Xiaomi Mi Box


Μηνύματα
281
Reaction score
92
Εξακολουθώ να έχω προβλήματα στην ομαλότητα της κίνησης .

Επίσης εμφανίζει προβλήματα αστάθειας όπως πχ την μια μέρα το kodi δίνει ήχο dts από pass through στον ενισχυτή και την επόμενη μέρα όχι.

Γενικά είμαι απογοητευμένος από το μηχανάκι.

Έχω δαπανήσει χρόνο και χρήμα σε περιφερειακά όπως wifi repeater , usb to Ethernet , hdmi splitter – switcher και ακόμα ψάχνομαι.

Στο παρατρίχα είμαι να φέρω πίσω στη θέση του το αειθαλές wd tv live.

Σεις που ασχολείστε με το εν λόγω μηχανάκι την “παλεύετε” μαζί του ;
Εγώ πάντως έκανα αυτό που σκέφτηκες και συ, του έριξα σουτ και γύρισα στο wd tv live gen3 και απο τότε βρήκα την ησυχία μου. Και όσο για netflix ας είναι καλά το ps4 pro.....
[DOUBLEPOST=1549971765][/DOUBLEPOST]Πρέπει να είσαι σαδομαζοχιστής για να ασχοληθείς με το εν λόγω μηχανάκι. Οσο χρόνο μου έφαγε απο την ζωή μου και αυτό χωρίς αποτέλεσμα, δεν μου έχει φάει όλο το οπτικοακουστικό μου σύστημα.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.735
Reaction score
83.506
To Mi Box (3 και S) είναι ένα entry level μηχανάκι για τον απλό θεατή που δεν ενοχλείται από τεχνικές παραλείψεις και οπτικοακουστικά ψεγάδια.
Συνεχίζω να το έχω γιατί το συνήθισα και δεν έχω αποφασίσει ακόμα για τον αντικαταστάτη του.
Το Mi Box μου δεν έχει πλέον σοβαρά προβλήματα. Βλέπω κυρίως Netflix και ταινίες από σκληρό μέσω Kodi. Η κίνηση είναι ομαλότατη. Έχω ρυθμίσει την έξοδο σε 4K-24Hz. Λόγω ηχομπάρας οι ελλείψεις στον ήχο δεν με επηρεάζουν. Το πιο σπαστικό μετά την αναβάθμιση σε OREO είναι ότι θέλει προσπάθεια για να ανοίξει από το remote.
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.643
Reaction score
9.215
To πιο σπαστικό μετά την αναβάθμιση σε OREO είναι ότι θέλει προσπάθεια για να ανοίξει από το remote.
Άλεξ, αν τυχόν έχεις κάνει σύζευξη Bluetooth με κάποιο κινητό, κατάργησέ τη. Κι εγώ έπρεπε να πατάω δέκα φορές το κουμπί για να ανάψει, από τότε που μπήκε το Oreo, μέχρι που έκανα αυτό που γράφω παραπάνω. Τώρα ανάβει με την πρώτη.
 

Μηνύματα
117
Reaction score
62
Τό πιό ενοχλητικό είναι ότι τή μία μέρα δουλεύει (σχεδόν) τέλεια καί τήν επόμενη ημέρα δεν δουλεύει σωστά.
Καί όλα αυτά χωρίς νά έχεις πειράξει τό παραμικρό.
Για νά εξηγούμε αναφέρομαι σέ streaming από nas.
Η περιήγηση στό YouTube είναι πάντα καλή.
Netflix δεν με ενδιαφέρει.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.735
Reaction score
83.506
Άλεξ, αν τυχόν έχεις κάνει σύζευξη Bluetooth με κάποιο κινητό, κατάργησέ τη. Κι εγώ έπρεπε να πατάω δέκα φορές το κουμπί για να ανάψει, από τότε που μπήκε το Oreo, μέχρι που έκανα αυτό που γράφω παραπάνω. Τώρα ανάβει με την πρώτη.
Όχι, δεν έχω άλλη συσκευή paired. Διάβασα ότι υπάρχουν πολλές πιθανότητες να διορθωθεί με factory reset, αλλά βαριέμαι να ξαναπερνάω εφαρμογές.
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.643
Reaction score
9.215
Αποσύζευξη του ίδιου του τηλεχειριστηρίου και επανασύζευξή του, έχεις ήδη κάνει; (όχι ότι βοήθησε στη δική μου περίπτωση)
 

Μηνύματα
58
Reaction score
122
Γενικά νομίζω πως θέλει τακτικά restart το mibox. Το κάνω συχνά και δεν δείχνει να έχει θέματα. Μια στο τόσο μπορεί να δείχνει πως δεν έχει ιντερνετ, οπότε βγάζω και ξαναβάζω το usb ethernet και βλέπει δίκτυο αμέσως. Γενικά δεν έχω θέματα πάντως Neflix και Kodi παίζουν μια χαρά.
 
