Ηχεία για γραφείο υπολογιστή

Μηνύματα
347
Reaction score
105
Καλημέρα!
Μπορείτε να προτείνετε μια κατασκευή για καλό ήχο στον υπολογιστή;
Μεγάφωνα ή σε κίτ καλύτερα.
Σκέφτομαι και για full range,αν και θα χάσω στο χαμηλό.
Η απόσταση είναι δίπλα στην οθόνη και κοντά στον τοίχο ,σε ένα μικρό δωμάτιο 2,,80χ2,80.
Για αρχή σκέφτομαι να παίξει με έναν t-amp της Sonic Impact.
Ευχαριστώ πολύ!
 

Μηνύματα
59
Reaction score
79
Καλημέρα!
Μπορείτε να προτείνετε μια κατασκευή για καλό ήχο στον υπολογιστή;
Μεγάφωνα ή σε κίτ καλύτερα.
Σκέφτομαι και για full range,αν και θα χάσω στο χαμηλό.
Η απόσταση είναι δίπλα στην οθόνη και κοντά στον τοίχο ,σε ένα μικρό δωμάτιο 2,,80χ2,80.
Για αρχή σκέφτομαι να παίξει με έναν t-amp της Sonic Impact.
Ευχαριστώ πολύ!
εγώ κατασκεύασα full range ηχειάκια με υλικά απο το ΙΚΕΑ και με visaton 4" full range.
Δες παρακάτω link για φωτογραφίες

http://armonia-speakers.blogspot.gr/p/desktop.html

Δες και το ενισχυτάκι που έχει και bluetooth και usb που συνδέεται στον Η/Υ (PC /MAC) και παίζει χωρίς ανάγκη driver, ως εξωτερική κάρτα ήχου.
Στον ίδιο σύνδεσμο πιο χαμηλά, θα δείς και 3D printed ηχειάκια desktop, με visaton 3''.
Και οι δύο κατασκευές παίζουν απο 200HZ και πάνω, άρα έχεις χαμένα τα μπάσα.
Το ΙΚΕΑ 4' έχει μεγάλο soundstage.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Τα john blue jb3 είναι μια πολύ ωραια επιλογή και οπτικα και ηχητικα για γραφειο η' μικρες αποστασεις ακροασης. Για τον ογκο τους είναι καλα σε χαμηλο και με την οπη μπροστα.
 


Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Αν το κάνεις για τη "φάση" της κατασκευής οκ, να ξέρεις όμως πως θα σου βγουν ακριβότερα και λογικά από κατώτερα έως πολύ κατώτερα από τις έτοιμες λύσεις.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
ποσό που είσαι διατεθειμένος να ξοδέψεις;;
 

Μηνύματα
13.615
Reaction score
6.573
βρες δυο μτχ. μικρα ηχεια βιβλιοθηκης και θα εισαι οκ,αν και θα σου προτεινα να πας και σε καλυτερο ενισχυτη .Για κατασκευη,αν θελεις να φτιαξεις κατι που να παιζει καλα,να ειναι σχετικα οκ εξωτερικα και οχι γυμνο mdf,να εχει και λιγο χαμηλο,τοτε μαλλον θα πρεπει να δωσεις περισσοτερα. Απο την αλλη υπαρχουν αρκετες ετοιμες λυσεις αυτοενισχυομενων ηχειων και με αρκετες δυνατοτητες συνδεσεων.Εγω τον τελευταιο καιρο εχω φαει κολλημα με αυτο

https://www.skroutz.gr/s/12728497/Edifier-S880DB.html
 

Μηνύματα
59
Reaction score
79
εγώ κατασκεύασα full range ηχειάκια με υλικά απο το ΙΚΕΑ και με visaton 4" full range.
Δες παρακάτω link για φωτογραφίες

