To σύστημά μου (Μάρκου)

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.413
Reaction score
125.603
Ναι, σόρρυ, 7.

Δηλαδή θες 7 πλάτες κι ένα φρέσκο av processor, προφανώς μαζεύονται αρκετά λεφτά.

Απλώς έχω την αίσθηση πως ο υπάρχων εξοπλισμός αν πωληθεί θα χρηματοδοτήσει όλο το πρότζεκτ. ;)

Τες πα. Σιγά σιγά. Σκέψου το.
 







Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Παίδες τα νέα ηχεία .
Αυτή την φορά τα λίτρα είναι περισσότερα , αν και όχι πάρα πολλά , αλλά σίγουρα περισσότερα από πριν.
Η νέα σχεδίαση είναι less is more. Ως εκ τούτου η νέα είναι τρίδρομη αφού τα woofers ανεβαίνουν πολύ άνετα στους 500hz για πλάκα , και με τα δαχτυλίδια στους πόλους το μπάσσο , έχει γίνει αστείρευτο και πανταχού παρόν . Αντιγραφή από jbl .
Οπως βλέπετε η νέα υλοποίηση διαθέτει ΔΥΟ TWEETERS έναντι του ενός στην προηγούμενη σχεδίαση.
Ο λόγος , δεν είναι ότι δεν μπορεί το ένα των 98db , αλλά το ότι τα θέλουμε ξεκούραστα για άλλα 30 χρόνια.
Και επειδή αυτά τα TWEETERS της CORAL δεν έχουν εύκαμπτο , αλλά απευθείας το πηνιόσυρμα βγαίνει έξω στην μπόρνα , ε! είπαμε να μην τα ταλαιπωρούμε. Ribon πηνιόσυρμα τόσο λεπτό μπορεί να κοπεί για πλάκα. Βάλαμε δύο λοιπόν παράλληλα που παίζουν και εξαιρετικά και αυξάνουν την διασπορά τρελλά και βγάζουν και στάθμες αβίαστα, πιο άνετα.
Το MID είναι το ίδιο με πριν , όπως ίδια είναι και τα woofers , όμως όχι σε push pull διάταξη , αλλά σε παράλληλη με το ένα να παίζει τον ρόλο του παθητικού ακτινοβολητή. Φοβερά πετυχημένη κίνηση , αφού , παντού παίρνεις καλύτερο καθαρότερο και πιό νευρικό -καλύτερα ελεγχόμενο ΜΠΑΣΣΟ. Φεύγει η βρωμιά του BASS REFLEX, που υπάρχει ότι και να κάνεις. Καθαρό μπάσσο. Στακάτο. Αν θές κιόλας το τιουνάρεις , βάζοντας αντιστάσεις στον παθητικό ακτινοβολητή , φρενάροντας κατά κάποιο τρόπο την κίνηση του κώνου του.
Το μπάσσο είανι πανταχού παρόν και πεντακάθαρο,στακάτο , ας είναι καλά ο Αδαμόπουλος. Με τα δαχτυλίδια που έφιαξε.
Οι μεσαίες και οι υψηλές βρίσκονται σε άλλο επίπεδο , σε σχέση με την προηγούμενη σχεδίαση , λόγω άλλου κροσσαρίσματος ΚΑΙ ΑΛΛΗΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗΣ.
Ενα 'άλλο ηχείο , με τα ίδια μεγάφωνα , το οποίο παίζει ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ από το προηγούμενο , αφαιρώντας δρόμους μεγάφωνα και προσθέτωντας λίτρα , όπου ήταν αναγκαίο.






Θα βαφτεί με plasti dip που είναι εξόχως εύκολο , και θα παίξουν μετρήσεις από τον αγαπητό ASTRONAUT .
Εγω να πω ότι απολαμβάνω την μουσική μου πλέον τελείως αβίαστα , με μεγαλύτερες στάθμες και με μεγαλύτερη αληθοφάνια.
Το πρωί με ΄ρωτησε ο απέναντι αν χθες είχα live orchestra , και ποιοί ήτανε , να τους πάρει και αυτός.
Το μόνο που τον χάλασε ήταν το κομάτι της ΜΑΙΡΗ ΛΊΝΤΑ θα μου το βάλεις το στεφάνι που θα πας.
Το έβαλα 4 φορές. Είναι γρήγορο με καλό μπάσο , μου λέει λοιπόν ο δόκτωρας , καλά ρε μαλάκα πως τους έλεγες (τους μουσικούς) να παίζουν μόνο το ρεφραίν , τόσο γρήγορα?
 

