Astronaut Jr. 2ch hi-fi set up

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Έβαλες απορρόφηση πίσω από το ηχείο, μεταξύ ηχείου και τοίχου;

Θέλω να δω που θα πάει αυτό το φούσκωμα 400-800.
Όχι ακόμα. Δεν είχα χρόνο και όχημα. Αν δω τα σκουρα θα παραγγείλω να μου τα στείλουν. Τώρα που το βλέπεις, copopren ή ariflex?

Απόσταση απο το tweeter στα 262cm ( ισόπλευρο τρίγωνο ).
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Για 1.8m θα πρέπει είτε να φέρω τα ηχεία πιο έξω ή να πάω εγώ πιο κοντά σε αυτά. Στη δεύτερη περίπτωση, κολλητά στα ηχεία θα βρίσκεται το ντουλάπι βάσης του σύνθετου, του οποίου η ακμή θα είναι πιο μπροστά απο τη μπάφλα του ηχείου. Όχι ότι τώρα είναι καλύτερα, αλλά μήπως θα γίνει πατάτα;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.664
Δεν με ενδιαφέρουν αυτά που λες.

Αλήθεια.

Θέλω μόνο να δω πως διατανο παιζ το ηχείο εκεί.

Βάλε το μικρόφωνο σε τέτοια απόσταση, να μετρήσει το ρημαδι το ηχείο. Τον καναπέ άστον όπου θες, παντον και σε άλλο δωμάτιο, δεν έχω τέτοια ενδιαφέροντα.

Στα 262 μετράς πως παιζ ο άλλος πίσω τοίχος, και τα άλλα ντουβάργια.

Ευχαριστώ.


ΥΓ. Νομίζω πως σιγά σιγά καταλάβατε πως δεν ακούτε πως παίζουν τα ηχεία σας, αλλά πως παίζει το συνολακι ηχείου-χώρου. Ο χώρος παίζει τα δικά του, και το ηχείο παίζει άλλα πράγματα, διαφορετικά.

Θες να ακούς το ηχείο, να ξέρεις. (Άμεση)

Δε θες να ακούς το χώρο, να ξέρεις. (Έμμεση)

Αυτές είναι οι βασικές αρχές.

Άμεση ακτινοβολία από τα ηχεία, έμμεση από το χώρο. Τόσο απλά.

Όταν το ηχείο είναι εκεί κάτω, και συ στα 262, ακούς και μετράς κατά 85% τι παίζει ο χώρος, ούτε μυρωδιά δε παίρνεις τι παίζει το ηχείο.

Στο 1,8 μπορεί να φτάσει 50-50 το σκορ ηχείου και δωματίου, να βλέπω μια ισορροπία κάπως.


Εμείς οι βλαμμένοι που βάλαμε 11 ηχεία γύρω μας (εγώ τα έχω στα 2,3μ με υλικά πίσω τους σε όλο το δωμάτιο), ακούμε στανταράκι ένα φουλ 80% τι παίζουν τα ηχεία. Μπορεί και λίγο παραπάνω. Τουλ. Πολυκάναλος. Μεγάλη η άμεση.

Περαστικά σας.
 
Last edited:

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Δεν με ενδιαφέρουν αυτά που λες.

Αλήθεια.

Θέλω μόνο να δω πως διατανο παιζ το ηχείο εκεί.

Βάλε το μικρόφωνο σε τέτοια απόσταση, να μετρήσει το ρημαδι το ηχείο. Τον καναπέ άστον όπου θες, παντον και σε άλλο δωμάτιο, δεν έχω τέτοια ενδιαφέροντα.

Στα 262 μετράς πως παιζ ο άλλος πίσω τοίχος, και τα άλλα ντουβάργια.

Ευχαριστώ.


ΥΓ. Νομίζω πως σιγά σιγά καταλάβατε πως δεν ακούτε πως παίζουν τα ηχεία σας, αλλά πως παίζει το συνολακι ηχείου-χώρου. Ο χώρος παίζει τα δικά του, και το ηχείο παίζει άλλα πράγματα, διαφορετικά.

Θες να ακούς το ηχείο, να ξέρεις. (Άμεση)

Δε θες να ακούς το χώρο, να ξέρεις. (Έμμεση)

Αυτές είναι οι βασικές αρχές.

Άμεση ακτινοβολία από τα ηχεία, έμμεση από το χώρο. Τόσο απλά.

