Ο θάνατος του δικάναλου σετάπ, και γιατί


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Έτσι για χαβαλέ πάμε στο σενάριο σου. Ένα VHS έχει περίπου 150€. Είναι 720x576 stereo (αγαπημένο ξέρω), και ένα Blu-Ray player που είναι 1920x1080 πολυκάναλο έχει 100€. Σύμφωνα με τη λογική σου το Blu-Ray δεν γίνεται να είναι καλύτερο. :lol:
δεν είναι αυτή η λογική μου, blu-ray δαγκωτό!
[DOUBLEPOST=1557942814][/DOUBLEPOST]
Ένας Jadis έχει 6000€ και μετά από κάποιο διάστημα θες αλλά 2000€-3000€ για να αλλάξεις τις λάμπες, σύνολο 8000€-9000€. Ένας Αnthem MRX 1120 έχει 6000€ και έχει ένα σκασμό πράγματα επάνω. Σύμφωνα πάλι με τη λογική σου ο Jadis είναι καλύτερος.
ναι! jadis δαγκωτό!
μέχρι να χρειαστεί να αλλάξεις λάμπες στο jadis, θα έχεις αλλάξει 3 φορές τον anthem, λόγω αλλαγής στα φορμάτ ήχου που θα υποστηρίζει;).
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Η ερώτηση μου είναι πραγματική και σε καμιά περίπτωση ειρωνική, οκ?
Δεν μπορεί να πληρώνεις πιστεύω τα ίδια, στην ίδια εταιρία κατασκευής ηχείων και να παίρνεις δωρεάν τον ενισχυτή και καλύτερες μονάδες/καμπίνα.. τι να πω..
Όχι βρε, απλά ΔΕΝ πληρώνεις το κωλο-κροσόβερ του παθητικού! Εξοικονόμηση. Στη θέση του πληρώνεις τον ενισχυτή.
[DOUBLEPOST=1557943410][/DOUBLEPOST]
Επίσης, προσωπικά πιστεύω ....
Κι εγώ πιστεύω στο bing bang theory, ε και?
Εσύ έχεις δίκιο!
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Μπαααα, δεν ψήνομαι. Παθητικό με τον εκτελεστή Bryston και ξερό ψωμί.
[DOUBLEPOST=1557943567][/DOUBLEPOST]Και παθητικό βίντατζ πεντάδρομο.
 

Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.532
Επίσης, προσωπικά πιστεύω, ότι οι χρησιμοποιούμενες μόντουλες ενίσχυσης που χρησιμοποιούνται στα ενεργά χαμηλού κόστους ως 1000€/τεμάχιο ενεργού, είναι μια όχι και τόσο σοβαρή υλοποίηση, με αντίστοιχα αποτελέσματα στον ήχο.
Χωρίς καμία διάθεση να "μπλεχτώ" κι εγώ στη διαμάχη - άλλωστε οι γνώσεις μου είναι ανεπαρκείς για έναν τέτοιο διάλογο - θα σου πω ότι είσαι 1000% λάθος....
Θα σου καταθέσω την προσωπική μου πρόσφατη βιωματική εμπειρία με τα ενεργά και μάλιστα πολύ φθηνά (Adam T7V με κόστος 198,90 € το ένα)...
Στον δικό μου (αφρόντιστο και δύσκολο) χώρο, είχα τα Monitor Audio RX6 (σύστημα 7.1), από τα καλύτερα ηχεία της αγοράς εκείνης της εποχής κάτω από 1000 €, τα οποία έπαιζαν με έναν πολυκάναλο Pioneer SC-2023.
Πολύ καλή απόδοση (με βάση τις μέχρι τότε ηχητικές εμπειρίες μου), καλή στερεοφωνική εικόνα, δυνατό μπάσο με λίγο προβολικά πρίμα μάλλον λόγω του χώρου.
Στην πορεία, βρήκα ευκαιρία τα Martin Logan Electromotion ESL, οπότε τα αντικατέστησα άμεσα (με τα αντίστοιχα περιφερειακά), μιας και απ' ότι είχα διαβάσει σε όλες τις κριτικές του ξένου τύπου τα ηχεία ήταν καταπληκτικό VFM με βελούδινες και κρυστάλινες μεσαίες και υψηλές συχνότητες λόγω ηλεκτροστατικής μεμβράνης και αρκετά δυνατές χαμηλές λόγω 8" γούφερ. Μάλιστα αρκετοί έλεγαν ότι συναγωνίζονται άνετα ηχεία τριπλάσιας τιμής.
Όντως, η διαφορά από τα Monitor Audio ήταν κάτι παραπάνω από εμφανής, με τα ηχεία στις ίδιες σχεδόν θέσεις (μικροδιαφορές) η στεροφωνική εικόνα απέκτησε μεγαλύτερη διαφάνεια, εστίαση και εικόνα, ενώ σαφώς τα πρίμα και η μεσαία περιοχή ήταν πολύ καλύτερα και ξεκούραστα. Το μπάσο αρκετά έως πολύ δυνατό, σε σημείο που όταν τα άκουσε ο φίλος που ήρθε να τα πάρει όταν τα έβαλα μετά αγγελία, έψαχνε να βρει το subwoofer...
Ακολουθώντας τη συμβουλή του αντιπροσώπου, πήρα και έναν τελικό Parasound A23, ο οποίος είναι υποτίθεται το ταίρι των ηχείων, με πολύ καλές κριτικές και αυτός (2x125 Watts RMS στα 8Ohm, 225 Watts RMS στα 4 Ohm).
Πριν από λίγο καιρό, είπα να δοκιμάσω τα ενεργά στην χαμηλή κατηγορία τιμής, λόγω έλλειψης budget (Adam T7V), έχοντας αποδεχθεί μέσα μου ότι δεν υπάρχει περίπτωση να "πιάσω" την απόδοση των Martin Logan, απλά ελπίζοντας να έχουν μια υποφερτή απόδοση χωρίς να είναι κουραστικά, να μπορώ δηλαδή να ακούω μουσική χωρίς να σιχτιρίζω...
Τα συνδέω λοιπόν στις εξόδους pre out του Pioneer (τον Parasound τον είχα πουλήσει), βάζω ένα δισκάκι SACD που έχω σαν "τεστ" και μένω με το στόμα ανοιχτό !!!
Πραγματικά δε μπορώ να σου εξηγήσω με λόγια τι απόδοση έχουν αυτά τα μικρά...υπερέχουν ξεκάθαρα και άνετα σε όλους τους τομείς από τα Martin Logan (ακόμα και με τον Parasound) με τόση διαφορά μάλιστα που δεν υπάρχει...
Ακόμα καλύτερη μεσαία και υψηλή περιοχή (το twitter των Adam είναι απίστευτο, είναι μάλιστα ακριβώς το ίδιο με αυτό της μεγάλης σειράς S με μικρότερο ενισχυτή φυσικά) και πολύ καλύτερο μπάσο, όχι σε σώμα αλλά σε ατάκα και έλεγχο, παρ' όλο το μικρότερο woofer. Αισθάνομαι ότι είμαι μέσα στο στούντιο της ηχογράφησης με τους μουσικούς μπροστά μου και πρώτη φορά άκουσα τέτοιες φυσικές χροιές στα όργανα, ενώ τα φωνητικά είναι ανατριχιαστικά. Στα δε live, νομίζεις ότι κάθεσαι στην πρώτη σειρά με τη μπάντα μπροστά σου και νομίζεις ότι θα απλώσεις το χέρι και θα πιάσεις τον διπλανό σου στο πλήθος που φωνάζει...
Αυτά που σου λέω δεν έχουν καμία δόση υπερβολής, κι εγώ αν τα διάβαζα χωρίς να τα έχω ακούσει θα ήμουν πολύ επιφυλακτικός, αλλά έτσι είναι πέραν πάσης αμφιβολίας, ξέχνα μετρήσεις, θεωρίες, διαγράμματα και pdf...

