Yamaha WXAD-10 MusicCast (audio streamer)

Μηνύματα
13.642
Reaction score
6.607
Kατι που δοκιμασα πριν λιγες μερες και ισως φανει χρησιμο σε οσους δεν θελουν να κανουν πλοηγηση με το κινητο ή την ταμπλετα τους.Φορτωσα την εφαρμογη musicast για android στο media player Βeelink που εχω και εκανα πλοηγηση απο την οθονη της τηλεορασης. Σαφως πιο ανετα αλλα χρειαζεται να εχει καποιος και εξτρα πληκτρολογιο γιατι με το χειριστηριο του player ειναι λιγο δυσκολο.
 

Μηνύματα
1.728
Reaction score
999
Tanto δωσε μας καποια σχολια σχετικα με το dac του σε spotify / oxi καλες εγγραφες
Εγω εχω το wxc-50 αλλα απο οτι βλεπω εχει διαφορετικο dac . Σε ποια κατηγορια τιμης θα το εβαζες?
Επισης αν ξερεις αν μπορεις να ρυθμισεις bass treble
 
Last edited:

Μηνύματα
13.642
Reaction score
6.607
Tanto δωσε μας καποια σχολια σχετικα με το dac του σε spotify / oxi καλες εγγραφες
Εγω εχω το wxc-50 αλλα απο οτι βλεπω εχει διαφορετικο dac . Σε ποια κατηγορια τιμης θα το εβαζες?
To wxc-50,ειναι αρκετα διαφορετικο,ειναι ουσιαστικα network player,pre,dac. Φοραει chip της ess sabre (αν και οχι κατι ιδιαιτερο),ενω το wxad-10 της burr brown. Για εφαρμογες ομως οπως το spotify και ιντερνετικο ραδιοφωνο,δεν πρεπει να υπαρχει ουσιαστικη διαφορα,ισως να μην υπαρχει καν διαφορα. Σε hd υλικο ομως σιγουρα το wxc-50 θα αποδιδει καλυτερα,οχι μονο του chip,αλλα και λογω της πιο "φροντισμενης" τροφοδοσιας (διακοπτικο τροφοδοτικο,αλλα σιγουρα πολυ ανωτερο απο το πακακι του wxad-10). Ουσιαστικα το wxad-10 ειναι κυριως μια add-on συσκευη σε ενα ηχοσυστημα,ενω το wxc-50 αποτελει μια πιο ολοκληρωμενη λυση (εχει και υποδοχη usb για να διαβαζει υλικο απο στικακια). Η διαφορα τιμης παντως ειναι σημαντικη 150 το ενα 330 περιπου το δευτερο. Προσωπικα δεν θα αγοραζα το wxc-50,με λιγα ακομα πας σε κανονικο music network player με δικη του οθονη και καποιες αλλες ευκολιες.
Απο ηχο παντως τα παει μια χαρα και ακομα με "φτωχο" υλικο αποδιδει αξιοπρεπεστατο ηχο (παντα για το κοστος του και τον χαρακτηρα της συσκευης).
 

Μηνύματα
50
Reaction score
29
Με το ίδιο σκεπτικό επέλεξα και εγώ το wxad-10 ενώ αρχικά είχα σκοπό να πάω στο wxc-50. Παίζω spotify προς το παρόν και είναι θεωρώ πολύ καλή επιλογή στα χρήματα που κοστίζει. Θα έλεγα άριστη αν δε μου είχε βγάλει το λάδι στην εγκατάσταση, αλλά αυτό συνέβη σε εμένα, απ'ότι διαβάζω γενικά οι περισσότεροι χρήστες δεν αντιμετώπισαν αυτά πο αντιμετώπισα εγώ στην αρχή. Εκτοτε πάντως; παίζει άψογα και απροβλημάτιστα μπορώ να πω. Θα πάρω κάποια στιγμή άλλο ένα (με μεγάλο φόβο πάντως για το τι θα τραβήξω μέχρι να το σετάρω) για το ηχοσύστημα του υπνοδωματίου. Εκτός και αν κάνω το πιο μεγάλο βήμα για το streamer που παρουσίασαν πρόσφατα, το οποίο θα μπει πάνω στον as-1000 και το μικρό θα πάει στο υπνοδωμάτιο. Ιδωμεν...
 


Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Eυτυχης κατοχος και εγω εδω και λιγες ωρες!!
Συνδεθηκε με ethernet,κατεβασα την εφαρμογη στο κινητο,και εκανα τις ρυθμισεις ωστε να γινει η συνδεση στο δικτυο.

