To (fully) balanced or not to (fully) balanced?

Μηνύματα
12.495
Reaction score
14.648
Charlotte Ann, i do understand ....

Χαμος γινοταν με αυτον το 87 -88. Ζουσες ή παλι το εβαλες για να μας τριψεις στη μουρη τα γεραματα μας χα χα ?

Αυτοι και οι δυο τωρα διαβαζω ειναι (ηταν) παγανιστες ωχ .. Κατι ειχα ψιλιαστει και τοτε. Ο δευτερος επεσε απο το μπαλκονι λεει και σκοτωθηκε. Μεθυσμενος ηταν ή εκτελουσε κανα ritual ?

Θα βαλω να ακουσω το βραδυ , εχω τρεις δισκους του απο τοτε (βινυλια ε , μη φωναζεις). Εχω να τα ακουσω απο τοτε περιπου. ((Πικαπ τοτε 1985 Chuo Denki (C.E.C) ή αλλιως σκετο C.E.C. οπως θα το ξερετε σημερα, απο το τρανσπορτ στο οποιο ορκιζεται ο Romy. Eιχε υποσασi, παιζει ακομα ωραια το κακομοιρο. Τανκς. )). Ενισχυτης harman kardon HK ..... και Β&W DM .... ουτε θυμαμαι τους αριθμους, για να μη λες οτι δε λεω ονοματα συστηματος χα χα. Των 80'ς λεω. Λοιπον τα εχω δωσει στην αδερφη μου, παιζουν ακομα, με σεμεδακια φυσικα πανω και το ενα στη μια γωνια να κοιταει αλλου και το αλλο, προσεξε με, στην απεναντι διαγωνια γωνια να κοιτα και αυτο αλλου χα χα χα πολυ γελιο. Καμμια ζημια ουτε στα λαστιχα των 2 γουφερ 35 χρονια. Θολα και μουσικα τα B&W τοτε εβγαιναν.
Ωχ λαθος 4 γουφερ (2 σε καθε ηχειο). Το ενα ηταν "παθητικο" ξερω γω πως το λενε. Δεν ειχε ρευμα , κουνιοταν push pull απο το αλλο, ή με την ιδια φορα με το αλλο εξω μεσα (δε θυμαμαι), Αντε να ρωτησω την αδελφη μου να μου πει τους αριθμους. Το γκογκλαρα και δε το βρισκω. Οχι οτι εαν τα λαστιχα ηταν ξεραμενα καπως θα το καταλαβαινε στον ηχο .
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.566
Reaction score
37.866
Αυτοι και οι δυο τωρα διαβαζω ειναι (ηταν) παγανιστες ωχ .. Κατι ειχα ψιλιαστει και τοτε. Ο δευτερος επεσε απο το μπαλκονι λεει και σκοτωθηκε. Μεθυσμενος ηταν ή εκτελουσε κανα ritual ?
... αυτα ειναι για χορευτικο τεστ αντικριστων ενεργων σε αφωτεινο κλαμπ επι της οδου καβαλας. 🐒
 

Μηνύματα
30
Reaction score
96
Διάβασα το νήμα αυτό προ ημερών και προσπαθούσα να καταλάβω τί στην ευχή μπορεί να είναι ένας fully balanced ενισχυτής ισχύος. Κάποιος είχε παραθέσει και ένα video του Paul McGowan (PS Audio) στο οποίο μιλούσε για fully balanced σχεδιάσεις. Ομολογώ ότι δεν κατάλαβα τι εννούσε και πού το πήγαινε. Προσπαθούσα να καταλάβω αν αναφερόταν σε single ended έναντι complementary η differential.
Συμπτωματικά, μόλις ανέβασε ένα σχετικό video
Τώρα κατάλαβα τί εννοεί με fully balanced ενισχυτή ισχύος και έμεινα άφωνος.
Αυτό που εννοεί είναι ένας γεφυρωμένος ενισχυτής o οποίος "εκμεταλλεύεται την balanced είσοδό του ώστε να έχει έτοιμο το ανάστροφης φάσης σήμα για να οδηγήσει τον δεύτερο μισό ενισχυτή.
Πραγματικά, δεν κατάλαβα γιατί θέλει να ονομάζει "fully balanced" κάτι που για δεκαετίες ονομάζεται και είναι γνωστό ως bridged.
Δεν θα υπεισέλθω στα πλεονεκτήματα ή μειονεκτήματα ενός γεφυρωμένου ενισχυτή - για να μην παρεξηγηθώ, τέτοιο χρησιμοποιώ και εγώ και είμαι ευχαριστημένος - απλά χάρηκα που μου λύθηκε η απορία. Για την ιστορία, τον έχω συνδεδεμένο με απλά RCA καλώδια - τέτοια δέχεται...
 

