Yamaha Aventage

Μηνύματα
540
Reaction score
435
A.... και να δω τι γίνεται και χωρίς την παρουσία του τελικού (advance a160 evo). Μην βαράτε, έτσι από περιέργεια, για να δω τι λέει το ενισχυτικό του τμήμα!
Αυτό έχω μπεί στον πειρασμό να το δώ κι εγώ με τον RX-A8A σε straight mode, για όσο ακόμα έχω τον δικό μου X-A160 φυσικά, γιατί μετά όταν κουμπώσουν οι 2 Monoblock, η όποια σύγκριση θα είναι μάλλον ατυχής...
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.036
Reaction score
8.060
Ύστερα από αρκετές ημέρες παρέα με τον 3080, μόνο καλά λόγια μπορώ να αναφέρω.

Μου αρέσει ο ήχος του, ακόμη και σε πολυκάναλο πρόγραμμα για μουσική ακρόαση. Δημιουργείται ένα πολύ όμορφο ηχητικό πεδίο το οποίο δείχνει φυσικό, ποιοτικό και με μεγάλη εικόνα. Οι διαφορές δε μεταξύ pur - επεξεργασμένο σήμα είναι μικρές και μάλλον άνευ σημασίας.

Επισυνάπτω λοιπόν τις διαφορές μεταξύ αυτού και του προηγούμενου (marantz sr 7009):
α. Πολύ καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα σε ακρόαση μουσικών αρχείων. (Βασικό κομμάτι για μένα εφ όσον το 90% της χρήσης του συστήματος μου είναι για αυτόν ακριβώς τον σκοπό.). Η θέαση ταινιών είναι δευτερεύουσας σημασίας για μένα.
β. Εμφανώς ανώτερη η ποιότητα κατασκευής υπέρ του yamaha.
γ. Καλύτερη διαχείριση των 2 svs μου (δηλαδή στο κομμάτι χαμηλό) .
δ. Επί τέλους χρησιμοποιώ όλα τα ηχεία σαν small (με αποκοπή στα 80hz) και απολαμβάνω υπέροχο ηχητικό αποτέλεσμα χωρίς να ξεχωρίζουν τα sub από το σύνολο. Το σύστημα δλδ δείχνει σαν να αποτελείται από ηχεία πλήρους φάσματος.
ε. Μου αρέσει ακόμη και σε εμφάνιση και σε σχέση με τον μάραντζ, δείχνει μηχάνημα ανώτερης κατηγορίας από αυτόν.
στ. α και το τελευταίο.... πετάχτηκαν όλα τα ... ψυκτικά κόλπα (ανεμηστηράκια κλπ ανοησίες). Ο γιαμι παραμένει σε οποιαδήποτε κατάσταση... παγερά δροσερός, σε αντίθεση με τον μάραντζ που έψηνα καφέ, ακόμη και χωρίς χρήση, απλώς δλδ αναμμένο!
 
Last edited:

Μηνύματα
540
Reaction score
435
Αυτο που θεωρω φαουλ και στον 3080 και στον A8A που εχω, ειναι οτι οι έξοδοι των ηχειων δεν υποστηριζουν διχαλο. Θα μπορουσαν να προσφερουν αυτη την ευελιξια, οπως και το να μή κουνανε τοσο. Κατασκευαστικα, αυτο και η υπαρξη απλων αλουμινενιων ψυκτρων αντι για χαλκινων, ειναι τα 2 σημεια που κατασκευαστικα μπορουσαν να ειναι πιο βελτιωμενα με ελαχιστο κοστος.

Ηχητικα (μουσικα) ακομη δεν εχω δωσει ακομη στον Yamaha την ευκαιρια να δειξει τα δοντια του, περα απο ταινιες, που μπορω να πω με σιγουρια οτι σκοτωνει.
 

