Ενεργά Ηχεία

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.058
Βλέποντας το συγκεκριμένο βιντεάκι, απλά επαληθεύει κανείς το πόσα μαζεμένα σφάλματα μπορεί κάποιος να κάνει ξοδεύοντας κι ένα σκασμό λεφτά από πάνω!
1) σε πολυκάναλη διάταξη όλοι οι τοίχοι αλλά και τα εντοιχισμένα ηχεία είναι παράλληλα μεταξύ τους!!
2)το κεντρικο ηχείο αλλά και η καλωδίωση του, θα βγάζουν πολύ ζεστό ήχο όταν λειτουργεί το τζάκι!
3) τα L & R κοιτάνε στο γάμο του καραγκιόζη!
4)όλα αυτά τα έχει κάνει επαγγελματίας και είναι μάλιστα και τόσο περύφανος που το γύρισε και σε βιντεάκι!
κι επειδή εγώ..κατά το @daharis666 δε γνωρίζω πέραν των λαδερών,
να θυμηθούμε τι ανάρτησε ο ίδιος , αλλά κι ο @costas EAR νωρίτερα:
εσύ τα λες αυτά που έχεις κρεμάσει κεντρικό πιο μακρυά από τα L-R?

λίβινγκ ρουμ είναι αυτό Λέανδρε....

ο επαγγελματίας έκανε το καλύτερο που μπορούσε σύμφωνα με τα γούστα του ιδιοκτήτη και το ντιζαιν του σαλονιού
είναι μουλτιχώρος.....όχι μπατ κειβ

δηλαδή αν είχε ηχεία σε βάσεις με τα καλώδια των 2000 ευρώ να τρέχουν στο πάτωμα θα ήταν καλύτερος επαγγελματίας?

και να σου το πω και στην γλώσσα σου....
το άκουσες και έχεις άποψη? :laugh:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Καθολου fake δεν ειναι.

Θα το δεχτω αν πεις πως ΕΣΥ δεν εχεις ακουσει ακομα σωστα στημενο δικαναλο. 8-)

Fake ομως ειναι να ακους τα οργανα απο διαφορετικο σημειο απο οτι ηχογραφηθηκαν στη σκηνη-αυτο το φαινομενο ειναι πολυ της μοδας τωρα τελευταια απο οτι διαβαζω και δεν μου ακουγεται θετικο.
maxresdefault.jpg

Panning το λένε το ρημάδι.
Panning
Και είναι κουμπί, ρύθμιση στο mastering.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.058
View attachment 154172
Panning το λένε το ρημάδι.
Panning
Και είναι κουμπί, ρύθμιση στο mastering.
εξήγησε το...γιατί ο Λέανδρος θα ανοίξει συζήτηση για το πανάρισμα :laugh:
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
Για το βαθος της εικονας δεν παιζει ρολο η αποσταση των ηχειων απο τους πισω τοιχους ουτε το ισοπλευρο τριγωνο.Το ποσο θα το ακουσεις σωστα εχει να κανει με την αποφυγη των πρωιμων ανακλασεων ωστε να ακους το σημα ακεραιο και λεπτομερες,οπως ακριβως γραφτηκε.

Δηλαδη,μπορεις να εχεις τα ηχεια σου κολλητα πισω αλλα να ειναι ο χωρος φροντισμενος ωστε οι ανακλασεις που ερχονται στο αυτι σου να ειναι τουλαχιστον 15db κατω,ωστε να μην αλλοιωνεται το αρχικο σημα!

Και προυποθεση βεβαια να υπαρχει στην ηχογραφηση...
ενδιαφερον

δηλαδη παει περιπατο και η προυποθεση για την στενη μπαφλα , για τον εντοιχισμο και για αλλα ωραια που ακουμε απο δω και απο κει...

αρα τελικα η μεγαλη εικονα με 3 διαστασεις ειναι απλα το να εχεις φροντισει τις ανακλασεις σου απο ταβανι και τοιχους

εγω θα ελεγα οτι αυτοαναιρεις καποια σχολια σου , εσυ θα απαντησεις οτι δεν καταλαβα καλα και η ζωη συνεχιζεται.

λοιπον τελικα το επομενο ενεργο μου να το εντοιχισω η οχι ;
4 μετρα τοιχο εχω σε δωματιο συμμετρικων οριων στα πρωτα 2.78 μετρα και θεση ακροασης στα 3-3.2μ , μεγεθος που θα προκυψει απο εφαρμογη απλης γεωμετριας αφου τοποθετηθουν οι μπαφλες στις γωνιες (πρακτικα αποσταση κεντρων περι τα 3-3.2 μετρα , 0.4-0.5 απο πισω οριο , δηλαδη 2.6μ + 0.5 απο τοιχο = 3.1μ απο μπροστινο οριο)

διαλεχτε
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
ενδιαφερον

δηλαδη παει περιπατο και η προυποθεση για την στενη μπαφλα , για τον εντοιχισμο και για αλλα ωραια που ακουμε απο δω και απο κει...

