Μηχανική γείωση, απομόνωση, ''αντικραδασμικά"

Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005
ΚΑΙ ποιος μας λέει και εγγυάται ότι αυτή η διαφορά είναι όντως από τις βάσεις , και αν είναι ποιος μας εγγυάται ότι αυτή η διαφορά είναι αυτό που θα έπρεπε να πάιρνουμε από τα ηχεία ?
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.182
Reaction score
27.655
Μιχάλη, για στήριξη καλωδίων ηχείων, ποια προτείνεις; Όχι για μένα, για τον φουκαρά τον @leandros!

:lolsign: :lolsign: :lolsign:
Για σωστή στήριξη καλωδίων προτείνω βάση πάχους 12 χιλιοστών και διαμέτρου 8 εκατοστών από ανοξείδωτο ατσάλι 316 το οποίο θα πατάει επάνω σε φύλλο σιλικόνης πάχους 6 χιλιοστών.
Κορμός από ξύλο παλίσανδρου και διχάλα στήριξης σχήματος U πεπλατυσμένη από μολύβι επιχαλκωμένο.
Και επάνω ένα μικρό κρυσταλλάκι Swarovski για καλό φενγκ σούϊ.
 

Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005
Βέβαια από την άλλη οποιοδήποτε ηχείο τοποθετηθεί στο πάτωμα , και μετά συγκριτικά σε βάσεις , ε! μετά στις βάσεις θα παίζει πιο καθαρά.
Για σωστή στήριξη καλωδίων προτείνω βάση πάχους 12 χιλιοστών και διαμέτρου 8 εκατοστών από ανοξείδωτο ατσάλι 316 το οποίο θα πατάει επάνω σε φύλλο σιλικόνης πάχους 6 χιλιοστών.
Κορμός από ξύλο παλίσανδρου και διχάλα στήριξης σχήματος U πεπλατυσμένη από μολύβι επιχαλκωμένο.
Και επάνω ένα μικρό κρυσταλλάκι Swarovski για καλό φενγκ σούϊ.
Τάχεις παίξει Μιχάλη μου?
 

Μηνύματα
274
Reaction score
106
στο βιντεο φαινεται διαφορα, με χωρις βασεις ο ηχος συμπιεζε, με βασεις ασυμπιεστος ανοιχτος... ισως να ειναι και ετσι οπως το λες. δεν μπορουμε να ειμαστε 100% σιγουροι απο ενα βιντεο που σκοπος ισως να ειναι η πωληση
 


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Λέγε! (Δέχομαι και p.m.)
Για σένα ειδικά Πετράκο θα κάνω έκπτωση!!
Με 100€ μόνο για σένα αυτή η μειωμένη τιμή, έρχεσαι σπίτι, κερνάω σουβλάκια, ακούς με τ' αντικραδασμικα στα καλώδια οποίο κομμάτι θες 4-5 φορές, μετά τα αφαιρούμε και ξανά ακούς..
Φυσικά, βασική προϋπόθεση είναι να γράψεις εδώ μετά αν άκουσες και τι μεταξύ των δύο περιπτώσεων!!
Αν θες να μη γράψεις τότε 150€!!
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.182
Reaction score
27.655
Βέβαια από την άλλη οποιοδήποτε ηχείο τοποθετηθεί στο πάτωμα , και μετά συγκριτικά σε βάσεις , ε! μετά στις βάσεις θα παίζει πιο καθαρά.


Τάχεις παίξει Μιχάλη μου?
Όχι Γιάννη, απλώς προτείνω κάτι απλό και λογικό σε γήϊνη τιμή, σε σχέση με κάτι προϊόντα στήριξης καλωδίων που είχα δει στο νετ, με αστρονομική τιμή.
Βέβαια εκείνα είναι συσκευασμένα σε ξύλινο κουτάκι από ξύλο τριανταφυλλιάς, αρωματισμένο και βαμμένο σε λάκα piano red καθρέπτη, με μπορντώ βελούδο εσωτερικά και με χρυσά μεντεσεδάκια και χρυσή πόρπη, σαν αυτά που είναι για κοσμήματα.

