Yamaha WXAD-10 MusicCast (audio streamer)

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.614
πολυ χρησιμο για οσους θελουν να δωσουν δικτυακες δυνατοτητες στο συστημα τους.Υπαρχουν βεβαια απειρες κινεζιες που κανουν οτι ιδιο,αλλα εδω εχουμε να κανουμε με μια πιο προσεγμενη συσκευη,με καλυτερο ηχο και την εφαρμογη music cast.

http://www.hxoseikona.gr/nea/5305-yamaha_musiccast_wxad10.html

https://europe.yamaha.com/en/products/audio_visual/accessories/wxad-10/index.html
 

Μηνύματα
510
Reaction score
659
πολυ χρησιμο για οσους θελουν να δωσουν δικτυακες δυνατοτητες στο συστημα τους.Υπαρχουν βεβαια απειρες κινεζιες που κανουν οτι ιδιο,αλλα εδω εχουμε να κανουμε με μια πιο προσεγμενη συσκευη,με καλυτερο ηχο και την εφαρμογη music cast.

http://www.hxoseikona.gr/nea/5305-yamaha_musiccast_wxad10.html

https://europe.yamaha.com/en/products/audio_visual/accessories/wxad-10/index.html
Μου θυμίζει wd tv live
 

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.614
εννοεις σαν εμφανιση,γιατι εκεινο ηταν media player (εικονα,ηχος,φωτος),αλλα ειχε και usb υποδοχες για υλικο.
 

Μηνύματα
510
Reaction score
659
εννοεις σαν εμφανιση,γιατι εκεινο ηταν media player (εικονα,ηχος,φωτος),αλλα ειχε και usb υποδοχες για υλικο.
Ναι σαν εμφανιση πιο πολυ , εχω ενα δουλευει παντως το nas μια χαρα και χαζευω και netflix, πιθανον μια και σταματησε η wd αυτα τα κουτακια να τα διαθετει με το logo της να φτιαχνει για αλλες εταιριες
 

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.614
μπα οχι,με τον καταλεισμο απο κινεζικα android box,δεν εχει νοημα να ασχοληθει με το σπορ η wd.Ποιος θα εδινε δηλαδη σημερα σχεδον 100 ευρω για ενα wdtv?Με τοσα χρηματα αγοραζεις κινεζια που δεν ψηνει απλα καφε,αλλα σου αλειφει και το βουτυρο στο ψωμακι.
 


Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
μπα οχι,με τον καταλεισμο απο κινεζικα android box,δεν εχει νοημα να ασχοληθει με το σπορ η wd.Ποιος θα εδινε δηλαδη σημερα σχεδον 100 ευρω για ενα wdtv?Με τοσα χρηματα αγοραζεις κινεζια που δεν ψηνει απλα καφε,αλλα σου αλειφει και το βουτυρο στο ψωμακι.
Εγω :D
Για να εχω το κεφαλι μου ησυχο απο αποστολες, τυχον τελωνεια,σερβις κλπ.Ασε που τα κινεζικα δεν ειναι τοσο φθηνα..

Ποσο κανει αυτο το yamaha ? Nα ξερω , να το κανω bookmark αν ειναι : )
 

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.614
τελωνειο δεν παιζει,αρκει να το παρεις απο κινεομαγαζο αλλα ευρωπαικη αποθηκη,δινεις κατι παραπανω αλλα εχεις το κεφαλι σου ησυχο μην πεσεις σε τελωνειακο που στραβοκοιμηθηκε. Για σερβις αστο καλυτερα, γιατι και για το wd δεν υπαρχει,αν χαλασει απλα ανακυκλωση.
Η τιμη του yamaha θα ειναι 150 ευρω,ενω σε ιταλικο σαιτ το ειδα και 130 (προφανως αυτη θα ειναι η street price). Καπου εκει θα πωλειται και στη χωρα μας.
 

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.614
ειναι διαθεσιμο και στη χωρα μας πλεον

https://www.skroutz.gr/c/1869/Accessouar-hxou.html?keyphrase=yamaha+wxad-10

νομιζω αρκετα χρησιμο σε οσους εχουν σαν βασικη πηγη συνδυασμο pc+usb dac,αλλα θελουν να ακουν και ιντερνετικο ραδιοφωνο και spotify και δεν θελουν να ανοιγουν υπολογιστη για αυτο.
 