http://armonia-speakers.blogspot.gr/p/desktop.html

Δες και το ενισχυτάκι που έχει και bluetooth και usb που συνδέεται στον Η/Υ (PC /MAC) και παίζει χωρίς ανάγκη driver, ως εξωτερική κάρτα ήχου.
Στον ίδιο σύνδεσμο πιο χαμηλά, θα δείς και 3D printed ηχειάκια desktop, με visaton 3''.
Και οι δύο κατασκευές παίζουν απο 200HZ και πάνω, άρα έχεις χαμένα τα μπάσα.
Το ΙΚΕΑ 4' έχει μεγάλο soundstage.
Το visaton 4' που είχα είχα βάλει στην καμπίνα ΙΚΕΑ, ήταν το FR-10-HM- 8Ω (Ο Βενιέρης δεν τα είχε, οπότε τα πηρα από έξω και με την μεταφορά πρέπει να πήγαν 35-40€ τα δύο).
Μαζί με τα του ΙΚΕΑ υλικά και μικρουλικά πρέπει να μου πήγε περί τα 120€ (παθητικά).
Επίσης το FR-10-HM- 8Ω το έβαλα σε κατασκευή μίας καμπίνας, διάταξης bassreflex (υπολογισμένη), με μεγαλύτερη καμπίνα από την ΙΚΕΑ κατασκευή. Αρχικό σχέδιο για τοποθέτηση κάτω από οθόνη υπολογιστή, με δύο μεγάφωνα (ένα μεγάφωνο ανά κανάλι). Το έκανα ενεργό με έναν ενσωματωμένο ψηφιακό ενισχυτή (2Χ25Watt, περί τα 25€+ εξωτερικό τροφοδοτικό 20€). Τώρα το τροποποιώ με μια κάρτα bluetooth-usb-SD stick-FM radio (κίνα 5€), για όλες τους δουλειές και μάλλον θα του βάλω και μπαταρία.
Όσο για την απόδοση με τα FR-10-HM- 8Ω, στην κατασκευή δύο μεγάφωνα σε μία καμπίνα, αποδίδει αξιοπρεπή, αλλά δεν πήρα μετρήσεις για να σου πω με εγγύηση, ούτε έκανα φωτογραφική παρουσίαση της κατασκευής, αλλά θα προσπαθήσω να ετοιμάσω υλικό.
Επίσης μια ωραία λύση είναι της Fostex , με διπλής φόρτισης bassreflex καμπίνα, που λέει ότι κατεβαίνει στα 50Hz (έτσι λέει) και που πρέπει να βγαίνει στα 150-200€ με την μεταφορά. Ήθελα να την φτιάξω, αλλά έχω μαζέψει αρκετές κατασκευές που πρέπι να φύγουν.
Το βασικό όπως είπαν και παραπάνω το τελικό κόστος είναι μεγαλύτερο από τις έτοιμες λύσεις!!!

Από έτοιμες λύσεις εγώ λατρεύω το design της Marshall (τα έχει και το Public)
 

Μηνύματα
59
Reaction score
79
Το visaton 4' που είχα είχα βάλει στην καμπίνα ΙΚΕΑ, ήταν το FR-10-HM- 8Ω (Ο Βενιέρης δεν τα είχε, οπότε τα πηρα από έξω και με την μεταφορά πρέπει να πήγαν 35-40€ τα δύο).
Μαζί με τα του ΙΚΕΑ υλικά και μικρουλικά πρέπει να μου πήγε περί τα 120€ (παθητικά).
Επίσης το FR-10-HM- 8Ω το έβαλα σε κατασκευή μίας καμπίνας, διάταξης bassreflex (υπολογισμένη), με μεγαλύτερη καμπίνα από την ΙΚΕΑ κατασκευή. Αρχικό σχέδιο για τοποθέτηση κάτω από οθόνη υπολογιστή, με δύο μεγάφωνα (ένα μεγάφωνο ανά κανάλι). Το έκανα ενεργό με έναν ενσωματωμένο ψηφιακό ενισχυτή (2Χ25Watt, περί τα 25€+ εξωτερικό τροφοδοτικό 20€). Τώρα το τροποποιώ με μια κάρτα bluetooth-usb-SD stick-FM radio (κίνα 5€), για όλες τους δουλειές και μάλλον θα του βάλω και μπαταρία.
Όσο για την απόδοση με τα FR-10-HM- 8Ω, στην κατασκευή δύο μεγάφωνα σε μία καμπίνα, αποδίδει αξιοπρεπή, αλλά δεν πήρα μετρήσεις για να σου πω με εγγύηση, ούτε έκανα φωτογραφική παρουσίαση της κατασκευής, αλλά θα προσπαθήσω να ετοιμάσω υλικό.
Επίσης μια ωραία λύση είναι της Fostex , με διπλής φόρτισης bassreflex καμπίνα, που λέει ότι κατεβαίνει στα 50Hz (έτσι λέει) και που πρέπει να βγαίνει στα 150-200€ με την μεταφορά. Ήθελα να την φτιάξω, αλλά έχω μαζέψει αρκετές κατασκευές που πρέπι να φύγουν.
Το βασικό όπως είπαν και παραπάνω το τελικό κόστος είναι μεγαλύτερο από τις έτοιμες λύσεις!!!

