Xiaomi Mi Box

Μηνύματα
2.668
Reaction score
1.386
Απο προσωπική εμπειρία θεωρω - κι έχω ήδη αναφέρει στο νήμα - οτι χωρίς ethernet, δεν θα πρέπει να περιμένεις και πολλά απο το συγκεκριμένο μηχανάκι...
 

Μηνύματα
117
Reaction score
62
Με το να πλησιασω το mi box στο ρουτερ πηρα ενθαρυντικα αποτελεσματα και πιστεψα οτι ειναι ζητημα εντασης σηματος.
Οποτε επεστρεψα το mi box στη θεση του στο σαλονι και προμηθευτηκα ενα xiaomi wifi repeater.
Το τοποθετησα στα μισα της αποστασης και το σημα του ειναι πολυ ισχυρο.
Ομως οταν εκανα speed test στο mi box η ταχυτητα ηταν 20 Mbit μονο. ( Εχω vdsl πενηνταρα)
Λεω δεν πειραζει και συνεχιζω. Οταν ομως του εβαλα να παιξει απο nas μια ταινια των 12 gb ειχα σπασιματα και κολληματα.
Βρισκομαι παλι στο σημειο μηδεν....
Οσοι εχετε βαλει usb ethernet adapter τι ταχυτητες βλεπετε ; Ποσα Mbit ?
Ειναι σταθερη η συνδεση ;
Εχει αναφερθει οτι τα ugreen ειναι προτεινομενα αλλα το κακο ειναι οτι δεν πωλουνται ελλαδα.
Εχει δοκιμασει κανεις tp link ?
Παρακαλω δωστε μου τα φωτα σας γιατι με εχει κουρασει το mi box σε διαστημα μολις 3 ημερων.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.627
Reaction score
83.106
Δεν πιστεύω ότι θα υπάρχει πρόβλημα σύνδεσης με οποιοδήποτε ethernet adapter. Εγώ έχω ένα Anker με έξτρα USB θύρες για σκληρούς και δουλεύει άψογα.
Τα προβλήματα με το Wifi υπήρχαν εξαρχής αλλά πολλαπλασιάστηκαν μετά την αναβάθμιση σε Oreo.
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.627
Reaction score
83.106
Έχω φίλο που είχε βάλει (όταν είχε το Xiaomi) ένα ΟΕΜ των 5€ (χωρίς έξτρα θύρες USB) και δεν είχε κανένα πρόβλημα.
 

Μηνύματα
117
Reaction score
62
Απο προσωπική εμπειρία θεωρω - κι έχω ήδη αναφέρει στο νήμα - οτι χωρίς ethernet, δεν θα πρέπει να περιμένεις και πολλά απο το συγκεκριμένο μηχανάκι...
Δέν μπορώ παρά να συμφώνησω απολύτως.
Είναι ανώφελο να προσπαθήσει κανείς να φέρει αποτέλεσμα μέσω WiFi
Τελικά αγόρασαν το tplink gigabit Ethernet adapter και είμαι σέ καλό δρόμο.
Περισσότερα στή συνέχεια...
IMG-bc2a8da94f2ebb532745a44f779a8981-V.jpg
 


Μηνύματα
117
Reaction score
62
Λοιπόν συνφορουμιτες όλα βαίνουν καλώς μέ το δίκτυο.
Αν δεν μού κάνει κάνα κουλό και δεν θα βλέπει το Ethernet adapter όταν το mi box "ξυπνά" από sleep mode τότε όλα θά είναι σωστά με τό δίκτυο.
Απορώ τι είχαν στο μυαλό τους οι κινέζοι όταν αποφάσιζαν νά μην εξοπλίσουν το μηχανάκι με Ethernet.
Τέλος πάντων,
Μήπως υπάρχει κάνα οδηγός ρυθμίσεων γιά το mi box σέ συνδυασμό με kodi ;
Σάν ξεπλυμενα μού φαίνονται τά χρώματα.
Καί η κίνηση της εικόνας δέν είναι καί η καλύτερη.
Προέρχομαι απο WD καί έχω χάσει επεισόδια στο Android.
Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Λοιπόν συνφορουμιτες όλα βαίνουν καλώς μέ το δίκτυο.
Αν δεν μού κάνει κάνα κουλό και δεν θα βλέπει το Ethernet adapter όταν το mi box "ξυπνά" από sleep mode τότε όλα θά είναι σωστά με τό δίκτυο.
Απορώ τι είχαν στο μυαλό τους οι κινέζοι όταν αποφάσιζαν νά μην εξοπλίσουν το μηχανάκι με Ethernet.
Τέλος πάντων,
Μήπως υπάρχει κάνα οδηγός ρυθμίσεων γιά το mi box σέ συνδυασμό με kodi ;
Σάν ξεπλυμενα μού φαίνονται τά χρώματα.
Καί η κίνηση της εικόνας δέν είναι καί η καλύτερη.
Προέρχομαι απο WD καί έχω χάσει επεισόδια στο Android.
Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.
Τα χρώματα σου φαίνονται ξεπλυμένα σε HDR περιεχόμενο ή παντού?
 

