Technics SL-1200 CLUB

Μηνύματα
673
Reaction score
670
Καλημερα και απο μενα.
Μιας και εχω εφοδιαστει με ενα1200 mkii LTD GOLD σε εξαιρετικη κατασταση που εψαχνα καιρο θα ηθελα ακομη μια φορα την βοηθεια των ειδικων για κεφαλη και Headshell. Το πικαπ δυστυχως μου ηρθε με μια ortofon concord που ειναι μαλλον για τον π.......Η προταση που μου εχουν κανει ειναι για την Stanton 681 EE αλλα διαβαζω εδω μεσα για πολλες διαφορετικες επιλογες και ειμαι λιγο μπερδεμενος. Επισης ξερει κανεις που μπορω να βρω τo μανατο headshell και αν θα υπαρχει ακουστικη διαφορα απο ενα φθηνο gold που πηρα απο το ebay? Καποιο λινκ θα βοηθουσε πολυ.
Ευχαριστω με καποιες φωτο μιας και ειναι υποχρεωτικο απο οτι καταλαβα. Συν το οτι το καμαρωνω...μεχρι να το στησω οταν γυρισω Ελλαδα σε κανα μηνα...
 

Attachments


Μηνύματα
842
Reaction score
714
Χαίρετε!

Που θα μπορούσα να βρω headshell σε σωστή τιμή; Έχετε κάτι υπόψιν σας διότι βλέπω κάτι τιμές που δεν θέλω να τις πιστέψω.
 

Μηνύματα
253
Reaction score
61
Από ebay και με υπομονή...

Βγαίνουν αγγελίες σε φυσιολογικές τιμές στα 35-40 ευρώ από Ευρώπη. Κυρίως δημοπρασίες. Οι άμεσες τιμές είναι απ' όσο έχω δει τσιμπημένες.
 

Μηνύματα
1.215
Reaction score
2.024
Καλησπερα, εχω ενα παλιο sl 1700 το οποιο θα μπει προς πωληση αλλα δεν ξερω σε τι τιμη να το δωσω.
Μπορειτε να με συμβουλεψετε;
 

Attachments


Μηνύματα
673
Reaction score
670
Καλησπερα, εχω ενα παλιο sl 1700 το οποιο θα μπει προς πωληση αλλα δεν ξερω σε τι τιμη να το δωσω.
Μπορειτε να με συμβουλεψετε;
Το πιο λογικό είναι να κοιτάξεις σε τι τιμη πωλείται στα sites του εξωτερικού και να προσαρμόσεις την τιμή, ανάλογα και με την κατάσταση του πάντα. Λίγο πιό καλή τιμή από ότι πωλείται έξω θα σε βοηθούσε να το πουλήσεις πιό ευκολα νομίζω. Το hifishark για παράδειγμα είναι ένα πολύ καλό site συγκρισης τιμών.
 

Μηνύματα
842
Reaction score
714
Καλησπέρα!
Λοιπόν, για να τελειώνει αυτό το τσίρκο που γίνεται με το headshell του mk2 που το πουλάνε σε τιμές τρελές. Αγόρασα ένα headshell από εδώ για δοκιμή: https://www.3345rpm.gr/προϊόν/headshell-pro-series-mkii-vinyl-aid/ αφού πρώτα ρώτησα τον άνθρωπο αν έχει καμία διαφορά με το original και με διαβεβαίωσε πως είναι ακριβώς το ίδιο χωρίς τα γράμματα. Σήμερα παρέλαβα και επιβεβαιώνω. Είναι το ίδιο με το ασημένιο της Technics το οποίο έχει και την τρύπα για το βιδωτό βαράκι. Αν προσέξετε τα μαύρα δεν έχουν αυτή την τρύπα. (4η). Οπότε..