Τέλος, πάμε στις τιμές:

- Martin Logan ESL --> περίπου 3,000 € αυτή τη στιγμή που μιλάμε
-Parasound A23 --> περίπου 1,300 €
Σύνολο --> 4,300 €

- Adam T7V --> 398 € σύνολο

Όποιος κατάλαβε κατάλαβε...
 

Μηνύματα
947
Reaction score
2.990
- Martin Logan ESL --> περίπου 3,000 € αυτή τη στιγμή που μιλάμε
-Parasound A23 --> περίπου 1,300 €
Σύνολο --> 4,300
- Adam T7V --> 398 € σύνολο

Όποιος κατάλαβε κατάλαβε...
:idk:
 

D

Deleted member 38719

Guest
Στον δικό μου (αφρόντιστο και δύσκολο) χώρο
Όπως το λες φίλε μου!
Τα μικρά "κάτσανε" καλύτερα... Τα esl έχουν απαιτήσεις για ν΄ανασάνουν! Οι περιγραφές σου στο τι άκουσες, αυτό επιβεβαιώνουν!
Είναι ασύγκριτα αυτά τα δυο ηχεία!

-τα esl γιατί τα έδωσες; αν θέλεις απαντάς...
 

Attachments


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Χωρίς καμία διάθεση να "μπλεχτώ" κι εγώ στη διαμάχη - άλλωστε οι γνώσεις μου είναι ανεπαρκείς για έναν τέτοιο διάλογο - θα σου πω ότι είσαι 1000% λάθος....
Θα σου καταθέσω την προσωπική μου πρόσφατη βιωματική εμπειρία με τα ενεργά και μάλιστα πολύ φθηνά (Adam T7V με κόστος 198,90 € το ένα)...
Στον δικό μου (αφρόντιστο και δύσκολο) χώρο, είχα τα Monitor Audio RX6 (σύστημα 7.1), από τα καλύτερα ηχεία της αγοράς εκείνης της εποχής κάτω από 1000 €, τα οποία έπαιζαν με έναν πολυκάναλο Pioneer SC-2023.
Πολύ καλή απόδοση (με βάση τις μέχρι τότε ηχητικές εμπειρίες μου), καλή στερεοφωνική εικόνα, δυνατό μπάσο με λίγο προβολικά πρίμα μάλλον λόγω του χώρου.
Στην πορεία, βρήκα ευκαιρία τα Martin Logan Electromotion ESL, οπότε τα αντικατέστησα άμεσα (με τα αντίστοιχα περιφερειακά), μιας και απ' ότι είχα διαβάσει σε όλες τις κριτικές του ξένου τύπου τα ηχεία ήταν καταπληκτικό VFM με βελούδινες και κρυστάλινες μεσαίες και υψηλές συχνότητες λόγω ηλεκτροστατικής μεμβράνης και αρκετά δυνατές χαμηλές λόγω 8" γούφερ. Μάλιστα αρκετοί έλεγαν ότι συναγωνίζονται άνετα ηχεία τριπλάσιας τιμής.
Όντως, η διαφορά από τα Monitor Audio ήταν κάτι παραπάνω από εμφανής, με τα ηχεία στις ίδιες σχεδόν θέσεις (μικροδιαφορές) η στεροφωνική εικόνα απέκτησε μεγαλύτερη διαφάνεια, εστίαση και εικόνα, ενώ σαφώς τα πρίμα και η μεσαία περιοχή ήταν πολύ καλύτερα και ξεκούραστα. Το μπάσο αρκετά έως πολύ δυνατό, σε σημείο που όταν τα άκουσε ο φίλος που ήρθε να τα πάρει όταν τα έβαλα μετά αγγελία, έψαχνε να βρει το subwoofer...
Ακολουθώντας τη συμβουλή του αντιπροσώπου, πήρα και έναν τελικό Parasound A23, ο οποίος είναι υποτίθεται το ταίρι των ηχείων, με πολύ καλές κριτικές και αυτός (2x125 Watts RMS στα 8Ohm, 225 Watts RMS στα 4 Ohm).
Πριν από λίγο καιρό, είπα να δοκιμάσω τα ενεργά στην χαμηλή κατηγορία τιμής, λόγω έλλειψης budget (Adam T7V), έχοντας αποδεχθεί μέσα μου ότι δεν υπάρχει περίπτωση να "πιάσω" την απόδοση των Martin Logan, απλά ελπίζοντας να έχουν μια υποφερτή απόδοση χωρίς να είναι κουραστικά, να μπορώ δηλαδή να ακούω μουσική χωρίς να σιχτιρίζω...
Τα συνδέω λοιπόν στις εξόδους pre out του Pioneer (τον Parasound τον είχα πουλήσει), βάζω ένα δισκάκι SACD που έχω σαν "τεστ" και μένω με το στόμα ανοιχτό !!!
Πραγματικά δε μπορώ να σου εξηγήσω με λόγια τι απόδοση έχουν αυτά τα μικρά...υπερέχουν ξεκάθαρα και άνετα σε όλους τους τομείς από τα Martin Logan (ακόμα και με τον Parasound) με τόση διαφορά μάλιστα που δεν υπάρχει...
Ακόμα καλύτερη μεσαία και υψηλή περιοχή (το twitter των Adam είναι απίστευτο, είναι μάλιστα ακριβώς το ίδιο με αυτό της μεγάλης σειράς S με μικρότερο ενισχυτή φυσικά) και πολύ καλύτερο μπάσο, όχι σε σώμα αλλά σε ατάκα και έλεγχο, παρ' όλο το μικρότερο woofer. Αισθάνομαι ότι είμαι μέσα στο στούντιο της ηχογράφησης με τους μουσικούς μπροστά μου και πρώτη φορά άκουσα τέτοιες φυσικές χροιές στα όργανα, ενώ τα φωνητικά είναι ανατριχιαστικά. Στα δε live, νομίζεις ότι κάθεσαι στην πρώτη σειρά με τη μπάντα μπροστά σου και νομίζεις ότι θα απλώσεις το χέρι και θα πιάσεις τον διπλανό σου στο πλήθος που φωνάζει...
Αυτά που σου λέω δεν έχουν καμία δόση υπερβολής, κι εγώ αν τα διάβαζα χωρίς να τα έχω ακούσει θα ήμουν πολύ επιφυλακτικός, αλλά έτσι είναι πέραν πάσης αμφιβολίας, ξέχνα μετρήσεις, θεωρίες, διαγράμματα και pdf...