Μηνύματα
117
Reaction score
62
Τα χρώματα σου φαίνονται ξεπλυμένα σε HDR περιεχόμενο ή παντού?
Γενικά παντού , η εικόνα του είναι κάπως...
Το WD TV live μέ είχε συνηθίσει σέ καλύτερη εικόνα.
Η τηλεόραση μου είναι lg 50' plasma 1080
 

Μηνύματα
6
Reaction score
3
Καλησπερα και καλη χρονια

Αγορασα και εγω το Mi Box πριν απο μερικές μέρες και εχω διαφορα προβληματα στην αναπαρωγη ταινιων και απο Netflix αλλα κυριως απο usb.

Σαν players εχω δοκιμασει και τον Kodi αλλα και τον Vlc και εχω κολληματα στην εικονα και με τους δυο players.
Ακομα και σε ταινιες η σειρες 720p παρουσιαζεται ενα τετοιο κολληματακι καθε 4-5-6 sec.
Ψαχνοντας λιγάκι στον Vlc εκανα disable τον Hardware Acceleration αλλα το προβλημα δε βελτιωθηκε..
Στον Kodi δε ξερω τι να κανω.

Παραλληλα οταν παιζω ταινιες μεσω Netflix βλεπω παλι κατι παρομοιο. Καθε 5-6 sec εχω ενα μικρο κολληματακι.
Δε νομιζω να ειναι θεμα wifi γιατι εχω 100Mbps και δεν εχω κανενα θεμα με Netflix σε οποια αλλη συσκευη εχω δοκιμασει
(tablet ή pc)

Εχετε καμια ιδεα στο τι μπορει να φταιει γτ ειδικα μεσω usb ειναι πολυ εκνευριστικο.

Ευχαριστω πολυ και καλη χρονια
 

Μηνύματα
117
Reaction score
62
Για βάλε στίς ρυθμίσεις του mi box τήν default ανάλυση της τηλεορασης σου και δοκίμασε frame rate 24 hz
Για τό WiFi δέν θα ήμουν τόσο σίγουρος ότι δεν έχει θέμα.
Πώς τό μετρησες ;
 

Μηνύματα
6
Reaction score
3
Εξακολουθω και εχω το ιδιο προβλημα και με 24 hz
Πειραζοντας λιγο τις ρυθμισεις του Kodi (το HD scaling) βελτιωθηκε καπως αλλα εξακολουθει και κανει κολληματακια οπως και στο Vlc

Σχετικα με το wifi δε το εχω μετρησει μεσα απο το Mi Box (υπαρχει τροπος?)
Αλλα μετραω το wifi απο κινητο και ειναι ειναι σταθερα πανω απο 95Mbps

Ευχαριστω για την απαντηση
 

Μηνύματα
117
Reaction score
62
Εξακολουθω και εχω το ιδιο προβλημα και με 24 hz
Πειραζοντας λιγο τις ρυθμισεις του Kodi (το HD scaling) βελτιωθηκε καπως αλλα εξακολουθει και κανει κολληματακια οπως και στο Vlc

Σχετικα με το wifi δε το εχω μετρησει μεσα απο το Mi Box (υπαρχει τροπος?)
Αλλα μετραω το wifi απο κινητο και ειναι ειναι σταθερα πανω απο 95Mbps

Ευχαριστω για την απαντηση
Μέσα από το Google play του mi box εγκατέστησε μία εφαρμογή ελέγχου δικτύου όπως αυτή.
Στην αρχή και εγώ θεωρησα ότι η ταχύτητα θά έπρεπε να ηταν αυτή πού έδειχνε το κινητό αλλά βρέθηκα πρό εκπλήξεως....
 