Πάμε παρακάτω τώρα,
Γνωρίζει κανείς για πιο λόγο στο technics overhang gauge όταν σετάρουμε την κεφαλή, πάντα η βελόνα είναι λίγο πιο αριστερά από το βελάκι που δείχνει κέντρο; Τι νόημα έχει αυτό. Όπου και να διαβάζω όλοι παρατηρούν το ίδιο πράγμα. Why; Δεν είναι λίγο κουφό αυτό;
 

Attachments



Μηνύματα
1.391
Reaction score
1.083
Ερώτηση: Ένα headshell είναι συμβατό με SME & Technics βραχίονες ή η κάθε εταιρεία έχει δικά της χαρακτηριστικά?
 

Μηνύματα
842
Reaction score
714
Μου έρχεται να βάλω τα κλάματα. Πριν 2 χρόνια αγόρασα 2 καπάκια για 75€ το ένα και τώρα το ίδιο μαγαζί ζητά 199€. Παράνοια.
[DOUBLEPOST=1544125974][/DOUBLEPOST]
Ερώτηση: Ένα headshell είναι συμβατό με SME & Technics βραχίονες ή η κάθε εταιρεία έχει δικά της χαρακτηριστικά?
Ότι θες βάζεις.
 


Μηνύματα
842
Reaction score
714
Πάμε παρακάτω τώρα,
Γνωρίζει κανείς για πιο λόγο στο technics overhang gauge όταν σετάρουμε την κεφαλή, πάντα η βελόνα είναι λίγο πιο δεξιά από το βελάκι που δείχνει κέντρο; Τι νόημα έχει αυτό. Όπου και να διαβάζω όλοι παρατηρούν το ίδιο πράγμα. Why; Δεν είναι λίγο κουφό αυτό;
Νομίζω πως η απάντηση βρίσκεται εδώ:

https://www.shure.eu/productdocumen...serguide-cb4cb656956723439f5d2f0cdb581132.pdf

Extra Skip Resistance for DJ's:
Mount the cartridge at a 23 degree angle as shown, so that the cartridge points to the tonearm pivot.
 

Attachments


Μηνύματα
253
Reaction score
61
Καλησπέρα!
Λοιπόν, για να τελειώνει αυτό το τσίρκο που γίνεται με το headshell του mk2 που το πουλάνε σε τιμές τρελές. Αγόρασα ένα headshell από εδώ για δοκιμή: https://www.3345rpm.gr/προϊόν/headshell-pro-series-mkii-vinyl-aid/ αφού πρώτα ρώτησα τον άνθρωπο αν έχει καμία διαφορά με το original και με διαβεβαίωσε πως είναι ακριβώς το ίδιο χωρίς τα γράμματα. Σήμερα παρέλαβα και επιβεβαιώνω. Είναι το ίδιο με το ασημένιο της Technics το οποίο έχει και την τρύπα για το βιδωτό βαράκι. Αν προσέξετε τα μαύρα δεν έχουν αυτή την τρύπα. (4η). Οπότε..
Δημήτρη κι όμως. Δεν είναι το ίδιο.

Το Technics ζυγίζει 7.5 γραμμάρια. Το αντίγραφο 9.4 γραμμάρια.

Σε περιπτώσεις κεφαλών που ταιριάζουν με βραχίονες μικρής ή μεσαίας μάζας (όπως οι Stanton που χρησιμοποιώ εγώ) αυτό δημιουργεί προβλήματα...

Σε άλλες περιπτώσεις η αύξηση της ενεργής μάζας του βραχίονα μπορεί να βελτιώνει την κατάσταση.
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Νομίζω πως η απάντηση βρίσκεται εδώ:

https://www.shure.eu/productdocumen...serguide-cb4cb656956723439f5d2f0cdb581132.pdf

Extra Skip Resistance for DJ's:
Mount the cartridge at a 23 degree angle as shown, so that the cartridge points to the tonearm pivot.
Μάλιστα,

για να λέω την αλήθεια, πάντα σετάρω με προτράκτορα, οπότε δεν το έχω παρατηρήσει με το εργαλείο της technics.
 

Μηνύματα
842
Reaction score
714
Δημήτρη κι όμως. Δεν είναι το ίδιο.