box.jpg
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.864
Reaction score
20.350
Ευχαριστώ ιδιαίτερα για το ενδιαφέρον σου @wizzy , αλλά προφανώς εγώ έχω καλύψει τις δικές μου ανάγκες στήριξης και μάλιστα βέλτιστα!
Κοίτα λοιπόν να δεις τώρα πως θα καλύψεις έξυπνα τις δικές σου ανάγκες!
Διάβασε, πειραματισου, κάποια στιγμή μπορεί να το πετύχεις!!
Αν πάντως βαρεθεις κι απογοητευτεις, με 150€πουλα, θα σου πω ακριβώς τι χρειάζεσαι.
Η γνώση πληρώνεται wizzako..
Βεβαίως και πληρώνεται η γνώση, Λέανδρε. Για αυτό, άλλωστε, πλήρωσα επαγγελματίες και δεν έχω προβλήματα ακουστικής φύσεως στο χώρο μου - μετρημένα κι αποδεδειγμένα! Εσύ, ποια ακριβώς προβλήματα έλυσες με τα αντικραδασμικά των καλωδίων; :lolsign:
Για σωστή στήριξη καλωδίων προτείνω βάση πάχους 12 χιλιοστών και διαμέτρου 8 εκατοστών από ανοξείδωτο ατσάλι 316 το οποίο θα πατάει επάνω σε φύλλο σιλικόνης πάχους 6 χιλιοστών.
Κορμός από ξύλο παλίσανδρου και διχάλα στήριξης σχήματος U πεπλατυσμένη από μολύβι επιχαλκωμένο.
Και επάνω ένα μικρό κρυσταλλάκι Swarovski για καλό φενγκ σούϊ.
Είσαι άπαιχτος!
 

Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.358
Τα λάστιχα που πωλούνται στα μαγαζιά δεν είναι όλα ίδιας σκληρότητας.
Έχει μερικά πολύ σκληρά που δεν μπορείς να τα πιέσεις με το χέρι, είναι δύσκαμπτα και είναι π.χ. για να στηριχτούν επάνω τους βαριά μηχανήματα για να μην μεταδίδουν κραδασμούς στο πάτωμα.
Υπάρχουν μεσαίας σκληρότητας και μαλακά.
Τα μαλακά τα πιέζεις με το χέρι, ενώ τα πολύ μαλακά που είναι ελαφρώς αφρώδη τα ζουλάς με το δάχτυλο.
Όλα κατασκευάζονται με συνταγή, δεν περιέχουν μόνο καουτσούκ.
Χρησιμοποιώ όλων των ειδών λάστιχα στα μηχανήματα και τις κατασκευές μου, ανάλογα με την χρήση που προορίζονται.
Κάτω από τον τόρνο και την φρέζα έχω τα σκληρά, ενώ στον δίδυμο τροχό έχω τα μαλακά.
Επίσης υπάρχουν έτοιμα ποδαράκια με μαλακό λάστιχο και χυτευμένη μέσα τους μια βίδα και είναι ιδανικά για συσκευές μικρού βάρους.
Υπάρχουν και με δύο βίδες σε στυλ σινεμπλόκ, αλλά και διάφορα άλλα σχέδια για κάθε χρήση.
Βάζω φωτο από μερικά από αυτά που έχω και χρησιμοποιώ.
Το κάτω μακρόστενο τετράγωνο κορδόνι είναι πολύ μαλακό.
Δεν μπορείς να βάζεις σκληρό λάστιχο σε μια συσκευή που ζυγίζει 3 - 5 κιλά.

View attachment 148166

Το ίδιο γίνεται και με τα ελατήρια.
Όταν βάζεις ελατήρια πίεσης,πρέπει να πιέζονται με το βάρος της κατασκευής αρκετά λίγο πριν ακουμπήσουν οι σπείρες μεταξύ τους.
Αν είναι σκληρά μεταδίδουν μεγάλο μέρος των κραδασμών.
ΜΑΡΚΟΥΤΣΑΣ Δ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΕ

Λεωφ. Αθηνών 44, Αθήνα 104 41
21 0523 5531 https://g.co/kgs/irDP3m
Ένα κατάστημα στην Αθήνα που πουλάει τέτοια και άλλα ελαστικά υλικά... Για κανέναν αθηναίο που θέλει να κάνει πειράματα..... Ενδιαφέρον μαγαζί... Έχει και κάποια μονωτικά.....
 

Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005
ΜΑΡΚΟΥΤΣΑΣ Δ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΕ

Λεωφ. Αθηνών 44, Αθήνα 104 41
21 0523 5531 https://g.co/kgs/irDP3m
Ένα κατάστημα στην Αθήνα που πουλάει τέτοια και άλλα ελαστικά υλικά... Για κανέναν αθηναίο που θέλει να κάνει πειράματα..... Ενδιαφέρον μαγαζί... Έχει και κάποια μονωτικά.....
Υπάρχει και ο ΜΠΕΝΟΣ κατάστημα με ελαστικά παρεμβύσματα και διαφόρων ειδών λάστιχα κλπ , έχει τα πάντα όλα, Πλατεία Βάθη ΑΘΉΝΑ.
μιλάμε , ΓΙΑ ΠΟΛΎ ΣΠΆΝΙΑ ΥΛΙΚΆ.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Υπάρχει και ο ΜΠΕΝΟΣ κατάστημα με ελαστικά παρεμβύσματα και διαφόρων ειδών λάστιχα κλπ , έχει τα πάντα όλα, Πλατεία Βάθη ΑΘΉΝΑ.
μιλάμε , ΓΙΑ ΠΟΛΎ ΣΠΆΝΙΑ ΥΛΙΚΆ.
Δε χρειαζεσαι σπανια υλικα.

Απλα λαστιχα σιλικονης.Βαζεις οσα χρειαζεται αναλογως το βαρος της συσκευης-να τη σπρωχνεις και να νοιωθεις την ελαστικοτητα.

Εγω και κατω απο τον καναπε που εβαλα καταλαβα διαφορα.Πριν τα βαλω,συντονιζοταν σε καποιες νοτες του μπασσου και τις λαμβανες ως πιο εντονες.Παμφθηνη λυση.
15770063354708437503744074695528.jpg
 



Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Εγω και κατω απο τον καναπε που εβαλα καταλαβα διαφορα.Πριν τα βαλω,συντονιζοταν σε καποιες νοτες του μπασσου και τις λαμβανες ως πιο εντονες.
Κάπου σε χάνω. Αν νοιώθεις λιγότερο τους συντονισμούς του μπάσου με απομόνωση του καναπέ από το πάτωμα σημαίνει πως έχεις συντονισμό από τα ηχεία στο πάτωμα, άρα εκεί πρέπει να προσέξεις πως θα τα απομονώσεις. Έτσι δεν είναι?
 

Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.358
Υπάρχει και ο ΜΠΕΝΟΣ κατάστημα με ελαστικά παρεμβύσματα και διαφόρων ειδών λάστιχα κλπ , έχει τα πάντα όλα, Πλατεία Βάθη ΑΘΉΝΑ.
μιλάμε , ΓΙΑ ΠΟΛΎ ΣΠΆΝΙΑ ΥΛΙΚΆ.
Σωστά...!!!
Αν και δύσκολο το παρκάρισμα......
Έχει Μεγάλη ποικιλία και σε σιλικόνες...
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Κάπου σε χάνω. Αν νοιώθεις λιγότερο τους συντονισμούς του μπάσου με απομόνωση του καναπέ από το πάτωμα σημαίνει πως έχεις συντονισμό από τα ηχεία στο πάτωμα, άρα εκεί πρέπει να προσέξεις πως θα τα απομονώσεις. Έτσι δεν είναι?
Ετσι ακριβως.Το πατωμα ειναι πολυ παλιο ξυλινο.Στην αρχη που ειχα μονο ακιδες στα ηχεια,τα λαστιχα κατω απο τα ποδια του καναπε ηταν απαραιτητα.

Με το που εβαλα λαστιχα και στα ηχεια,το φαινομενο με τον συντονισμο του καναπε εξαφανιστηκε.
 


Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Άρα δε χρειαζόσουν λάστιχα στον καναπέ, στα ηχεία χρειαζόσουν. Κάτι σαν το "δεν πεινούσες, διψούσες".
Το πιστευεις οτι τα λαστιχα στον καναπε βοηθανε να μη νοιωθω τους κραδασμους απο τους Ινδιανους που περνανε εξω απο το σπιτι με τα παπακια και τα θορυβωδη οχηματα γενικα;
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.048
Reaction score
20.452
ΚΑΙ ποιος μας λέει και εγγυάται ότι αυτή η διαφορά είναι όντως από τις βάσεις , και αν είναι ποιος μας εγγυάται ότι αυτή η διαφορά είναι αυτό που θα έπρεπε να πάιρνουμε από τα ηχεία ?
Σου εγγυήθηκε κανείς το αντίστοιχο για τις ακίδες;
 

Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005
Oχι βέβαια . Ποτέ δεν ήμουν υπέρ των ακίδων , και όλων αυτών γενικά των Highendιών.
Να σκεφτείς , τα ηχεία μου όλα έχουν ροδάκια από κάτω. Όλα, πλην των σαμπς. Αυτά έχουν ξύλινους τάκους , επάνω σε λάστιχο βιομηχανικό και από κάτω κετσέ για να γλυστράει στο πάτωμα.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.053
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top