αρα τελικα η μεγαλη εικονα με 3 διαστασεις ειναι απλα το να εχεις φροντισει τις ανακλασεις σου απο ταβανι και τοιχους

εγω θα ελεγα οτι αυτοαναιρεις καποια σχολια σου , εσυ θα απαντησεις οτι δεν καταλαβα καλα και η ζωη συνεχιζεται.

λοιπον τελικα το επομενο ενεργο μου να το εντοιχισω η οχι ;
4 μετρα τοιχο εχω σε δωματιο συμμετρικων οριων στα πρωτα 2.78 μετρα και θεση ακροασης στα 3-3.2μ , μεγεθος που θα προκυψει απο εφαρμογη απλης γεωμετριας αφου τοποθετηθουν οι μπαφλες στις γωνιες (πρακτικα αποσταση κεντρων περι τα 3-3.2 μετρα , 0.4-0.5 απο πισω οριο , δηλαδη 2.6μ + 0.5 απο τοιχο = 3.1μ απο μπροστινο οριο)

διαλεχτε
Pan-krok,τι σχεση εχει η κατασκευη του ηχειου με την τοποθετηση στον χωρο;
 



leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Μα φυσικά Λέανδρε εσύ ξέρεις καλύτερα.
View attachment 154170
View attachment 154171

Άλλη μια
View attachment 154169
Όχι εγώ@alexis μου!!..
Πάλι μπερδεύτηκες!!
Ο @daharis666 που τα είδε από τη genelec τα λέει...:wink:
Κι ο κωστααυτιας συμφωνεί!!:wink:
Δικά τους είναι τα λόγια @alexis , εγώ δε ξέρω όπως λέει ο @daharis666... επομένως αντεγραψα τα δικά τους και στα έδειξα!!
Τι???
Ούτε αυτοί ξέρουν???:whistling::whistling:

Εγώ είπαμε άλλωστε... συνταγές για λαδερα ξέρω! :smile: :smile:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.058
Όχι εγώ@alexis μου!!..
Πάλι μπερδεύτηκες!!
Ο @daharis666 που τα είδε από τη genelec τα λέει...:wink:
Κι ο κωστααυτιας συμφωνεί!!:wink:
Δικά τους είναι τα λόγια @alexis , εγώ δε ξέρω όπως λέει ο @daharis666... επομένως αντεγραψα τα δικά τους και στα έδειξα!!
Τι???
Ούτε αυτοί ξέρουν???

Εγώ είπαμε άλλωστε... συνταγές για λαδερα ξέρω! :smile: :smile:
Α ρε Λέανδρε.....μπουρδίζεις και δεν θέλεις να καταλάβεις μου φαίνεται
ή μάλλον δεν σε συμφέρει να δείξεις ότι κατάλαβες;)
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Α ρε Λέανδρε.....μπουρδίζεις και δεν θέλεις να καταλάβεις μου φαίνεται
ή μάλλον δεν σε συμφέρει να δείξεις ότι κατάλαβες;)
... πάντως και με κολιό τρώγεται, αλλά πρέπει να είσαι πιο γκουρμεδιαρης! :smile:
 



wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
View attachment 154172
Panning το λένε το ρημάδι.
Panning
Και είναι κουμπί, ρύθμιση στο mastering.
:p
Αυτό το κυνήγι της αληθοφάνειας του γεγονότος που ποτέ δε συνέβη αλλά το έπλασε ο μάστορας στην κονσόλα έχει πολύ πλάκα.... άλλοι το ψάχνουν με δικάναλο, άλλοι με πολυκάναλο.... όποιος έχει μιξάρει μπάντα σε κονσόλα (ή έχει έστω δει ή καταλάβει...) απλά γελά...
(εντάξει δεν είναι όλες οι ηχογραφήσεις έτσι... αλλά η συντριπτική πλειοψηφεία...)
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.463
Διαβασες Τουλ για να γνωριζεις;Και αν ναι,γιατι Τουλ και οχι καποιον αλλον; :)


