Νέος στο χώρο - Επιλογή ηχείων - Ενισχυτή

Μηνύματα
296
Reaction score
546
έφυγα για τα adam εντός εβδομάδος!
ευχαριστώ πολύ @anton @costas EAR και όλα τα παιδιά που βοήθησαν για την επιλογή!

όσο αναφορά τα καλώδια XLR to TRS balanced, πόσα χρήματα είναι καλό να δώσω για το σύστημα που συζητάμε?
Cordial / Proel / Granite ή πρέπει να δώσω περισσότερα?

αν φτιάξω custom με βύσματα Neutrik και καλώδια: (δεν γνωρίζω ποιο από τα παρακάτω είναι καλύτερο και αν είναι καλά γενικά απλά μπορώ να τα υποστηρίξω χρηματικά)

θα έχω καλύτερο αποτέλεσμα απο Cordial / Proel / Granite?

(δεν έχω οικονομική δνατότητα για mogami)
 

Μηνύματα
296
Reaction score
546
Μια ακόμα ερώτηση. :idk:
Ενα dac θα βελτιώσει την αναπαραγωγή μουσικής απο spotify στα adam t5v/t7v μέσω usb/toslink?

αν ναι έχει μεγάλη σημασια να πάω σε κάποιο που δεν έχει balanced εξόδους πχ dacmagic 100 (~160 καινούργιο), με κάποιο που έχει balanced εξόδους και volume control όπως το dacmagic plus? (~250 μεταχειρισμένο)

ευχαριστώ!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.102
Reaction score
124.658
Καλώδιο προσωπικά δε χρησιμοποιώ για ήχο, αν στην ουγια δε γράφει μπελντεν ή μογκαμι.
Φυσικά μπορείς να φτιάξεις καλώδια μόνος σου, και ναι, με απλά βύσματα της νιουτρικ, τίποτε άλλο.
Και φυσικά, όλα αυτά τα καλώδια κοστίζουν λίγα ευρώ, είναι φτηνά.
Έτοιμα κολλημένα και σε ότι μήκος θες, προφανώς μπορείς να προμηθευτείς είτε από τον ζαπαντη, είτε από άλλους επαγγελματίες που τα εμπορεύονται.
 

Μηνύματα
296
Reaction score
546
Καλώδιο προσωπικά δε χρησιμοποιώ για ήχο, αν στην ουγια δε γράφει μπελντεν ή μογκαμι.
Φυσικά μπορείς να φτιάξεις καλώδια μόνος σου, και ναι, με απλά βύσματα της νιουτρικ, τίποτε άλλο.
Και φυσικά, όλα αυτά τα καλώδια κοστίζουν λίγα ευρώ, είναι φτηνά.
Έτοιμα κολλημένα και σε ότι μήκος θες, προφανώς μπορείς να προμηθευτείς είτε από τον ζαπαντη, είτε από άλλους επαγγελματίες που τα εμπορεύονται.
@costas EAR για άλλη μια φορά σε ευχαριστώ για την βοήθεια σου!

θα προσπαθησω να παω σε custom σιγουρα και θα δω μηπως λογω πακετου παρω καμια καλυτερη τιμη σε mogami..να παρω μια φορα και να μεινουν.

ποσο σημαντικο σε χρήση home studio είναι να έχουμε balanced εισόδους στο DAC?

το ερώτημα το κάνω για να δω τι καλώδια θα φτιάξω και με τι DAC θα συνοδεύσω τα adam γιατι έλεγα εξ αρχής να παω σε κάποιο της Cambridge Audio, ωστόσο υπάρχει οικονομική διαφορά στο 100αρι (unbalanced) με το plus (balanced + preamp) της εταιρείας!
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Αν πάρεις την focusrite η γενικά ένα αντίστοιχο audio interface δε χρειάζεσαι dac, είσαι καλυμμένος.
 

Μηνύματα
296
Reaction score
546
Αν πάρεις την focusrite η γενικά ένα αντίστοιχο audio interface δε χρειάζεσαι dac, είσαι καλυμμένος.
γενικότερα είδα οτι στην focusrite solo & presonus itwo δεν μπορω να ακουω real time stereo στο digital piano, μόνο αν το ηχογραφήσω πρωτα.
(εκτός αν κατάλαβα λαθος)
το σημαντικο για μενα είνια πιο πολυ να ακουω το πιανο απο τα ηχεία real time παρά να κάνω record...