Τέλος, πάμε στις τιμές:

- Martin Logan ESL --> περίπου 3,000 € αυτή τη στιγμή που μιλάμε
-Parasound A23 --> περίπου 1,300 €
Σύνολο --> 4,300 €

- Adam T7V --> 398 € σύνολο
Όποιος κατάλαβε κατάλαβε...
τα ADAM, κατά την ίδια την εταιρία είναι:
The T7V is a two-way studio monitor designed for vertical use in a nearfield application.

είναι λοιπόν ένα nearfield monitor ηχείο που απλά..έκατσε καλύτερα στο χώρο σου, δε μπορεί να συγκριθεί με τα martin logan esl που προσωπικά δε συμπαθώ κιόλας!
Τα martin logan είναι ιδιαίτερα ηχεία στη τοποθέτηση τους με αποτέλεσμα να πάιζουν από..τραγικά εως πολύ καλά ανάλογα το χώρο που βρίσκονται και τον ενισχυτή που τα οδηγεί(ο parasound τους πέφτει λίγος).
Δεν υπάρχει καμιά απολύτως σύγκριση μεταξύ των 2 ηχείων, είναι άδικη για τα nearfield να τα συγκρίνεις με τα esl, ανεξάρτητα ότι σε σένα τα μικρά απέδωσαν καλύτερα.
έχω ίδια άποψη και για τα δύο ηχεία.
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
ας το δούμε λίγο ορθολογικά.
...
Έγραψε ο λέανδρος... :roflmao::roflmao::roflmao::fuckyou:

Ορθολογικά?
Και συγκρίνεις τιμές ενεργών και παθητικών ηχείων, χωρίς να υπολογίζεις την τιμή του ενισχυτή?