Μηνύματα
27.261
Reaction score
25.257
Fully balanced , είναι ένας bridged ενισυτής ο οποίος , έχει και balanced τροφοδοσία, δλδ + - τάσεις και τη γη σηκωμένη , grnd lift, ή μάλλον floating ground.
Επίσης , όλοι οι bridged ενισχυτές δεν είναι balanced , δλδ μερικοί λειτουργούν σαν απλοί complimetary .
Χωρίς το διαφορικό στην είσοδο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
Ακριβώς.

Balanced ενισχυτής ισχύος είναι 2 ενισχυτές μαζί, όπου ο ένας ζμπρώχνει κι ο άλλος τραβάει, παίζουν ας πούμε ανάποδα, όπως οι γεφυρωμενοι. Απλοϊκά λες πως ο ένας παίζει θετικά ημιτονα και ο άλλος αρνητικά, ο ένας βγάζει το γουφερ έξω κι ο άλλος το βάζει μέσα. Οκ, δεν είναι "ακριβώς" έτσι, αλλά πιο απλοϊκά δε λέγεται..


Αν το σήμα εισόδου έχει τις σωστές πληροφορίες για τον καθένα ενισχυτή, τότε μιλάμε για διαφορικό σήμα εισόδου, με θετικό και αρνητικό σήμα, και ξεχωριστή γη. XLR.

Η γη αυτή, δε πάει στα ηχεία. Στα ηχεία πάνε τα δύο "κόκκινα" των ενισχυτών, τα δύο "+", και το ένα συνδέεται στο + του ηχείου (θετικό σήμα) και το άλλο στο - του ηχείου (αρνητικό σήμα). Δηλαδή σε κάθε πόλο του ηχείου, πάει ενεργό στάδιο ισχύος.

Διαφορετικά, μόνο στο θετικό πόλο του ηχείου πάει ενεργό στάδιο ισχύος, και στο αρνητικό συνδέεται η γη.

Για να μη μπερδευεστε με τέτοια ανούσια πράγματα, παίρνετε ενεργά ηχεία.
 

Μηνύματα
30
Reaction score
96
Από τα παραπάνω, καταλαβαίνω ότι η διαφορά ανάμεσα σε αυτό που συζητάμε (fully balanced ενισχυτή) και "απλό γεφυρωμένο" βρίσκεται στην είσοδο.
Ο συνήθης γεφυρωμένος έχει απλές RCA εισόδους, προσθέτει ένα inverter στην είσοδο και δίνει την είσοδο στην μια ενισχυτική διάταξη και την αντεστραμμένη είσοδο στην άλλη.
Ο "fully balanced" δεν έχει inverter στην είσοδο αλλά δίνει την ορθή φάση στη μια ενισχυτική διάταξη και την ανεσραμένη (όπως έρχεται από το καλώδιο) στην άλλη; Αν ναι, πώς αφαιρείται ο θόρυβος γραμμής;

Σε τί ακριβώς συνίσταται "το διαφορικό στην είσοδο"; Αν είναι αυτό που καταλαβαίνω, πρόκειται για συγκριτή που βγάζει (σε single ended) έξοδο την διαφορά των εισόδων, για να απορρίψει τυχόν θόρυβο περιβάλλοντος. Οπότε πάλι χρειαζόμαστε να ακολουθήσει ένας inverter.

Σε ότι αφορά την συμμετρική τροφοδοσία, νομίζω ότι πλέον όλοι οι ενισχυτές κάποιας ισχύος είναι σχεδιασμένοι με complementary τροφοδοσία και τρανζιστορ/fet/mosfet εξόδου. Μπορώ να σκεφτώ μόνο λίγες περιπτώσεις χαμηλής ισχύος σε τάξη Α που λειτουργούν με μια τάση και γή.
 