Μηνύματα
27.259
Reaction score
25.253
Ψύκτρες χάλκινες? δεν υπάρχουν .
Ολες αλουμινένιες είναι , είτε ικανού πάχους 2-3-4 χιλιοστών , είτε 1 χιλιοστού.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.036
Reaction score
8.060
Σωστά! Πάντως είναι ένα κομμάτι που χρήζει κριτικής! Από την άλλη, παρ όλα αυτά, το μηχάνημα όπως ανάφερα., δεν ζεσταίνεται καθόλου!
 

Μηνύματα
540
Reaction score
435
Ψύκτρες χάλκινες? δεν υπάρχουν .
Ολες αλουμινένιες είναι , είτε ικανού πάχους 2-3-4 χιλιοστών , είτε 1 χιλιοστού.
Ισως να ειμαι παρασυρμενος απο υπολογιστες, οπου εκει υπαρχουν και χαλκινες, αλλα και χαλκινες με εξωτερικη επενδυση Γραφενιου.

Οπως και να εχει, θα μπορουσαν να φορανε καλυτερες ψυκτρες εκτιμω (εστω σε παχος οπως αναφερεις), αλλα σε καμια περιπτωση δε ψηνεις αυγα οπως με τους Marantz.
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Ύστερα από αρκετές ημέρες παρέα με τον 3080, μόνο καλά λόγια μπορώ να αναφέρω.

Μου αρέσει ο ήχος του, ακόμη και σε πολυκάναλο πρόγραμμα για μουσική ακρόαση. Δημιουργείται ένα πολύ όμορφο ηχητικό πεδίο το οποίο δείχνει φυσικό, ποιοτικό και με μεγάλη εικόνα. Οι διαφορές δε μεταξύ pur - επεξεργασμένο σήμα είναι μικρές και μάλλον άνευ σημασίας.

Επισυνάπτω λοιπόν τις διαφορές μεταξύ αυτού και του προηγούμενου (marantz sr 7009):
α. Πολύ καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα σε ακρόαση μουσικών αρχείων. (Βασικό κομμάτι για μένα εφ όσον το 90% της χρήσης του συστήματος μου είναι για αυτόν ακριβώς τον σκοπό.). Η θέαση ταινιών είναι δευτερεύουσας σημασίας για μένα.
β. Εμφανώς ανώτερη η ποιότητα κατασκευής υπέρ του yamaha.
γ. Καλύτερη διαχείριση των 2 svs μου (δηλαδή στο κομμάτι χαμηλό) .
δ. Επί τέλους χρησιμοποιώ όλα τα ηχεία σαν small (με αποκοπή στα 80hz) και απολαμβάνω υπέροχο ηχητικό αποτέλεσμα χωρίς να ξεχωρίζουν τα sub από το σύνολο. Το σύστημα δλδ δείχνει σαν να αποτελείται από ηχεία πλήρους φάσματος.
ε. Μου αρέσει ακόμη και σε εμφάνιση και σε σχέση με τον μάραντζ, δείχνει μηχάνημα ανώτερης κατηγορίας από αυτόν.
στ. α και το τελευταίο.... πετάχτηκαν όλα τα ... ψυκτικά κόλπα (ανεμηστηράκια κλπ ανοησίες). Ο γιαμι παραμένει σε οποιαδήποτε κατάσταση... παγερά δροσερός, σε αντίθεση με τον μάραντζ που έψηνα καφέ, ακόμη και χωρίς χρήση, απλώς δλδ αναμμένο!
Ai δοκίμασες με και χωρίς ?
Εντυπώσεις ?
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.036
Reaction score
8.060
Αν εννοείς για τελικό, ναι δοκίμασα και χωρίς!
Καλός αλλά όχι φυσικά όπως με την συμμετοχή του τελικού (συνδεδεμένος μέσω xlr με τον γιάμι) . Τα chario αν και δεν τους φαίνεται , έχουν μεγάλες απαιτήσεις σε ρεύμα. Ακόμη και σε αυτό το θέμα επίσης καλύτερος από τον μάραντζ. Εντάξει ακόμη και στα χαρτιά, διαθέτει περισσότερα βατ.
Δεν δοκίμασα όμως τι κάνει με τα klipsch μου. Δεν μου κινεί το ενδιαφέρον διότι έχω ήδη αυτό που θέλω σε ηχητικό αποτέλεσμα έτσι όπως είναι στημένο τώρα. (5,2 - απλό δηλαδή και πλήρες συνάμα για τα γούστα μου. Άλλωστε δεν επιτρέπει και ο χώρος κάτι τι περισσότερο). Τα δε chario, τι να πω! Θαυμάσια, το λιγότερο!
 