Αμεσως ζητησε να κανει update.
Πρωτη δοκιμη στο net radio με τους αγαπημενους μου σταθμους.

Screenshot_2018-03-07-15-43-41.png



Αμεσως μετα συνδεση με foobar.
Screenshot_2018-03-07-15-46-46.png
Screenshot_2018-03-07-15-47-33.png
Screenshot_2018-03-07-15-48-35.png


Το μηχανακι αξιζει τα χρηματα του. Ηχος απιστευτος και σε net radio αλλα και σε streaming αρχειων απο 320kbps εως 192kbps μεσω foobar.
To bluetooth δεν εχω δοκιμασει ακομα,αλλα ειναι κατι που δεν με ενδιαφερει αμεσα. Θα δοκιμαστει και αυτο!

Αν ειχε και μια οptical out για συνδεση με καποιο καλο ντακ,θα ηταν το τελειο μηχανημα!

Το προτεινω ανεπιφυλακτα!!!
 

Μηνύματα
1.728
Reaction score
999
Καλοακουστο ! Καποια στιγμη γραψε μας και για τα μειονεκτηματα στον ηχο οταν μπορεσεις!
 

Μηνύματα
421
Reaction score
167
Eυτυχης κατοχος και εγω εδω και λιγες ωρες!!
Συνδεθηκε με ethernet,κατεβασα την εφαρμογη στο κινητο,και εκανα τις ρυθμισεις ωστε να γινει η συνδεση στο δικτυο.

Αμεσως ζητησε να κανει update.
Πρωτη δοκιμη στο net radio με τους αγαπημενους μου σταθμους.

View attachment 91462


Αμεσως μετα συνδεση με foobar. View attachment 91463 View attachment 91464 View attachment 91465

Το μηχανακι αξιζει τα χρηματα του. Ηχος απιστευτος και σε net radio αλλα και σε streaming αρχειων απο 320kbps εως 192kbps μεσω foobar.
To bluetooth δεν εχω δοκιμασει ακομα,αλλα ειναι κατι που δεν με ενδιαφερει αμεσα. Θα δοκιμαστει και αυτο!

Αν ειχε και μια οptical out για συνδεση με καποιο καλο ντακ,θα ηταν το τελειο μηχανημα!

Το προτεινω ανεπιφυλακτα!!!

Κάπου διάβασα ότι έχει optical out, μπορεί να μας το επιβεβαιώσει καποιος κάτοχος?
 


Μηνύματα
50
Reaction score
29
Οχι, δεν εχει. Μονο ενα ζευγαρι rca και ενα mini jack ειναι τα line out του.

(...ταυτοχρονα με τον Γιαννη γραφαμε...)
 


Μηνύματα
1.728
Reaction score
999
Δεν βρισκω κανενα. Παιζει εκπληκτικα για τα λεφτα του!!
Γιαννη εχεις συγκριση με καποια αλλα ? Σε ενα review ενας το συγκρινε με το chromecast audio !
Σε πρηζω λιγο αλλα λογω κρισης το μπατζετ ειναι περιορισμενο και.ψαχνομαστε αρκετα. Αυτο εχει και εξοδο που ρυθμιζεις την ενταση και δουλευει και.ως προ. Εχεις να πεις κατο και γιαυτο?Ευχαριστω
 

Μηνύματα
13.642
Reaction score
6.607
eteokritis διαβασε στην πρωτη σελιδα του νηματος,εχω γραψει καποια πραγματακια (ειναι η απαντηση νο10....). Οσο για την ψηφιακη εξοδο? ακομα και αν ειχε θα επρεπε να το συνδεσεις κανεις με καποιο dac της κατηγοριας 300 ευρω και πανω,για να εχει ουσιαστικη διαφορα.Αλλα σε αυτη την περιπτωση το κοστος του συνδυασμου θα εφτανε το κοστος ενος καθαροαιμου network player ,οποτε γιατι να μην παει καποιος κατευθειαν εκει?
 


Μηνύματα
1.728
Reaction score
999
Kαλο το chromecast,αλλα σημερα αποδειχτηκε λιγο μπροστα στο wxad-10.

Στριμωξου και παρτο. Θα με θυμηθεις.;)
Πρωην κατοχος ενος yamaha wxc-50 θα πω οτι ως dac δεν με εντυπωσιασε ιδιαιτερα . Προτιμησα να ακουω απο το dacmagic xs . Ειναι ομως διαφορετικα chip και υλοποιησεις και μ αρεσει η ιδεα του ασυρματου .
 

