Yamaha Aventage

Μηνύματα
675
Reaction score
670
Ο ενισχυτής μου είναι συνδεδεμένος με το ίντερνετ και αυτόματα έβγαλε μήνυμα αναβάθμισης. Η αναβάθμιση δεν μπορεί να γίνει ακόμη με στικάκι διότι η version δεν έχει ανέβει στον ιστότοπο της Yamaha.
Ok ...Μολις το εκανα. Δεν ξερω ακριβως τι αναβαθμισεις γινανε γιατι εκτος απο κατι με το tuner η Υamaha δεν λεει και πολλα στο site. Stability μονο. Αντε βγαλε ακρη....
 

Μηνύματα
3.088
Reaction score
8.862
Ok ...Μολις το εκανα. Δεν ξερω ακριβως τι αναβαθμισεις γινανε γιατι εκτος απο κατι με το tuner η Υamaha δεν λεει και πολλα στο site. Stability μονο. Αντε βγαλε ακρη....
Μη περιμένεις να κάνει και παπάδες η αναβάθμιση !!!
 

Μηνύματα
675
Reaction score
670
Καλημέρα στο forum. Επανέρχομαι με μια ερώτηση για τον 3050
Κατι εχω κανει στις ρυθμισεις και ο ενισχυτης ενω τον κλεινω το βραδυ τον βρισκω ανοιχτο καθε πρωι. Ξερει καποιος να μου πει ποια ειναι η ρυθμιση για αυτο? Όλες οι συσκευες ειναι με HDMI πανω στον ενισχυτη και η τηλεοραση με το HDMI ARC.
Ευχαριστω εκ των προτερων.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.977
Reaction score
2.911
Καλημέρα σε όλους. Έχω στην κατοχή μου τον RX-A1050 και είμαι πολύ ευχαριστημένος για την ποιότητα του κατασκευαστηκα και ηχητικά. Τον δουλεύω ως PRO και έχω 5.1 σύστημα με ηχεία τα Tannoy Gold (8 L+R, 7 C, 5 SL + SR). Ta sub ειναι για την ώρα είναι 2 οκτάρια μικρά κινέζικα koda SW80 τα οποία θα αλλαχτούν. Έχω τρέξει το YPAO με multi position αλλά το αποτέλεσμα δεν με ευχαριστεί κυρίως σε μουσική λιγότερο σε ταινίες. Στην μουσική τα L+F βαράνε δυνατά μπάσα και στις ταινίες το μεσαίο δεν έχει δύναμη. Μήπως τελικά να το ρυθμίσω manually και όχι αυτόματα μέσω YPAO; Για λεπτομέριες δεν υπάρχει κάποιο room treatment και το σύστημα είναι στο μισό σαλόνι διάστασης 35τμ τετράγωνο. Αυτό που με χαλάει πιο πολύ είναι το υπερβολικό μπασο απο τα μπροστινά τα οποία τα βλέπει large. Τι να κάνω;
 




alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.592
Reaction score
27.933
Καλημέρα στο forum. Επανέρχομαι με μια ερώτηση για τον 3050
Κατι εχω κανει στις ρυθμισεις και ο ενισχυτης ενω τον κλεινω το βραδυ τον βρισκω ανοιχτο καθε πρωι. Ξερει καποιος να μου πει ποια ειναι η ρυθμιση για αυτο? Όλες οι συσκευες ειναι με HDMI πανω στον ενισχυτη και η τηλεοραση με το HDMI ARC.
Ευχαριστω εκ των προτερων.
Δεν έχω Yamaha αλλά θα σου πω τι συνέβαινε σε μένα μήπως έχει σχέση. Όταν πρόσθεσα το Shield άνοιξα το Arc και έτσι με ένα remote άνοιγα Shield, Anthem και TV. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα σε πτώση τάσης να ανάψει το Shield και τα άλλα. Λόγο μη χρήσης όμως το Sheild έσβηνε μετά από 5' πχ, το ίδιο και ο Anthem. H TV όμως όχι. Έκλεισα το ARC στην ΤV και πλέον δεν μένει ανοιχτή, αλλά θέλει το δικό της remote για ΟΝ-OFF.
 



