Yamaha Aventage


Μηνύματα
540
Reaction score
435
Κι εχεις Yamaha C-5000 και M-5000 να οδηγουν τα front? Σαν να τρεχεις Ferrari σε χωματοδρωμο μου ακουγεται, εκτος αν καταλαβα λαθος οτι εχεις αυτο το σετ.
 

Μηνύματα
3.089
Reaction score
8.864
Καλημέρα,
Ναι αυτό το σετ έχω, ο τελικός είναι 11ακάναλος και οδηγεί και τα 7 ηχεία.

Σαν να τρεχεις Ferrari σε χωματοδρωμο μου ακουγεται,
Τι εννοείς ?
 

Μηνύματα
540
Reaction score
435
Εννοώ ότι μιλάμε για άλλο σετ τελικά.

Εσύ έχεις CX και MX σειρά (πολυκάναλο) που είναι μια χαρά για τα ηχεία που έχεις, εγώ ενοούσα C και M σειρές (Stereo High End) που είναι overkill για τα ηχεία αυτά ως front (εκτός κι αν ήταν τίποτε RF-7 IV).

Οπότε όλα κατανοητά πλέον και σαφώς είναι μια χαρά το setup σου, ειδικά αν το έχεις με τον CX-5200 ως προενίσχυση.

Στη δική μου περίπτωση (επέλεξα τον RX-A8A), γιατί ο CX-5200 είναι πλέον discontinued, σε αγγελία ζήτησης δε τον έδινε κανείς και σε μεταχειρισμένα έβρισκα κάτι πατσαβούρια σε AVR με τιμές στο Θεό.

Οπότε πήγα για καινούριο με 5 χρόνια εγγύηση, από τον οποίο το XLR front out το στέλνω σε έναν Primare Pre 35 Prisma, ο οποίος οδηγεί 2x Advance X-A220 monoblocks για τα front Klipsch Cornwall III που έχω.

O RX-A8A οδηγεί center και Rear (Klipsch Heresy III σε τριάδα) και αν θελήσω για παραπάνω περιφερειακά ηχεία, έχω ένα set Klipsch RB-35 για side.

Παραπάνω δεν ξέρω αν και πότε θα βάλω, η προοπτική υπάρχει πάντως από τον RX-A8A κι κρατάω και το Stereo setup μου ατόφιο.
 

Μηνύματα
3.089
Reaction score
8.864
Σόρρυ δε πρόσεξα ότι είχε τα X, ήταν να επιλέξω ανάμεσα στο σετ της Yamaha και της Marantz και επειδή πέτυχα μία προσφορά στο ebay τον προ μεταχειρισμένο τον πήρα και αργότερα βρήκα τον τελικό καινούργιο πάλι στο ebay 1500 ευρώ και εδώ είχε κοντά στα 3000 ευρώ.
Το σετ της Marantz πήγαινε πολύ παραπάνω, άσε που δε μου αρέσουν πια τα μαύρα μηχανήματα !!! :)
Πάντως επειδή έχω αλλάξει AV ενισχυτές είχα ένα διάστημα τον Denon AVC SR1 και τον Yamaha DSP Z7 με το συγκεκριμένο σετ είμαι ευχαριστημένος και στη δικάναλη και πολυκάναλη ακρόαση.
 

Μηνύματα
27.245
Reaction score
25.228
Denon a1sr και yamaha z7 ήταν πάρα πολύ καλά μηχανήματα στην εποχή τους .
Επαιζαν πολύ καλά και stereo και multi channel της εποχής τους. Είχαν δε και αξιοπρεπέστατα τελικά στάδια .
 

Μηνύματα
3.089
Reaction score
8.864
Ναι έχεις δίκιο αλλά ο Denon δεν είχε hdmi και σε multi channel δεν μου άρεσε, όσο για τον Yamaha ήταν ο τελευταίος πριν το σετ ήταν όντως πολύ καλός σε διπλή λειτουργία αλλά όπως ανάφερα βρήκα το προ και προχώρησα στην αλλαγή φαντάσου ότι είχα αγοράσει και έναν καλό δικάναλο τελικό τότε για τα μπροστά και δεν κατάλαβα κάποια διαφορά και Αγαπητέ Γιάννη αν γνωρίζεις έχω παρουσιάσει το σύστημα μου και στο site.
 