Το Technics ζυγίζει 7.5 γραμμάρια. Το αντίγραφο 9.4 γραμμάρια.

Σε περιπτώσεις κεφαλών που ταιριάζουν με βραχίονες μικρής ή μεσαίας μάζας (όπως οι Stanton που χρησιμοποιώ εγώ) αυτό δημιουργεί προβλήματα...

Σε άλλες περιπτώσεις η αύξηση της ενεργής μάζας του βραχίονα μπορεί να βελτιώνει την κατάσταση.
Πράγματι έχεις δίκιο. Υπάρχει διαφορά στο βάρος. Τα ζύγισα και το technics ήταν 7,57 ενώ το vynil aid 9.06.
[DOUBLEPOST=1544178497][/DOUBLEPOST]
Μάλιστα,

για να λέω την αλήθεια, πάντα σετάρω με προτράκτορα, οπότε δεν το έχω παρατηρήσει με το εργαλείο της technics.
Και εγώ το ίδιο, αλλά ήθελα να δω την διαφορά σε σχέση με τον προτράκτορα. Ακουστικά πάντως δεν παρατήρησα διαφορά μετά το σετάρισμα με το overhang gauge.
 



PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Γνωρίζει κανείς για πιο λόγο στο technics overhang gauge όταν σετάρουμε την κεφαλή, πάντα η βελόνα είναι λίγο πιο αριστερά από το βελάκι που δείχνει κέντρο; Τι νόημα έχει αυτό. Όπου και να διαβάζω όλοι παρατηρούν το ίδιο πράγμα. Why; Δεν είναι λίγο κουφό αυτό;
Αν ολοι παρατηρουν το ιδιο πραγμα,ισως το καλουπι που φτιαχνουν τα o/h gauges να ειναι στραβο 8-)
 

Μηνύματα
842
Reaction score
714
Αν ολοι παρατηρουν το ιδιο πραγμα,ισως το καλουπι που φτιαχνουν τα o/h gauges να ειναι στραβο 8-)
lol
Μπα, εχω τη βεβαιοτητα πως η απαντηση ειναι αυτη που εδωσα νωριτερα με το παραδειγμα της shure.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.368
Technics SL-1500C: ένα «1200» για το σπίτι



Η Technics παρουσίασε ένα νέο μοντέλο πικάπ για οικειακή χρήση με κεφαλή ΜΜ και ενσωματωμένο phono stage, το SL-1500C, που δανείζεται κατασκευαστικά στοιχεία από τα περίφημα SL-1200, χωρίς τις λειτουργίες για DJ.

Το πικάπ στηρίζεται σε άμεση οδήγηση με βάση τη νέα σχεδίαση coreless stator για το μοτέρ, που εμφανίστηκε το 2016 στο οπλοστάσιο της εταιρίας και εξαλείφει τα προβλήματα σταθερότητας κατά την περιστροφή του πλατό

Υπάρχει προσεκτική απόσβεση μέσω σάντουιτς υλικών στα μεταλλικά μέρη (σασί με αλουμίνιο/υαλόνημα και πλατό 2 κιλών από αλουμίνιο/λάστιχο), ο αλουμινένιος βραχίονας έχει σχήμα S με λειτουργία auto lift στο τέλος του δίσκου και η κεφαλή είναι η 2Μ Red.

Ο βραχίονας δίνει ρύθμιση VTA (6 χλστ. εύρος ρύθμισης), το κέλυφος ζυγίζει 7,6 γρ. και ζυγίζει κεφαλές με μάζα από 5,6-12,0 γρ. (με το έξτρα βαρίδι, αυτό γίνεται 10,0-16,4 γρ. για εύρος βάρους ανάγνωσης 0-4 γρ).

Παρέχεται έξοδος phono και line, μέσω του ενσωματωμένου phono stage, το οποίο διαθέτει προσεκτικά θωρακισμένο τροφοδοτικό για μείωση του θορύβου



http://www.hxoseikona.gr/nea/6887-technics-sl-1500c.html
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.145
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top