Ενεργά Ηχεία

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
Χμ,βλεπω οτι αργοτερα αλλαξες την απαντηση σου...

Δεν καταλαβαινω τι εννοεις για να απαντησω καταλληλως.Μαλλον δεν το διατυπωνεις σωστα.
Διόρθωσέ με. Διατύπωσε σωστά την ερώτησή μου, κι απάντησέ τη....
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.136
Reaction score
26.695
Δεν έχει; Αν όχι, γιατί;
Αυτό είναι υπεκφυγή, όχι απάντηση...
Μπάστα ημίθεε, μην αρχίσει κι ο Γιάνννης να γράφει για λαδερά :o :o :o
ή περίμενε τη σαρακοστή τουλάχιστον
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Αντε και ένα bonus.

Τη πειράζουμε και που για να πάρουμε αυτό που θέλουμε.
Target Curve δηλαδή.
Screenshot_20200217_164806.jpg


Η ρημάδα όμως δεν φτιάχνει αν δεν έχεις κάνει calibration και αν δεν έχεις (όσο γίνεται) flat frequency response.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
εσύ τα λες αυτά που έχεις κρεμάσει κεντρικό πιο μακρυά από τα L-R?

λίβινγκ ρουμ είναι αυτό Λέανδρε....

ο επαγγελματίας έκανε το καλύτερο που μπορούσε σύμφωνα με τα γούστα του ιδιοκτήτη και το ντιζαιν του σαλονιού
είναι μουλτιχώρος.....όχι μπατ κειβ

δηλαδή αν είχε ηχεία σε βάσεις με τα καλώδια των 2000 ευρώ να τρέχουν στο πάτωμα θα ήταν καλύτερος επαγγελματίας?

και να σου το πω και στην γλώσσα σου....
το άκουσες και έχεις άποψη? :laugh:
Τουλάχιστον εγώ δε πλήρωσα "επαγγελματία" για να να μου ψήσει το κεντρικό ηχείο με το τζάκι, ούτε φυσικά ξοδεψα παραπάνω από το ένα δέκατο των χρημάτων που έδωσε για να μην έχει σωστά στημένα να L&R χώρις έστω λίγο toe-in.
Τώρα έχεις ένα δίκιο μιας κι εγώ δε τα άκουσα όπως κανονικά θα έπρεπε, όμως ας πούμε ότι δέχομαι τη δική σου θέση για τη τοποθέτηση όπως την αναρτησες στο προηγούμενο ποστ με τις οδηγίες της genelec!!
Σίγουρα πάντως αν είχε ελεύθερα ηχεία θα έπαιζε καλύτερα μιας κι όπως λες και έχω επανηλλημενα πει, δεν είναι στούντιο αλλά σαλόνι.
Είναι πολύ ευκολότερο να φτιάξεις τον ήχο όταν μπορείς να παίξεις και με τη τοποθέτηση των ηχείων στο χώρο.
Είπαμε, εγώ δε ξέρω...κι έχω και.., inappropriate behaviour!
 
Last edited:

I

iason

Guest
δεν είχα απαιτήσεις, αλλά ήταν τόσο απογοητευτικό το αποτέλεσμα
που παρ΄ όλο που είχα τρέξει καλώδια στους τοιχους τελικά τα κατέβασα κάτω.

(μαζί με τα ηχεία στις εσοχές μπηκαν βιβλία και κάτι... τσίπουρα, αλλά.... ΔΕΝ). :p:p :roflmao:
.
Κρασί δοκίμασες???:sneaky::sneaky:
άρα με αυτή τη λογική δεν πρέπει να ασχολούμαστε με καμία είδους καινοτομία σουπερκαρς γιατί δεν πρόκειται κανένας να το κυκλοφορήσει...