Από έτοιμες λύσεις εγώ λατρεύω το design της Marshall (τα έχει και το Public)

Η καμπίνα της fostex που έλεγα είναι η Fostex P2080-E και φαίνεται στο video (η κάτω καφέ καμπίνα)
 

Μηνύματα
347
Reaction score
105
Λοιπόν πήγε λίγο πίσω η κατασκευή,αλλά θα αρχίσω τώρα.
Έχω τα 4'' full range της wharfedale.Τα είχα πάει για μέτρηση γιατί δεν έβρισκα τα νούμερά του.
Τώρα μπορώ να ξεκινήσω.
Σχετικά με τις διαστάσεις έχω κάποιες βάσεις δίπλα από το γραφείο και λέω να πάρω αυτές σαν αρχή για την διάσταση της μπάφλας κατ΄αρχας.
Οι βάσεις είναι 18χ23.έχω κάποιο περιορισμό στο νούμερο που θα είναι το μεγάφωνο;Η μπάφλα δλδ τι νούμερο μπορεί να έχει;
Για τις διαστάσεις μπορώ να ξεκινήσω από εκει;
 

Μηνύματα
347
Reaction score
105
Σκέφτομαι για 6 με 7 λίτρα κλειστό κουτί και μετά να πειραματιστώ με μπροστινό bass reflex.
 

Μηνύματα
347
Reaction score
105
Σύνδεσα τα μεγαφωνάκια στον t-amp ,απ ευθείας με γυμνά καλώδια και ακούγοντε πολύ αδύναμα...(86 dB η μέτρηση)
Μήπως θέλει το κουτί πρώτα;
Ή κάποιο κρος,ή φίτρο ;
[DOUBLEPOST=1535979303][/DOUBLEPOST]
Τα john blue jb3 είναι μια πολύ ωραια επιλογή και οπτικα και ηχητικα για γραφειο η' μικρες αποστασεις ακροασης. Για τον ογκο τους είναι καλα σε χαμηλο και με την οπη μπροστα.
Κάτι τέτοιο είχα στον νου μου κ εγώ με 4'' FR.
 

Μηνύματα
347
Reaction score
105
Αν το κάνεις για τη "φάση" της κατασκευής οκ, να ξέρεις όμως πως θα σου βγουν ακριβότερα και λογικά από κατώτερα έως πολύ κατώτερα από τις έτοιμες λύσεις.
Για χόμπι το κάνω.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Λοιπόν πήγε λίγο πίσω η κατασκευή,αλλά θα αρχίσω τώρα.
Έχω τα 4'' full range της wharfedale.Τα είχα πάει για μέτρηση γιατί δεν έβρισκα τα νούμερά του.
Τώρα μπορώ να ξεκινήσω.
Σχετικά με τις διαστάσεις έχω κάποιες βάσεις δίπλα από το γραφείο και λέω να πάρω αυτές σαν αρχή για την διάσταση της μπάφλας κατ΄αρχας.
Οι βάσεις είναι 18χ23.έχω κάποιο περιορισμό στο νούμερο που θα είναι το μεγάφωνο;Η μπάφλα δλδ τι νούμερο μπορεί να έχει;
Για τις διαστάσεις μπορώ να ξεκινήσω από εκει;
Τι έδειξαν τα χαρακτηριστικά τους; Τα στοιχεία της μέτρησης τα έχεις; Τι Qts έχουν;
 