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.614
Απο το περασμενο Σαββατο ειμαι κατοχος και γραφω καποια πραγματακια που ισως ενδιαφερουν οσους σκεφτοντουσαν την αγορα του.Η αγορα εγινε απο την αντιπροσωπεια,απο το ηλεκτρονικο καταστημα και παρελαβα απο καταστημα της επιλογης μου μια μερα μετα (θελω να πω υπαρχει στοκ,δεν το εχουν βαλει απλα στην σελιδα τους).
Το εργαλειο δεν εχει καμια σχεση με τις απειρες κινεζιες (σημαντικα φθηνοτερες ομως) που κυκλοφορουν και κανουν την ιδια δουλεια,αλλα με χαλια ηχο και μετριες applications .Η χρηση του με την εφαρμογη musicast ειναι πολυ ευκολη ,αλλα κυριως ο ηχος του ειναι αρκετα καλος για την τιμη του. Σε συγκριση με το βασικο network player που εχω το pioneer N-50A,δεν βρηκα καποια διαφορα σε αναπαραγωγη ιντερνετικου ραδιοφωνου,ενω στο spotify μονο σε απαιτητικα κομματια μπορουσες να διακρινεις μικρες διαφορες,Σε αναπαραγωγη flac και hd αρχειων απο το foobar οι διαφορες ηταν ευκολα αντιληπτες κυριως στον ογκο του χαμηλου και την εικονα,λογικο ομως μιας και μιλαμε για συσκευες με διαφορετικο κοστος.Να πω οτι οι συσκευες ηταν συνδεδεμενες στο δικτυο με ethernet και οχι ασυρματα.Η application δουλευει μια χαρα,εχει πολλες δυνατοτητες (και tidal),ενω φυσικα συνεργαζεται και με αλλες andoid apps οπως το bubble upnp. Γενικα ο ηχος της συσκευης ειναι αρκετα καλος και δειχνει να εχει και καλο μετατροπεα αλλα και η υλοποιηση γενικα να ειναι προσεγμενη.Μια χαρα δουλεψε και με bluetooth μιας και εχει αυτη τη δυνατοτητα αλλα δεν πολυασχοληθηκα μιας και δεν ειμαι φαν αυτης της συνδεσης.
Μπορει ανετα να παιξει το ρολο της βασικης πηγης σε συνδυασμο ενισχυτη+ηχειων μεχρι 700-800 ευρω,αλλα για οσους θελουν να εχουν τετοιου ειδους συσκευη (ειτε ασυρματα ειτε με ethernet). Oσοι οχι, σαφως θα προτιμησουν με τα ιδια χρηματα ενα ifi nano idsd LE με καποιο λαπτοπακι.Για συστηματα απο εκει και πανω (παντα για συσκευη αυτης της φιλοσοφιας) καλο θα ηταν να κοιταξουν το μεγαλυτερο wxc-50 ή ενα καποιο ακριβοτερο music network player. Σιγουρα θα βολεψει και οσους εχουν αλλη πηγη σαν βασικη,πικαπ,cdplayer ή usb dac+laptop ,αλλα θελουν και κατι πιο ευκολο στη χρηση ,για ιντερνετικο ραδιοφωνο,spotify,tidal και αναπαραγωγη αρχειων απο nas,για πιο χαλαρες ακροασεις χωρις να ανοιγουν πολλες συσκευες ή υπολογιστη.
 
Last edited:


Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.614
Γιαννη εχει τη δυνατοτητα για net radio μεσα απο το δικο του συστημα-λειτουργικο το musicast. Tune in απευθειας οχι,γιατι θα ηταν κατι σαν "αυτογκολ" μιας και θα εδινε εμεσα μια "ωθηση" στο chromecast audio.To δευτερο βεβαια ειναι μια σημαντικα φθηνοτερη συσκευη (το ενα τριτο της τιμης) και ηχητικα σιγουρα δεν μπορει να σταθει σαν κομματι ενος εστω προσιτου ηχοσυστηματος.
 

Μηνύματα
50
Reaction score
29
Καλησπέρες

Πήρα κι εγώ σήμερα την συσκευούλα της yamaha. Απογοήτευση δυστυχώς. Δεν μπορώ να το κάνω να δουλέψει με τίποτα. Κατέβασα την εφαρμογή στο κινητό (android) αλλά στο στάδιο της ζεύξης με το κινητό, σταματάει πάντα. Ενώ αρχικά βλέπει την συσκευή, στο στάδιο που λαμβάνει ip κολλάει και μετά από λίγο το wxad-10 βγαίνει από την λειτουργία pairing. Εχω ακολουθήσει το έντυπο με τις οδηγίες κατά γράμμα, δεν ξέρω τι άλλο μπορώ να κάνω.
 