Υ.Γ. για τις συχνότητες του βάθους θα μου πεις?
Αμάν ρε daharis666 με τις Συχνότητες του βάθους, φαγωθηκες......
Αφού έβαλε συνταγή για φασολάδα, Ε άστο να πάει στο διάολο. :sneaky:
 
Last edited by a moderator:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.062
Τουλάχιστον εγώ δε πλήρωσα "επαγγελματία" για να να μου ψήσει το κεντρικό ηχείο με το τζάκι, ούτε φυσικά ξοδεψα παραπάνω από το ένα δέκατο των χρημάτων που έδωσε για να μην έχει σωστά στημένα να L&R χώρις έστω λίγο toe-in.
Τώρα έχεις ένα δίκιο μιας κι εγώ δε τα άκουσα όπως κανονικά θα έπρεπε, όμως ας πούμε ότι δέχομαι τη δική σου θέση για τη τοποθέτηση όπως την αναρτησες στο προηγούμενο ποστ με τις οδηγίες της genelec!!
Σίγουρα πάντως αν είχε ελεύθερα ηχεία θα έπαιζε καλύτερα μιας κι όπως λες και έχω επανηλλημενα πει, δεν είναι στούντιο αλλά σαλόνι.
Είναι πολύ ευκολότερο να φτιάξεις τον ήχο όταν μπορείς να παίξεις και με τη τοποθέτηση των ηχείων στο χώρο.
συμβιβασμός λέγεται αυτό που είδες....όπως αυτό που κάνεις και εσύ και πάρα πολλοί στον χώρο μας

το toe in στα L-R όταν πρόκειται αποκλειστικά για ταινίες όπως είδαμε στο βίντεο που αναφέρεσαι είναι κάτι που μπορούμε να κάνουμε τα στραβά μάτια...

αυτό θα το ήξερες αν ήσουν έστω και 10% σωστός πολυκάναλος...

προσωπικά σε δύσκολο χώρο πιο πολύ σημασία θα έδινα στα surround να είναι σωστά τοποθετημένα και να δημιουργούν είδωλο με το κεντρικό παρά με τα LR γιατί υπάρχει ένα κεντρικό που πατσίζει την απώλεια της μπροστινής πληροφορίας
σίγουρα θα χάνει σε μουσική όμως...εκεί γίνεται αντιληπτό το παραμικρό

το ότι εδωσε έναν μπούσουλα η genelec για στουντιακή τοποθέτηση ηχείων...δεν σημαίνει ότι όλοι πρέπει να το κάνουν έτσι...υπάρχουν άπειρα σχέδια με κατευθύνσεις σε εντοιχισμούς...
απλά κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις
ή αν όντως μόνο αυτό καταλαβαίνεις ενημερωσε μας για να σου μιλάμε ''ειδικά''

το σίγουρο είναι για σένα.....ο ιδιοκτήτης είχε άλλη άποψη για το σαλόνι του...τα ήθελε κρυμμένα
αλλά έστω ότι τα έβαζε ελεύθερα...γνωρίζεις αν όντως θα μπορούσε να τα τοποθετήσει σωστά με ισοαποστάσεις...ή μπάχαλο όπως τα έχεις εσύ και πολλοί από μας?
μπορεί να τρώει παντόφλα......αυτό το σκέφτηκες?



Είπαμε, εγώ δε ξέρω...κι έχω και.., inappropriate behaviour!
πλέον το έχεις αποδείξει...τουλάχιστον σε τοποθέτηση πολυκάναλου....θέλεις δουλειά
...υπάρχει κανονισμός...και εγώ έχω φάει warning πρόσφατα για αντίστοιχη συμπεριφορά....
γίνε άντρας-πολυκάναλος σωστός
μην συμπεριφέρεσαι σαν κλαψομν.;):laugh::lolsign:
Κρασί δοκίμασες???:sneaky::sneaky:

Αμάν ρε daharis666 με τις Συχνότητες του βάθους, φαγωθηκες......
Αφού έβαλε συνταγή για φασολάδα, Ε άστο να πάει στο διάολο. :sneaky:
δεν έβαλε απλά συνταγή...μας τίναξε και τα μπουριά και τις πιέσεις με τα αλμυρά...:laugh:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Αυτό που δεν θέλουν να καταλάβουν οι σκληροπυρηνικοί δικάναλοι είναι ότι το πολυκάναλο δεν χρειάζεται να είναι αυστηρό. Αυτό δεν συνεπάγεται ότι δεν πρέπει να είναι αν κάποιος το θέλει έτσι για την απόλυτη εμπειρία.
Εγώ δεν έχω εξωτερικό δικάναλο DAC. Όλα περνάνε και φεύγουν από τον Anthem με ότι έχει μέσα. Σήμερα άκουσα Dolby TRUE HD πολυκάναλο remaster των Beatles από το Abbey Road να παίζει από ένα HTPC του 2010 των 600€. Ε αυτό που ζεις δεν υπάρχει. Δεν έχει σημασία αν σου αρέσουν οι Beatles. Ποτέ δεν άκουγα. Αυτό όμως που παίρνω από το multichannel δεν υπάρχει. Θέλεις να το ζήσεις. Και δεν υπάρχει περίπτωση να στο δώσουν 2 ηχεία, ποτέ.
Εχθές είδα Hans Zimmer στην Πράγα.
Άντε γειά. Ούτε δίπλα δεν μπορούν να περάσουν 2 ηχεία. Κρυμμένα πίσω από μια γωνία από ντροπή.
Όσο καλά μηχανήματα να έχει κάποιος σε δικάναλο σύστημα, αυτό που θα πάρει από έναν ΑV με τα ανάλογα ηχεία πλέον δεν συγκρίνεται. Ακόμα και από ένα 5.2, ακόμα και υποδεέστερα να είναι τεχνικά, το feeling που παίρνεις μέσα στην ηχόσφαιρα δεν χτυπιέται με τίποτα.
Όσο γρηγορότερα το καταλάβουν τόσο το καλύτερο για αυτούς.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Αν βαζεις εμενα στην κατηγορια,δεν θα μου αλλαξεις την αποψη χωρις να ακουσω ενα τετοιο συστημα να παιζει και να κρινω ο ιδιος.

Εχω ακουσει λιγα καλα δικαναλα αλλα παιζανε εξαιρετικα.Πολυκαναλα μεχρι τωρα οχι και αυτο θα χρειαστει για να πειστω!Το να μου ερχονται παντως οι ηχοι απο παντου ενω τα οργανα βρισκονται μπροστα,ακουγεται περιεργο.Δυο ηχεια-δυο αυτια...Ως συνηθως δυο και τα μικροφωνα...
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.062
Αν βαζεις εμενα στην κατηγορια,δεν θα μου αλλαξεις την αποψη χωρις να ακουσω ενα τετοιο συστημα να παιζει και να κρινω ο ιδιος.

Εχω ακουσει λιγα καλα δικαναλα αλλα παιζανε εξαιρετικα.Πολυκαναλα μεχρι τωρα οχι και αυτο θα χρειαστει για να πειστω!Το να μου ερχονται παντως οι ηχοι απο παντου ενω τα οργανα βρισκονται μπροστα,ακουγεται περιεργο.Δυο ηχεια-δυο αυτια...Ως συνηθως δυο και τα μικροφωνα...
άρα και οι ταινίες θα έπρεπε να ναι στέρεο έτσι?
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Αν βαζεις εμενα στην κατηγορια,δεν θα μου αλλαξεις την αποψη χωρις να ακουσω ενα τετοιο συστημα να παιζει και να κρινω ο ιδιος.
Δεν προσπαθώ να πίσω κανέναν, δεν με ενδιαφέρει άλλωστε. Έχω ζήσει και τα δύο συστήματα σε σπίτια και Studios και πλέον δεν έχω να σκεφτώ τίποτα.