και σκέφτηκα οτι ένα dedicated dac θα ναι καλύτερο απο το dac του interface και το πιανο να το συνδέσω απευθείας στα adam για να έχω stereo real time οταν παιζω..

βγάζει νοήμα :p?
γιατι και εγώ τωρα τα ψάχνω μην κάνω κανα λάθος...
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
@costas EAR για άλλη μια φορά σε ευχαριστώ για την βοήθεια σου!

θα προσπαθησω να παω σε custom σιγουρα και θα δω μηπως λογω πακετου παρω καμια καλυτερη τιμη σε mogami..να παρω μια φορα και να μεινουν.

ποσο σημαντικο σε χρήση home studio είναι να έχουμε balanced εισόδους στο DAC?

το ερώτημα το κάνω για να δω τι καλώδια θα φτιάξω και με τι DAC θα συνοδεύσω τα adam γιατι έλεγα εξ αρχής να παω σε κάποιο της Cambridge Audio, ωστόσο υπάρχει οικονομική διαφορά στο 100αρι (unbalanced) με το plus (balanced + preamp) της εταιρείας!
Για δες και το BELDEN 46349 (περίπου 1,30 ευρώ το μέτρο) που πήρα εγώ για τα interconnects μου και μου φαίνεται αρκετά ποιοτικό. Πάρε και βύσματα XLR με 1-1,5 ευρώ το ένα, δεν χρειάζεται neutrik με 3,5 ευρώ το ένα.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
γενικότερα είδα οτι στην focusrite solo & presonus itwo δεν μπορω να ακουω real time stereo στο digital piano, μόνο αν το ηχογραφήσω πρωτα.
(εκτός αν κατάλαβα λαθος)
το σημαντικο για μενα είνια πιο πολυ να ακουω το πιανο απο τα ηχεία real time παρά να κάνω record...

και σκέφτηκα οτι ένα dedicated dac θα ναι καλύτερο απο το dac του interface και το πιανο να το συνδέσω απευθείας στα adam για να έχω stereo real time οταν παιζω..

βγάζει νοήμα :p?
γιατι και εγώ τωρα τα ψάχνω μην κάνω κανα λάθος...
Δε γνωρίζω τα συγκεκριμένα interfaces πάντως το θεωρώ εξαιρετικά απίθανο να μην παίζουν realtime. Κάτι τέτοιο θα ήταν ανόητο διότι δε θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν σε live events ή σε πρόβες κτλ. Θα σου πρότεινα να δεις την Behringer σαν φθηνότερη λύση με δύο μάλιστα εισόδους ώστε να μπορείς να έχεις κι ένα άλλο όργανο ή φωνή παράλληλα με το πιάνο https://www.skroutz.gr/s/8556466/Behringer-U-Phoria-UMC202HD.html .

Αν η πηγή σου είναι ο υπολογιστής κι όχι κάποιο πχ cd player τότε δεν έχεις λόγο να κοιτάξεις για dac, δεν θα δεις διαφορά στο ήχο.
 

Μηνύματα
296
Reaction score
546
Δε γνωρίζω τα συγκεκριμένα interfaces πάντως το θεωρώ εξαιρετικά απίθανο να μην παίζουν realtime. Κάτι τέτοιο θα ήταν ανόητο διότι δε θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν σε live events ή σε πρόβες κτλ. Θα σου πρότεινα να δεις την Behringer σαν φθηνότερη λύση με δύο μάλιστα εισόδους ώστε να μπορείς να έχεις κι ένα άλλο όργανο ή φωνή παράλληλα με το πιάνο https://www.skroutz.gr/s/8556466/Behringer-U-Phoria-UMC202HD.html .

Αν η πηγή σου είναι ο υπολογιστής κι όχι κάποιο πχ cd player τότε δεν έχεις λόγο να κοιτάξεις για dac, δεν θα δεις διαφορά στο ήχο.
real time παιζουν, αλλά δεν παίζουν σε stereo! (stereo μονο αν κανεις record σε DAW)
αν δεν έχει διαφορά με DAC... απ ότι φαίνεται δεν βρίσκω τον λόγο να πάρω ούτε interface, ούτε DAC...