Μηνύματα
360
Reaction score
554
Από τα παραπάνω, καταλαβαίνω ότι η διαφορά ανάμεσα σε αυτό που συζητάμε (fully balanced ενισχυτή) και "απλό γεφυρωμένο" βρίσκεται στην είσοδο.
Ο συνήθης γεφυρωμένος έχει απλές RCA εισόδους, προσθέτει ένα inverter στην είσοδο και δίνει την είσοδο στην μια ενισχυτική διάταξη και την αντεστραμμένη είσοδο στην άλλη.
Ο "fully balanced" δεν έχει inverter στην είσοδο αλλά δίνει την ορθή φάση στη μια ενισχυτική διάταξη και την ανεσραμένη (όπως έρχεται από το καλώδιο) στην άλλη; Αν ναι, πώς αφαιρείται ο θόρυβος γραμμής;

Σε τί ακριβώς συνίσταται "το διαφορικό στην είσοδο"; Αν είναι αυτό που καταλαβαίνω, πρόκειται για συγκριτή που βγάζει (σε single ended) έξοδο την διαφορά των εισόδων, για να απορρίψει τυχόν θόρυβο περιβάλλοντος. Οπότε πάλι χρειαζόμαστε να ακολουθήσει ένας inverter.
Αυτή την απορία έχω και εγώ, μιας και μέχρι τώρα μπορούσα να καταλάβω την fully balanced διαδρομη από το dac μέχρι τον ενεργό ηχείο/ενισχυτή.
Πότε αφαιρείται ο θόρυβος δηλαδή. Ίσως κάποιο από τα μέλη, με πρόσθετη γνώση ηλεκτρονικών η με εμπειρία γενικά πάνω σε τέτοια κυκλώματα, μπορεί να ρίξει λίγο φως.
 

Μηνύματα
27.261
Reaction score
25.257
Δεν υπάρχει διαδικασία αφαίρεσης θορύβου.
Αυτό προκύπτει από το ανεστραμένο σήμα που παρέχεται στον ένα κλάδο και το εντός φάσης που παρέχεται στον άλλο.
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Ο "fully balanced" δεν έχει inverter στην είσοδο αλλά δίνει την ορθή φάση στη μια ενισχυτική διάταξη και την ανεσραμένη (όπως έρχεται από το καλώδιο) στην άλλη; Αν ναι, πώς αφαιρείται ο θόρυβος γραμμής;
Αυτή ήταν μία από τις 2 απορίες που ανέφερα πριν πολλές σελίδες ότι είχα.

Δεν υπάρχει διαδικασία αφαίρεσης θορύβου.
Αυτό προκύπτει από το ανεστραμένο σήμα που παρέχεται στον ένα κλάδο και το εντός φάσης που παρέχεται στον άλλο.
Δηλαδή ο κάθε κλάδος ενισχύει και το σήμα και τον τυχόν θόρυβο που έχει συλλέξει το καλώδιο κατά τη διαδρομή του. Βλακεία το θεωρώ.
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Balanced και differential είναι 2 διαφορετικά πράγματα, παρότι μπορούν να υφίστανται και τα δύο σε ένα ενισχυτή.
Balanced signaling is two conductors (with an optional shield) that have equal impedance to ground.

Differential signaling is two conductors (with an optional shield) transmitting the same signal at opposite polarity.
.
Επειδή όμως η συζήτηση άρχισε από τους pre pro, ξέρω ότι μπορούν να είναι Balanced. Μπορεί όμως ένας προ ενισχυτής να είναι Differential;
 

Μηνύματα
30
Reaction score
96
Η λογική του balanced καλώδιου διασύνδεσης είναι να αφαιρείται με διαφορικό τελεστικό ενισχυτή (παλιότερα με μετασχηματιστή) τυχόν θόρυβος.
Θεωρώ αδύνατο ο οποιοσδήποτε σχεδιαστής ενισχυτή να αφήσει θόρυβο (π.χ. συνιστώσα 50Ηz που συλλέγει το καλώδιο σαν κεραία) να περάσει στο ενισχυτικό κύκλωμα.

Μου αρέσει ο McGowan και απολαμβάνω τα περισσότερα που ανεβάζει στο YouTube αλλά μερικές φορές λέει και μαρκετίστικες ανοησίες.

Από τα όσα έχω δει σε κυκλώματα συσκευών που δέχονται balanced σήμα είναι η περίσσεια σπουδή του σχεδιαστή να καθαρίσει το σήμα στην είσοδο. Συχνά, το κύκλωμα που διαφορίζει την είσοδο βρίσκεται στην πλακέτα που είναι μονταρισμένα τα βύσματα, πάνω στο πίσω πανελ, μακριά από τα κυκλώματα εισόδου.

