Ποιότητα ήχου μέσω Spotify και Tidal

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.463
- η αναζητηση ελληνων καλλιτεχνων είναι ΛΟΤΤΟ, η ελληνική μουσική λίγη, τα κομμάτια που ψάχνεις είναι με ονοματοδοσια που ποτε δεν θα φανταζοσουν
Τα ίδια σκ... και στο spotify (όνομα κι αυτό...)

Zampetas θέλετε; Έχουμε...
Ζαμπέτας μήπως; Άλλος αυτός. Κι απ' αυτόνα έχουμε.
Zabetas είπατε; Πάρτε και τέτοιον.
Μήπως Zambetas; Βεβαίως ναι. Τί νομίσατε δηλαδή...
Την άλλη βδομάδα θα φέρουμε και ζαμπετασ χωρίς τόνο. Κομ μπακ σουν.

Τώρα ψάχνω pig φλόυδ μπας και βρω κανα μπούτι... γκουχ!... μπούτλεγκ....
 

Μηνύματα
849
Reaction score
2.576
Ωραια ολα αυτα και το spotify και το tidal, εκατομμυρια επιλογες να ακουσεις οτι θες οταν το θες σε καλη ποιοτητα και φθηνα. Λυστε μου ομως μια απορια, "σκουπιδια" εχουν?
Π.χ. ψαχνω μια κασσετα που ειχαν βγαλει demo οι vice versa τον απριλιο του 80 (οκ επανακυκλοφορησε σε μια συλλογη της VOD το 2014) θα την βρω? CURE live @ Bologna 1984 μπορω να ακουσω? κλπ κλπ
Εν ολιγοις υπαρχει υλικο για εναν "σκουπιδοφαγο" που μερικες φορες δεν βρισκει υλικο ουτε στο discogs? :)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Γουστάρω φουλ Tidal. Είμαι φανατικός.
Αλλά πρέπει να παραδεκτώ πως όλα όσα είπαν οι φίλοι για το search engine ισχύουν.
ΓΤΠ
 

Μηνύματα
136
Reaction score
22
Γουστάρω φουλ Tidal. Είμαι φανατικός.
Αλλά πρέπει να παραδεκτώ πως όλα όσα είπαν οι φίλοι για το search engine ισχύουν.
ΓΤΠ
Αντικαθιστά την ποιοτητα των flac?
 

Μηνύματα
3.044
Reaction score
10.101
Μια σημαντική (για μένα διαφορά ) είναι η εξής :
Έχω συνδεδεμένο στον AV ενισχυτή ένα Mac book air 17” στο οποίο έχω την εφαρμογή και του tidal και Spotify , έχω όμως και ένα ταμπλετ Mac iPad Air 2 με κατεβασμένες και τις δυο παραπάνω εφαρμογές, επιλέγω από το ταμπλετ και το spotify αυτό που θέλω να ακούσω και το ακούω από δικαναλο ή πολυκαναλο (ότι επιλέξω) όλα ασύρματα ! Αυτό δεν γίνεται με το Tidal !! Δεν υπάρχει δυνατότητα ασύρματης διασύνδεσης , πρέπει να σηκώνομαι να πηγαίνω στο λαπτοπ κλπ κλπ ή να έχω ασύρματο πληκτρολόγιο και ποντίκι (που έχω) αλλά .... βαργιέμαι με το ταμπλετ είναι πιο εύκολο!
Αν πάλι γίνεται και δεν το βρήκα ... πεστε μου και μη βαράτε ... είμαι και μιας ηλικίας.....:fuckyou:

Όσο για όλα τα παραπάνω συμφωνώ το spotify είναι πιο εύχρηστο και ασύγκριτα πιο φιλικό και παρότι στο Tidal έχω συνδρομή (dimi >:(), ενώ στο Spotify όχι , δεν έχω καταλάβει Καμία θεαματική διαφορά.

Αν ισχύουν αυτά που σας έγραψα και δεν έχω κάνει κάποιο λάθος, σήμερα θα έκανα συνδρομή στο Spotify.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Μια σημαντική (για μένα διαφορά ) είναι η εξής :
Έχω συνδεδεμένο στον AV ενισχυτή ένα Mac book air 17” στο οποίο έχω την εφαρμογή και του tidal και Spotify , έχω όμως και ένα ταμπλετ Mac iPad Air 2 με κατεβασμένες και τις δυο παραπάνω εφαρμογές, επιλέγω από το ταμπλετ και το spotify αυτό που θέλω να ακούσω και το ακούω από δικαναλο ή πολυκαναλο (ότι επιλέξω) όλα ασύρματα ! Αυτό δεν γίνεται με το Tidal !! Δεν υπάρχει δυνατότητα ασύρματης διασύνδεσης , πρέπει να σηκώνομαι να πηγαίνω στο λαπτοπ κλπ κλπ ή να έχω ασύρματο πληκτρολόγιο και ποντίκι (που έχω) αλλά .... βαργιέμαι με το ταμπλετ είναι πιο εύκολο!
Αν πάλι γίνεται και δεν το βρήκα ... πεστε μου και μη βαράτε ... είμαι και μιας ηλικίας.....:fuckyou:

Όσο για όλα τα παραπάνω συμφωνώ το spotify είναι πιο εύχρηστο και ασύγκριτα πιο φιλικό και παρότι στο Tidal έχω συνδρομή (dimi >:(), ενώ στο Spotify όχι , δεν έχω καταλάβει Καμία θεαματική διαφορά.

Αν ισχύουν αυτά που σας έγραψα και δεν έχω κάνει κάποιο λάθος, σήμερα θα έκανα συνδρομή στο Spotify.
Το Tidal ειναι καλύτερο.
Χρειάζεσαι Audirvana
[DOUBLEPOST=1526391320][/DOUBLEPOST]
Αντικαθιστά την ποιοτητα των flac?
Δες στην προηγούμενη σελίδα https://www.avsite.gr/forum/threads/Ποιότητα-ήχου-μέσω-spotify-και-tidal.154528/page-24#post-2297645
 

Μηνύματα
879
Reaction score
1.145
στο tidal μπορείς να κάνεις family plan με άτομα που βρίσκονται και σε άλλη χώρα σε αντίθεση με το spotify, και αυτό ήταν μονόδρομος για μένα.

Ναι, το search είναι ψιλομάπα (σε σχέση με το spotify γιατί κατά τα άλλα είναι οκ) αλλά όπως λέει και ο Jay-Z, σε σχέση με την χρηματοδότηση που έχουμε, είμαστε μια χαρά και βελτιωνόμαστε όσο μπορούμε
 

Μηνύματα
683
Reaction score
295
Δεν ειναι μονο το search. Αν ηταν μονο αυτο θα το αντεχα. Δεν κατεβαζει τη μουσικη, το radio ειναι εντελως γτπ παιζει μετα απο ροκ beat και μετα απο λιγο παιζει τα ιδια και τα ιδια και στο τελος σταματαει (!), το φτιαξιμο λιστων θελει διπλασιο χρονο αποσο θα επρεπε, και παει λεγοντας.

Θα ανεβαζω screenshot με την ηλιθιοτητα των developers.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Λεεεεποοοον;)
Εβαλα να παιξουν και τα δυο τον "μεγαλο Ερωτικο":
Ο Τινταλης με ξεκουφανε, ο Σποτιφης χαμηλοβλεπουσα - κατεληξα παντως στον Τινταλ λογω πιο "γεματου" αρμονικα ηχου, οσο κι αν ο αλλος ηταν πιο ευακουστος
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Δε μπορώ παρά να συμφωνήσω με όλα όσα γράφονται για το Tidal. Στο μόνο που υπερτερεί είναι στην ποιότητα αναπαραγωγής, έναντι του Spotify..

Λύση: premium λογαριασμούς.... και στα δύο!
 

Μηνύματα
435
Reaction score
280
αν έχεις ένα parametric eq, ποιες συχνότητες πρέπει να πηράξεις και πόσα db για να φτιάξεις manual loudness;
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Τετοιες οδηγιες Κωστη δινονται μονον εντος χωρου - που να ξερει ο αλλος πως "βαραει" ο δικος σου; Μονο με δοκιμες!
 

Μηνύματα
435
Reaction score
280
Τετοιες οδηγιες Κωστη δινονται μονον εντος χωρου - που να ξερει ο αλλος πως "βαραει" ο δικος σου; Μονο με δοκιμες!
ok αλλά τα αυτόματα loudness δεν ακολουθούν κάποιο πρωτόκολλο;
 


lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Το loudness ενος ενισχυτη εχει σταθερη προρυθμιση, αλλιως θα ηταν dsp
 




Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
ανεβαζω screenshot με την ηλιθιοτητα των developers.
Γιατι δε φτιαχνεις ενα αλλο Tidal -ΟΧΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ- αλλα με τις αλλαγες που προτεινεις στους ηλιθιους devs...

Να κανουμε κι εμεις τη συνδρομη μας και να ειμαστε ολοι happy?


:p
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.205
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top