το ενδεχόμενο να συνδέσω τα adam απευθείας στο pc στην μια θύρα και απευθείας στο digital piano στην άλλη?
Το Spotify Premium δεν επωφελείται απο DAC επειδή έχει αρχεία 320?
Εάν άκουγα με tidal? Θα υπήρχε ουσιώδης διαφορά με DAC?

δεν με καίει να αγοράσω DAC ή interface εαν δεν μου βελτιώνουν την ακρόαση ή δεν παίζουν stereo το digital piano.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Μα πως θα παίξει στέρεο ένα μόνο όργανο (πιάνο)? Μονοφωνικά θα παίξει από τα δύο ηχεία, εκτός κι αν το περάσεις από κάποιο εφέ που θα δώσει ένα ψευδοστέρεο αποτέλεσμα.

Το interface θα σε βοηθήσει σε πρακτικά θέματα πχ στην ρύθμιση της έντασης, τη χρήση ακουστικών κτλ. Φυσικά θα έχει καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα από την κάρτα ήχου της μητρικής, τόσο στη χρήση του με το πιάνο όσο και στην αναπαραγωγή μουσικών αρχείων. Το αν σου χρειάζεται ή όχι είναι δική σου επιλογή.
 

Μηνύματα
296
Reaction score
546
Μα πως θα παίξει στέρεο ένα μόνο όργανο (πιάνο)?
Είχα καταλάβει ότι παίζει stereo επειδή στην "πλάτη" του που βρίσκονται οι έξοδοι, έχει Left και Right θύρες.

"The PX-S1000's back panel includes a USB port, an audio (stereo mini-jack) port, two 1/4 inch outputs, (stereo and mono). "
 

Μηνύματα
296
Reaction score
546
Τελικά οι κάρτες ήχου της focusrite/presonus δεν παίζουν σε direct monitoring stereo και το digital piano παίζει stereo κανονικά...άρα θα το συνδέσω απευθείας με τα ηχεία στην έξοδο XLR που έχουν.

Η μόνη ερώτηση που μένει (για να δω ανάλογα και τι καλώδια πρέπει να αγοράσω/φτιαξω) είναι:

Δεδομένου οτι η πηγή μου είναι ένας υπολογιστής με Spotify, πως είναι καλύτερα να συνδέσω τα Adam T5V με τον υπολογιστή ώστε να έχω την καλύτερη ποιότητα ακρόασης και σχέση τιμής-απόδοσης? Η προτεραιότητα μου για βέλτιστη ακρόαση είναι το sub ή το 3 φορές πιο φτηνό DAC?

  1. Με 2xRCA σε 3.5mm jack απευθείας στην κάρτα ήχουν του υπολογιστή? - και να κρατήσω χρήματα απο το DAC για πιο γρήγορη αγορά sub (Adam T10S)?
  2. Με dedicated DAC, CA Dacmagic 100 και ένα ζευγάρι καλά 2xRCA σε 2xRCA?
  3. Με audio interface focusrite που θα το χρησιμοποιήσω σαν DAC? (δεν με ενδιαφέρει το recording και ο ενισχυτής ακουστικών)

    (βρήκα και μια λύση για Dacmagic Plus με 230€ μεταχειρισμένο αν αξίζει τον κόπο)
 
Last edited:


Μηνύματα
296
Reaction score
546
Σαμπ.
2.
ωραία θα παω με την λυση 1 λοιπον και κατευθείαν σύνδεση στον υπολογιστη!


