Yamaha WXAD-10 MusicCast (audio streamer)

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Δεν ασχοληθηκα με foobar αφου ταχιστα αποφασισα να ανεβω κατηγορια - κι ακομη ψαχνω!
 

Μηνύματα
1.063
Reaction score
1.111
Εξωτερικό σκληρό ΔΕΝ βλέπει έναν ssd σε απλή θήκη που έβαλα πάνω στο wxc-50.
Ίσως όμως πρέπει να ειναι 'ενεργός' ? ( να μπαινει μπρίζα) .
 



Μηνύματα
65
Reaction score
20
Γειά σας και από μένα
Όπως έγραψα σε ένα άλλο τοπικ θέλω να αναβαθμίσω τον ήχο μου και θα πάρω τα ενεργά JBL 308
Πηγή είναι ένα ταπεινό laptop.
Μουσική ακούω αρκετά από YouTube γιατί είναι εύκολο με καλές λίστες αλλά θέλω να αναβαθμίσω την ποιότητα με lossless αρχεία foobar κλπ

Η ερωτήσεις μου είναι
1.θα μπορώ να ακούω όλους αυτούς τους ήχους μόνο με το yamaha wxad-10?
2.Θα πρέπει να αγοράσω και κάποιο άλλο dac ?
3.Συνδέονται τα jbl 308 στο wxad-10 ?
4.Θα μπορέσω με τον wxad-10 να αξιοποιήσω τις δυνατότητες των jbl ?

Συγνώμη για τις ερωτήσεις αλλά είμαι εντελώς άσχετος. Μέχρι τώρα την έβγαζα με logitech ηχεία
Προσπαθώ να κάνω ένα όσο κόμπακτ και ασύρματο σύστημα γίνεται γιατί ο χώρος εδώ είναι περιορισμένος και η μετακόμιση εδώ στο Λονδίνο που είμαι είναι σχεδόν κάθε χρόνο .
 

Μηνύματα
13.617
Reaction score
6.575
1......οχι,για να ακουσεις τον ηχο απο το youtube,αλλα και απο αλλες εφαρμογες του υπολογιστη,θα χρειαστεις εξτρα προγραμμα,οπως το airfoil. Το foobar εχει component ετσι ωστε να βλεπει τo wxad-10 σαν upnp rendrer.
2... οχι δεν χρειαζεται.
3....ναι αλλα με ανταπτορα γιατι τα jbl δεν εχουν εισοδο με rca.
4....ναι αν και σαφως με μια καλυτερη πηγη θα αποδωσουν καλυτερα.Το wxad-10 παντως ειναι αξιοππρεπεστατο σαν πηγη.

Το προβλημα ομως που θα εχεις ειναι με την ρυθμιση της εντασης του ηχου,ποιυ θα πρεπει να απο τα ηχεια,οταν τρεχεις εφαρμογες σαν το spotify η το net radio,εφαρμογες δηλαδη που δεν χρειαζεται υπολογιστης (εκει ρυθμιζεις την ενταση απο το software volume). Μπορεις βεβαια να συνδεσεις τα ηχεια απο την δευτερη εξοδο του wxad-10 *αυτη με το jack),που δινει τη δυνατοτητα ρυθμισης της εντασης απο το κινητο ή την ταμπλετα.Τοτε θα χρεαιστεις αλλο καλωδιο βεβαια.

Σαν συμπερασμα,αν δεν εχεις θεμα με την χρηση υπολογιστη,αγορασε καλυτερα ενα usb dac με τα ιδια χρηματα ΄η αν μπορεις πηγαινε στο wxc-50 που ειναι και προενισχυτης.
 
Last edited:

Μηνύματα
65
Reaction score
20
Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις .
Έχω όμως μερικές απορίες,
Στην 3 απάντηση θα έχω μειωμένη απόδοση στη ποιότητα λόγω αντάπτορα ή όχι ?
4. Ένα παράδειγμα για ποιο dac είναι ιδανικό και value for money για την κατηγορία ηχείων jbl 308 ?

Με το usd dac νομίζω δεν έχω την ευκολία του wireless.

Γενικότερα για με απλά λόγια, θέλω ασύρματα πολύ ποιοτικά ηχεία για υπολογιστή.
Με το wxad-10 στα jbl μπορώ να έχω την δυνατότητα και απλότητα που παρέχουν άλλες συσκευές?
Νομίζω η συσκευή που θα το κάνει αυτό είναι η audioengine B1 αλλά αυτή είναι μόνο Bluetooth και σκέφτηκα ότι ίσως η yamaha WXAD-10 δίνει ποιο ποιοτικό ήχο ασύρματα .
 

Μηνύματα
13.617
Reaction score
6.575
Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις .
Έχω όμως μερικές απορίες,
Στην 3 απάντηση θα έχω μειωμένη απόδοση στη ποιότητα λόγω αντάπτορα ή όχι ?
4. Ένα παράδειγμα για ποιο dac είναι ιδανικό και value for money για την κατηγορία ηχείων jbl 308 ?

