Xiaomi Mi Box

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.714
Reaction score
83.430
Μόλις γυρίσω σπίτι θα το κάνω. Ελπίζω να άλλαξε κάτι προς το καλύτερο.

Το θέμα με το ON από το remote επέστρεψε και αναγκάζομαι πάλι να βγάζω την τροφοδοσία για restart.
Σαν να μην έφτανε αυτό, κολλάει το Netflix μία στις δύο φορές όταν πάω να το ανοίξω και θέλει πάλι on/off η συσκευή. Χρησιμοποιώ πλέον το Netflix μέσω του app της TV που υποστηρίζει και Dolby Vision.

Έκανα το update χθες το βράδυ και ...τίποτα. Καμία εντελώς διαφορά στα προβλήματά μου.
Είμαι πλέον σίγουρος ότι η Xiaomi χρησιμοποιεί hardware από διάφορους κατασκευαστές στο Mi Box, γι' αυτό και τα προβλήματα δεν είναι κοινά σε όλους.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.925
Reaction score
3.724
Τραγικό μια επώνυμη συσκευή να μην μπορεί να κάνει ούτε τα βασικά ενός media player περασμένης δεκαετίας.
Εγώ πήρα το box s και έχω αρκετά θέματα με πρώτο να κάνει κολλήματα η ταινία από το στικάκι που θέλω να βλέπω ταινίες.
Φυσικά και το on-off έχει θέμα και σίγουρα και άλλα που δεν ασχολήθηκα γιατί την θέλω μόνο για netflix-usb και δεν έβαλα πάνω απολύτως τίποτα.
Αν δεν διορθωθούν πολλά και σύντομα με βλέπω να επαναφέρω το crystal audio pico δεκαετίας που έπεζε ρολόι.
Καλώς ή κακώς, πριν μια δεκαετία τα πράγματα ήταν πιο απλά για ένα media player, τόσο από πλευράς hardware, όσο και από πλευράς software.
Ο λόγος που το Mi box προτείνεται συχνά, είναι ότι παρουσιάζει ικανοποιητική ισορροπία μεταξύ δυνατοτήτων, υποστήριξης και κόστους - χωρίς να είναι ιδανικό σε καμία κατηγορία. Προφανώς για 1080p H.264 αρκούν και παλιές συσκευές, αν όμως κάποιος θέλει 4K HDR, Netflix, youtube και ίσως άλλα android apps, δεν θα βρει εύκολα κάτι καλύτερο και φτηνότερο...
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.278
Reaction score
93.717
Έκανα το update χθες το βράδυ και ...τίποτα. Καμία εντελώς διαφορά στα προβλήματά μου.
Είμαι πλέον σίγουρος ότι η Xiaomi χρησιμοποιεί hardware από διάφορους κατασκευαστές στο Mi Box, γι' αυτό και τα προβλήματα δεν είναι κοινά σε όλους.
Χωρίς καμία διάθεση ειρωνίας, στη θέση σου -αλλά και των υπόλοιπων κατόχων- θα το είχα βάλει κάτω και θα χοροπηδούσα επάνω του μέχρι να μην μείνει αναγνωρίσιμο εξάρτημα.

Για 'μένα το ιδανικό media player είναι αυτό που
1. καλύπτει τις ανάγκες σου και με βάση αυτές
2. το βάζεις στην αλυσίδα αναπαραγωγής και το ξεχνάς

και το Xiaomi απέχει πολύ από το να χαρακτηριστεί ιδανικό.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.714
Reaction score
83.430
Χωρίς καμία διάθεση ειρωνίας, στη θέση σου -αλλά και των υπόλοιπων κατόχων- θα το είχα βάλει κάτω και θα χοροπηδούσα επάνω του μέχρι να μην μείνει αναγνωρίσιμο εξάρτημα.

Για 'μένα το ιδανικό media player είναι αυτό που
1. καλύπτει τις ανάγκες σου και με βάση αυτές
2. το βάζεις στην αλυσίδα αναπαραγωγής και το ξεχνάς

και το Xiaomi απέχει πολύ από το να χαρακτηριστεί ιδανικό.
Βρε δίκιο έχεις ακόμα κι αν μας ειρωνευτείς. :)


Μάλλον θα πάω σε Apple TV να ησυχάσω. Με ενδιαφέρει κυρίως το Netflix και για όλα τα υπόλοιπα το infuse είναι υπεραρκετό.
 

Μηνύματα
1.356
Reaction score
4.555
Νεα beta 2 build 588 για το S σήμερα και το autoframe δουλεύει πολύ καλύτερα για να μην πω τέλεια.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.605
Reaction score
27.946
Εμένα πάντως το προηγούμενο με το προηγούμενο firmware δούλευε καλύτερα. Μετά την αναβάθμιση μου έχει σπάσει τα νεύρα, όλο κολλήματα.
 

