Technics SL-1200 CLUB

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.442
Reaction score
50.535


The Last Word (For Now) on the Technics SL-1000R Tonearm
Michael Fremer | Mar 6, 2018







The amount of faux "controversy" surrounding the 10" arm Technics will supply with its upcoming SL-1000R turntable bordered on the absurd. Much of it centered on the pivot to spindle distance and effective length. It all began when the 'table arrived and the spec sheet listed the effective length as 239mm. That didn't make sense to me because that would be the effective length of a 9" arm!
So I measured the pivot to spindle distance and it was 239mm. Add the 17mm overhang and the actual effective length of the arm was actually 254mm. It turns out that Technics uses the term "effective length" to describe the actual length that's normally defined as the pivot-to-spindle distance! To its credit Technics has changed its specification nomenclature to avoid future confusion.

In the meantime, my friend and mentor Wally Malewicz has take the time to prepare the above chart that hopefully will clarify many of the faux controversies under the previous SL-1000R story. The chart shows you (reading from right to left) the null points and % distortion when setting up the SL-1000R using various alignments. As you can see, both the "new" Technics alignment and Stevenson alignment produce the lowest distortion at the inner groove area and therefore if you play mostly older records that tended to be cut closer to the label, there's a benefit to using either of those, though as you can clearly see, distortion throughout most of the record is considerably higher than with either Lofgren A or B.

Also obvious is that if you play mostly newer records that are not generally cut close to the label, you are much better off aligning using either Lofgren A or B. When I chose to not use the Technics overhang gauge and instead used the WallyTractor, of course the overhang was different than the result using the Technics gauge, but it's what I prefer: lower distortion throughout most of the record, with higher distortion at the end, but not really a problem on modern records.

Which alignment you choose to use is up to you! Arguing over it is just plain stupid and a total waste of time!


https://www.analogplanet.com/content/last-word-now-technics-sl-1000r-tonearm
 

Μηνύματα
34
Reaction score
8
Πάντως να ευχαριστήσω, έστω και αργά αυτόν (hARIS1308 ΝΟΜΊΖΩ) που μου πρότεινε την αλλαγή της βελόνας σσε Orthofon blue και είδα σημαντικότατη διαφορά απότη Standon αλλά και το phono stage μου του ταίριαξε καλύτερα.
 


Μηνύματα
695
Reaction score
1.656
H ανακαλωδίωση με την βοήθεια του Geoch, THANX, πέτυχε απόλυτα. Μηχανικά και ηχητικά. Απλά χρειάστηκε αλλαγή η πλακέτα που καταλήγουν τα καλώδια του βραχίονα και το νέο καλώδιο. Οποιος χρειαστεί αντικατάσταση της πλακέτας υπάρχει απόθεμα σε εγχώριο προμηθευτή και σε πολύ καλή τιμή.
Στο πρόβλημα τώρα. Μετα τα βαλε-βγάλε, κόλα-ξεκόλα απορυθμίστηκε εντελώς ο μηχανισμός του antiskating. Ενω βλέπω από την κατω μερια του βραχίονα το ελατήριο και το σημείο που θα πρέπει να ασκεί πίεση, δεν μπορώ να καταλάβω ούτε από το manual ούτε από σχετικά video πως επανέρχεται στην κανονική του θέση.
Κάποιος που το έχει διορθώσει και μπορεί να εξηγήσει?
 

Μηνύματα
1.399
Reaction score
1.094
H ανακαλωδίωση με την βοήθεια του Geoch, THANX, πέτυχε απόλυτα. Μηχανικά και ηχητικά. Απλά χρειάστηκε αλλαγή η πλακέτα που καταλήγουν τα καλώδια του βραχίονα και το νέο καλώδιο...
Έχω πολλές ερωτήσεις...

Σε ποιο καλώδιο κατέληξες;
Έκανες και εσωτερική ανακαλωδίωση ή ξεκίνησες από τη βάση του βραχίoνα;
Ακούς ηχητική διαφορά;
 

Μηνύματα
325
Reaction score
254
Καλημέρα,χρόνια πολλά και καλή Ανάσταση.Μια ερώτηση παρακαλώ και όποιος μπορεί ας βοηθήσει....
Το τελευταίο διάστημα,ψάχνοντας για ένα mk2,έπεσα πάνω σε ένα εμφανώς εξωτερικά ταλαιπωρημένο(δεν είχε σπασίματα),ο βραχίονας δεν είχε προβλήματα,όσο είδα,οι στροφές ήτανε σταθερές χωρίς κεφαλή και καπάκι, στα 250€....
Αξίζει η αγορά του?
Υπάρχει περίπτωση να έρθει στη αρχική εμφανισιακά κατάσταση του?:idk:

Προκαταβολικά Ευχαριστώ...:hi:
 



Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.867
Reaction score
28.520
Καλή Ανάσταση
iraclis
Αυτήν την στιγμή στό ebay ,

set Technics Turntable hinge bracket case COVER SL-1200 1210 mk2 1800 1700 1600
Starting bid:
US $61.00
Approximately EUR 49.75