Με το usd dac νομίζω δεν έχω την ευκολία του wireless.

Γενικότερα για με απλά λόγια, θέλω ασύρματα πολύ ποιοτικά ηχεία για υπολογιστή.
Με το wxad-10 στα jbl μπορώ να έχω την δυνατότητα και απλότητα που παρέχουν άλλες συσκευές?
Νομίζω η συσκευή που θα το κάνει αυτό είναι η audioengine B1 αλλά αυτή είναι μόνο Bluetooth και σκέφτηκα ότι ίσως η yamaha WXAD-10 δίνει ποιο ποιοτικό ήχο ασύρματα .
Tα 308 υπαρχουν ή οχι? αν οχι τοτε πηγαινε σε αυτα...... Edifier S1000DB,παρε και ενα chromecast audio να το συνδεσεις με οπτικη και εισαι καλυμενος απολυτα,ειτε χρησιμοποιεις υπολογιστη ,ειτε οχι (και τα δουλευεις με smartphone-tablet).Aν υπαρχουν τα 308,τοτε παρε ενα usbdac/dac (δηλαδη να εχει και οπτικη εισοδο τουλαχιστον) και επισης παλι το chromecast audio και κανεις ακριβως τα ιδια (και ακομα καλυτερα γιατι θα εχεις και usb dac). Σε αυτη την περιπτωση η πιο προσιτη αξιολογη επιλογη ειναι το topping d30 (για dac) ή αν βρεις κανενα μτχ. cambridge audio dacmagic 100,musical fidelity v90.
 

Μηνύματα
61
Reaction score
11
καλησπερα και καλη χρονια σε ολους,

το ηχοσυστημα μου εχει την κλασικη δομη ενισχυτης - cd player - πικαπ - ηχεια.
Τελευταια, εκανα premium συνδρομη στο spotify και για λογους ευκολιας ηθελα να δω πως μπορω να το χρησιμοποιησω και στο υχοσυστημα περα απο κινητο / tablet.
Ο ενισχυτης μου ειναι ο audia flight 3 και cd player το audiolab 8200.
Αγοραζοντας το WXAD-10 πιστευετε θα ειμαι οκ? Δεν ψαχνω για audiophile ποιοτητα ηχου, απλα κατι ικανοποιητικο. Καποια αλλη προταση σε αυτη την κατηγορια τιμης υπαρχει?
 



Μηνύματα
13.617
Reaction score
6.575
To 8200 είναι και usb dac,οποτε απλα συνδεσε ενα κινητό ή ταμπλέτα με δυνατότητα usb otg .Θα πάρεις καλύτερο ήχο (αφού το dac του 8200,αλλά και το αναλογικό του τμήμα, είναι καλυτερα απο του yamaha).Δοκίμασε το και αν δεν σε βολεψει, κοιτάς και το yamaha.Πιο προσιτή επιλογή πάντως είναι ενα chromecast audio και σύνδεση στην οπτική είσοδο του 8200,αρκεί να το βρεις όμως ,γιατί εχει σταματήσει να παράγεται.
 



Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Υπάρχουν πολλές λύσεις, το Yamaha είναι μία σχετικά ακριβή και καλή περίπτωση. Άλλες 3 (με φθηνότερη όλων τη απευθείας συνδεση του κινητού στο cdp) αναφέρθηκαν.
 



Μηνύματα
61
Reaction score
11
ευχαριστω για τις απαντησεις σας.
Ειχα κατα νου και το chromecast audio και ειδα πως εχει σταματησει η παραγωγη του.Θα ψαξω μηπως βρεθει τπτ σε μεταχειρισμενο.
Παντως ειτε το WXAD-10 ειτε το chromecast (αν βρεθει) τα κουμπωνω πανω σε cd η ενισχυτη και απο εκει και περα μπορω και παιζω απο spotirfy κανονικα?
το raspberry νομιζω ειναι πιο customized φαση και δεν το εχω σε αυτο και λεω να το αποφυγω.
ενδιαφερον και αυτο.Στα ιδια λεφτα με το WXAD-10
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Spotify connect, tidal 44.1 (οχι masters/mqa) internet radio (η χαρα του παιδιου), ΚΑΙ streaming απο τον υπολογιστη σου
Παρε καποιο με ψηφιακη εξοδο για το εξωτερικο ντακ αν εχεις. Αν κι ετσι μια χαρα ειναι για προχειροκαλη λυση
 
Last edited:

Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.783
το raspberry νομιζω ειναι πιο customized φαση και δεν το εχω σε αυτο και λεω να το αποφυγω.
Με λιγα χρηματα και 10 λεπτα για να το στησεις,και να περασεις το Volumio,θα κανεις την δουλεια σου ανετα. Το κουμπωνεις και στο dac του audiolab 8200 και εισαι αρχοντας.Streamer,Spotify,Internet radio.
Αν το αποφασισεις και θες βοηθεια,εδω ειμαι.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.326
Μηνύματα
2.858.614
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top