Εκτος αν η ερωτηση ειναι σοβαρη,να απαντησω αναλογα.
Σοβαρά ρώτησα, και τέλος πάντων, αν δεν έχει σχέση με το χώρο, με τί έχει σχέση η κατασκευή του ηχείου;
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Σοβαρά ρώτησα, και τέλος πάντων, αν δεν έχει σχέση με το χώρο, με τί έχει σχέση η κατασκευή του ηχείου;
Ειναι πολυ απλο.Για να εκμεταλευτεις στο επακρο το ηχειο που εχεις,πρεπει ο χωρος να ειναι οσο το δυνατον καλυτερα φροντισμενος,ο,τι τυπο ηχειου και να εχεις.
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
το οποιο ειναι μια πολυ καλη λογικη προσεγγιση οταν το ηχειο ειναι δεδομενο και χωρος το ακολουθει η οταν οι διαθεσιμες επιλογες για ηχεια ειναι συγκεκριμενες οποτε πρεπει να στηθει με οποια μεσα διαθεσιμα.

βεβαια η πιο λογικη προσεγγιση ειναι η αναποδη, με δεδομενο τον χωρο να διαλεξεις ηχειο και ακομα καλυτερα να "κατασκευασεις"

το "κατασκευασεις" μεχρι πριν λιγα χρονια απαιτουσε σοβαρες γνωσεις ηλεκτρονικων/μαθηματικων για να υλοποιησεις ενα στοιχειωδως σωστο δικτυο διαχωρισμου , ωρες δοκιμων και μετρησεων γιατι τα λογισμικα εξομοιωσης δεν ειχαν αντιστοιχη επιτυχια και φυσικα καλες τεχνικες γνωσεις για να κατασκευασεις μια καμπινα της προκοπης.

σημερα υπαρχουν πολυ φθηνες λυσεις για ενεργο διαχωρισμο , για baffle step correction κλπ και ουσιαστικα το κομματι του κυκλωματως διαχωρισμου υλοποιειται με εξαιρετικη επιτυχια σε μια μερα (κυριολεκτικα)
συνεπως μπορουμε να το παιζουμε μαγκες με πενιχρο εργαστηριακο εξοπλισμο (λαπτοπ, μικροφωνο , καρτα ηχου) και προσβαση σε ανοικτο χωρο για μετρησεις (ταρατσα ).

Ετσι λοιπον ενας diyer με την δικη μου φτωχη εμπειρια μπορει πλεον να φτιαξει ηχειο που να ταιριαζει με τις απαιτησεις του χωρου του και της αποστασης ακροασης
(οτι καναμε δηλαδη στο caraudio εδω και 20+ χρονια)
λογικο ειναι λοιπον να εχει αμεση σχεση ο χωρος με την σχεδιαση και φυσικα με την τοποθετηση.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.463
Ειναι πολυ απλο.Για να εκμεταλευτεις στο επακρο το ηχειο που εχεις,πρεπει ο χωρος να ειναι οσο το δυνατον καλυτερα φροντισμενος,ο,τι τυπο ηχειου και να εχεις.
Αυτό είναι υπεκφυγή, όχι απάντηση...
 


Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Σοβαρά ρώτησα, και τέλος πάντων, αν δεν έχει σχέση με το χώρο, με τί έχει σχέση η κατασκευή του ηχείου;
Χμ,βλεπω οτι αργοτερα αλλαξες την απαντηση σου...

Δεν καταλαβαινω τι εννοεις για να απαντησω καταλληλως.Μαλλον δεν το διατυπωνεις σωστα.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
:p
Αυτό το κυνήγι της αληθοφάνειας του γεγονότος που ποτέ δε συνέβη αλλά το έπλασε ο μάστορας στην κονσόλα έχει πολύ πλάκα.... άλλοι το ψάχνουν με δικάναλο, άλλοι με πολυκάναλο.... όποιος έχει μιξάρει μπάντα σε κονσόλα (ή έχει έστω δει ή καταλάβει...) απλά γελά...
(εντάξει δεν είναι όλες οι ηχογραφήσεις έτσι... αλλά η συντριπτική πλειοψηφεία...)
Τα ξέρω.
Τα ξέρεις.
Τα λέμε.
Το χαβά, της γνωστής.....

:lolsign:

Πάμε τώρα μερικά pan tips στα γρήγορα που βρήκα
Screenshot_20200217_164910.jpg
Screenshot_20200217_164854.jpg
Screenshot_20200217_164839.jpg
Screenshot_20200217_164740.jpg
Screenshot_20200217_164600.jpg

Screenshot_20200217_164642.jpg
Screenshot_20200217_165003.jpg
Screenshot_20200217_164949.jpg
Screenshot_20200217_165018.jpg


Και ένα βάθος :biggrin:
Screenshot_20200217_164712.jpg
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.216
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top