του λίστες στη μουσική που γουστάρεις δε παίζεται.
Θα σουτάρω το tidal , εντάξει ακούσαμε τα atmos , εντυπωσιαστήκαμε και τέλος
Να υπήρχε και κάνα κόλπο να μεταφέρω μαζικά τις λίστες μου από tidal σε Spotify θα ήταν super
 

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.568
Δεν υπάρχει έτσι απλά app για remote.

Οι τρόποι που γνωρίζουμε μέχρι τώρα είναι
1) Από Roon app
2) Aπ Blu OS app

Για το
1) θες άδεια Roon και μηχάνημα που να τρέχει Roon
2) streamer με Blu OS
αν και εχει αναφερθει και σε αλλο θεμα,υπαρχει πλεον το tidal connect,οποτε δεν χρειαζονται ολοι οι αλλοι τροποι μεσω Λαμιας.......αρκει βεβαια να εχει καποιος συμβατη συσκευη με tidal connect ή προφανως υπολογιστη σαν digital transport.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
αν και εχει αναφερθει και σε αλλο θεμα,υπαρχει πλεον το tidal connect,οποτε δεν χρειαζονται ολοι οι αλλοι τροποι μεσω Λαμιας.......αρκει βεβαια να εχει καποιος συμβατη συσκευη με tidal connect ή προφανως υπολογιστη σαν digital transport.
Το Tidal Connect δεν δουλεύει με υπολογιστή ως player. Μόνο με όποια συσκευή έχει το Connect και τέλος.
Όλοι οι άλλοι θέλουν Roon ή BluOS.
Για υπολογιστή, με Audirvana κάτι γίνεται.
Με Chromecast στα Android Boxes μέχρι Hifi.
Δεν υπάρχει κάτι άλλο για την ώρα.
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top