Μηνύματα
281
Reaction score
92
οτι και να κάνει το ψάρι κρέας δεν γίνεται, είναι απλά ένα πολύ καλό μηχανάκι για μαζόχες.....
γιατί μπαμπά γιατί μαμά .....
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.605
Reaction score
27.946
Νεο ΟΤΑ update Build 2562.(για το παλιο μοντελο)
Το έκανε, μετά από 2 αποτυχημένες προσπάθειες. Αντε να δούμε.

Το έχω πάρει απόφαση πάντως ότι πρέπει να πάω σε Apple TV ή Nvidia Shield. Αλλά επειδή έχω Apple προϊόντα και οι Smart TVs είναι Android, μάλλον προς το Apple TV πάμε.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.605
Reaction score
27.946
Με τη νέα αναβάθμιση, περισσότερα WiFi disconnections δεν έχω δει ποτέ μέσα σε 30'. Good job Xiaomi :fuckyou:.

Μη το πάρει κανείς, ποτέ, αν διαβάζει αυτό το νήμα και ψάχνει Android TV box. ΠΟΤΕ.
 

Μηνύματα
1.356
Reaction score
4.555
Ίσως να μην φταίει το μποξάκι αλλά το ρούτερ σου.(απόσταση,μπάντα,κανάλι?)
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.605
Reaction score
27.946
Ίσως να μην φταίει το μποξάκι αλλά το ρούτερ σου.(απόσταση,μπάντα,κανάλι?)
Το σήμα είναι full όπως δείχνει το box, τα άλλα δεν ξέρω πως να τα φτιάξω.
Πριν ξεκινήσουν τα updates μια χαρά δούλευε.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.714
Reaction score
83.430
Με τη νέα αναβάθμιση, περισσότερα WiFi disconnections δεν έχω δει ποτέ μέσα σε 30'. Good job Xiaomi :fuckyou:.
Ευτυχώς που λόγω LAN σύνδεσης δεν είχα και αυτά τα προβλήματα. :D
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.714
Reaction score
83.430

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.643
Reaction score
9.213
Το σήμα είναι full όπως δείχνει το box, τα άλλα δεν ξέρω πως να τα φτιάξω.
Πριν ξεκινήσουν τα updates μια χαρά δούλευε.
Άβυσσος η ψυχή του Mi Box... Στο δικό μου όλα λειτουργούν σωστά, παρόλο που παλιότερα είχα θέματα και με το wifi και με το remote. Η πιο πιθανή εξήγηση είναι τα διαφορετικά hardware, όπως ανέφερε ο xfader νωρίτερα.

Θα πρότεινα να αλλάξεις router/AP (εγώ έτσι έφτιαξα το wifi), αν έχεις τη δυνατότητα, να κάνεις μια επαναφορά σε εργοστασιακές ρυθμίσεις και, αν όλα αποτύχουν, να κάνεις το low-level hardware-format που πρότεινε ο rose. :D
 


Μηνύματα
1.356
Reaction score
4.555
και, αν όλα αποτύχουν, να κάνεις το low-level hardware-format που πρότεινε ο rose. :D
Τα κακά νέα πρώτα, Στο παλιό mi box μετά τη νέα αναβάθμιση σε 2562 δεν υπάρχει δυνατότητα να μπεις σε Recovery Mode με το τηλεχειριστήριο παρά μόνο με adb εντολή.
Τα καλά νέα είναι ότι από κάποιο σημείο και μετά είχε αναφερθεί από τους beta testers και έχει διορθωθεί με μια τελευταία beta αναβάθμιση της ταξης των 36.7 MB
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.714
Reaction score
83.430
Ένας φίλος μού χάρισε ένα σφραγισμένο Mi Box S. Αν και είπα να μην το ανοίξω, το έβλεπα και δεν κρατήθηκα. :D
Η άμεση σύγκριση με το προηγούμενο μοντέλο που είχα ήταν αναπόφευκτη. Η πρώτη εντύπωση είναι η χειρότερη ποιότητα κατασκευής. Ειδικά το τηλεχειριστήριο έχει αίσθηση ...Jumbo.
Λειτουργικά τώρα είναι σαφώς πιο σταθερό και δεν έχει το βασικό πρόβλημα της δικιάς μου παλιάς συσκευής: Το On/Off. Ανάβει και σβήνει όπως πρέπει.
Στα δύο βράδια που έπαιξα μαζί του δεν αντιμετώπισα κάποιο σοβαρό πρόβλημα. Ακόμα όμως είναι αρχή... :lolsign:
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.946
Reaction score
20.451
Το τηλεχειριστήριο του "παλιού" δεν είναι συμβατό με το "νέο"; :)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.544
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top