Xiaomi Mi Box

Μηνύματα
3.860
Reaction score
632
Αυτό ακριβώς πήγαμε να κάνουμε για την εγκατάσταση, αλλά το mi box εμφανιζόταν γκρι στις επιλογές και δεν μας επέτρεπε την εγκατάσταση. Οπότε δεν φτάσαμε ποτέ στην φωνητική open Chrome.
 

salysf

Μπασοπέδιο
Μηνύματα
84
Reaction score
60
Αυτό ακριβώς πήγαμε να κάνουμε για την εγκατάσταση, αλλά το mi box εμφανιζόταν γκρι στις επιλογές και δεν μας επέτρεπε την εγκατάσταση. Οπότε δεν φτάσαμε ποτέ στην φωνητική open Chrome.
υπαρχει στην ελληνικη αγορα καποιο usb to ethernet adaptor για να συνδεθει το mi box με το δικτυο ενσυρματα;
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.747
Reaction score
83.530
υπαρχει στην ελληνικη αγορα καποιο usb to ethernet adaptor για να συνδεθει το mi box με το δικτυο ενσυρματα;

Με μια πρόχειρη αναζήτηση βρίσκεις πολλά. Μερικά από αυτά:

* TP-LINK UE300 v2
* Digitus DN-3023
* HP
* Powertech

Θεωρητικά όλα δουλεύουν με το Mi Box. Εγώ χρησιμοποιώ ένα της Anker που είναι και USB hub γιατί συνδέω εξωτερικούς σκληρούς.
 

salysf

Μπασοπέδιο
Μηνύματα
84
Reaction score
60
αυτο που χρησιμοποιεις εσυ ειναι το ποιο ενδιαφερον..υπαρχει καποιο αναλογο στην ελληνικη αγορα για αμεση αγορα?
[DOUBLEPOST=1542894480][/DOUBLEPOST]αγαπητε xfader ..βρηκα αυτο..λεσ να κανει? USB 3.0 to Gigabit Ethernet Adapt UE330
 

salysf

Μπασοπέδιο
Μηνύματα
84
Reaction score
60
τελικα παραγγειλα αυτο.USB 3.0 to Gigabit Ethernet Adapt UE330 αλλα δυστυχωσ δεν το αναγνωριζει... βλεπει μονο το usb αλλα το ethernet οχι..τσαμπα τα λεφτα μιασ και δεν το δεχονται πισω..εχει καποιοσ να μου συστησει καποιο αποδεδειγμενα συμβατο? πουλαει καποιοσ ενα? θελει ανταλλαγη με το δικο μου χωρισ να ζητησω εγω διαφορα χρηματων?
ευχαριστω..
 


salysf

Μπασοπέδιο
Μηνύματα
84
Reaction score
60
τελικα παραγγειλα αυτο.USB 3.0 to Gigabit Ethernet Adapt UE330 αλλα δυστυχωσ δεν το αναγνωριζει... βλεπει μονο το usb αλλα το ethernet οχι..τσαμπα τα λεφτα μιασ και δεν το δεχονται πισω..εχει καποιοσ να μου συστησει καποιο αποδεδειγμενα συμβατο? πουλαει καποιοσ ενα? θελει ανταλλαγη με το δικο μου χωρισ να ζητησω εγω διαφορα χρηματων?
ευχαριστω..
https://www.you.gr/pc-printing-peri...ktyou/usb-3-0-to-gigabit-ethernet-adapt-ue330
 

Μηνύματα
153
Reaction score
8
Εγγυημένα λειτουργούν τα ugreen αλλά νομίζω δεν υπάρχουν Ελλάδα. Εγώ από Amazon το παρήγγειλα.