Price:
US $79.99 Approximately EUR 65.24

Shipping:
$19.99 (approx. EUR 16.30)
s-l1600.jpg

-
technics sfad122-01a dust cover for sl 1200 and sl1200 mk2

Price:
GBP 129.00 Approximately EUR 148.18
Shipping:
GBP 26.32 (approx. EUR 30.23)
s-l1600.jpg


-
Καί μιά κεφαλή ......100e
* Σύν ότι άλλο σου βγάλει .
-
Ηρακλή ή τιμή του είναι καλή .....αλλά θά περάσειs το 500ρικο !
-
Κάνε υπομονή να πάρειs ένα τέτοιο να τό χαρείs .
169710_1b963bdb6846c63e965b5aa405929279.jpg




-:hi:
 

Μηνύματα
325
Reaction score
254
Καλησπέρα.Κάπως έτσι το έχω στο νου,απλά έκατσε και είπα να κάνω μια ερώτηση....
Σ'ευχαριστώ και καλή Ανάσταση....:hi:
 

Μηνύματα
325
Reaction score
254
Και κάτι ακόμα...Ποιά θεωρούμε καλή τιμή για ένα μεταχειρισμένο σε καλή κατάσταση?:idk:
 

Μηνύματα
253
Reaction score
61
Και κάτι ακόμα...Ποιά θεωρούμε καλή τιμή για ένα μεταχειρισμένο σε καλή κατάσταση?:idk:
Δύσκολο να απαντηθεί... μιλώντας για τη στιγμή αυτή όπου η συγκυρία έχει φέρει τις τιμές των αναλογικών στα ύψη, θα έλεγα από 400 - 600 ευρώ για ένα SL1200 mk2. Πάνε και περισσότερο αν μιλήσουμε για κομμάτια που βγήκαν προς το τέλος της παραγωγής.

Αυτό με βάση τη δική μου έρευνα πριν από 2-3 μήνες...
 

Μηνύματα
325
Reaction score
254
Κάπου εκεί κυμαίνονται και σήμερα.
Anyway.
Έχω υπόψη κάποιες ενδιαφέρουσες προτάσεις,οπότε.....αρχίζουμε τις επισκέψεις....
Ίδωμεν...:dance:
Thank's.
 

Μηνύματα
2
Reaction score
0
Καλησπέρα. Έχω στην κατοχή μου ένα ζευγάρι technics sl-1200 mk2 και ένα ζευγάρι technics sl-1210 m5g (το επετειακό). Αποφάσισα να πουλήσω ένα ζευγάρι από τα δύο μιας και είναι υπερβολή και λόγω έλλειψης χώρου...Ποιό θα δίνατε στη θέση μου. Θέλω παρακίνηση είναι και τα δυο απίστευτα...Το μκ2 είναι πιο vintage αλλά και το άλλο είναι πολύ όμορφο..Αν έχει κάποιος εμπειρία και με τα δύο βέβαια.
Καλησπέρα υπάρχει κάποιο ζευγάρι για πώληση ;;
 


Μηνύματα
409
Reaction score
438
Να δηλώσω παρών . SP10 mk II . Ή θα το πάρω απόφαση να το κάνω πρότζεκτ ,ή θα το πουλήσω. Δεν έχω αποφασίσει ακόμα.
 

Μηνύματα
152
Reaction score
23
Όλο λέω θα δώσω ένα και στο τέλος βρίσκομαι με 3 έως 5 mk. Όλα τελευταίες παραγωγές. Έχω μια αδυναμία στο mk5 που δε βρίσκω δεύτερο με τίποτα.
 

Attachments



Μηνύματα
13
Reaction score
0
Καλησπέρα και από εμένα.

Ήρθε πρόσφατα στην κατοχή μου ένα 1200 mk2 το οποίο έχει το εξής θέμα:

έχει ένα μικρό "τζόγο" ο βραχίονας.
Εάν δλδ. τον πιάσεις και δοκιμάσεις να τον σπρώξεις μπρος-πίσω, κάνει μια μικρή κίνηση (αντί να είναι πλήρως ακίνητος).

Παρότι παίζει μια χαρά το πικάπ, θα ήθελα να το διορθώσω το παραπάνω.

Που μου προτείνετε να απευθυνθώ;

Μετά από online αναζήτηση έχω βρει:
Ευχαριστώ.
 

Μηνύματα
608
Reaction score
580
Καλησπέρα στην παρέα.!
Ψάχνω να βρω την βάση για τοποθέτηση βραχίονα rega στο mk2.
Είχα αγοράσει παλαιότερα από το ebay απο Ελληνα πωλητή ,και ειχα και το τηλεφωνώ του
το έχω χάσει.
Εαν το εχει κάποιος φίλος παρακαλείτε να μου το δώσει....

Ευχαριστώ......
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.178
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top