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.614
Περιεργο,σε εμενα δουλεψε αμεσως και σε αλλα δυο που πηραν φιλοι,ακριβως το ιδιο. Χωρις καμια αλλη ρυθμιση ή σεταρισμα στο antivirus,firewall κλπ.Kατι κανεις λαθος ή κατι παιζει με το δικτυο σου. Δοκιμασε να το σεταρεις με ethernet αρχικα και μετα το γυρνας σε wi-fi mode.Πριν το κανεις αυτο απλα βγαλε για λιγο απο το ρευμα το ρουτερ σου.
 
Last edited:

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.614
Kαι με την ευκαιρια η συντομη δοκιμη απο το hi-fi choice
(αν υπαρχει θεμα με την δημοσιευση της σελιδας,σβηστε το)
Pages from Hi-Fi Choice - June 2017.jpg
 

Μηνύματα
50
Reaction score
29
Τελικά μετά από πολλές απόπειρες και μετά από 2 φορές που του έκανα initialize, συνδέθηκε με το κινητό ώστε να του περάσω το password του δικτύου. Από εκείνη τη στιγμή, φαίνεται ότι όλα δουλεύουν κανονικά. Διάβασα και το αναλυτικό users guide από το site της εταιρείας, έλεγξα και όλες τις ρυθμίσεις του δικτύου μου, όλα ήταν όπως έπρεπε. Δεν ξέρω τι έγινε, απλώς κάποια στιγμή δούλεψε. Φαίνεται οκ τώρα. Ελπίζω όταν χρειαστεί να το βγάλω από την πρίζα να κρατήσει τις ρυθμίσεις και να μη χρειαστεί να ξαναγίνει όλο αυτό.
Ηχητικά είναι απόλυτα ικανοποιητικό, σίγουρα πολύ καλύτερο από το line out του υπολογιστή που είχα και άκουγα spotify ως τώρα. Αν δεν έτρωγα το χθεσινοβραδυνό ξενερωμα με τη σύνδεσή του, θα δήλωνα και εγώ απόλυτα ικανοποιημένος από την αρχή.
 

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.614
Φαίνεται οκ τώρα. Ελπίζω όταν χρειαστεί να το βγάλω από την πρίζα να κρατήσει τις ρυθμίσεις και να μη χρειαστεί να ξαναγίνει όλο αυτό.
Να μην το βγαλεις απο την πριζα,να του βαλεις default την επιλογη auto stand by.Ετσι ακομα θα το βλεπεις συνεχεια απο οποια συσκευη θελεις (κινητο,ταμπλετα,υπολογιστη).Επισης φορτωσε το foobar στον υπολογιστη σου με το αντιστοιχο component για upnp και στειλε σημα στο wxad. Aν το βγαλεις απο την πριζα , γιατι θελεις να το πας σε αλλο δωματιο πχ,δεν θα χασει τις ρυθμισεις (αν θυμαμαι καλα απο το δικο μου),αλλα σιγουρα θα χασει την ρυθμιση auto stand by.
 

Μηνύματα
50
Reaction score
29
Με τη ρύθμιση auto standby δεν έχω κάνει κάτι, είναι το default που είχε. Θα το βγάλω κάποια στιγμή γιατί σκοπεύω να αλλάξω τη διαρρύθμιση στο σαλόνι, καθώς και για να το μεταφέρω κάποια στιγμή στο μικρο παλιό ηχοσύστημα του υπνοδωματίου. Προς το παρόν το standby λειτουργεί όπως ακριβώς περιγράφεις.
 

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.614
κανε αυτο που εγραψε πιο πανω με το foobar και δοκιμασε να του στειλεις hd υλικο,μονο τοτε θα καταλαβεις οτι το εργαλειο παιζει μια χαρα και μπορει και σαν βασικη πηγη σε ενα συστημα χαμηλης-μεσοχαμηλης κατηγοριας τιμης με δικτυακο προσανατολισμο. Επισης δοκιμασε και το bluetooth ,παιζει μια χαρα και απο εκει (με τους γνωστους περιορισμους φυσικα αυτης της συνδεσης).
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.608
Μηνύματα
2.867.758
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top