 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.643
Reaction score
9.215
Σε άλλο TV box με έκδοση Netflix 4.16.1
υπάρχει επιλογή για κατέβασμα αρχείων βίντεο. Αντιθετα, στο Mi Box με έκδοση Netflix 6.1.1 (premium) δεν υπάρχει. Μου διαφεύγει κάτι;

Εν τω μεταξύ, κάποια προβλήματα αποσύνδεσης από το wifi παραμένουν, ακόμα και μετά από επαναφορά και εγκατάσταση της τελευταίας αναβάθμισης. Βελτιώθηκαν σημαντικά πάντως με την αλλαγή access point (καμμιά άλλη συσκευή δεν είχε πρόβλημα με το παλιό).
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.747
Reaction score
83.530
Σε άλλο TV box με έκδοση Netflix 4.16.1
υπάρχει επιλογή για κατέβασμα αρχείων βίντεο. Αντιθετα, στο Mi Box με έκδοση Netflix 6.1.1 (premium) δεν υπάρχει. Μου διαφεύγει κάτι;
Είναι συνηθισμένο πρόβλημα χωρίς να υπάρχει συγκεκριμένη λύση. Μπορεί να φταίει το update της Xiaomi, η έκδοση της ROM (international, eu, us), να χρειάζεται factory reset κλπ.


Εν τω μεταξύ, κάποια προβλήματα αποσύνδεσης από το wifi παραμένουν, ακόμα και μετά από επαναφορά και εγκατάσταση της τελευταίας αναβάθμισης. Βελτιώθηκαν σημαντικά πάντως με την αλλαγή access point (καμμιά άλλη συσκευή δεν είχε πρόβλημα με το παλιό).
Η μόνη σίγουρη λύση είναι η χρήση ethernet/USB adapter.
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.643
Reaction score
9.215
Είναι συνηθισμένο πρόβλημα χωρίς να υπάρχει συγκεκριμένη λύση. Μπορεί να φταίει το update της Xiaomi, η έκδοση της ROM (international, eu, us), να χρειάζεται factory reset κλπ.




Η μόνη σίγουρη λύση είναι η χρήση ethernet/USB adapter.
Στα δικά σας Mi Box 3 υπάρχει δηλαδή η δυνατότητα κατεβάσματος; Γιατί σε επικοινωνία που είχα με την Xiaomi μου είπαν ότι μόνο κινητά και ταμπλέτες την υποστηρίζουν, όχι set-top boxes. Αυτό αναφέρεται και στο Help site τους, αν και όχι τόσο κατηγορηματικά. Μπορεί βέβαια ο υπάλληλος που μου απάντησε να μην είναι τόσο ενήμερος...
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.747
Reaction score
83.530
Στα δικά σας Mi Box 3 υπάρχει δηλαδή η δυνατότητα κατεβάσματος; Γιατί σε επικοινωνία που είχα με την Xiaomi μου είπαν ότι μόνο κινητά και ταμπλέτες την υποστηρίζουν, όχι set-top boxes. Αυτό αναφέρεται και στο Help site τους, αν και όχι τόσο κατηγορηματικά. Μπορεί βέβαια ο υπάλληλος που μου απάντησε να μην είναι τόσο ενήμερος...
Δεν έχω τσεκάρει αν το Mi Box είναι μέσα στις επιτρεπόμενες συσκευές κατεβάσματος. Έχω διαβάσει όμως ότι αρκετοί κάνουν offline θεάσεις. Δεν έχω αυτή τη στιγμή premium συνδρομή για να σου απαντήσω για μένα.
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
View attachment 79714

Αγόρασα χθες από το ολοκαίνουργιο κατάστημα Mi Store στο Golden Hall το TV Box Mi Box.
Σε μία πρόταση, η συσκευή απευθύνεται στον μέσο χρήστη που θέλει μέγιστη ευκολία χρήσης, υποστήριξη των βασικών φορμάτ βίντεο και ήχου, και ξεχωριστή εμφάνιση.

Είναι αξιοθαύμαστο το πόσο μικρή μπορεί να είναι μία τόσο δυνατή συσκευή. Οι διαστάσεις του είναι 10cm * 10cm * 2cm! Συνοδεύεται από ένα άκρως λιτό αλλά λειτουργικό πληκτρολόγιο και υποστηρίζονται φωνητικές εντολές.