:help:
Έλα μωρέ τώρα κι εσύ, τι ψάχνεις;
leandros speaking λέμε... :p



ας το δούμε λίγο ορθολογικά.
Αν υποθέσουμε ότι έχουμε δύο ηχεία ίδιας τιμής, ένα παθητικό, κι ένα ενεργό.
Το ενεργό έχει και ενισχυτή, επομένως, στην ίδια τιμή πώλησης, η λογική λέει ότι θα έχει υποδεέστερες μονάδες και καμπίνα.
blah blah blah blah blah blah blah blah blah blah blah blah blah blah blah blah blah blah blah blah blah blah blah blah blah blah blah blah blah blah blah blah blah blah blah blah blah blah blah blah blah blah blah blah blah blah blah blah blah blah blah blah blah blah blah blah blah blah blah blah blah blah blah blah blah blah blah blah blah blah... just a bunch of meaningless horseshit
Ορθολογικά... :roflmao::roflmao::roflmao::fuckyou:
Η λογική... :roflmao::roflmao::roflmao::fuckyou:

Δε μου λες ρε ξύπνιε, πιστεύεις ότι το margin είναι το ίδιο στις επαγγελματικές και στις home σειρές, ακόμα και αν μιλάμε για την ίδια εταιρεία, ακόμα και αν μιλάμε για τον ίδιο αντιπρόσωπο;

Άστα όλα τα υπόλοιπα...

Γνώστης λέμε... :laugh:

Αλλά δε φταίει κανένας άλλος, εγώ φταίω...
Έπρεπε να "σπρώχνω" παθητικά ηχεία και καλώδια...
Στο κάτω κάτω, η Hypex που φέρνω στην Ελλάδα ενισχυτικά modules κατασκευάζει, και εγώ είμαι OEM / dealer τους.

Πάρτε παθητικά λέμε...


Δεν παλεύεται με τίποτα η υπόθεση σου λέμε.
Έχουμε PMC & DYNAUDIO που φτιάχνουν και τα δύο να λένε ότι δεν υπάρχει θέμα σύγκρισης στα 2 στρατόπεδα στο ίδιο κόστος, έχουμε το Stereophile να παραδέχεται επιτέλους τα αυτονόητα και έχουμε και το Λέανδρο με τις ανησυχίες του. :D

...
Άσχετοι όλοι τους.:p
leandros rules :fuckyou:


...
Έτσι για χαβαλέ πάμε στο σενάριο σου. Ένα VHS έχει περίπου 150€. Είναι 720x576 stereo (αγαπημένο ξέρω)
...
VHS resolution 720x576?
Not a chance:

https://en.wikipedia.org/wiki/VHS#Super-VHS_/_ADAT_/_SVHS-ET

Super-VHS / ADAT / SVHS-ET
Main articles: S-VHS and D-VHS
Several improved versions of VHS exist, most notably Super-VHS (S-VHS), an analog video standard with improved video bandwidth. S-VHS improved the horizontal luminance resolution to 400 lines (versus 250 for VHS/Beta and 500 for DVD). The audio system (both linear and AFM) is the same. S-VHS made little impact on the home market, but gained dominance in the camcorder market due to its superior picture quality.