Το να μου ερχονται παντως οι ηχοι απο παντου ενω τα οργανα βρισκονται μπροστα,ακουγεται περιεργο.Δυο ηχεια-δυο αυτια...Ως συνηθως δυο και τα μικροφωνα...
Αυτό είναι το βασικό σας πρόβλημα. Αν δεν φύγει αυτό ότι και να ακούσεις χρόνο χάνεις.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Πού έχει μόνο δύο μικρόφωνα ρε Γιάννη; Σε ποιες ηχογραφήσεις;
Μιλαω για audiophile ακουστικες ηχογραφησεις.Πολλες απο αυτες γινονται και με το γνωστο διπλο μικροφωνο σε σχημα κεφαλιου.
άρα και οι ταινίες θα έπρεπε να ναι στέρεο έτσι?
Οχι,Μονό!Μια ειναι η οθονη!

:cry: :lolsign:
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.366
Μιλαω για audiophile ακουστικες ηχογραφησεις.Πολλες απο αυτες γινονται και με το γνωστο διπλο μικροφωνο σε σχημα κεφαλιου.
Στις οποίες πόσα όργανα ηχογραφούνται;
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.062
Μιλαω για audiophile ακουστικες ηχογραφησεις.Πολλες απο αυτες γινονται και με το γνωστο διπλο μικροφωνο σε σχημα κεφαλιου.

Οχι,Μονό!Μια ειναι η οθονη!

:cry: :lolsign:
φαντάζομαι ότι το κουδούνι της πόρτας σου...αν δεν βρίσκεται στο σουίτ σποτ των αυτιών σου...αφήνεις τον πακετά απ έξω :lol:
 



Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Δυο ηχεια-δυο αυτια...Ως συνηθως δυο και τα μικροφωνα...
Πάρε τα δύο αυτιά, πάρε και τα δύο ηχεία, πήγαινε στη ταράτσα σου και έλα πες μας ότι ακούς μουσική. Απο τη στιγμή που ακούς ανακλάσεις του ήχου στους τοίχους ( όσο κοντά ή μακριά βρίσκονται απο τα μικρόφωνα ή τα αυτιά σου ), δεν ακούς μόνο απο δύο ηχεία, ακούς απο τον χώρο. Τα ξέρεις αυτά. Επομένως, δεν στέκει αυτό που λες. Αντιθέτως, στέκει η φιλοσοφία του πολυκάναλου που ξεπερνά τον χώρο σου και σε βάζει στον χώρο που έγινε η ηχογράφηση.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Απο τη στιγμή που ακούς ανακλάσεις του ήχου στους τοίχους ( όσο κοντά ή μακριά βρίσκονται απο τα μικρόφωνα ή τα αυτιά σου ), δεν ακούς μόνο απο δύο ηχεία, ακούς απο τον χώρο. Τα ξέρεις αυτά. Επομένως, δεν στέκει αυτό που λες. Αντιθέτως, στέκει η φιλοσοφία του πολυκάναλου που ξεπερνά τον χώρο σου και σε βάζει στον χώρο που έγινε η ηχογράφηση.
Σωστά!!
...κι αντί ν ακούς τις αντανακλάσεις των 2 ηχείων στο χώρο, ακούς τις αντανακλάσεις από 5 ως 11 ηχείων και 1 ως 4 subs στο χώρο και καταλαβαίνεις αμέσως τη φιλοσοφία του πολυκαναλου!!
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Σωστά!!
...κι αντί ν ακούς τις αντανακλάσεις των 2 ηχείων στο χώρο, ακούς τις αντανακλάσεις από 5 ως 11 ηχείων και 1 ως 4 subs στο χώρο και καταλαβαίνεις αμέσως τη φιλοσοφία του πολυκαναλου!!
Ναι αλλά έχεις την άμεση ακτινοβολία όλων αυτών... Η οποία επιδρά σε σημαντικότερο βαθμό απο τις ανακλάσεις του χώρου. Επίσης, τη λειτουργία τους ρυθμίζει ο επεξεργαστής. Τσέκαρε λίγο το τελευταίο νήμα του Μπούτια, δες τα αποτελέσματα των μετρήσεων και θα καταλάβεις. ;)
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.294
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top