Όταν το ηχείο είναι εκεί κάτω, και συ στα 262, ακούς και μετράς κατά 85% τι παίζει ο χώρος, ούτε μυρωδιά δε παίρνεις τι παίζει το ηχείο.

Στο 1,8 μπορεί να φτάσει 50-50 το σκορ ηχείου και δωματίου, να βλέπω μια ισορροπία κάπως.


Εμείς οι βλαμμένοι που βάλαμε 11 ηχεία γύρω μας (εγώ τα έχω στα 2,3μ με υλικά πίσω τους σε όλο το δωμάτιο), ακούμε στανταράκι ένα φουλ 80% τι παίζουν τα ηχεία. Μπορεί και λίγο παραπάνω. Τουλ. Πολυκάναλος. Μεγάλη η άμεση.

Περαστικά σας.
Βρε Κώστα, δεν είπα ότι δεν θα το κάνω. Το θεωρώ προφανές πια ότι πρέπει να πλησιάσω, αλλά είναι απορίας άξιον το τί θα γίνει σε συνδυασμό με το έπιπλο. Μάλλον αύριο θα έχω νέα μέτρηση.

Λέω να βάλω και κάποια καλώδια ( κατασκευαστή δεν θα πω γιατί θα βγάλεις καντήλες ), σαφώς πιο φτηνά απο τα kimber, 2.5άρι πολύκλωνο σαν τα belden αλλά με μπλεντάζ. Καμία σχέση δηλαδή με πλεχτό, στριμμένο ή κάτι παρόμοιο. Να το μπουμπουνήσω ή να κρατήσουμε την αναφορά με το kimber προς το παρόν αφού με αυτό ξεκίνησα;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Λέω να βάλω και κάποια καλώδια ( κατασκευαστή δεν θα πω γιατί θα βγάλεις καντήλες ), σαφώς πιο φτηνά απο τα kimber, 2.5άρι πολύκλωνο σαν τα belden αλλά με μπλεντάζ. Καμία σχέση δηλαδή με πλεχτό, στριμμένο ή κάτι παρόμοιο. Να το μπουμπουνήσω ή να κρατήσουμε την αναφορά με το kimber προς το παρόν αφού με αυτό ξεκίνησα;
Starxidiamas
Post automatically merged:

Ενημερωτικά η Schroeder Frequency στο δωμάτιο σου είναι κάπου μεταξύ 300-400Hz:

FBD31548-B20B-44D7-B83E-BBFAC11529F6.jpeg


Η ακύρωση μεταξύ 150-500Hz ειναι πολύ σημαντική. Βγάλε οτι εχεις ανάμεσα στα ηχεία και στο μικρόφωνο και ξαναμέτρα.

Θα μετράτε ΟΛΟΙ με το μικρόφωνο κάθετα, να κοιτάει ταβάνι, και με το cal file 90. Δεν θα εξηγηθεί περαιτέρω.
Νόμος.

Το μικρόφωνο μπροστα μόνο για nearfield μέτρηση του ηχείου. Τέλος.
 
Last edited:

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Λέω να βάλω και κάποια καλώδια ( κατασκευαστή δεν θα πω γιατί θα βγάλεις καντήλες ), σαφώς πιο φτηνά απο τα kimber, 2.5άρι πολύκλωνο σαν τα belden αλλά με μπλεντάζ. Καμία σχέση δηλαδή με πλεχτό, στριμμένο ή κάτι παρόμοιο. Να το μπουμπουνήσω ή να κρατήσουμε την αναφορά με το kimber προς το παρόν αφού με αυτό ξεκίνησα;
ηχείων με μπλενταζ;
δεν έχεις τίποτα άλλο να παίξεις;
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Starxidiamas
Post automatically merged:

Ενημερωτικά η Schroeder Frequency στο δωμάτιο σου είναι κάπου μεταξύ 300-400Hz:

View attachment 146717

Η ακύρωση μεταξύ 150-500Hz ειναι πολύ σημαντική. Βγάλε οτι εχεις ανάμεσα στα ηχεία και στο μικρόφωνο και ξαναμέτρα.

Θα μετράτε ΟΛΟΙ με το μικρόφωνο κάθετα, να κοιτάει ταβάνι, και με το cal file 90. Δεν θα εξηγηθεί περαιτέρω.
Νόμος.