Μηνύματα
6
Reaction score
3
Το εγκατεστησα και η ταχυτητα ειναι πολυ καλη (86 download και 10 upload)
Κατεβασα τον Mx player και ευτυχως δε κανει κανενα κολλημα.

Αλλα αυτα τα συνεχομενα κολληματα στο netflix μου κανουν μεγαλη εντυπωση. Οτι και αν βαλω να παιξει απο Netflix παιζει με σπασιαματκια καθε 5 δευτερολεπτα
 

Μηνύματα
58
Reaction score
122
Το εγκατεστησα και η ταχυτητα ειναι πολυ καλη (86 download και 10 upload)
Κατεβασα τον Mx player και ευτυχως δε κανει κανενα κολλημα.

Αλλα αυτα τα συνεχομενα κολληματα στο netflix μου κανουν μεγαλη εντυπωση. Οτι και αν βαλω να παιξει απο Netflix παιζει με σπασιαματκια καθε 5 δευτερολεπτα
Καλησπέρα, δοκίμασε να ενεργοποιήσεις το Developer Options (Settings, About και πατάς το build 7 φορές). Τώρα στο dev. options υπάρχει μια επιλογή Background process limit, βάλτο στο 4 ή και πιο χαμηλά. Θεωρητικά ίσως να μην έχει θέμα το Netflix ή άλλες εφαρμογές για βιντεο stream. Αν κάνεις force restart την συσκευή όμως, τσέκαρε την πάλι την ρύθμιση, διότι νομίζω πως γυρνάει σε default. Ελπίζω να βοήθησα.
 

Μηνύματα
6
Reaction score
3
Καλησπέρα, δοκίμασε να ενεργοποιήσεις το Developer Options (Settings, About και πατάς το build 7 φορές). Τώρα στο dev. options υπάρχει μια επιλογή Background process limit, βάλτο στο 4 ή και πιο χαμηλά. Θεωρητικά ίσως να μην έχει θέμα το Netflix ή άλλες εφαρμογές για βιντεο stream. Αν κάνεις force restart την συσκευή όμως, τσέκαρε την πάλι την ρύθμιση, διότι νομίζω πως γυρνάει σε default. Ελπίζω να βοήθησα.
Το δοκιμασα και νομιζω στο Netflix βοηθησε... Ευχαριστω πολυ
 

Μηνύματα
34
Reaction score
0
Καλησπερα, λογω του οτι ειμαι λιγο ασχετος.
Εχω παρει το tv box, πως εγκαθιστω εφαρμογες που δεν υπαρχουν στο πλει στορ του tv box, οπως pocorn, freeflix ?

Πρεπει πρωτα να κατεβασω downloader η chrome, η πιο απλη μεθοδος?

Το codi μου φενεται λιγο δυσκολο.

Μιας και με ενδιαφερουν οι ταινιες εχει δοκιμασει κανεις αυτο εδω?

 

Μηνύματα
3.185
Reaction score
771
Καλησπερα, λογω του οτι ειμαι λιγο ασχετος.
Εχω παρει το tv box, πως εγκαθιστω εφαρμογες που δεν υπαρχουν στο πλει στορ του tv box, οπως pocorn, freeflix ?

Πρεπει πρωτα να κατεβασω downloader η chrome, η πιο απλη μεθοδος?

Το codi μου φενεται λιγο δυσκολο.

Μιας και με ενδιαφερουν οι ταινιες εχει δοκιμασει κανεις αυτο εδω?

Μπορεις να παρεις μια ιδέα απο εδω...
 

Μηνύματα
117
Reaction score
62
Εξακολουθώ να έχω προβλήματα στην ομαλότητα της κίνησης .

Επίσης εμφανίζει προβλήματα αστάθειας όπως πχ την μια μέρα το kodi δίνει ήχο dts από pass through στον ενισχυτή και την επόμενη μέρα όχι.

Γενικά είμαι απογοητευμένος από το μηχανάκι.

Έχω δαπανήσει χρόνο και χρήμα σε περιφερειακά όπως wifi repeater , usb to Ethernet , hdmi splitter – switcher και ακόμα ψάχνομαι.

Στο παρατρίχα είμαι να φέρω πίσω στη θέση του το αειθαλές wd tv live.

Σεις που ασχολείστε με το εν λόγω μηχανάκι την “παλεύετε” μαζί του ;
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.149
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top