με το ενα sub και ερασιτεχνικο room treatment με πανελ θα ακουγεται η φαση η υπαρχει περιπτωση να έχω θεματα και μπουμαρισμα? (εχω παραθεσει σε φωτογραφια το δωματιο ακροασης, πλακακι στο δαπεδο)

σιγουρα για 2 μιλαμε στο μακρινο μελλον και σιγα σιγα αλλα με ενδιαφερει να γνωριζω οτι ειναι η βελτιστη λυση :)
 


Μηνύματα
296
Reaction score
546
Ποια περίπτωση;
Είναι βεβαιότητα.
Γου κεν μπετ γιορ λάιφ.
και σε τι λύσεις πρεπει να πάω για να μην έχω τετοια θέματα με το συγκεκριμένο setup?
μπερδευτηκα..απο τη μια θα εχω καλύτερο αποτελεσμα με sub απο την αλλη θα εχω σιγουρα θεματα με τον χωρο.?
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
μπερδευτηκα..απο τη μια θα εχω καλύτερο αποτελεσμα με sub απο την αλλη θα εχω σιγουρα θεματα με τον χωρο.?
Έτσι ακριβώς!!!
Αν από setup χωρις sub πας σε sub, το πιο πιθανό να μη θες να γυρίσεις πίσω.... θα έχεις νέα προβλήματα που δεν είχες αλλά 99% θα προσπαθήσεις να φτιάξεις αυτά αντί να πας πάλι σε στήσιμο χωρίς sub...
Γενικά, αν και έχει δίκαιο ο Costas_EAR για subs>=2, ξεκίνα με ένα δεν πειράζει, αν αφιερώσεις λίγο χρόνο για το στήσιμο του και το treatment θα μείνεις ευχαριστημένος.
Το δευτερό και παραπάνω sub χρειάζονται τόσο περισσότερο... όσο λιγότερο χρόνο αφιερώσει κανείς στο στήσιμο και στο treatment...
Post automatically merged:

Τελικά οι κάρτες ήχου της focusrite/presonus δεν παίζουν σε direct monitoring stereo και το digital piano παίζει stereo κανονικά...άρα θα το συνδέσω απευθείας με τα ηχεία στην έξοδο XLR που έχουν.

Η μόνη ερώτηση που μένει (για να δω ανάλογα και τι καλώδια πρέπει να αγοράσω/φτιαξω) είναι:

Δεδομένου οτι η πηγή μου είναι ένας υπολογιστής με Spotify, πως είναι καλύτερα να συνδέσω τα Adam T5V με τον υπολογιστή ώστε να έχω την καλύτερη ποιότητα ακρόασης και σχέση τιμής-απόδοσης? Η προτεραιότητα μου για βέλτιστη ακρόαση είναι το sub ή το 3 φορές πιο φτηνό DAC?

  1. Με 2xRCA σε 3.5mm jack απευθείας στην κάρτα ήχουν του υπολογιστή? - και να κρατήσω χρήματα απο το DAC για πιο γρήγορη αγορά sub (Adam T10S)?
  2. Με dedicated DAC, CA Dacmagic 100 και ένα ζευγάρι καλά 2xRCA σε 2xRCA?
  3. Με audio interface focusrite που θα το χρησιμοποιήσω σαν DAC? (δεν με ενδιαφέρει το recording και ο ενισχυτής ακουστικών)

    (βρήκα και μια λύση για Dacmagic Plus με 230€ μεταχειρισμένο αν αξίζει τον κόπο)
Να πάρεις αυτό το φτηνό μαντζαφλάρι (έχει και ακριβότερα)
Είσαι μουσικός, μη σε πιάνουν οι χαιεντιές!!
Μπορείς μ' αυτό ν' ακούσεις το πιάνο σου realtime stereo, ταυτόχρονα να έχεις κάποιο backtrack από το PC (μέσω usb), μικρόφωνο και μια είσοδο ακόμα ρέστα να βάλεις κάτι άλλο...
Έχει ένα DAC μάλλον λίγο καλύτερο από τις ενσωματωμένες κάρτες στο PC... ε... τι άλλο θέλεις;;; !!!
Και δώρο το bass/treble για τις δύσκολες ώρες....
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Το δευτερό και παραπάνω sub χρειάζονται τόσο περισσότερο... όσο λιγότερο χρόνο αφιερώσει κανείς στο στήσιμο και στο treatment...
:lolsign:
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Ήμουν σίγουρος για την αντίδραση αλλά το πα!!! μπορείς να το φιλοσοφήσεις αν θες! Τι είναι καλύτερα, φτιαγμένος χώρος και ένα sub ή κρυσταλιέρες και δύο;;;
 
  • Like
Reactions: PMC



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.110
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top