Yamaha WXAD-10 MusicCast (audio streamer)

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Νεουδη στο παιγνιδι, και μερικες αποριες:
- μπορουμε να προσθεσουμε σταθμους στο ραδιο; το βρισκω ελλειπες
-- αναγνωριζει τον "σερβερ" (pc), μπαινει στο folder "μουσικη", παιζει, μα στους πιο πολλους φακελους λεει "no music" ενω ειναι ...καργα!
Υπαρχει λυση;
Μια χαρα παντως παιζει κια spotify, tidal (οπου εχω συνδρομες), ωραια ευκολια το μικρο.
 

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.614
Για το ράδιοφωνο δεν ξέρω αν μπορείς να προσθέσεις σταθμους,δεν το έχω ψάξει γιατί τα λίγα που ακούω τα βρήκα αμέσως.Για το υλικό που έχεις στον υπολογιστή......θεωρώ δεδομένο ότι έχεις κλικαρει να είναι share ο φάκελος music.Μην σκας όμως,φορτωσε στην library του foobar όλο το υλικό σου και απλά από την επόμενη φορά άνοιγε και το foobar.Tο musicCast το βλέπει σαν server και κάνει πλοήγηση με όποιον τρόπο θέλεις και με φακελους φυσικά.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Ευχαριστω για την απαντηση
Φυσικα και εκανα κοινοχρηστο τον δισκο, μα το περιεργο ειναι πως αναγνωριζει μονον δυο φακελους απο εκει.
Ανοιξα και το nuc, εβαλα με χαμπακι επανω του με 4 σκληρους. .. δεν αναγνωρισε κανεναν!
Με το foobar τι να πρωτοφορτωσω; δεν δοκιμασα παντως!
 

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.614
Μέσα από windows δεν βλέπει δίσκους,παρά μόνο ότι έχεις στο folder my music.Αν έχεις το foobar στον υπολογιστη,τότε απλά σεταρε την library (όρισε από ποια folder θα τραβάει υλικό,μια φορά το κανεις αυτό) και μετά από την επιλογη server της musicCast application ,θα βλεπει το wxad-10 όλο το υλικό που εχεις.Με μια άλλη εφαρμογή ,όπως το bubbleupnp δεν θα έχεις τέτοιο θεμα (όχι free έκδοση).
 


Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.614
Το κακο ειναι οτι μου ανοιξε την ορεξη για κανενα τυπου pioneer 70ae, marantz 8006 που ασφαλως εχουν καλυτερο ντακ
Τωρα ακουω linn radio jazz εξαιρετικα!
αν θελεις κατι για να ακους net radio,spotify και χαλαρες ακροασεις με δικο σου υλικο και εχεις κατι αλλο σαν βασικη πηγη,τοτε εισαι μια χαρα με το wxad-10.Αν ομως θελεις κατι που θα αποτελεσει βασικη πηγη ή εστω συμπληρωμα της βασικης πηγης,τοτε τα παραπανω που ανεφερες ειναι εξαιρετικες επιλογες,αλλα στα 1100-1300 ευρω.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Ε ναι, ειναι υπερβολη για μουσικη μεσω ιντερνετ το ακριβο player.
Βεβαια οταν υπαρχει ντακ, το νεο box της project (χωρις ντακ), μαλλον ειναι η λυση
 

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.614
Ε ναι, ειναι υπερβολη για μουσικη μεσω ιντερνετ το ακριβο player.
Βεβαια οταν υπαρχει ντακ, το νεο box της project (χωρις ντακ), μαλλον ειναι η λυση
Oταν υπαρχει dac (κατι καλο εννοω) τοτε η πιο προσιτη επιλογη ειναι ενα network player της χαμηλης κατηγοριας με ψηφιακη εξοδο (για παραδειγμα το yamaha NP-S303 που εχει και ομοαξονικη ψηφιακη εξοδο και κοστιζει λιγο πανω απο 300 ευρω). Το χρησιμοποιεις σαν digital transport.Βεβαια ειναι και τα dsd αρχεια που αυτα δεν τα βγαζει στη ψηφιακη......ενταξει για αυτα θα βαζεις το λαπτοπ στο dac (θεωρω δεδομενο οτι ειναι και usb dac αφου μιλαμε για το pro-ject σαν digital transport).
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Μολις εβαλα το wxad10 πανω στην αναλογικη εισοδο το m2tech, και...ηρεμησαν τα πραγματα. Καλο μεν, αλλα...
 



lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Δεν αναβει το λαμπακι στο μποξακι παρ ολο που αναβοσβηνουν συμφωνα με τις οδηγιες (σελ 13 νομιζω)
 

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Bαγγελη πατας παρατεταμενα το connect,αναβοσβηνουν τα λαμπακια,και μετα ανοιγεις στο κινητο το bluetooth. Κανεις αναζητηση,και βρισκει το wxad10.Αφου συνδεθει μετα απο την εφαρμογη,παιζεις την μουσικη σου.