...
και ένα Blu-Ray player που είναι 1920x1080 πολυκάναλο έχει 100€. Σύμφωνα με τη λογική σου το Blu-Ray δεν γίνεται να είναι καλύτερο. :lol:

...
:roflmao::roflmao::roflmao:



...
Ένας Jadis έχει 6000€ και μετά από κάποιο διάστημα θες αλλά 2000€-3000€ για να αλλάξεις τις λάμπες, σύνολο 8000€-9000€. Ένας Αnthem MRX 1120 έχει 6000€ και έχει ένα σκασμό πράγματα επάνω. Σύμφωνα πάλι με τη λογική σου ο Jadis είναι καλύτερος. Πες μου ότι συμφωνείς να πηδηχτώ απ το παράθυρο. :lol::lol::lol::lol::lol:

...
Ποιος Anthem βρε συνονόματε;
Ένας ταπεινός Crown (τους οποίους σύμφωνα με κάποια σούργελα προωθώ ως "το απόλυτο" στην ενίσχυση επειδή εγώ πουλάω class D ενισχυτές, οι οποίοι όμως είναι ακριβότεροι των Crown άρα, επειδή """σύμφωνα μ' εμένα""" - και τον EAR, και τον AKARL, και τον Dimifoot, και τον Αρβανιτάκη κλπ. - οι Crown είναι "το απόλυτο" στην ενίσχυση, οι δικοί μου δεν έχουν λόγο ύπαρξης :headbang::headbang::headbang:- μυαλά στο μίξερ λέμε...), είναι κλάσεις ανώτερος από σκουπίδια τύπου jadis.

Στο Λονδίνο νομίζω, ο ίδιος ο dealer των jadis γελούσε μ' αυτούς και τους αποκαλούσε "μηχανήματα για Άραβες" (δε νομίζω πως το έλεγε ρατσιστικά, απλά εννοούσε μηχανήματα για άσχετους πλούσιους - ή φτωχοbinέδες χαϊεντολιγούρηδες - που θέλουν να βλέπουν χρυσαφιές προσόψεις και να αγοράζουν ακριβά πράγματα).



...
Η ζωή φίλε μου είναι πολύ απλή και σύντομη για να ασχολούμαστε με χαζομάρες. :lolsign:
Δηλαδή να μην ασχοληθώ με το sudoku? :roflmao::roflmao::roflmao: :fuckyou::fuckyou::fuckyou:
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Το Τ7 της Adam κάνει δυο κατοστάρικα. Ας πάρει κάποιος πέντε+2 πρεσόνους σαμπ + ενας προηγούμενης γενιάς πρεπρο με 800€+ εξωτερικο minidsp ντιρακ NAD T758 V3 = 3000 €.
Fixed.

Δημήτρη ημίμετρα είναι αυτά. Θεωρώ ότι μόνο ένας σοβαρός προ για πολυκάναλο ξεκινάει από τα 3Χ.
Και κάνεις λάθος.
Δηλαδή ο Yamaha CXA 5200 είναι μη σοβαρός;

Αλλά άστον αυτόν και πάμε στο φθηνό ολοκληρωμένο NAD T758 V3.
Τα περισσότερα συστήματα σε σαλόνια πάσχουν τόσο πολύ στην αλληλεπίδρασή τους με το χώρο, που η αναβάθμιση χάρη στην παρουσία του Dirac σε συνδυασμό με μια πιο προσεκτική τοποθέτηση υπερβαίνει πιθανότατα (και πολλές φορές σημαντικά) όποιο ενδεχόμενο (και τις πιο πολλές φορές μέσα στο μυαλό σας, καθότι το υπόλοιπο σύστημα - χώρος σας αδυνατεί να αναδείξει, αλλά και τα αυτάκια σας αδυνατούν να προσδιορίσουν με ασφάλεια) bottleneck λόγω της παρουσίας ενός μη dedicated δικάναλου ή όχι προενισχυτή.
 