View attachment 79715

Τα χαρακτηριστικά του:
  • Output Resolution: Up to 4K 60fps
  • Processor: Quad-core Cortex-A53 2.0GHz
  • GPU: Mali 450 750MHz
  • RAM: 2GB DDR3
  • Flash: 8GB eMMC
  • System: Android TV 6.0
  • Security: Widevine L1 + PlayReady 3.0
  • Wi-Fi: 802.11a/b/g/n/ac, Dual-band Wi-Fi 2.4GHz/5GHz
  • Bluetooth: Bluetooth 4.0/3.0
  • VP9 Profile-2 up to 4K x 2K @ 60fps
  • H.265 HEVC MP-10 at L5.1, up to 4K x 2K at 60fps
  • H.264 AVC HPat L5.1, up to 4K x 2K at 30fps
  • H.264 MVC, up to 1080P at 60fps
  • Supports HDR10/HLG HDR processing (software upgrade required)
  • DTS 2.0+ Digital Out, Dolby Digital Plus
  • Up to 7.1 pass through
  • HDMI: HDMI 2.0a x 1 port (HDCP 2.2)
  • USB: USB 2.0 x 1 port
  • AV: SPDIF Out / 3.5mm audio output x 1 port
  • Power: 1 port
  • Remote: Bluetooth voice remote control, powered by 2 AAA batteries
  • Included accessories: Bluetooth voice remote control, HDMI cable, user guide
  • Power input: 100~240V 50/60Hz input, 5.2V, 2.1A output
Το έχω δουλέψει λίγες ώρες και δεν έχω παρά θετικά σχόλια να κάνω. Μέσω του Android Store κατέβασα τις βασικές εφαρμογές, π.χ. MX Player, VLC, Kodi. Έπαιξε απροβλημάτιστα μέσω εξωτερικού USB σκληρού δίσκου όλα τα αρχεία που χρησιμοποιώ. Σε 4K αρχεία δεν είδα κάποια δυσκολία ή κολλήματα, τόσο σε H.264 όσο και σε H.265. Όταν το δουλέψω λίγο περισσότερο θα γράψω περισσότερες εντυπώσεις.

Η τιμή στο ελληνικό κατάστημα είναι 99 ευρώ με πλήρη υποστήριξη και κάλυψη εγγύησης.



Υ.Γ. Έχουμε ήδη έρθει σε επαφή με τους υπεύθυνους για να κάνουμε μία επίσημη επίσκεψη στο κατάστημα του Golden Hall με επιλεγμένη ομάδα από το AVSite. Όταν υπάρξουν νέα θα γίνει ανακοίνωση.[/QUOTEΜπο
View attachment 79714

Αγόρασα χθες από το ολοκαίνουργιο κατάστημα Mi Store στο Golden Hall το TV Box Mi Box.
Σε μία πρόταση, η συσκευή απευθύνεται στον μέσο χρήστη που θέλει μέγιστη ευκολία χρήσης, υποστήριξη των βασικών φορμάτ βίντεο και ήχου, και ξεχωριστή εμφάνιση.

Είναι αξιοθαύμαστο το πόσο μικρή μπορεί να είναι μία τόσο δυνατή συσκευή. Οι διαστάσεις του είναι 10cm * 10cm * 2cm! Συνοδεύεται από ένα άκρως λιτό αλλά λειτουργικό πληκτρολόγιο και υποστηρίζονται φωνητικές εντολές.

