Umik 1 - REW

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
δεν ξερω πως δουλευεις το dsp svs και το app .....μην τα κανεις μαζι για να βλεπεις τις οποιες διορθωσεις ....
...αν δεν κανει κατι μην χρησιμοποιεις την ρυθμιση....

κατι εκανες παντως
Έχω πάρει μέτρηση από κάθε αλλαγή που κάνω ξεχωριστά. Έφτασε μέχρι ενα σημείο μόνο με το dsp του svs και μετά πείραξα το app.
 


Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
έχω καταβάλει μεγάλη προσπάθεια να φέρω το sub όσο καλύτερα γίνεται σε συνδυασμό
του audyssey app + ενσωματωμένο pb13 dsp

best sub.jpg
spectro dsp + sub.jpg
spectro audyssey.jpg
waterf dsp + app.jpg
waterf audyssey.jpg

[DOUBLEPOST=1547558086][/DOUBLEPOST]η ακύρωση στα 48 είναι χώρος στη θέση ακρόασης δεν έρχεται με τίποτα. αν πάω 40εκ δεξιά δεν υπάρχει.

και έχω και στα 30 την ουρά που κρατάει 1''. :frown::idk:
 


Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
no smoothing

sub no smooth.jpg

[DOUBLEPOST=1547558704][/DOUBLEPOST]και κάποιες χτεσινές μετρήσεις οι οποίες έχουν αλλάξει αλλά θέλω να επισημάνω κάτι που συμβαίνει όταν φέρω χρονικά το sub με τα lr. (impulse 40-160 tone cross 80)

default αποστάσεις lrs
50099108_1946660855642742_5236924035706650624_n.jpg


χρονικά ίδια lr - s

50019000_222719751950281_517105837576028160_n.jpg
 
Last edited:



Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
με αυτό το peak 70 - 100 μου αρέσει. όταν το κόψω ανάλογα τι μουσική νομίζω ότι δεν έχει μπάσο. από την άλλη αν βάλω τίποτα trap γίνεται πανικός με το πολύ χαμηλό.

γενικά νομίζω το έχω καταλάβει και το φέρνω στα μέτρα μου.
όλα αυτά με μουσική

έβαλα τώρα ταινία, διάλεξα βέβαια και εγώ κατάλληλη για να καις sub (tron)

νομίζω ότι θέλει λίγο χαμήλωμα το sub. στο -7 νομίζεις ότι θα φύγει ο κώνος αλλά τα ηχεία για αυτήν την ένταση θα τα ήθελα λίγο ποιο δυνατά.

τα έχω ρυθμίσει και το sub -20dbfs στο +1 του volume του av τερματίζει και τα υπόλοιπα στο 0 volume - 20dbfs βγάζουν 88db
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.106
Reaction score
124.673
Αυτό το πικ 70-100 θέλει ελάχιστο κόψιμο, όχι πλήρες, λόγω χρόνων αντήχησης.

Λίγο κόψιμο δώσε στους 2κ.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Αυτό το πικ 70-100 θέλει ελάχιστο κόψιμο, όχι πλήρες, λόγω χρόνων αντήχησης.

Λίγο κόψιμο δώσε στους 2κ.
Αν παρατηρήσεις στο app από 1000 και κάτω κόβω 5-6 db και στους 10κ -9 παρόλα αυτά στη πράξη το app με το ζόρι κόβει 1db :idk:
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
με αυτό το peak 70 - 100 μου αρέσει. όταν το κόψω ανάλογα τι μουσική νομίζω ότι δεν έχει μπάσο. από την άλλη αν βάλω τίποτα trap γίνεται πανικός με το πολύ χαμηλό.
Επειδή παίζω και 'γω μ' ένα σαμπάκι τώρα τελευταία, χωρίς όμως μικρόφωνο (ακόμα τουλάχιστον) και ενώ γενικά είμαι ευχαριστημένος από την απόκτηση του... αυτό που αναφέρεις είναι που μ' ενοχλεί λιγάκι...
Ενώ με jazz, rock, metal ακούω και όλα είναι όμορφα... μόλις πέφτει κανένα psychedelic... γίνεται λίγο πάταγος...
Προς το παρών κινήθηκα στην όχι και τόσο κομψή λύση (αλλά δουλεύει) να έχω 2 set ρυθμίσεων στο EQ (APO) που τρέχω στο PC...
Επειδή δεν το βλέπω να το γλυτώνω το Mic :p ... αναμένω με αγωνία τη συνέχεια της ιστορίας σου ! :)
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Επειδή παίζω και 'γω μ' ένα σαμπάκι τώρα τελευταία, χωρίς όμως μικρόφωνο (ακόμα τουλάχιστον) και ενώ γενικά είμαι ευχαριστημένος από την απόκτηση του... αυτό που αναφέρεις είναι που μ' ενοχλεί λιγάκι...
Ενώ με jazz, rock, metal ακούω και όλα είναι όμορφα... μόλις πέφτει κανένα psychedelic... γίνεται λίγο πάταγος...
Προς το παρών κινήθηκα στην όχι και τόσο κομψή λύση (αλλά δουλεύει) να έχω 2 set ρυθμίσεων στο EQ (APO) που τρέχω στο PC...
Επειδή δεν το βλέπω να το γλυτώνω το Mic :p ... αναμένω με αγωνία τη συνέχεια της ιστορίας σου ! :)
Για καμιά βδομάδα θα απέχω γιατί ανεβαινω αθηνα για δουλειές και θα επανέλθω δριμύτερος.
 



Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Τελικά μετά από μερικές βραδινές μετρήσεις νομίζω ότι o @Kostas Kefalas δικαιώνεται για το audyssey.

προσπαθώ 2 μέρες να φέρω το sub τα front στα μέτρα μου στο sweet point αλλά χάνω το δάσος τελικά

αυτό είναι ένα average αποτέλεσμα μεταξύ audyssey και δικών μου ρυθμίσεων που φαινομενικά ήταν καλύτερες στο sweet point για το front right.

average app vs audy right.jpg

[DOUBLEPOST=1547590172][/DOUBLEPOST]και εδώ στο sweet spot audyssey vs app + dsp

audyssey sweet - avarage 1.12.jpg
all 1.12.jpg
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Λίγη βοήθεια δε μπορώ να βγάλω άκρη.

είμαι εδώ και 2 ώρες και κάνω δοκιμές impulse με πολύ ενδιαφέροντα αποτελέσματα αλλά μπερδεμένα.

Σημείο cross 80

Μέτρησα 40 - 160 και 60 -160 χωρίς κάποια διαφορά.

δεν ξέρω αν έχει νόημα αυτό που κάνω αλλά βλέπω ενδιαφέροντα αποτελέσματα.

με audyssey off και τα ηχεία large τα βγάζει σχεδόν σε φάση. μιλάμε για delay μεταξύ της τριάδας μπροστά με το sub 0,2 ms

με audyssey off και τα ηχεία small x80 και πάλι είναι σχετικά κοντά. της τάξης των 0,9ms

τα left right είναι σε κάθε περίπτωση μαζί και το center λίγο ποιο κοντά με το sub

μόλις ενεργοποιήσω το audyssey αμέσως οι χρόνοι των front με τα υπόλοιπα ανεβαίνουν.
είτε μετρήσω τα ηχεία σαν large είτε small x80

μιλάμε ότι φτάνουν 6,4 ms front με sub

και 8,1 front με center και όπως καταλαβαίνετε το center με το sub παραμένουν σχετικά κοντά στο 1,5 ms.

Έχω κάνει και avarage μέτρηση του left πριν και μετά. Είναι σε διαφορετική ένταση αλλά φαίνεται ξεκάθαρα πώς όταν τα φέρω χρονικά υπάρχει βύθιση στο σημείο cross (πράσινη γραμμή)

received_354844145368215.jpeg

[DOUBLEPOST=1550420070][/DOUBLEPOST]Και εδώ οι αλλαγές σε αποστάσεις για να έρθουν.

Έφερα λίγο ποιό κοντά τα front των οποίων οι αποστάσεις πλέον αν πάρουμε μέτρο είναι πιο κοντά στις πραγματικές. Και όλα τα άλλα χρειάστηκε να προσθέσω αρκετά εκατοστά ή μέτρα ώστε να έρθουν.

Original
Screenshot_20190217-163505_MultEQ.jpg
Screenshot_20190217-163510_MultEQ.jpg


Πειραγμένα για να έρθουν σε φάση

Screenshot_20190217-163438_MultEQ.jpg
Screenshot_20190217-163443_MultEQ.jpg
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
:rolleyes:Λαθος ,ειναι το σκεπτικο εξαρχης...νομιζεις οτι τα εχεις φερει ...τι μετρα και μεζουρες μετρας;:D
Κατσε θα σκασει μυτη ο karram ή ο Κhas να σου πουν τι συμβαινει...
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
:rolleyes:Λαθος ,ειναι το σκεπτικο εξαρχης...νομιζεις οτι τα εχεις φερει ...τι μετρα και μεζουρες μετρας;:D
Κατσε θα σκασει μυτη ο karram ή ο Κhas να σου πουν τι συμβαινει...
Δεν θυμάμε σε ποιο thread έχω διαβάσει την διαδικασία με το impulse, και θεωρώ ότι την κάνω σωστά. Απλά μου βγαίνουν περίεργα αποτελέσματα στα οποία ίσως να φταίει και η ακουστική του χώρου.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Aς την, εκει μεσα αγκαλιτσες ειναι ολα ηχεια,τοιχοι ταβανια πατωματα,οτι σου βγαζει το αυτοματο σε μετρα ειναι σωστο,αυτα ειναι χρονοι,δεν ειναι μετρα και λαμβανει και ανακλασεις ,γκειν κλπ πραγματα που φυσικα δεν εχεις υπολογισει...:wink: αντε ξαναπιασε τη μεζουρα τωρα :p
εαν θες να το τερματισεις χειροκινητα, κοιτα σημειο κρος τι θα σου δωσει στην αποκριση συχνοτητας τη μεγιστη σταθμη ...μπορει και να μη χρειαστει τιποτε...μην το υποτιμας...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.929
Αν δεν έχουν γίνει σοβαρά λάθη στην μεθοδολογία του @ankokdog, θα πρέπει να θεωρήσω πως τα ανωτέρω είναι ενδείξεις ανεπάρκειας του συστήματος ισοστάθμισης (audyssey).

Το γνωρίζαμε από την αρχή βέβαια :p
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.324
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top