Το μικρόφωνο μπροστα μόνο για nearfield μέτρηση του ηχείου. Τέλος.
Λογικότατο μου φαίνεται αυτό με το τραπέζι, θα βγει και θα ξαναμετρήσω. Όσο για το μικρόφωνο, απο το manual του umik:

"Which calibration file should I use and where to point the UMIK-1? We provide two calibration files to be used depending on your application. - For stereo system (e.g. 2ch dirac live, single speaker measurement), use the 0deg file and point the UMIK-1 at the speakers - For multichannel system (E.g. 5.1/7.1) or a surround application where multiple speakers are spreadout around the room, use the 90deg file and point the UMIK-1 at the ceiling. "

Εμείς φταίμε;
ηχείων με μπλενταζ;
δεν έχεις τίποτα άλλο να παίξεις;
Καλά, υπερέβαλα. Θωράκιση έχει, όχι πυκνό μπλεντάζ.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.664
Θα μετράτε ΟΛΟΙ με το μικρόφωνο κάθετα, να κοιτάει ταβάνι, και με το cal file 90. Δεν θα εξηγηθεί περαιτέρω.
Νόμος.
Γιατί ρε μλακ μου δεν ακούνε όταν το λέμε;

Ρε γμτι μου, τι άτομα είναι τούτα;


Λέω να βάλω και κάποια καλώδια ( κατασκευαστή δεν θα πω γιατί θα βγάλεις καντήλες ), σαφώς πιο φτηνά απο τα kimber, 2.5άρι πολύκλωνο σαν τα belden αλλά με μπλεντάζ. Καμία σχέση δηλαδή με πλεχτό, στριμμένο ή κάτι παρόμοιο. Να το μπουμπουνήσω ή να κρατήσουμε την αναφορά με το kimber προς το παρόν αφού με αυτό ξεκίνησα;
Πάρε τα χάπια σου σε παρακαλώ.

Και μόλις σε "πιάσουν" τα χάπια, βάλε ένα μπελντενακι ρε μπάμια.
Post automatically merged:

ηχείων με μπλενταζ;
δεν έχεις τίποτα άλλο να παίξεις;
Λε πουλί.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.664
Ακούω αυτόν τον δίσκο:


Και ειλικρινά, νομίζω πως χωρίς σαμπ τεράστιων δυνατοτήτων και έκτασης και στάθμης, δεν μπορείτε να ακούσετε ούτε τη μισή μουσική που έχει.

Ούτε τη μισή.

Σα να βλέπεις ταινία στο νετφλιξ, και να καλύψεις τα 3/4 της εικόνας από κάτω, να βλέπεις μόνο τα μαλλιά από τους ηθοποιούς, ή τις φαλακρες τους. Ούτε φρύδια να μη βλέπεις.

Βάλε καλό καλώδιο στο νετφλιξ άμα θες.

Το στέρεο αστο ήσυχο.

Παίξε με καλώδια στο νετφλιξ, στην τηλεόραση, στη φριτεζα, στο ψυγείο.

Νταξ;
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Λέω να βάλω και κάποια καλώδια ( κατασκευαστή δεν θα πω γιατί θα βγάλεις καντήλες ), σαφώς πιο φτηνά απο τα kimber, 2.5άρι πολύκλωνο σαν τα belden αλλά με μπλεντάζ. Καμία σχέση δηλαδή με πλεχτό, στριμμένο ή κάτι παρόμοιο. Να το μπουμπουνήσω ή να κρατήσουμε την αναφορά με το kimber προς το παρόν αφού με αυτό ξεκίνησα;
Χωρίς παρεξήγηση εύχομαι... αλλά η μόνη φράση που μου έρχεται στο μυαλό είναι:
Σε τρώει ο κώλος σου! :roflmao:
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Χωρίς παρεξήγηση εύχομαι... αλλά η μόνη φράση που μου έρχεται στο μυαλό είναι:
Σε τρώει ο κώλος σου! :roflmao:
Μπαααααα. Έχω κάτι στο μυαλό και έλεγα να το δοκιμάσω πριν πάρω το belden, εκ του ασφαλούς. Anyway.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Λέω να βάλω και κάποια καλώδια ( κατασκευαστή δεν θα πω γιατί θα βγάλεις καντήλες ), σαφώς πιο φτηνά απο τα kimber, 2.5άρι πολύκλωνο σαν τα belden αλλά με μπλεντάζ. Καμία σχέση δηλαδή με πλεχτό, στριμμένο ή κάτι παρόμοιο. Να το μπουμπουνήσω ή να κρατήσουμε την αναφορά με το kimber προς το παρόν αφού με αυτό ξεκίνησα;
Denyparheisotiria......
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Ότι έχω διαβάσει και ότι βίντεο έχω δει (δεν τα λες και λίγα τα δεύτερα) 2 patterns έχω βρει.

