Yamaha Aventage




Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Ti λέτε, φτάνει ο Yamaha ή χρειάζομαι τελικό; (Συντηρητικά σκεπτόμενοι και όχι παρορμητικά);)

Να συμπληρώσω ότι σε 7.1.2 με ατμος τα jbl control one δεν είχα πρόβλημα



τωρα που σου ειπαν να νουμερα δημιουργηθηκε προβλημα?:o

Συντηρητικα σκεπτομενος, δοκιμασε τα εσυ και πες μας :wink:
αφου ακουσες ολους τους συντηρητικους :D πιστευω να εβγαλες συμπερασματα ... αληθεια σε οφφσαιντ αμφιβητουμενο το σφυριζεις και υπο ποιες προυποθεσεις?
 

Μηνύματα
1.069
Reaction score
2.183
τωρα που σου ειπαν να νουμερα δημιουργηθηκε προβλημα?:o
Γιατί να δημιουργηθεί πρόβλημα; Νούμερα μου είπαν δεν με είπαν νούμερο:p

αφου ακουσες ολους τους συντηρητικους :D πιστευω να εβγαλες συμπερασματα ... αληθεια σε οφφσαιντ αμφιβητουμενο το σφυριζεις και υπο ποιες προυποθεσεις?

Άμα ξέρεις να ακούς και να φιλτράρεις τι ακούς μια χαρά συμπέρασμα βγάζεις από τους συντηρητικούς.:D
Tα αμφισβητούμενα οφσάιντ στην Ελλάδα τα σφυρίζουμε πάντα υπερ του Ολυμπιακού:p
 

Μηνύματα
9
Reaction score
4
Καλημέρα.

Είμαι κάτοχος του 2060 εδώ και 2 περίπου μήνες. Χθες, προσθέτοντας ένα media player και ενώ ήμουν πάνω από τον ενισχυτή παρατήρησα να βγαίνει ένας ήχος από μέσα, σαν ροή ρευματος.

Ο θόρυβος ακούγεται μόνο όταν ο ενισχυτής βρίσκεται σε standby. Μόλις τον ανοίξω εξαφανίζεται.

Είναι φυσιολογικό ή θα τρέχω για service?
 


Μηνύματα
9
Reaction score
4
Πώς ακούγεται η ροή ρεύματος; :p
Έχεις δικιο, ατυχης η περιγραφη, αλλα δεν ξερω πως αλλιως να το περιγραψω.

Οριστε πως ακουγεται (αν εξαιρεσεις τον ηχο του περιβαλλοντος)


Ελπιζω να ακουγεται, καλυτερα δεν μπορω να το ηχογραφησω. Ο ηχος προερχεται μαλλον απο πισω αριστερα απο τη μερια που ειναι και το βυσμα της τροφοδοσιας.

Μπορει να τσεκαρει καποιος που εχει τον ιδιο ή της ιδιας σειρας αν σε standby βγαζει καποιον οποιονδηποτε θορυβο; Ο ηχος υπάρχει μόνο σε standby. Αν απενεργοποιησω το HDMI control, το standby through, το network και το bluetooth standby και κλεισω πηρως τον ενισχυτη, τοτε δεν ακουγεται τιποτα.

Ευχαριστω.
 
Last edited:


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.713
Δεν γνωρίζω και πολλά, αλλά ένας ελαφρύς βόμβος δεν είναι απαραίτητα βλάβη.
 

Μηνύματα
415
Reaction score
998
Κάποιος πυκνωτής ή μετασχηματιστής βράζει. Αν κάθεσαι στον καναπέ και στον χώρο δεν υπάρχουν άλλοι θόρυβοι, αλλά ακούγεται, να τον πας για εγγύηση.
[DOUBLEPOST=1499946127][/DOUBLEPOST]Στο λέω γιατί είχα το ίδιο πρόβλημα κι εγώ με τον 1ο pionner lx-83 που είχα αγοράσει στο παρελθόν. Τον γύρισα πίσω και μου στείλανε καινούριο λόγω ότι ήταν τριών ημερών. Ο καινούριος ακουγόταν πιο καθαρά στα ηχεία.
 

