Yamaha Aventage


Μηνύματα
673
Reaction score
670
Οκ.....τωρα σας εχασα. Ευχαριστω ρε Zizik αλλα ....η το straight θα εχω ενεργοποιημενο η ενα από τα προγραμματα του Surround decode που είπε ο φιλος. Ειναι δυο διαφορετικα κουμπια και λειτουργιες. Η δεν καταλαβαινω κατι παλι?
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
ένα λέγεται surround decode.οταν παίζεις το το αρχείο θα βγάζει στην οθόνη dts.τα υπόλοιπα βγάζουν game stadium arena jazz και αλλα τέτοια.
Straight.
το straight χωρίς να είμαι σίγουρος δεν είναι μονο για τα δικαναλα;
το δοκίμασα δουλεύει και το straight και τα δυο το ίδιο παίζουν
 
Last edited:

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444

Μηνύματα
673
Reaction score
670
ένα λέγεται surround decode.οταν παίζεις το το αρχείο θα βγάζει στην οθόνη dts.τα υπόλοιπα βγάζουν game stadium arena jazz και αλλα τέτοια.
Το κουμπι λεγεται surround decode. Συμφωνω. Αλλα πατωντας το συνεχεια εχει διαφορετικο προγραμμα σε καθε πατημα (PLii Music, PLII Game,Neo 6 Cinema, Neo 6 Music κλπ. Και οταν το αφηνω σε ενα προγραμμα (σε οποιοδηποτε) η οθονη γραφει ΑV1 και απο κατω Surr. Decode. Και δεν γραφει ποτε DTS η κατι αλλο. Οτι αρχειο και να βαζω
 


Μηνύματα
673
Reaction score
670
Πάτα straight να δείς τι θα σου βγάλει στην οθόνη.
AV1
STRAIGHT
Αυτα γραφει. Και δεν αναπαραγει το αρχειο πολυκαναλο. Μονο σε 2.1 Και είναι WAV 5.1 Καρατσεκαρισμενο....Μηπως θελει καμμια αλλαγη και στους players? (JRiver και VLC χρησιμοποιω)
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.008
Πιθανόν για ψάξε τι σου εξάγουν οι players. Γιατί αν σου βγάζουν στερεο , ε! καλά κρασά.
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
από αυτά που λες κάτι κανεις λάθος από τους players. το surround decode όλα αυτά που περγραφεις τα κάνει upmix από stereo ενώ αν βάλεις dts γραφει surround decode και από κάτω dts
 

Μηνύματα
673
Reaction score
670
Πάμε πάλι...
Το καταλαβα. Εχεις δικαιο. Προφανως. Μονο που τωρα μολις ανακαλυψα οτι.......
IMG_20200313_120413.JPG


Ο ενισχυτης εχει παει σε εξοδο 2.1 . Και δεν ξερω γιατι. Μαλλον αυτο ειναι. απο που το αλλαζω ομως δεν μπορω να βρω
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
εγώ έχω mac και δεν ξέρω αν είναι το ίδιο στα windows αλλα στο vlc για να μου βγάλει πολυκάναλο πρέπει να πάω στις ρυθμίσεις audio>audio device>hdmi encoded output
 

Μηνύματα
673
Reaction score
670
εγώ έχω mac και δεν ξέρω αν είναι το ίδιο στα windows αλλα στο vlc για να μου βγάλει πολυκάναλο πρέπει να πάω στις ρυθμίσεις audio>audio device>hdmi encoded output
Στα windows δεν υπαρχει καν αυτη η επιλογη. Και μολις ανακαλυψα οτι δεν ειναι θεμα DTS το προβλημα μου. Δεν μου αναπαραγει κανενα πολυκαναλο αρχειο απο τα κουμπια Surr Decode και Straight. Δεν το πηρα χαμπαρι ο βλακας γιατι δεν βλεπω ταινιες και πολυ. Και μουσικη ακουγα μονο δικαναλα οποτε μου διεφυγε. Ενω τα επαιζε κανονικα
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
δεν κανει pass through ο υπολογιστής σου.κανε ένα googlaρισμα η αν μπορεί κάποιος με windows να σε βοηθήσει
 

Μηνύματα
42
Reaction score
57
Το καταλαβα. Εχεις δικαιο. Προφανως. Μονο που τωρα μολις ανακαλυψα οτι....... View attachment 157014

Ο ενισχυτης εχει παει σε εξοδο 2.1 . Και δεν ξερω γιατι. Μαλλον αυτο ειναι. απο που το αλλαζω ομως δεν μπορω να βρω
To straight είναι το πλήκτρο που πατώντας το ότι σήμα μπαίνει στον avr βγαίνει. Από τη στιγμή που το input signal info είναι 2.0 ψάξου πριν τον ενισχυτή. Τι σου βγάζει η πηγή.
 

Μηνύματα
673
Reaction score
670
To straight είναι το πλήκτρο που πατώντας το ότι σήμα μπαίνει στον avr βγαίνει. Από τη στιγμή που το input signal info είναι 2.0 ψάξου πριν τον ενισχυτή. Τι σου βγάζει η πηγή.
Θενκς παιδια, το βρηκα. Ηταν δυο πραγματα μαζι. Αλλαξα υπολογιστη πριν απο κανα διμηνο και δεν ασχοληθηκα με ρυθμισεις πολυκαναλες γιατι....δεν μου χρειασθηκαν. Ηθελε update o VLC ( και εμφανισε κατευθειαν τη ρυθμιση HDMI που ο παλιος δεν ειχε) kαι αλλαγη η εξοδος HDMI της καρτας γραφικων (εχει 2) του υπολογιστη.
Ευχαριστω για την βοηθεια. να ειστε καλα. Αν αντιμετωπισω τιποτα καινουριο θα σας ρωτησω παλι. Ζητω την κατανοηση σας!
 




Μηνύματα
415
Reaction score
998
Super! Ευχαριστω πολυ. Μου Θυμίζεις λίγο τι κανουμε? Δεν το θυμάμαι καθόλου βασικα.....
Ο ενισχυτής μου είναι συνδεδεμένος με το ίντερνετ και αυτόματα έβγαλε μήνυμα αναβάθμισης. Η αναβάθμιση δεν μπορεί να γίνει ακόμη με στικάκι διότι η version δεν έχει ανέβει στον ιστότοπο της Yamaha.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.110
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top