Τύφλα να χει το...Dirac (διόρθωση απόκρισης δικαναλικού)

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Δεν απαξιώνω το έργο των επαγγελματιών, αλλά αν π.χ. είναι να τον φωνάζω κάθε φορά που θα μετακινώ τα ηχεία μου, τοποθετώ κάτι στο σύστημα και γενικότερα προκύπτει κάποια μεταβολή, θα είμαι διαρκώς με το χέρι στη τσέπη.
Ή με το χέρι στην τσέπη ή δε θα τολμάς να κουνήσεις ...καρέκλα... και αυτό είναι σούπερ περιοριστικό για κάποιους...

Για να ασχοληθείς με το συγκεκριμένο θέμα θα πρέπει να είσαι λίγο του DIY.... δεν έχει σημασία που δε φτιάχνεις ...hardware..

Αυτά τα λέω εγώ βέβαια που για να φτιάξω ένα ποτενσιόμετρο με ρελέ και αντιστάσεις, έκατσα και έμαθα τα βασικά του προγραμματισμού σε γλώσσα C επειδή δεν με κάλυπτε η γλώσσα του Arduino και ήθελα "τον πλήρη έλεγχο" ( τον οποίο απέκτησα ).
εεε ... άντε και αναγκάστηκες να μάθεις πως δουλεύει το if then :p



Δηλαδή, για να καταλάβω, άμα σου χάριζαν 11 me Geithain και 4 σαμπ και ένα Trinnov, θα'λεγες "όχι ευχαριστώ δε θέλω, θα κρατήσω μόνο 2 ηχεία, είμαι οπαδός του δικαναλου φορμά, για το βινύλιο ρε γαμωτο..." κι ένα δάκρυ συγκίνησης θα'τρεχε από τα μπλε σου τα ματάκια τα ναζιαρικα στο μαγουλακι σου το ροδαλό;
Θα τα έπαιρνε και θα πουλούσε τα 9 :p
Μια χαρά δηλαδή!!!!
 



Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
μρε dimi για πες εσυ που εισαι καλος ανθρωπος κανει για το rew η emoy 0404
Αφού χρησιμοποιείς τη κάρτα ως dac, δεν έχεις πρόβλημα. Η κάρτα ( ή το dac ) καλείται να παίξει τους δοκιμαστικούς ήχους. Το πρόβλημα το έχεις με το μικρόφωνο. Χρειάζεσαι καλιμπραρισμένο, omni directional και usb, άρα η επικρατέστερη επιλογή είναι το umik-1.
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
μρε dimi για πες εσυ που εισαι καλος ανθρωπος κανει για το rew η emoy 0404
Κύριε Χρήστο, σου είχα πει εγώ ότι είναι δικάναλη και δεν κάνει για να βάλεις τα subs σε ξεχωριστές εξόδους.
Αλλά για να βάλεις ένα μικρόφωνο πάνω και να μετρήσεις, κάνει.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Κύριε Χρήστο, σου είχα πει εγώ ότι είναι δικάναλη και δεν κάνει για να βάλεις τα subs σε ξεχωριστές εξόδους.
Αλλά για να βάλεις ένα μικρόφωνο πάνω και να μετρήσεις, κάνει.
A, είναι και αυτό των subs. Σόριιι, αυτό το ξέχασα!
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
μα για να μετρησω πετρο θελω μονο
Μονο το μεγαλο αυτι θα την εχει μετρημενη, εμεις οι καψερες οι δικαναλες δεν θα τη μετρησουμε;
 
Last edited:




wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Χρήστο μέτρα με ότι έχεις, μια ιδέα θα την πάρεις, αν έχεις σοβαρά προβλήματα θα φανούν και με μη καλιμπραρισμένο μικρόφωνο.
Βάλε όποιο καλύτερο μικρόφωνο έχεις και μέτρα, αν μη τι άλλο θα μάθεις 5 πράγματα για το REW με τη διαδικασία.

(Μέτρησα και γω με ένα μεγάλου διαφράγματος πριν παρώ το Umik... τα προβλήματα φάνηκαν ακόμα και έτσι... μετά με το Umik απλά είχα πιο ακριβής μέτρηση)
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Δηλαδή, για να καταλάβω, άμα σου χάριζαν 11 me Geithain και 4 σαμπ και ένα Trinnov, θα'λεγες "όχι ευχαριστώ δε θέλω, θα κρατήσω μόνο 2 ηχεία, είμαι οπαδός του δικαναλου φορμά, για το βινύλιο ρε γαμωτο..." κι ένα δάκρυ συγκίνησης θα'τρεχε από τα μπλε σου τα ματάκια τα ναζιαρικα στο μαγουλακι σου το ροδαλό;
Αχ πώς τσιμπάτε κουφαλίτσες!! :tongue:
 


Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Μέτρα, αλλά να ξέρεις ότι θα έχεις κάποιες απρόβλεπτες αποκλίσεις λόγω του μικροφώνου, που δεν έχεις το αρχείο καλιμπραρίσματος.
Αυτό που λες εξαρτάται από το πόσο σωστό είναι το μικρόφωνο από "μαμά". Για παράδειγμα κοίταξα το καλιμπρέισιον φάιλ του umik μου και η διόρθωση από 20-1000hz είναι 0.1-0.2db. Σοβαρές αποκλίσεις της τάξης του 1db αρχίζουν από τα 6Khz και πάνω. Δηλαδή και χωρίς να φορτώσεις το cal.txt πάλι καλές μερτήσεις θα πάρεις, δε θα είναι εκεί η διαφορά.
 








Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.153
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top