Attachments






christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.288
Reaction score
13.195
Θα τα ακουσουμε και θα αποφανθουμε Κυριε Ιωαννη το καλοκαιρι
θα γραψουμε και ριβιου για να εχεις πιστοποιηση αμ πως :drinks: :)
 




Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Γιάννη θα ήθελα να σε ρωτήσω πώς προέκυψε η επιλογή των Coral και ποια ήταν τα στοιχεία που σου έκαναν εντύπωση με τελικό σκοπό να τα αποκτήσεις;
 

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Νομίζω είναι τα πιο ισχυρά που έβγαλε η sansui.
Ορθόν , αν και είχε ξαναβγάλει και παλαιότερα εξίσου ισχυρά μηχανήματα.
Οπως G33000, ραδιοενισχυτής 2χ300/8 , 2χ400/4 .
BA 5000 2X300/8/4/2 . Οπως τα ΜAC. Με ΜΤΣ στην έξοδο.
Αυτοί εδώ είναι κάποιες δεκαετίες νεώτεροι και ότι καλύτερο έχει να επιδείξει η SANSUI. Απείρως πιο γρήγοροι και με άλλο πιο ουδέτερο ήχο. Ολοι καλοί είναι , με τους BA 5000 να είναι σαφώς πιο laid back.
Ο G33000-G22000, κάπου στο ενδιάμεσο αν και πολύ γρήγοροι ενισχυτές.
B23XX ότι καλύτερο έβγαλε ποτέ και πάρα πολύ ακριβοί. Μιλάμε για μυθικά ποσά , όταν κυκλοφόρησαν πρώτη φορά το 1982-1984. Επαιρνες διαμέρισμα με τα λεφτά που κόστιζαν.
Μιλάμε για 1300000 δρχ ο τελικός και 1500000 ο προ .
Αναφέρομαι στους Β2301 , C2301 .
ΟΙ 2302 ήταν ακόμη πιο ακριβοί . Στα 90,s τα λεφτά ήταν πολύ περισσότερα.
Ο C2302 όταν κυκλοφόρησε , αργότερα φυσικά από τον τελικό Β2302 είχε την ακριβότερη τιμή που είχε ποτέ μηχάνημα από την ΙΑΠΩΝΊΑ , 1,300000 yen .
Tέλος πάντων. Ετσι είχαν τα πράγματα τότε.
 

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Γιάννη θα ήθελα να σε ρωτήσω πώς προέκυψε η επιλογή των Coral και ποια ήταν τα στοιχεία που σου έκαναν εντύπωση με τελικό σκοπό να τα αποκτήσεις;
Οταν γύρισα από florida το 1990 έπιασα δουλειά στο κατάστημα φίλου και γνωστού που είχε μόλις ανοίξει.
Χωρίς μισθό μόνο με πουρμπουάρ , για την κάθε εγκατάσταση , αφού ήμουν ο ηλεκτρονικός -κουβαλητής του μαγαζιού.
Κάποια στιγμή έχοντας την άνεση του μαγαζιού , και έχοντας ήδη αλλάξει τρείς ενισχυτές (AU-X301i - AUX-501i , AUX-701i ) μέσα σε ένα χρόνο , αποφάσισα να πάω στην κορυφή (AU-X911DG) . Και πήγα. 256.000 δρχ χοντρική τιμή τον αγόρασα . Με εξόφληση όποτε βγεί. Τότε ήταν άλλα τα χρόνια και άλλες οι συνθήκες.
Λίγο πριν πάρω τον 911 , η κορυφή είπαμε, είχα πάρει ενα κορυφαίο για την εποχή ζευγάρι ηχεία .
Είχα βαρεθεί αυτά που έφιαχνα εγώ με μεγάφωνα αυτοκινήτου και ήθελα κάτι πιο σοβαρό.
Τι πήρα λοιπόν? Το ποιό μουράτο και γ@μάτο JBL TLX 20 που είχε το μαγαζί.
Ακριβό τότε , για την δική μου επιφάνεια . Το πλήρωσε η σύζυγος ,τότε γκόμενα. Είσαι μου λέει να βγάλω την κάρτα της εμπορικής ,ναπάρουμε τα ηχεία σου? Τι να έλεγα όχι?
Τα πήραμε.
Για ενα 6μηνο ήμουν καλά. Αλλά κάτι με έτρωγε.
Οταν πήγα στο εργαστήριο του Αντώνη και άκουσα τα ηχεία που έφιαχνε με τα CORAL έπαθα πλάκα. όταν λέμε πλάκα , εννοούμε ΠΛΑΚΑΡΑ.
Μεσαία LIVE , άκρα , δυναμικά , έπαθα πλάκα .
Το καημένο το JBL από μεσαίες ήταν για κλα΄ματα , και αυτό ήταν που μου έλλειπε.
Ψάξιμο , μου λέει ο Αντώνης έχει ένα ζευγάρι MD 50 HD ο Πουλόγλου στην καλλιθέα , άντε πάρτα.
Τάχει ακριβά αλλά είναι ακριβά μεγάφωνα ούτως ή αλλως. Είναι η κορυφή στα μεσαία .
Τα είχα ήδη ακούσει και είχα πάθει πλάκα !!. Τέτοιες μεσαίες δεν είχα ξανακούσει ποτέ στην ζωή μου.
Τα πήρα 25000 δρχ το κομμάτι. Τα md-50. Τα καλύτερα mid που έχω ακούσει ακόμα και σήμερα.
Μου τα έδωσε φτηνά σχετικά γιατί του είπα ότι ήξερα από coral .
Βασικά τα αγόρασα στο κόστος τους.
Τα βάλαμε στο JBL μαζί με ένα LEVEL CONTROL να μπορώ να τα φέρνω όπου θέλω από στάθμη.