View attachment 79715

Τα χαρακτηριστικά του:
  • Output Resolution: Up to 4K 60fps
  • Processor: Quad-core Cortex-A53 2.0GHz
  • GPU: Mali 450 750MHz
  • RAM: 2GB DDR3
  • Flash: 8GB eMMC
  • System: Android TV 6.0
  • Security: Widevine L1 + PlayReady 3.0
  • Wi-Fi: 802.11a/b/g/n/ac, Dual-band Wi-Fi 2.4GHz/5GHz
  • Bluetooth: Bluetooth 4.0/3.0
  • VP9 Profile-2 up to 4K x 2K @ 60fps
  • H.265 HEVC MP-10 at L5.1, up to 4K x 2K at 60fps
  • H.264 AVC HPat L5.1, up to 4K x 2K at 30fps
  • H.264 MVC, up to 1080P at 60fps
  • Supports HDR10/HLG HDR processing (software upgrade required)
  • DTS 2.0+ Digital Out, Dolby Digital Plus
  • Up to 7.1 pass through
  • HDMI: HDMI 2.0a x 1 port (HDCP 2.2)
  • USB: USB 2.0 x 1 port
  • AV: SPDIF Out / 3.5mm audio output x 1 port
  • Power: 1 port
  • Remote: Bluetooth voice remote control, powered by 2 AAA batteries
  • Included accessories: Bluetooth voice remote control, HDMI cable, user guide
  • Power input: 100~240V 50/60Hz input, 5.2V, 2.1A output
Το έχω δουλέψει λίγες ώρες και δεν έχω παρά θετικά σχόλια να κάνω. Μέσω του Android Store κατέβασα τις βασικές εφαρμογές, π.χ. MX Player, VLC, Kodi. Έπαιξε απροβλημάτιστα μέσω εξωτερικού USB σκληρού δίσκου όλα τα αρχεία που χρησιμοποιώ. Σε 4K αρχεία δεν είδα κάποια δυσκολία ή κολλήματα, τόσο σε H.264 όσο και σε H.265. Όταν το δουλέψω λίγο περισσότερο θα γράψω περισσότερες εντυπώσεις.

Η τιμή στο ελληνικό κατάστημα είναι 99 ευρώ με πλήρη υποστήριξη και κάλυψη εγγύησης.



Υ.Γ. Έχουμε ήδη έρθει σε επαφή με τους υπεύθυνους για να κάνουμε μία επίσημη επίσκεψη στο κατάστημα του Golden Hall με επιλεγμένη ομάδα από το AVSite. Όταν υπάρξουν νέα θα γίνει ανακοίνωση.
Μια ερώτηση: αυτό το tv box κάνει και για λήψη digea καναλιών ή απαιτείται αποκωδικοποιητής; (μιλάω για τηλεόραση 9ετίας με MPEG2 αποκωδικοποιητή)
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.747
Reaction score
83.530
Μια ερώτηση: αυτό το tv box κάνει και για λήψη digea καναλιών ή απαιτείται αποκωδικοποιητής; (μιλάω για τηλεόραση 9ετίας με MPEG2 αποκωδικοποιητή)
Όχι. Δεν έχει αποκωδικοποιητή.
 

Μηνύματα
117
Reaction score
62
Καλή χρονιά ,

Είμαι ένας από αυτούς που έψαχνε να βρει τον μπελά του και αγόρασε το mi box.

Προσπαθώ να το κάνω να δουλέψει και ο μόνος τρόπος είναι να συνδεθεί με Ethernet.

Το wifi του δεν την παλεύει σε απόσταση μεγαλύτερη του διπλανού δωματίου από το μόντεμ.

Μήπως κάποιος έχει κάνα περισσευούμενο ugreen adapter για άμεση αγορά ;
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.643
Reaction score
9.215
Καλή χρονιά ,

Είμαι ένας από αυτούς που έψαχνε να βρει τον μπελά του και αγόρασε το mi box.

Προσπαθώ να το κάνω να δουλέψει και ο μόνος τρόπος είναι να συνδεθεί με Ethernet.

Το wifi του δεν την παλεύει σε απόσταση μεγαλύτερη του διπλανού δωματίου από το μόντεμ.