Μηνύματα
27.261
Reaction score
25.258
Δεν είναι πρόβλημα. Μάλλον ψιλοτρίζει ο μετ/στής του stby. Μην ασχολείσαι.
 

Μηνύματα
9
Reaction score
4
Δεν είναι πρόβλημα. Μάλλον ψιλοτρίζει ο μετ/στής του stby. Μην ασχολείσαι.
Ουσιαστικο προβλημα δεν ειναι...αλλά το ζητημα ειναι αν ειναι φυσιολογικο. Το εχω μολις λιγο καιρο και κοστιζει αρκετα. Επισης, αναρωτιεμαι αν χειροτερευσει με τον καιρο.

Για αυτο ρωτησα αν συμβαινει και σε αλλα παιδια που χρησιμοποιουν το standby mode. Αν μπορει να δοκιμασει καποιος :help:.

Ευχαριστω για ολες τις απαντησεις.
 

Μηνύματα
415
Reaction score
998
Είχα το φαινόμενο αυτό στον Pionner, σαν βράσιμο ακουγόταν και τον πήγα πίσω. Τον πριζώσανε και αφού τον τσεκάρανε τον αλλάξανε με άλλο καινούριο.
Βέβαια την 2η μέρα κατοχής διαπίστωσα ότι εκεί που έπαιζε ταινία, αν άναβα κάποιο φως στο σπίτι έκοβε η εικόνα και ξαναρχόταν. Οπότε είχε πρόβλημα.
 

Μηνύματα
9
Reaction score
4
Έχεις δικιο, ατυχης η περιγραφη, αλλα δεν ξερω πως αλλιως να το περιγραψω.

Οριστε πως ακουγεται (αν εξαιρεσεις τον ηχο του περιβαλλοντος)


Ελπιζω να ακουγεται, καλυτερα δεν μπορω να το ηχογραφησω. Ο ηχος προερχεται μαλλον απο πισω αριστερα απο τη μερια που ειναι και το βυσμα της τροφοδοσιας.

Μπορει να τσεκαρει καποιος που εχει τον ιδιο ή της ιδιας σειρας αν σε standby βγαζει καποιον οποιονδηποτε θορυβο; Ο ηχος υπάρχει μόνο σε standby. Αν απενεργοποιησω το HDMI control, το standby through, το network και το bluetooth standby και κλεισω πηρως τον ενισχυτη, τοτε δεν ακουγεται τιποτα.

Ευχαριστω.
Τελικά πήγα στο μαγαζί από όπου το αγόρασα.

Πολύ καλή υποστήριξη από τα παιδιά, διαπιστωσαν και αυτοι το θεμα,έφεραν άλλο κομμάτι για να μου το αλλάξουν, αλλά και στο καινούργιο βγάζει το ίδιο θόρυβο σε standby. Να έχουν και τα δύο το ίδιο πρόβλημα μάλλον δυσκολο, οπότε μάλλον είναι ο τρόπος με τον οποίο δουλεύει ο ενισχυτής.

Σε μικρότερα μοντέλα της yamaha ( rx-v579) δεν διαπιστώσαμε το ίδιο θέμα. Δουλεύουν αθόρυβα σε standby. Τι να πω.
 

Μηνύματα
1.069
Reaction score
2.183
Ερώτησεις για αυτούς με δύο sub:
Στους YAMAHA με δυό έξοδους για sub οι έξοδοι παίζουν το ίδιο σήμα; Η μήπως L-R από αυτα που κόβει απο τα small ηχεία;(δύσκολο το βλέπω)
Το YPOA πως ισοσταθμίζει τα δύο sub; Ξεχωριστά το καθένα η κάνει και συνολική ισοστάθμιση όταν παίζουν και τα δύο;
 






Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.719
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top