Εχει κανείς να υποδείξει είτε τελικό ενισχυτή είτε προ-ενισχυτή που οδηγεί "αφιλτράριστο" balanced σήμα απο την είσοδο παραμέσα; Θα ήταν ιδιαίτερα ενδιαφέρον να βρούμε service manual στο hifiengine με το κύκλωμα να καταλάβουμε τί ακριβώς γίνεται.
 

Μηνύματα
27.261
Reaction score
25.257
Differential ή διαφορικό είναι ένα κύκλωμα , συνήθως στην ε'ίσοδο του ενισχυτή που κάνει κάποιες εργασίες φιλτραρίσματος , και όχι μόνο. Δεν θυμάμαι ακριβώς τι άλλο κάνει πέραν της αρχικής προενίσχυσης .
Εκεί προκύπτει και η "αφαίρεση του θορύβου"
Ψάξε για SANSUI B2301.
Ο οποίος έχει και απλή και ισορροπημένη είσοδο.
 

Μηνύματα
30
Reaction score
96
Στον Sansui B2301, όταν επιλεγεί η balanced είσοδος (διακόπτης S3 στο διάγραμμα του service manual) τότε τα δύο ενεργά σήματα από την είσοδο οδηγούνται σε ένα διαφορικό ζεύγος fet που αποτελούν το τμήμα εισόδου του ενισχυτή. Η τοπολογία των δύο fet ως διαφορικό ζεύγος προκαλεί αφενός την αφαίρεση του κοινού περιεχομενου μεταξύ hot/cold αλλά και την δημιουργία δύο "version" του σήματος σε ανάστροφη φάση.

Στον ίδιο συγκριτή οδηγείται το σήμα από την είσοδο RCA (σε άλλη θέση του S3) με την σύγκριση να γίνεται ανάμεσα στο σήμα και την γή.

Από εκεί και πέρα, το τμήμα ενίσχυσης τάσης και το στάδιο εξόδου είναι διπλό.

Ο ενισχυτής είναι σχεδιασμένος ώστε κάθε κανάλι να απαρτίζεται από δύο ενισχυτικά στάδια σε ανάστροφη φάση που γεφυρώνονται στην έξοδο.

Ομολογώ ότι πρώτη φορά βλέπω τέτοια σχεδίαση σε μηχάνημα παραγωγής.

Μπορώ να φανταστώ ένα (σημαντικό; ) πλεονέκτημα σε αυτή τη λογική. Οτι ανά πάσα στιγμή η ισχύς αντλείται και από τις δύο πολικότητες της τάσης τροφοδοσίας καθώς ενισχύεται το σήμα σε ορθή και ανάστροφη φάση. Βέβαια, το ίδιο πλεονέκτημα έχει ο οποιοσδήποτε ενισχυτής ισχύος γεφυρωθεί σε μονοφωνικό.

Ποιά είναι η διαφορά όταν συνδεθεί με στον προενισχυτή μέσω της balanced εισόδου; Στα τεχνικά χαρακτηριστικά δεν δίνει χαμηλότερο SNR - κάτι που θα φανταζόμουν ότι θα είναι το βασικότερο όφελος.
 

Μηνύματα
27.261
Reaction score
25.257
Γλυτώνεις την έξτρα ενίσχυση του σήματος και την μετατροπή του απλού σε ισορροπημένο.
Γλυτώνεις την έξτρα ενίσχυση του σήματος και την μετατροπή του απλού σε ισορροπημένο.
Κοίτα πως πάει το σήμα από την απλή είσοδο και ενισχύεται , και μετά γίνεται ισορροπημένο.
 

Μηνύματα
30
Reaction score
96
Το σήμα ενισχύεται από ~ 1V σε ~2V για να εξισωθεί με το balanced. Αυτό δεν νομίζω ότι είναι τόσο σημαντικό. Αλλωστε, για να σταλεί μέσω balanced καλώδιου, έχει ήδη ενισχυθεί στο προηγούμενο στάδιο. Με καλύτερο ή χειρότερο κύκλωμα. Και πρόκειται να ενισυχυθεί παρακάτω μέχρι τα 50-70V για ένα ενισχυτή σοβαρής ισχύος.