Μηνύματα
27.245
Reaction score
25.228
Ναι ο Denon είναι κατά πολύ παλαιότερος ,2002.
Ο Ζ7 πολύ νεώτερος 2008.Υποστηρίζει όλα τα έως τότε High res φορμά. DOLBY TRUE HD , DD+, DTS HD MA .
Παρόλα ταύτα υπάρχει κόσμος που έχει αυτούς ή και άλλους της εποχής με τα υπερ επαρκή τελικά στάδια , που τους χρησιμοποεί ώς τελικούς , με 7χ170 ή 7χ140 αντίστοιχα. Και παίζουν μιά χαρά στα μέτρα των δυνατοτήτων τους πάντα.
Το γνωρίζω ότι έχεις παρουσιάσει το σύστημά σου , το έχω δεί.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.029
Reaction score
8.053
Για αυτούς που βολεύονται με 5 η 7 ηχεία ακόμη και σήμερα πιστεύω ότι στέκεται στο γψος του. Ποσο μαλλον η σειρά 5000....
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.029
Reaction score
8.053
Yami for ever.......

Κάτοχοι μαραντζ , ντενον που νοιώθετε ότι κάτι σας λείπει , περάστε στο έναντι στρατόπεδο.
Με έναν a 6 η ακόμη καλύτερα a 8 τελειώνετε με το θέμα AV.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.029
Reaction score
8.053
Και συνεχίζω!
Το ypao είναι για αυτούς που τα θέλουν όλα γρήγορα και σωστά! Γύρω στα 4 λεπτά κρατά η διαδικασία και κατόπιν υπάρχει ένα τέλεια ρυθμισμένο ηχητικό πεδίο! Εντυπωσιακό!

Θέτω το τρίποδο στην θέση ακρόασης, δεν χρειάζεται για παραπάνω θέσεις κατά την γνώμη μου, κατόπιν θέτω το ειδικό τρίγωνο με την θέση ύψους, και το μικρόφωνο στην θέση 1. Εντολή για μέτρηση.
Η αρχική μέτρηση , κάνει όλα τα βασικά! Βλέπει τον αριθμό των ηχείων &. subs, το μέγεθος τους, την απόσταση εκάστου και τέλος την ηχητική απόκρηση του χώρου. Στο δικό μου το σύστημα (5,2) χρειάζεται για αυτήν την διαδικασία, περίπου ένα λεπτό!
Κατόπιν θέτουμε το μικρόφωνο στις θέσεις, 2, 3, και στην θέση ύψους 4 και τέλος. Εδώ ο χρόνος είναι μικρότερος ανά μέτρηση, διότι το σύστημα μετράει μόνο τα κύρια και περιφερειακά ηχεία (στην περίπτωση μου δηλαδή τα 2 κύρια και τα δύο περιφερειακά). Αυτό ήταν! Ούτε χρόνος για υπολογισμό κατόπιν, ούτε τπτ!
Τα δε αποτελέσματα είναι πραγματικά σωστά και με ακρίβεια. Ηχητικό δε αποτέλεσμα στο δύσκολο χώρο μου πράγματι εντυπωσιακό!
Ήρεμο εκεί που χρειάζεται, εκρηκτικό εκεί που χρειάζεται, με απόλυτη καθαρότητα εκεί που χρειάζεται!
Υπολόγιζα μελλοντικά στην αγορά δικάναλου pro, πιο πολύ για ψυχολογικούς λόγους, όμως ΔΕΝ είναι απαραίτητη αυτή η κίνηση. Μια χαρά τα καταφέρνει και εδώ το προ ενισχυτικό κομμάτι του 3080!
 


Μηνύματα
540
Reaction score
435
Παντως όσον αφορά το Ypao (εχω τον 3050) έτσι νόμιζα και εγώ όπου μου τα ρύθμισε χειροκίνητα ο Καστρούνης ;)
Πάντα μια σωστή ρύθμιση γίνεται συνδυαστικά.
Αυτοματα μπορει καποιος να πάρει ιδέες, αλλα παραπανω παραμετροποιηση γίνεται συμφωνα με το αυτί.