Μηνύματα
342
Reaction score
1
Για ηρεμήστε μην σας κάνω..
(μιας και λογω ME Γερμανίζουμε τελευταία).
Ναι τα ενεργά είναι best buy αγορές και ειδικά τα φθηνά, όποιος πιστεύει το αντίθετο είναι βαθιά νυχτωμένος αλλά υπάρχουν ταυτόχρονα πάρα πολλά καλά (όχι μόνο στα λόγια) συστήματα με παθητικά. Κάποια από αυτά "χτισμένα" σιγά σιγά από παλιά. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Cool.
Και για να είμαι on topic το ξαναγράφω. Ναι στο πολυκάναλο ψηφιακο σύστημα αλλά και ναι σε ένα δικάναλο που είναι μελετημένο και στον χώρο που βρίσκεται να έχει γίνει ότι πρέπει έτσι ώστε η οντότητα (α ρε Bhutia :D) να είναι wow! :king:
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Για ηρεμήστε μην σας κάνω..
(μιας και λογω ME Γερμανίζουμε τελευταία).
Ναι τα ενεργά είναι best buy αγορές και ειδικά τα φθηνά, όποιος πιστεύει το αντίθετο είναι βαθιά νυχτωμένος αλλά υπάρχουν ταυτόχρονα πάρα πολλά καλά (όχι μόνο στα λόγια) συστήματα με παθητικά. Κάποια από αυτά "χτισμένα" σιγά σιγά από παλιά. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Cool.
...

Εσείς τα ισοπεδώνετε και εσείς γενικεύετε χωρίς πολλές φορές να καταλαβαίνετε στο ελάχιστο για τι πράγμα μιλάτε π.χ. sudoku.


... αλλά υπάρχουν ταυτόχρονα πάρα πολλά καλά (όχι μόνο στα λόγια) συστήματα με παθητικά.

...
Και βέβαια.
Όπως υπάρχουν και παλιά αυτοκίνητα με καρμπυρατέρ που είναι καλύτερα από πολύ φτηνότερά τους σύγχρονα με ψεκασμό.
Να ξαναγυρίσουμε στα καρμπυρατέρ;


...
Και για να είμαι on topic το ξαναγράφω. Ναι στο πολυκάναλο ψηφιακο σύστημα αλλά και ναι σε ένα δικάναλο που είναι μελετημένο και στον χώρο που βρίσκεται να έχει γίνει ότι πρέπει έτσι ώστε η οντότητα (α ρε Bhutia :D) να είναι wow! :king:
Δες μία τέτοια οντότητα:

https://www.dynaudio.com/dynaudio-academy/2016/december/bob-katz-evidence-m5p-part-1

https://www.dynaudio.com/dynaudio-academy/2017/august/bob-katz-part-2

https://www.dynaudio.com/landing-pages/m5p-bob-katzs-ultimate-reference

https://www.innerfidelity.com/content/katzs-corner-episode-17-perfecting-perfection
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Fixed.



Και κάνεις λάθος.
Δηλαδή ο Yamaha CXA 5200 είναι μη σοβαρός;

Αλλά άστον αυτόν και πάμε στο φθηνό ολοκληρωμένο NAD T758 V3.
Τα περισσότερα συστήματα σε σαλόνια πάσχουν τόσο πολύ στην αλληλεπίδρασή τους με το χώρο, που η αναβάθμιση χάρη στην παρουσία του Dirac σε συνδυασμό με μια πιο προσεκτική τοποθέτηση υπερβαίνει πιθανότατα (και πολλές φορές σημαντικά) όποιο ενδεχόμενο (και τις πιο πολλές φορές μέσα στο μυαλό σας, καθότι το υπόλοιπο σύστημα - χώρος σας αδυνατεί να αναδείξει, αλλά και τα αυτάκια σας αδυνατούν να προσδιορίσουν με ασφάλεια) bottleneck λόγω της παρουσίας ενός μη dedicated δικάναλου ή όχι προενισχυτή.
Μην είσαι αδερφέ τόσο σίγουρος χωρίς να γνωρίζεις για τα αυτάκια μας για τον χώρο μας και το μυαλό μας επειδή δεν το παίζουμε "αρχηγοί".:):)
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Εσύ πώς είσαι τόσο σίγουρος για το ποιο είναι σοβαρό μηχάνημα και ποιο όχι αφού δεν έχεις τεχνικές γνώσεις;
 


Μηνύματα
342
Reaction score
1
Εσείς τα ισοπεδώνετε και εσείς γενικεύετε χωρίς πολλές φορές να καταλαβαίνετε στο ελάχιστο για τι πράγμα μιλάτε π.χ. sudoku.