Ε! αυτό διήρκεσε ένα ακόμη χρόνο.

Ο ΑΥΛΟΣ είχε ήδη πάρει σχήμα και ωστά , και εγώ ήδη σχεδίαζα τον δικό μου αυλο με coral .
Ο μεγάλος ΑΥΛΌΣ Υλοποιήθηκε με μεγάφωνα CORAL , 10ιντσα woofers , 6,5midbass , 2,5"mid θόλου , 1,1/4 " θόλο tweeter .
Aυτή χοντρικά είναι η πορεία μου με τα coral.
Εχει και ενδιάμεσα στάδια που έχω παραλείψει σκόπιμα.
Η επαφή μου λοιπόν με την CORAL αρχικά διήρκεσε αρκετά , τόσο ώστε να καταλάβω τι εστί διαφορετικό μεγάφωνο , με άλλου είδους χαρακτηριστικά , και άλλου είδους συμπεριφορά .
Αυτό ειδικά διήρκεσε κάπου τρία χρόνια .
Στο ενδιάμεσο εξελίσαμε νέα ηχεία , με τον μέντορά μου τον ΑΝΤΏΝΗ ΑΔΑΜΟΠΟΥΛΟ .
Από αυτόν έχω μάθει τα πάντα , όπως και τα coral.
Οσον αφορά στην αρχική ερώτηση του alfee24 πως κατέληξα στα CORAL και δεν τα αλλάζω με τίποτα στον κόσμο , η απάντηση είναι ότι πρώτα τα άκουσα.! Ναι τα άκουσα και έπαθα.
Σκέψου ότι είχα JBL τωνοποίων τα μεσαία ήταν 6db πίσω. Ναμην πω ότι ήταν χάλια . Αισχρά ήταν .
Οταν έβαλα το MD 50 δούλευα ράσπα , 3 ώρες καλοκαίρι , βράδι αργά μόνος στο σπίτι ιούλιο του 1993.
Οταν μπήκε το md 50 έπαθα πλάκα από το πόσο διαφορά μπορεί να έχει ένα mid.
Μου πήρε χρόνο να το φέρω εκεί που έπρεπε , να μην φωνάζει , 95db μεγάφωνο.
Οταν το έφερα όμως όλες οι ουράνιες μελωδίες ήταν στον χώρο μου. Τον αφρόντιστο .
Αυτά λοιπόν λίγο πολύ για το πως κόλλησα με τα coral .
Οτι δεν είναι επαρκώς ξεκάθαρο θα χαρώ να βοηθήσω.
 

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Φυσικά έκτοτε έχω ασχοληθεί και με άλλες κατασκευές , οι οποίες πάντα περιλαμβάνουν coral μεγάφωνα .
Το τελευταίο και έσχατο , είναι αυτό που έχω τώρα .
Αυτό που είδατε προ ολίγου .
Τρίδρομο με 2 χ 15" wooffers , 1 x 4"mid , 2 x 1,5" tweeters .
Αυτό είναι το τελευταίο project από κάθε άποψη . Το τελευταίο που βοηθά ο Αντώνης .
Το καλύτερο ηχείο που φιάξαμε , για μένα . Ο Αντώνης έχει ήδη κάνει καλύτερα ηχεία.
Το δικό μου ακολουθεί μία σχολή ίδια με του αντώνη , αλλά με κάποιες διαφορές .
Τεσπά , αυτά είναι να χουμε να λέμε.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.628
Μηνύματα
2.868.483
Members
37.942
Νεότερο μέλος
mdim051
Top