Last edited:

Μηνύματα
34
Reaction score
85
Λοιπόν, εγώ το έχω το μηχανάκι, το καινούργιο. Mi Box S, με το κουμπί neflix στο χειριστήριο. Γενικά παίζει μια χαρά αλλά μερικές φορές έχει θέματα με το wifi. Πολλοί αγοράζουν usb to ethernet και το συνδέουν με καλώδιο. Αυτό θα κάνω κι εγώ, όχι πως δεν παίζει αλλά το πρόβλημα είναι το εξής: έχει bugs ο driver της broadcom για το wifi module, όταν μπαίνει σε sleep mode τρελαίνεται και αρκετές φορές δεν επανέρχεται σωστά. Μία λύση είναι η επανεκίνηση, ή κλείνεις και ανοίγεις το wifi, ή ... περιμένεις. Προς το παρόν το δουλεύω ασύρματα, τo netflix παίζει μια χαρά στο 99% των περιπτώσεων.

Γενικά μιλώντας είμαι πολύ ευχαριστημένος, όσο για ήχο δεν στέλνω ήχο σε ενισχυτή, τα ηχεία της TV οπότε άποψη για το αν κάνει pass through δεν έχω. Γενικά το kodi έχει θέματα, δοκίμασες plex?

Εγώ παίζω ταινίες από lan με το VLC διότι έχει εύκολο μενού για την αναζήτηση δικτύου και είναι πολύ πιο ελαφρύ από το kodi. Έχω τις ταινίες στο pc σε shared folder και τις βλέπει μέσω smb ο VLC. Μια χαρά.

To swift streamz παίζει σφαίρα. Το spotify παιζει μια χαρά. Youtube ολα καλά (προφανώς με διαφημίσεις), το ίδιο και vimeo. Γενικά μια χαρά εκτός από τα κολλήματα ωρες ωρες μετά από sleep mode.

Θα παραγγείλω usb to ethernet για να το κουμπώσω με καλώδιο και θα επανέλθω για σύγκριση. Θέλει να σκάσω και λεφτά για να πάρω powerline adapter διότι δεν πάει καλώδιο ethernet κοντά στην tv.
 

Μηνύματα
1.362
Reaction score
4.577
Το πιο σπαστικό μετά την αναβάθμιση σε OREO είναι ότι θέλει προσπάθεια για να ανοίξει από το remote.
Για δοκίμασε το παρακάτω:
Ρυθμίσεις->επιλογές για προγραμματιστές->παραμονή σε λειτουργία -> on.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.735
Reaction score
83.506
Για δοκίμασε το παρακάτω:
Ρυθμίσεις->επιλογές για προγραμματιστές->παραμονή σε λειτουργία -> on.
Σε ευχαριστώ. Το είχα λύσει ήδη το πρόβλημα με "επαναφορά".
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.643
Reaction score
9.215
Σε ευχαριστώ. Το είχα λύσει ήδη το πρόβλημα με "επαναφορά".
Το πρόβλημα είναι ομολογουμένως Λερναία Ύδρα. Εγώ το έλυσα μια φορά κάνοντας αποσύζευξη Bluetooth του κινητού από τoν player. Επανεμφανίστηκε, και το ξαναέλυσα απενεργοποιώντας τις λειτουργίες HDMI CEC. Άβυσσος η ψυχή του Mi Box...
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Εγώ πάντως έκανα αυτό που σκέφτηκες και συ, του έριξα σουτ και γύρισα στο wd tv live gen3 και απο τότε βρήκα την ησυχία μου. ........
Υποθετω πως το χρησιμοποιεις μονον ως πλέυερ απο σκληρο, κι οχι με τις εφαρμογες ενος box tv android
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.643
Reaction score
9.215
Αλληλούια! Μόλις βγήκε update που διορθώνει σειρά από σοβαρά bugs και προσθέτει ένα σημαντικό feature:

1) Βελτίωση της σταθερότητας του WiFi και αποφυγή τυχαίων αποσυνδέσεων
2) Διόρθωση του προβλήματος εκκίνησης από stand-by
3) Διόρθωση τεχνουργημάτων στο Netflix
4) Βελτίωση συνδεσιμότητας με το τηλεχειριστήριο
5) Προσθήκη αυτόματης εναλλαγής frame-rate
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.663
Reaction score
27.999
Αλληλούια! Μόλις βγήκε update που διορθώνει σειρά από σοβαρά bugs και προσθέτει ένα σημαντικό feature:

1) Βελτίωση της σταθερότητας του WiFi και αποφυγή τυχαίων αποσυνδέσεων
2) Διόρθωση του προβλήματος εκκίνησης από stand-by
3) Διόρθωση τεχνουργημάτων στο Netflix
4) Βελτίωση συνδεσιμότητας με το τηλεχειριστήριο
5) Προσθήκη αυτόματης εναλλαγής frame-rate
Ναι το έκανα εχθές. Για να δούμε.
 

Μηνύματα
117
Reaction score
62
Μόλις έκανε update.
Αφού μέ παιδεψε μέ το audio passthrough καί δύο επαναφορες σε εργοστασιακή κατάσταση και ξαναπέρασμα εφαρμογών , αναρωτιέμαι πού είναι η Προσθήκη αυτόματης εναλλαγής frame-rate ?
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.735
Reaction score
83.506
Αλληλούια! Μόλις βγήκε update που διορθώνει σειρά από σοβαρά bugs και προσθέτει ένα σημαντικό feature:

1) Βελτίωση της σταθερότητας του WiFi και αποφυγή τυχαίων αποσυνδέσεων
2) Διόρθωση του προβλήματος εκκίνησης από stand-by
3) Διόρθωση τεχνουργημάτων στο Netflix
4) Βελτίωση συνδεσιμότητας με το τηλεχειριστήριο
5) Προσθήκη αυτόματης εναλλαγής frame-rate

Μόλις γυρίσω σπίτι θα το κάνω. Ελπίζω να άλλαξε κάτι προς το καλύτερο.

Το θέμα με το ON από το remote επέστρεψε και αναγκάζομαι πάλι να βγάζω την τροφοδοσία για restart.
Σαν να μην έφτανε αυτό, κολλάει το Netflix μία στις δύο φορές όταν πάω να το ανοίξω και θέλει πάλι on/off η συσκευή. Χρησιμοποιώ πλέον το Netflix μέσω του app της TV που υποστηρίζει και Dolby Vision.
 

Μηνύματα
117
Reaction score
62
Τελικά τό πρόβλημα εκκίνησης μετά από standby δεν βλέπω νά έχει διορθωθεί.
Οσον αφορά το auto frame rate το μόνο πού κατάλαβα είναι ότι μέ αφήνει νά βάλω 1080p καί 60 hz στό γενικό καί στο kodi να βάλω 23,98 hz καί να κάνει εναλλαγή.
Ετσι τό εννοεί το auto frame rate ?
Νόμιζα ότι αναλόγως το native frame rate τού αρχείου αυτό καί θα έστελνε.
Πάντως ούτε τό auto detect της ανάλυσης τής οθόνης λειτουργεί.
Επιμένει στο auto να στέλνει 720
Επιπρόσθετα αναγκαστικά έκανα επαναφορά σε εργοστασιακή κατάσταση καί ξαναπέρασα το kodi διότι δέν έβλεπε audio pass through
Πραγματικά δεν ξέρω τί νά πώ ...
 

Μηνύματα
4.110
Reaction score
3.624
Τραγικό μια επώνυμη συσκευή να μην μπορεί να κάνει ούτε τα βασικά ενός media player περασμένης δεκαετίας.
Εγώ πήρα το box s και έχω αρκετά θέματα με πρώτο να κάνει κολλήματα η ταινία από το στικάκι που θέλω να βλέπω ταινίες.
Φυσικά και το on-off έχει θέμα και σίγουρα και άλλα που δεν ασχολήθηκα γιατί την θέλω μόνο για netflix-usb και δεν έβαλα πάνω απολύτως τίποτα.
Αν δεν διορθωθούν πολλά και σύντομα με βλέπω να επαναφέρω το crystal audio pico δεκαετίας που έπεζε ρολόι.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.867.135
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top