Μηνύματα
347
Reaction score
105
Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον!
λοιπόν Re 5.3 Ω
Qms 2.95
Qts 0.71
Cms 1.042
Vts 7.4 lt (εδώ το δεύτερο ψηφείο δεν είμαι σίγουρος για το "t" ,θα ρωτήσω πάλι)
Fs 71 Hz
Qes 0.94
Mms 4.81gr
Bl 9.2Tm
Le 0.27mH
Sens 86 db
Rms 0.726
[DOUBLEPOST=1535983207][/DOUBLEPOST]Και αυτά τα είχα βρει στο ιντερνετ.
6 ωμ
48-20000 Hz
88db
Qms 2.84
Qes 0.63
Qts 0.52
Mms 5.27
Cms 0.59
Vas 1.62
Fs 89.98



Σκεφτόμουν να βρω άλλο ένα ίδιο για να τα κάνω ισοβαρικά...
είναι από αυτό Wharfedale Modus cube.Δεν ξέρω αν μπορώ να βρω το ίδιο ,αλλά με παρόμοια χαρακτηριστικά ίσως.
 
Last edited:

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Για το Vts, αν υποθέσουμε πως είναι Vas, είναι πολλά τα 7 λίτρα.
Τα 1,62 στα δεύτερα στοιχεία ακούγονται ποιο λογικά, για μεγαφωνάκι του είδους.
Άλλωστε ο υπολογισμός του Vas είναι μπελαλίδικος.
Θα ξεκινούσα με μια καμπίνα 6-7 λίτρα και σωλήνα 3 Χ 6.

Και βέβαια δεν αξίζει την ταλαιπωρία για μια ισοβαρική κατασκευή.
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.678
Reaction score
2.726
Το συγκεκριμμενο calculator http://www.mh-audio.nl/ReflexBoxCalculator.asp ώς σεναριο βάσει των χαρακτηριστικών (official) του μεγαφωνου, βγαζει προτεινώμενη καμπίνα 3.72 λιτρων και με port διαμετρου 3.5 εκατοστων με μηκος στα 13.7 εκ. για συντονισμό στα 68 Ηz.
 
Last edited:

K

kimon

Guest
Για κουτιά ψάξε στο ΙΚΕΑ τους κωδικους VARIERA και VILDAPEL.Με το δεύτερο (κόλουρη πυραμίδα,περίπου δύο λίτρων) και το Β 80 της Visaton έφτειαξα ηχεία με άριστη απόδοση και ελάχιστο κόστος κουτιού(η πρόσοψη είναι από δωρεάν δείγμα λαμινέιτ σανιδας πατώματος).Παίζοντας με το Boxsim σχεδίασα ένα απλό φίλτρο που δίνει επίπεδη απόκριση από 200 έως 20.000 κύκλους.Ένα σάιτ με πολλές δοκιμές είναι αυτό:http://feleppa.com.au/speakermeasmid.html
 

Μηνύματα
347
Reaction score
105
Το συγκεκριμμενο calculator http://www.mh-audio.nl/ReflexBoxCalculator.asp ώς σεναριο βάσει των χαρακτηριστικών (official) του μεγαφωνου, βγαζει προτεινώμενη καμπίνα 3.72 λιτρων και με port διαμετρου 3.5 εκατοστων με μηκος στα 13.7 εκ. για συντονισμό στα 68 Ηz.
Μπορείς να μου πεις τι διαστάσεις σου δίνει;
Γιατί έιχα βάλει τα νούμερα της μέτρησης και κάτι δεν πήγαινε καλά.
Το depth έβγαινε μικρότερο από τον σωλήνα.
Τώρα στα γρήγορα πήρα δύο κουτάκια (9.30 το ένα,κάπως ακριβά) από εδώ https://www.decomagia.gr/product/κουτί-για-cd-3-θέσεις-185-x-245-x-135-mm/

Για δοκιμή γιατί έχει λεπτα ξύλα,τι σωλήνα να βάλω;
Εσωτερικές διαστάσεις είναι 16,6x22.1x11.

Θα φτιάξω και κανονικό με τις διαστάσεις που θα μου προτείνετε.
 

Μηνύματα
347
Reaction score
105
Το μέτρησα με μεζούρα που έχει εκατοστά και ίντσες και είναι 9 εκ και 3,5 ίντσες.
Το μέτρησα από εκεί που αρχίζει η περιμετρική ανάρτηση.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.556
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top