Αλλες φορες υπαρχουν μεγαλες διαφορες, αλλοτε οχι. Στην περιπτωση του Vakis μπορει να μην ειναι τοσο τραγικες οι διαφορες κι αυτο φανταζομαι οτι ηθελε να τονισει, το οποίο μου ακουγεται λογικο.
 

Μηνύματα
1.069
Reaction score
2.183
Πάντα μια σωστή ρύθμιση γίνεται συνδυαστικά.
Αυτοματα μπορει καποιος να πάρει ιδέες, αλλα παραπανω παραμετροποιηση γίνεται συμφωνα με το αυτί.

Αλλες φορες υπαρχουν μεγαλες διαφορες, αλλοτε οχι. Στην περιπτωση του Vakis μπορει να μην ειναι τοσο τραγικες οι διαφορες κι αυτο φανταζομαι οτι ηθελε να τονισει, το οποίο μου ακουγεται λογικο.
Για μένα δεν υπάρχει ρύθμιση με το αυτί. Μόνο με μετρήσεις.
Η ρύθμιση που κάνει το ypao γενικά δεν είναι αξιόπιστη και έχει πολλά λάθη. Η δικιά μου εμπειρία αυτή είναι. Και είχα πάλι Yamaha πριν.
Τώρα μπορει στον Vakis να τα έκανε σωστότερα. Αλλά και πάλι δεν συγκρίνεται το ypao με την ρύθμιση από επαγγελματία (η και κάποιον που έχει τις γνωσεις και τα εργαλεία)
Αν πουμε για άλλα αυτόματα συστηματα ισοσταθμισης (πχ. Dirac ) αλλάζει το πράγμα...
 

Μηνύματα
540
Reaction score
435
Για μένα δεν υπάρχει ρύθμιση με το αυτί. Μόνο με μετρήσεις.
Η ρύθμιση που κάνει το ypao γενικά δεν είναι αξιόπιστη και έχει πολλά λάθη. Η δικιά μου εμπειρία αυτή είναι. Και είχα πάλι Yamaha πριν.
Τώρα μπορει στον Vakis να τα έκανε σωστότερα. Αλλά και πάλι δεν συγκρίνεται το ypao με την ρύθμιση από επαγγελματία (η και κάποιον που έχει τις γνωσεις και τα εργαλεία)
Αν πουμε για άλλα αυτόματα συστηματα ισοσταθμισης (πχ. Dirac ) αλλάζει το πράγμα...
Δε θα συμφωνησω απολυτα.

Στην τελικη το θεμα ειναι τι αρεσει στον καθενα.

Κανενα software δεν ειναι τελειο, οπως και κανενας χωρος δεν ειναι τελειος.

Επισης οι μετρησεις δεν ειναι παντα λυση. Πολυ απλο γιατι δεν υπαρχει τελειο σετ αυτιων για να ακουσει κατι το σπολυτα συμμετρικο.

Καθε λοιπον ρυθμιση, θα πρεπει να γινεται με γνωμονα του ποιος ακουει, πού ακουει και οώς ακουει.

Κανενα software και καμια μετρηση δεν ειναι ικανα απο μονα τους να επιφερουν το επιθυμητο, αν δεν υπαρξει και ο υποκειμενικος παραγοντας (σε ενα σπιτι παντα).

Χωρις φυσικα να αμφισβητω, ή να απαξιωνω την εμπειρια ενος επαγγελματια, Home cinema σε σπιτι ρυθμιζουμε, οχι κινηματογραφικη αιθουσα που θα υπαρχουν εκατονταδες ζευγαρια αυτιων και αρα εκει πας συμφωνα με τις μετρησεις, την ακουστοτητα κλπ.

Ταπεινη μου γνωμη και αποψη λοιπον, δεν υπαρχει η εννοια του "τελειου", υπαρχει ομως τί μας κανει κι αισθανομαστε ομορφα στο χωρο μας. :)
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.029
Reaction score
8.053
Και οι επαγγελματίες φυσικά χρειάζονται, και τα προγράμματα κάνουν λάθη, δεν αντιλέγω. Το αποτέλεσμα όμως μετράει. Αν αυτό είναι ικανοποιητικό για τον χρήστη, όλα καλά.