Μήπως κάποιος έχει κάνα περισσευούμενο ugreen adapter για άμεση αγορά ;
Έχεις κάποιο άλλο διαθέσιμο modem/router ή access-point, για να δοκιμάσεις; Το δικό μου είχε εμφανίσει συνεχείς αποσυνδέσεις μετά την αναβάθμιση λειτουργικού (ενώ πριν συνδεόταν κανονικά), που ελαχιστοποιήθηκαν μετά την αλλαγή εξοπλισμού wi-fi.
 

Μηνύματα
117
Reaction score
62
Έχεις κάποιο άλλο διαθέσιμο modem/router ή access-point, για να δοκιμάσεις; Το δικό μου είχε εμφανίσει συνεχείς αποσυνδέσεις μετά την αναβάθμιση λειτουργικού (ενώ πριν συνδεόταν κανονικά), που ελαχιστοποιήθηκαν μετά την αλλαγή εξοπλισμού wi-fi.
Δυστυχώς δέν υπάρχει αυτή η ευελιξία μιάς και η τηλεφωνία μου είναι VoIP καί η εξάρτηση από το μόντεμ του παρόχου είναι προφανής.
Εκανα το εξής: Πλησίασα το mi box στό διπλανό δωμάτιο από το μόντεμ καί η ταχύτητα δεδομένων ανέβηκε θεαματικά στα 37
IMG-b3ca2e9935f5d4e13da6d445268386f7-V.jpg
Mbit από τά 4 Mbit που είχε πρίν όταν η μεταξύ τους απόσταση ηταν τρία δωμάτια.
Μάλλον η Ethernet ή τό WiFi repeater είναι μονόδρομος.
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.643
Reaction score
9.215
Δυστυχώς δέν υπάρχει αυτή η ευελιξία μιάς και η τηλεφωνία μου είναι VoIP καί η εξάρτηση από το μόντεμ του παρόχου είναι προφανής.
Εκανα το εξής: Πλησίασα το mi box στό διπλανό δωμάτιο από το μόντεμ καί η ταχύτητα δεδομένων ανέβηκε θεαματικά στα 37 View attachment 114580 Mbit από τά 4 Mbit που είχε πρίν όταν η μεταξύ τους απόσταση ηταν τρία δωμάτια.
Μάλλον η Ethernet ή τό WiFi repeater είναι μονόδρομος.
Γι'αυτό σου γράφω για access-point (σε ρόλο repeater). Εναλλακτικά, μπορείς να συνδέσεις ενσύρματα ένα παλιό modem-router πάνω στο κανονικό και να το τοποθετήσεις κοντά στο Mi Box, να εκπέμπει σε άλλο κανάλι.

Υποθέτω έχεις ήδη ψάξει τη μπάντα για μη-φορτωμένο κανάλι και έχεις ρυθμίσει την ισχύ εκπομπής στην πιο ισχυρή (αν σου δίνεται η δυνατότητα).
 

Μηνύματα
117
Reaction score
62
Γι'αυτό σου γράφω για access-point (σε ρόλο repeater). Εναλλακτικά, μπορείς να συνδέσεις ενσύρματα ένα παλιό modem-router πάνω στο κανονικό και να το τοποθετήσεις κοντά στο Mi Box, να εκπέμπει σε άλλο κανάλι.

Υποθέτω έχεις ήδη ψάξει τη μπάντα για μη-φορτωμένο κανάλι και έχεις ρυθμίσει την ισχύ εκπομπής στην πιο ισχυρή (αν σου δίνεται η δυνατότητα).
Yes ,
IMG_20190103_211643.jpg
 

Μηνύματα
117
Reaction score
62
Εχει δοκιμάσει κάποιος το adapter τής tpLink ?
Μέ ενδιαφέρει αν λειτουργεί απρόσκοπτα ,άν "ξυπνάει" από sleep mode.
Υπάρχει στην Ελλάδα για άμεση αγορά και γιά αυτό ρωτάω.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.631
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top