Αλλά και στον συγκεκριμένο ενισχυτή, αν δει κανείς το block διάγραμμα, φαίνεται ότι ακόμα και το balanced σήμα γίνεται "single ended" και μετά οδηγείται σε στάδιο που βγάζει δύο ανάστροφες φάσεις.

Μήπως όλη η συζήτηση ξεκινά από την παραδοχή ότι το balanced σήμα είναι καλύτερο - ως αξίωμα - και συνεπώς οτιδήποτε άλλο είναι χειρότερο; Δεν θα τολμήσω να διαφωνήσω ότι η διασύνδεση με balanced καλώδιο υπερτερεί. Ακόμα και σε οικιακό περιβάλλον, έχω αντιμετωπίσει προβλήματα με hum σε καλώδια και ομολογώ ότι είναι εκνευριστικό.
 

Attachments


Μηνύματα
27.261
Reaction score
25.257
Το σήμα ενισχύεται από ~ 1V σε ~2V για να εξισωθεί με το balanced. Αυτό δεν νομίζω ότι είναι τόσο σημαντικό. Αλλωστε, για να σταλεί μέσω balanced καλώδιου, έχει ήδη ενισχυθεί στο προηγούμενο στάδιο. Με καλύτερο ή χειρότερο κύκλωμα. Και πρόκειται να ενισυχυθεί παρακάτω μέχρι τα 50-70V για ένα ενισχυτή σοβαρής ισχύος.

Αλλά και στον συγκεκριμένο ενισχυτή, αν δει κανείς το block διάγραμμα, φαίνεται ότι ακόμα και το balanced σήμα γίνεται "single ended" και μετά οδηγείται σε στάδιο που βγάζει δύο ανάστροφες φάσεις.


Μήπως όλη η συζήτηση ξεκινά από την παραδοχή ότι το balanced σήμα είναι καλύτερο - ως αξίωμα - και συνεπώς οτιδήποτε άλλο είναι χειρότερο; Δεν θα τολμήσω να διαφωνήσω ότι η διασύνδεση με balanced καλώδιο υπερτερεί. Ακόμα και σε οικιακό περιβάλλον, έχω αντιμετωπίσει προβλήματα με hum σε καλώδια και ομολογώ ότι είναι εκνευριστικό.
Nope , δεν γίνεται αυτό που λές.
Το balanced σήμα παραμένει έτσι και έτσι οδεύει προς ενίσχυση , στο κάθε τμήμα του κάθε καναλιού.
Δεν είναι δύο ανεστραμένα φυσικά, το ένα είναι αναστρέφον και το άλλο σε φάση.
Κοίτα το λίγο καλύτερα.
Με bold η sansui έχει την διαδρομή του σήματος.
 

Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
Ας τα ξεκαθαρισουμε λιγο.
Ο ορος balanced χρησιμοποιειται περισσοτερο στον τροπο μεταφορας του σηματος.
Η απολυτη κυκλωματικη συμμετρια ειναι απαραιτητη γιατι πρεπει η συνθετη αντισταση
σε οποιοδηποτε σημειο του καθε κλαδου ως προς τη γη να ειναι ιδια. Ειναι σημαντικο.
Ετσι καθε κλαδος θα μεταφερει ακριβως την ιδια σταθμη θορυβου.

Ο μηχανισμος τωρα με τον οποιο απορριπτεται ο θορυβος ειναι η διαφορικη ενισχυση.
Ο διαφορικος ενισχυτης αποδιδει στην εξοδο την διαφορα των δυο κλαδων και απορριπτει
τον θορυβο που ειναι κοινος. Αυτη ειναι η θεωρια.
Στην πραξη τα πραγματα ειναι πιο συνθετα και οι υλοποιησεις διαφερουν
με αποτελεσμα να εχουμε συντελεστη απορριψης θορυβου.
 
Last edited:

mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥΣ.

Συμφωνα με την θεωρια, αν απο ενα ημιτονοειδες σημα αφαιρεσουμε την κατα 180 μοιρες αντιθετη φαση του ΙΔΙΟΥ σηματος, τοτε θα διπλασιασουμε την ενταση του σηματος (γιατι 1- (-1) = 1+ 1 = 2) και θα αφαιρεσουμε εντελως τον θορυβο που εμπεριεχεται στο σημα (γιατι (1+ noise) - ( -1 + noise) = 1 +1 + noise - noise = 2 + 0 x noise.

EINAI OMΩΣ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΤΣΙ?