Ως προς τις μετρήσεις: Οι αποστάσεις είναι εύκολο να ελεγχθούν. Εδώ ο yamaha τα πήγε πολύ καλά, μάλιστα μέτρησε σωστά και τις αποστάσεις των subs. Κάτι κατά την γνώμη μου μάλλον δύσκολο. Επίσης έχω ντεσιμπελόμετρο και μάλιστα εδώ δεν χρειάστηκε να πειράξω σε κανένα ηχείο την ρύθμιση! Ήταν απολύτως σωστά όλα (κύρια, περιφερειακά, κεντρικό Subs) ! Παλαιότερα έβαζα λίγο χέρι σε αυτήν την ρύθμιση. Τώρα όσον αφορά την επεξεργασία του σήματος, δεν μπορώ να γνωρίζω! Πάντως το αποτέλεσμα είναι ικανοποιητικότατο.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.029
Reaction score
8.053
Μια βασική απόκλιση που εντόπισα μεταξύ ypao & audissey είναι η ένταση στα subs. Στο audissey αυτή είναι πολύ χαμηλότερη από αυτήν του ypao! Δεν μπορώ να πω με σιγουριά πια βολεύει, πια είναι η σωστή! Στην μία περίπτωση ήθελα ανέβασμα οπωσδήποτε της έντασης, με το ypao μάλλον χρειάζεται λίγο κατέβασμα (κατά τα προσωπικά μου γούστα).
Εντάξει, επιλογές των κατασκευαστών είναι αυτές!
 

Μηνύματα
3.089
Reaction score
8.864
Μια βασική απόκλιση που εντόπισα μεταξύ ypao & audissey είναι η ένταση στα subs.
Αυτό το συγκεκριμένο το είχα πρόβλημα και εγώ με το Audyssey, χαμήλωνε και τα main στο -11db όταν άλλαξα ενισχυτή και είχε το xt32 λίγο βελτιώθηκαν τα db τους, αλλά με το ypao βρήκα την υγειά μου τα db και αποσπάσεις των ηχείων και σαμπ ήταν σε καλύτερη ρύθμιση.
Όσο αναφορά όμως το EQ που χρησιμοποιούν για τη διόρθωση των ηχείων πιστεύω ότι το Audyssey έκανε καλύτερη δουλειά.
Η γνώμη μου.
 


Μηνύματα
3.664
Reaction score
5.497
Αν είσαι πριμάκιας ναι.
Αν μιλάμε για το xt32 στην reference καμπύλη δεν φουσκώνει καθόλου τα πρίμα. Άσε που το κόβεις αν θες όπου θες. Έχοντας πλέον εμπειρία από ypao, audyssey και μικρή από dirac καθώς το έχω μόνο ένα μήνα περίπου έχω καταλήξει στα εξής:
Οι Yamaha είναι μια χαρά ενισχυτές και ήμουν πολύ ευχαριστημένος από τον cxa5000 που είχα. Το ypao ωστόσο ήταν τόσο κακό που ήταν υποχρεωτικό να το κλείσεις και να παίξεις μόνο με τα φίλτρα του Yamaha. Σε φροντισμένο χώρο έπαιζε τίμια έτσι.
Μετά πήρα ένα denon 3500 ο οποίος είχε audyssey xt32 και με το app για το κινητό καθώς και με το ratbuddy έπαιζε αρκετά καλά και μάλλον είναι αρκετό για το 90% των συστημάτων που βλέπω εδώ στην Ελλάδα. Σε μετρήσεις πλησίαζε το τέλειο ύστερα από κάποια εμπειρία.
Τελος πήρα τον nad t778 πριν ένα μήνα καθώς και την πλήρη έκδοση του dirac η οποία πειράζει και το impulse response. Για εμένα είχε σημαντική διαφορά λόγω του συγκεκριμένου setup που έχω σε σχέση με το xt32 για λόγους που δεν χρειάζεται να αναφέρω εδω. Για τους περισσότερους όμως πιστεύω το xt32 μπορεί να κάνει δουλειά και θα το χαρακτήριζα τίμιο σε αντίθεση με το ypao που ουσιαστικά το βρίσκω άχρηστο.
Οι ανωτέρω παρατηρήσεις βασίζονται σε μετρήσεις μετά την διόρθωση και όχι σε υποκειμενικά ακούσματα από εμένα τα οποία δεν θα είχαν καμία σημασία.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.867.137
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top