Και βέβαια.
Όπως υπάρχουν και παλιά αυτοκίνητα με καρμπυρατέρ που είναι καλύτερα από πολύ φτηνότερά τους σύγχρονα με ψεκασμό.
Να ξαναγυρίσουμε στα καρμπυρατέρ;




Δες μία τέτοια οντότητα:

https://www.dynaudio.com/dynaudio-academy/2016/december/bob-katz-evidence-m5p-part-1

https://www.dynaudio.com/dynaudio-academy/2017/august/bob-katz-part-2

https://www.dynaudio.com/landing-pages/m5p-bob-katzs-ultimate-reference

https://www.innerfidelity.com/content/katzs-corner-episode-17-perfecting-perfection
Συμφωνούμε και το καταλαβαίνεις, απλά το λέμε διαφορετικά.
 

Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
...................Γράψε λίγο αναλυτικά εδώ τα ηχεία του ενός και του άλλου, αλλά και το συνολικό κόστος του ενός και του άλλου. Και θα σου βγάλω πόρισμα. 50€.
Και για να συμπληρωσω: Σε ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ μπατζετ το 5.1 ειναι καλυτερο. Ακομα και 200 ευρω να εχεις, καλυτερα θα παιξουν 5 ηχειακια με το σαμπ τους παρά δυο ηχειακια σκετα....
...............Το δικαναλο είναι μια λύση ανάγκης σε πολύ περιορισμένο budget, ας πούμε 300 ευρώ όπου εκεί πράγματι το δικαναλο είναι καλύτερο από τα 5.1 .............................
...................................διαφορά υπέρ του 2κάναλου περίπου στα 1000€
ηχητικά? έτη φωτός μπροστά!
................Καλώδια ρεύματος όλα μαμά και RCA κάτι απλό. 2350€ + RCA και αν βρεις με αυτά τα λεφτά δικάναλο που να ξεπεράσει αυτό το πακέτο γράψε μου. ............
Τ........ Ας πάρει κάποιος πέντε+2 πρεσόνους σαμπ+ενας προηγούμενης γενιάς πρεπρο με 800€+ εξωτερικο minidsp ντιρακ=3000 €.
το πάτε πάντως με πρόοδο..
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Εσύ πώς είσαι τόσο σίγουρος για το ποιο είναι σοβαρό μηχάνημα και ποιο όχι αφού δεν έχεις τεχνικές γνώσεις;
Για να μην παρεξηγηθώ Άλεξ και να καταλάβεις τι εννοώ δεν νομίζω π.χ. να χρειάζεται να ξέρω να αλλάζω ιμάντα εκκεντροφόρου για να καταλάβω ότι ένα sti ξυρίζει και είναι ένα σοβαρό και ασφαλές εργαλείο. Ή και για αυτά που μιλάμε ας αναφερθούμε στο σύστημα του Κώστα που είναι σοβαρό και ξυρίζει, δεν νομίζω να έχει προ του χιλιάρικου αλλά και να έχει,πίσω στο μυαλό σίγουρα υπάρχει η σκέψη να πάει σε κάτι καλύτερο-βέλτιστο για την υπόλοιπη αλυσίδα.
 


D

Deleted member 38719

Guest
δεν έχεις τεχνικές γνώσεις

να μετρησουμε και τα ... πτυχία μας, τώρα! τι λέτε τώρα αγαπητέ!

ν’ ανόιξουμε ένα Α7Τ Κι ένα μαρτιν λογαν ή αν θέλετε ένα NAD T758 V3 κι έναν cary slp 03 να σας εξηγήσω επακριβώς το χαος....
για ποια καρμπυρατέρ και ψεκασμό, μιλάτε...
Το οτι είστε εμπορος που πουλατε συγκεκριμένα προϊόντα, δεν δίνει το απόλυτο της γνώσης! Το απόλυτο της προώθησης ίσως ναι, κι εγω πωλητης ειμαι και ειλικρινά σας νιώθω!
 
Last edited by a moderator:


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.177
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top