Yamaha_WXAD10_lecteur_reseau_6.JPG
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Αυτο κανω Γιαννη, αναβοσβηνουν τα φωτακια μα αυτο του bluetooth δεν σταθερποιειται αναμμενο - και φυσικα δεν το βρισκουν κινητο ή ταμπλετ
Αυτο που δειχνεις ειναι για το wifi, to bluetooth θελει απο το μικρο κουμπακι
 
Last edited:

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.614
ειναι αληθεια οτι η ενεργοποιηση ειναι λιγο ζορικη ,αλλα αν το κανεις μια φορα μετα δεν εχεις θεμα.Υποθετω το εχεις βαλει στην επιλογη auto standby. Aυτο μπορεις να το βρεις και απο τον web-browser.......βρισκεις απο την application οια ειναι η ip που εχει παρει το wxad-10 στο δικτυο σου και την πληκτρολογεις στον υπολογιστη.Μετα σου βγαζει το μενου ρυθμισεων,ποιο βολικο απο το να τα κανεις απο το κινητο-ταμπλετα. Παντως εγω στα δυο που ειχα (τωρα εχω μονο ενα),αλλα και σε υο φιλους που τους τα ρυθμισα,μια φορα εκανα το σεταρισμα και μετα ολα οκ,οταν δηλαδη ανοιγουν την αναζητηση bluetooth απο μια συσκευη συνδεονται αμεσως. Ξαναδοκιμασε και αν δεν δουλεψει βγαλτο απο το ρευμα για λιγο και ξανακανε την διαδικασια.Θεωρω οτι εχεις κανει και το update στο firmware μολις το πρωτοεβαλες στο δικτυο.
 


Μηνύματα
1.065
Reaction score
1.116
Πήρα από τον Βαγγέλη το WXAD-10 που λέτε παιδιά παιζει στο υπνοδωμάτιο πάνω σε έναν Luxman L-205 με Jamo ηχειάκια βιβλιοθήκης,
πολυ καλό αποτέλεσμα ειδικά για μικρό χώρο..
τώρα για να σεταριστεί με το μεγαλύτερο WXC-50 (τα βλέπει κανονικα και τα δύο το Music Cast) τι άλλα κολπάκια μπορώ να κάνω ?
 

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.614
Tι ακριβως θελεις να κανεις που δεν το εχεις ηδη κανει? Το μονο που εγω θα μπορουσα να σκεφτω ειναι να εχεις ενα usb stick ή και σκληρο δισκο (αν και θεωρητικα δεν διαβαζει,αλλα σε προσφατο θεμα εδω τελικα βλεπει και δισκους το wxc-50) πανω στο wxc-50 και να τραβας υλικο απο εκει απο το wxad-10. Δεν ξερω αν αυτο μπορει να γινει,αν δηλαδη μπορει το ενα να δει το αλλο σαν server. Επισης μια πολυ χρησιμη δυνατοτητα ειναι η αναπαραγωγη υλικου και η αποστολη με bluetooth (δεν δεχεται δηλαδη μονο σημα bluetooth αλλα στελνει και σε bluetooth) σε καποιο ηχειο ή δεκτη με αυτη τη δυνατοτητα (αρκει να ειναι μικρη η αποσταση και χωρις εμποδια). Για παραδειγμα εχω το wxad-10 στο δωματιο που ειναι το δευτερο συστημα,κανω αναπαραγωγη υλικου μεσω της musicCast και στελνω το σημα στο διπλα δωματιο που εχω ενα φορητο ηχειο jbl.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Το 10" εβλεπε τον σκληρο του nuc (οχι τους εξωτερικους που εχω με hub επανω του), αφου ηταν στο ιδιο δικτυο, γιατι να μην βλεπει το στικ/σκληρο του "50"; μαλλον για τον ιδιο λογο (οποιος και να'ναι) που δεν εβλεπε τους εξωτ του nuc
 

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.614
το δικο μου βλεπει το υλκο που εχω στο folder music σε καθε υπολογιστη που ειναι στο δικτυο (και εννοειται φυσικα οτι ειναι share o φακελος),ενω μεσα απο το foobar και την library βλεπει ολο το υλικο που υπαρχει σε καθε φακελο του υπολογιστη αλλα και σε εξωτερικους δισκους (εννοειται αν εινα ορισμενα στο setup της library του foobar που ετσι και αλλιως το κανεις μια φορα).
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.611
Μηνύματα
2.867.870
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top