Μηνύματα
675
Reaction score
670
Δεν έχω Yamaha αλλά θα σου πω τι συνέβαινε σε μένα μήπως έχει σχέση. Όταν πρόσθεσα το Shield άνοιξα το Arc και έτσι με ένα remote άνοιγα Shield, Anthem και TV. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα σε πτώση τάσης να ανάψει το Shield και τα άλλα. Λόγο μη χρήσης όμως το Sheild έσβηνε μετά από 5' πχ, το ίδιο και ο Anthem. H TV όμως όχι. Έκλεισα το ARC στην ΤV και πλέον δεν μένει ανοιχτή, αλλά θέλει το δικό της remote για ΟΝ-OFF.
Με το τηλεκοντρολ της τηλεορασης (SONY)ανοιγουν και τα δυο. Δεν εχω ιδεα πως και γιατι, Μάλλον λογω ARC. Καποιο διαστημα εκλειναν και μαζι με τον ιδιο τρόπο. Τωρα, για καποιο λογο που δεν μπορω να τον βρω, ο ενισχυτης δεν κλεινει παρα μονο με το δικο του κοντρολ. Και ανοιγει με το ετσι θέλω, οχι πάντα, καποιες φορες ξυπναω η γυρνάω σπίτι και εχει ανοιξει. Κάποια ρυθμιση είναι που δεν μπορω να την βρω στο μενού
 



Μηνύματα
930
Reaction score
65
Με το τηλεκοντρολ της τηλεορασης (SONY)ανοιγουν και τα δυο. Δεν εχω ιδεα πως και γιατι, Μάλλον λογω ARC. Καποιο διαστημα εκλειναν και μαζι με τον ιδιο τρόπο. Τωρα, για καποιο λογο που δεν μπορω να τον βρω, ο ενισχυτης δεν κλεινει παρα μονο με το δικο του κοντρολ. Και ανοιγει με το ετσι θέλω, οχι πάντα, καποιες φορες ξυπναω η γυρνάω σπίτι και εχει ανοιξει.
αυτα τα τρελα,γινονται συχνα σε ολους τους ενισχυτες.
 




hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.977
Reaction score
2.911
Η συνδεση με τα preouts του YAMAHA RX-A1050 με τα Tannoy Gold μου δημιουργει αρκετό θόρυβο στα πισω κανάλια. Τα πίσω ηχεία είναι συνδεδεμένα με 10 μετρό rca που καταλήγει σε ανταπτορα rca to xlr. Αυτό δημιουργεί θόρυβο με αποτέλεσμα να πρεπει να μειώσω το gain των Tannoy στο μηδεν. Επειδή λεφτά για av processor δεν υπαρχουν, σκέφτηκα να εκμεταλλευτώ την επιλογή του ενισχυτή να φέρω τα surround μπροστά. Τι θα χάσω και ποσο με αυτή τη επιλογή; Δεν θέλω να μπω παλι σε αγοραπωλησίες γιατί το budget ακόμα και με πώληση του Yamaha θέλει πολυ για να φτάσει το κόστος ενός entry level av processor.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.977
Reaction score
2.911
Βρέθηκε το πρόβλημα. Το πρόβλημα το δημιουργούσε το RCA το οποίο έχει πολύ κακή μόνωση. Όταν έβαλα καλά μονωμένο καλώδιο RCA σταμάτησε το πρόβλημα. Το καλώδιο που σταμάτησε το θόρυβο είναι amazon basics 10m για subwoofer.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.999
Reaction score
8.045
Πήγαμε τελικά στον 3080....
Έφυγα λοιπόν από το στρατόπεδο marantz!
Έχομε και λέμε...
Πρώτη φορά στον χώρο μου που έχω πολύ ωραίο αποτέλεσμα μετά την επεξεργασία! Όπως θα γνωρίζετε πολλοί ... παλιοί, είχa απενεργοποιημένο ότι είχε σχέση με audisey κλπ. Και ίσως δικαιολογημένα .... με μαλώνατε!
Το ypao λοιπόν έφτιαξε ένα ονειρεμένο αποτέλεσμα, γεμάτο δυναμικά, καθαρό ήχο, εντυπωσιακό μπάσο.
Έτσι έφυγε και ο pro (advance xpreamp), μιας και σε σύγκριση, δεν υπήρχαν αξιόλογες διαφορές.(Σε pure direct). Μετά όμως την επέμβαση & διόρθωση του χώρου (ypao), ακόμη καλύτερα τα πράγματα!
Καλά δε... σε ταινίες ..... σκίζει! Τα 2 svs επιτέλους έδειξαν τα δόντια τους!

Αυτό που μένει τώρα είναι να δω πως συμπεριφέρεται το σύστημα θέτοντας στην θέση των ηχείων την σειρά klipsch αντί της chario....

A.... και να δω τι γίνεται και χωρίς την παρουσία του τελικού (advance a160 evo). Μην βαράτε, έτσι από περιέργεια, για να δω τι λέει το ενισχυτικό του τμήμα!
 
Last edited:


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.184
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top