Last edited:


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.036
Reaction score
8.060
Ai δοκίμασες με και χωρίς ?
Εντυπώσεις ?


Τώρα τό έπιασα (κάλιο αργά παρά ποτέ...).

Για μουσικά αρχεία μου αρέσει το: Neo:6 Music
Για video ναι μου αρέσει το Ai. Όμως και σε STRAIGHT δεν είναι άσχημος, το αντίθετο μάλλον....
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.036
Reaction score
8.060
Θα δοκιμάσω και αν υπάρχει διαφορά, θα μείνει εκεί! Ευχαριστώωωωω.
 


Μηνύματα
540
Reaction score
435
Θα εχει διαφορα, αλλα καλο ειναι να υπαρχει επαρκης ψυξη στον τελικο.
Κυριε Ιακωβε 25αρια ειναι τα ποδια ή μικροτερα? Αν ειναι 20αρια, ξεχαστε το...
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.036
Reaction score
8.060
Ο σκοπός που ο τελικός βρίσκεται επάνω είναι ακριβώς αυτός! Εφ όσον λοιπόν δεν είναι το χόμπι μου ο κινηματογράφος, κάνω αυτήν την υποχώρηση ως προς την σωστή θέση δλδ του κεντρικού.

Πάντως ακόμη και σε Neo:6 Music το κεντρικό το έχω ρυθμίσει στο 0 (δεν λειτουργεί).

Λόγω όμως του ότι έχω την περιέργεια, θα δοκιμάσω για λίγο την σωστή θέση. Αν πράγματι αξίζει τον κόπο, θα δω τι θα κάνω.

Αυτή την στιγμή δεν θυμάμαι το ύψος των ποδιών, ούτε βρίσκομαι στο σπίτι. Ίδωμεν λοιπόν....
 

Μηνύματα
3.090
Reaction score
8.866
Καλησπέρα Ιάκωβε,
Από ότι είδα έχεις πουλήσει τον αντίστοιχο προ του τελικού και τον οδηγείς με το Γιαμάχα.
Έχεις δοκιμάσει να δεις πως παίζουν τα ηχεία σου μόνο με το Γιαμάχα χωρίς τον τελικό και αν ναι, έχει ηχητικές διαφορές
 