Η αληθεια ειναι οτι η φυσικομαθηματικη θεωρια ειναι (οπως τα παντα στην φυσικη) μακρια απο την πραξη. Αυτο στην συγκεκριμενη περιπτωση, αποδεικνυεται ευκολα διοτι ΚΑΙ οι fully balanced ενισχυτες, εχουν περιορισμενο μεν, αλλα υπαρκτο και μετρησιμο εναπομεινοντα θορυβο στο σημα τους... Αυτο συμβαινει διοτι ειναι αδυνατον να επιτευχθει δυο παθητικα υλικα (αντιστασεις, πυκνωτες κ.λ.π) να ειναι εντελως ομοια οταν βγαινουν απο την παραγωγη,,, ποσο μαλλον ενα ολοκληρο κυκλωμα!

Συνεπως, εκτος απο το θορυβο που δεν εξαφανιζεται εντελως, ειναι απολυτως βεβαιο οτι εχει αφαιρεθει (η προσθεθει) ΚΑΙ πληροφορια - παραμορφωση απο τις διαφοροποιησεις των δυο ημιπεριοδων οπου αυτες δεν ταυτιζονται απολυτα...

ΣΑΝ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΛΟΙΠΟΝ:
Το τι ειναι καλλυτερα, εξαρταται περισσοτερο απο την ποιοτητα της υλοποιησης, παρα απο την μεθοδο υλοποιησης που εχει ακολουθηθει σε μια συσκευη.

Τα balanced κυκλωματα στους ενισχυτες αναπτυχθηκαν και ειναι απαραιτητα στις επαγγελματικες εφαρμογες, διοτι εκει χρησιμοποιουνται πολυ μεγαλα μηκη καλωδιων και συνεπως ο θορυβος στο σημα θα ηταν πολλαπλασιασμενος σε ενοχλητικο για τον ακροατη βαθμο εξ αιτιας του θορυβου που "αρπαζουν" τα καλωδια, ειδικα οταν ειναι πολυ μεγαλου μηκους.
Αν αξιζει τον κοπο (και το penalty τις οποιας αφαιρεσης πληροφοριας) σε οικιακη χρηση που τα καλωδια ειναι πολυ μικροτερου μηκους, αυτο μονον τα αφτια του καθενος μπορουν να το κρινουν και πολλες φορες διαφορετικα τα μεν αυτια απο τα δε (η τα ταδε)...

Το σιγουρο και σε καθε περιπτωση παντως ειναι, οτι διαφορετικες συσκευες , ακομα και συγκρισιμου (μεταξυ τους) κοστους, θα δωσουν διαφορετικα αποτελεσματα, οποτε ΔΕΝ ειναι ασφαλες το συμπερασμα αν συναγεται απο την συγκριση μεταξυ δυο μονον συσκευων και των αποτελεσματων που αυτες εδωσαν...
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
Το σιγουρο και σε καθε περιπτωση παντως ειναι, οτι διαφορετικες συσκευες , ακομα και συγκρισιμου (μεταξυ τους) κοστους, θα δωσουν διαφορετικα αποτελεσματα, οποτε ΔΕΝ ειναι ασφαλες το συμπερασμα αν συναγεται απο την συγκριση μεταξυ δυο μονον συσκευων και των αποτελεσματων που αυτες εδωσαν...
Είναι όμως ασφαλής η σύγκριση (και εύκολη) σε συσκευές που παρέχουν και τους 2 τρόπους σύνδεσης, π.χ.

1607599365897.png


Στη συγκεκριμένη συσκευή της φωτογραφίας (subwoofer) το Balanced σήμα, μετατρέπεται σε unbalanced (και το ανάποδο στην έξοδο) και μετά ενισχύεται κλπ. Το ίδιο συμβαίνει και σε πολλές άλλες συσκευές.
Οπότε η απάντηση στο ερώτημα αν η balanced ακούγεται καλύτερα δεν είναι απαραίτητο να είναι πάντα ναι. Αν δεν υπάρχουν προβλήματα με θορύβους και τα μήκη των καλωδίων είναι μικρά, γιατί να κάνει καλό ένα επιπλέον κύκλωμα μετατροπής;;;
Ξέρω, ακούγομαι αιρετικός σε κάποιους αλλά δε βαριέσαι... προσωπικά δεν έχω κολλήματα, χρησιμοποιώ και τους 2 τρόπους ανά περίπτωση...
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.715
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top