1) Μικρόφωνο για μέτρηση χώρου : κάθετα.
2) Μικρόφωνο για μέτρηση ηχείου (anechoic chamber): οριζόντια.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Denyparheisotiria......
Καλά, αυτό άσε να το ξέρω καλύτερα. Αυτό που λέω είναι να δοκιμάσω κάτι που θεωρούσα κατώτερο αυτού που έχω ( πρώτο στάδιο αλλαγής απο τη κατάσταση του καλωδιάκια ) και που κατασκευαστικά είναι πιο κοντά στο Belden ή επειδή ξεκίνησα να μετράω με το υπάρχον καλώδιο, να μη πειράξω τίποτα μέχρι να αρχίσει να στρώνει το πράγμα και τότε να "μιλήσει" το νέο καλώδιο ( όπως υποθέτω ότι θα "μιλήσει" και αυτό που ανέφερα, σε επίπεδο δοκιμής πριν την αγορά του belden ). Αν έχεις παρατηρήσει, είναι μέχρι να κάνω την αρχή και να πάρω το πρώτο θετικό "feedback" απο την εκάστοτε δοκιμή. Μετά το ξεσκίζω.
π.χ. Φίλτρο στο player έβαλα, πήρα μια ιδέα για το τί κάνει η ισοστάθμιση, έβαλα στο στόχαστρο το SHD. Έτσι λειτουργώ σαν άτομο γενικότερα.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Παιδες για τη θεση του μικροφωνου θα ελεγα οτι ειναι το ιδιο πραγμα πανω κατω.Η εταιρια γραφει να κοιταζει τα ηχεια αλλα εχοντας το cal file θα ελεγα οτι και οι 2 θεσεις ειναι το ιδιο πραγμα.

Αστροναυτη,ασε τα spectro για αρχη.Δε μπορεις να κανεις κατι ετσι και αλλιως για αυτο τωρα.Εκτος αν προσθεσεις φροντιδα συντομα.Κοιτα να φερεις πρωτα αποκριση.Δυστυχως ο χωρος σου ειναι σχεδον τετραγωνος.

Οι τεραστιες κορυφες στα 100 hz ειναι το 2ο στασιμο.Για να καταπολεμηθει,δοκιμασε να φερεις θεση ακροασης 88 απο πισω τοιχο και δευτερευοντως σε αυτη τη θεση και τα ηχεια.

Και κρατα τα ρημαδια τα Kimber αν ειναι τερματισμενα σωστα να γλιτωνεις το τρεξιμο και να κοιμασαι ησυχος!
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Καλά, αυτό άσε να το ξέρω καλύτερα. Αυτό που λέω είναι να δοκιμάσω κάτι που θεωρούσα κατώτερο αυτού που έχω ( πρώτο στάδιο αλλαγής απο τη κατάσταση του καλωδιάκια ) και που κατασκευαστικά είναι πιο κοντά στο Belden ή επειδή ξεκίνησα να μετράω με το υπάρχον καλώδιο, να μη πειράξω τίποτα μέχρι να αρχίσει να στρώνει το πράγμα και τότε να "μιλήσει" το νέο καλώδιο ( όπως υποθέτω ότι θα "μιλήσει" και αυτό που ανέφερα, σε επίπεδο δοκιμής πριν την αγορά του belden ). Αν έχεις παρατηρήσει, είναι μέχρι να κάνω την αρχή και να πάρω το πρώτο θετικό "feedback" απο την εκάστοτε δοκιμή. Μετά το ξεσκίζω.
π.χ. Φίλτρο στο player έβαλα, πήρα μια ιδέα για το τί κάνει η ισοστάθμιση, έβαλα στο στόχαστρο το SHD. Έτσι λειτουργώ σαν άτομο γενικότερα.
Εύγε νέε μου ,εσύ ξέρεις καλύτερα!
Post automatically merged:

αν ειναι τερματισμενα σωστα
Αυτό...πολύ σημαντικο!
Post automatically merged:

και τότε να "μιλήσει" το νέο καλώδιο
Ανάκριση να του κάνεις ,να τα ξεράσει όλα...
 




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.219
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top