Μηνύματα
27.259
Reaction score
25.253
Ιάκωβε προχώρα .Χωράει άνετα ο τελικός από κάτω , και λίγο αέρα θα τον έχει .
Αν τυχόν χρειαστεί περισσότερη ψύξη υπάρχουν έτοιμες λύσεις.
Το κεντρικό μόνο να πατάει επάνω σε κάποιο ελαστομερές για να μην μεταφέρει πολλούς κραδασμούς στον yamaha , όπως και τώρα κάνει άλλως τε.Και να είναι και 1 πόντο πιο έξω η μπάφλα από το ράφι.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.036
Reaction score
8.060
Καλησπέρα και από μένα.
Ναι δοκίμασα να δω τι κάνει χωρίς τον τελικό.
Μπορώ να πω ότι αν και δύσκολο ηχείο το chario, τα καταφέρνει πολύ καλά.
Η διαφορά είναι εμφανείς μόνο σε απ ευθείας αντιπαραβολή με τον τελικό, με τον οποίο δείχνει πιο λεπτομερείς λίγο πιο δυναμικός. Σε περίπτωση που δεν υπάρχει άμεση σύγκριση, ο ακροατής επίσης θα μείνει απόλυτα ευχαριστημένος.
Έφυγε λοιπόν ο pro, πιο πολύ λόγο της ταλαιπωρίας της επιλογής. Με ποιον δηλαδή κάθε φορά θα έχω ακρόαση.
Με τον προηγούμενο σύστημα (marantz - pro) είχα πάντα το εξής πρόβλημα (μόνο με τα chario, διότι με τα klipsch μου είχα καλύτερο ήχο για ακρόαση μουσικής, χωρίς την προσθήκη sub): Όταν υπήρχε ο marantz (με 5,1) είχα καλύτερη διαχείριση στο χαμηλό, ενώ όταν είχα ακρόαση μέσω του pro + το δεύτερο sub μου, είχα ποιοτικότερο και πιο λεπτομερή ήχο, έχανα όμως στην διαχείριση του χαμηλού διότι ο συγκεκριμένος pro δεν υποστήριζε sub.
Με τον γιαμαχα ο ήχος ήρθε πιο κοντά στον pro (σε ηχητική ποιότητα), οπότε θεώρησα περιττή την χρήση του. Έτσι το σύστημα έγινε πλέον 5,2 και το κυριότερο, έπαψα τα σκαλίσματα κλπ..
 
Last edited:

Μηνύματα
3.090
Reaction score
8.866
Καλησπέρα και πάλι,
Το ρώτησα αυτό γιατί και εγώ είχα πάρει το προηγούμενο τελικό της Advance acoustic ΜΑΑ-406 να το συνδέσω σε έναν πολυκάναλο μήπως παίξω καλύτερο δικάναλο αλλά δεν άκουσα και διαφορά, αργότερα αγόρασα τον αντίστοιχο προ ενισχυτή και άλλαζα τα καλώδια πίσω από τα ηχεία όταν ήθελα να ακούσω στέρεο αλλά κουράστηκα, και πήρα ένα speaker switch της Dynavox αλλά χάλασε ο τελείως ο ήχος μάλλον από τα πολλά καλώδια σύνδεσης, τα πούλησα όλα.
Τελικά για να μη σε κουράζω κατέληξα μετά από αλλαγές στον προ+τελικό της Yamaha και είμαι πολύ ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα γιατί το χρησιμοποιώ και για δικάναλη και πολυκάναλη ακρόαση.
Παρεμπιπτόντως ηχεία που έχω είναι 7 τεμ. σειρά της Klipsch.
 

Μηνύματα
540
Reaction score
435
Καλησπέρα και πάλι,
Το ρώτησα αυτό γιατί και εγώ είχα πάρει το προηγούμενο τελικό της Advance acoustic ΜΑΑ-406 να το συνδέσω σε έναν πολυκάναλο μήπως παίξω καλύτερο δικάναλο αλλά δεν άκουσα και διαφορά, αργότερα αγόρασα τον αντίστοιχο προ ενισχυτή και άλλαζα τα καλώδια πίσω από τα ηχεία όταν ήθελα να ακούσω στέρεο αλλά κουράστηκα, και πήρα ένα speaker switch της Dynavox αλλά χάλασε ο τελείως ο ήχος μάλλον από τα πολλά καλώδια σύνδεσης, τα πούλησα όλα.
Τελικά για να μη σε κουράζω κατέληξα μετά από αλλαγές στον προ+τελικό της Yamaha και είμαι πολύ ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα γιατί το χρησιμοποιώ και για δικάναλη και πολυκάναλη ακρόαση.
Παρεμπιπτόντως ηχεία που έχω είναι 7 τεμ. σειρά της Klipsch.
Βεβαια δε συγκρινεται ο ηχος και η σχεδιαση των C-5000 / M-5000 με τους προβληματικης σχεδιασης ΜΑΑ (νομιζω εκεινη η σειρα αν οχι η προηγουμενη της, ειχε καποια θέματα)...

Ποια Klipsch εχεις? RF/RB σειρες να υποθεσω?
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.631
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top