Μηνύματα
13.642
Reaction score
6.607
Πρωην κατοχος ενος yamaha wxc-50 θα πω οτι ως dac δεν με εντυπωσιασε ιδιαιτερα . Προτιμησα να ακουω απο το dacmagic xs . Ειναι ομως διαφορετικα chip και υλοποιησεις και μ αρεσει η ιδεα του ασυρματου .
αν ειχες το wxc-50 και δεν σε καλυψε,τοτε δεν θα σε καλυψει και το wxad-10.Το πρωτο ειναι καλυτερο σαν ηχο ( dac chip+τροφοδοσια),αλλα λογω των αλλων ευκολιων που εχει (ψηφιακες εξοδοι,εισοδος,λειτουργια ως προ κλπ),το κοστος ανεβαινει πολυ χωρις να δικαιολογειται η διαφορα στην αποδοση σε σχεση με το wxad-10. H χρυση τομη θα ηταν μια εκδοχη του wxc-50,χωρις τα πολλα μπιχλιμπιδια,παρα μονο μια ψηφιακη εξοδο (αλλα κοστος λιγο πανω απο τα 200 ευρω) ή ακομα καλυτερα,μια καθαροαιμη digital transport εκδοχη ,ωστε να μπορει να το συνδεσει καποιος στο dac του (με κοστος παλι σημαντικα πιο μικρο).Αυτο σκεφτηκαν και στην pro-ject και ετοιμαζουν παρομοια συσκευη, digital transport δηλαδη,βασισμενη σε rasberry και linux λειρουργικο.

Συνοπτικα θα πω κατι που ειχα γραψει πριν λιγο καιρο,το wxad-10 μπορει να αναλαβει τον ρολο της βασικης πηγης σε συστηματα (ενισχυτης+ηχεια) μεχρι τα 1000 τοσα ευρω.Απο εκει και πανω χρειαζεται καλυτερη πηγη και σημαντικα ακριβοτερη ή συνδυασμος usb dac+pc,αλλα με τα γνωστα θεματα πρακτικοτητας (για πολλους) ή απλα να αναλαβει συγκεκριμενο ρολο (spotify,net radio και βοηθητικο παιξιμο αρχειων) σε εναν πιο ακριβο συστημα.
 

Μηνύματα
600
Reaction score
674
Καλημέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους.
Από χθες είμαι και εγώ κάτοχος του wxad-10 και δεν δυσκολευτηκα στο σετάρισμα.
Πως μπορώ όμως να "δω" και τον εξωτερικό δίσκο που έχω κουμπωμένο στο pc μου; (το pc το βλέπει ως server και βλέπω τα μουσικά αρχεία και τα αναπαράγω κανονικά, αλλά ο δίσκος του pc (C) είναι μικρός σε χωρητικότητα και είπα μήπως μπορώ να
χρησιμοποιήσω και τον εξωτερικό δίσκο για αναπαραγωγή αρχείων.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια σας.
 

Μηνύματα
13.642
Reaction score
6.607
εχεις το foobar στον υπολογιστη σου? αν ναι ,τοτε σεταρε η library του προγραμματος,να βλεπει τον εξωτερικο δισκο και μετα πολυ απλα απο την εφαρμογη musiccast,θα βλεπεις σαν server την library του foobar (πληρη πλοηγηση με φακελους κλπ).
 

Μηνύματα
600
Reaction score
674
εχεις το foobar στον υπολογιστη σου? αν ναι ,τοτε σεταρε η library του προγραμματος,να βλεπει τον εξωτερικο δισκο και μετα πολυ απλα απο την εφαρμογη musiccast,θα βλεπεις σαν server την library του foobar (πληρη πλοηγηση με φακελους κλπ).
Oχι δεν έχω το foobar, αλλά μόλις παώ σπίτι θα το εγκαταστήσω και θα το δοκιμάσω.
Ευχαριστώ πολύ.
 

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Εγκατεστησε το foobar. Πατησε την επιλογη library > configure


Screenshot_3.jpg


Eπελεξε τον δισκο που θες να διαβασει.

Screenshot_2.jpg


Apply > OK και θα μπορεις μετα απο την εφαρμογη να δεις τα αρχεια σου.
Πολυ καλη επιλογη το wxad-10. Το εχω λιγο καιρο και το εχω καταευχαριστηθει. Καλοακουστο!!

Y.Γ Πρεπει να εγκαταστησεις και αυτο στο foobar.To κατεβαζεις,το τρεχεις και φορτωνει μονο του στον foobar.https://www.foobar2000.org/components/view/foo_upnp
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.871
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top