Barista Corner





bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.208
Reaction score
41.784
Από συζητήσεις στην εταιρεία είναι ο αγαπημένος των γυναικών.
Μπα!! Έμαθαν και από καλό καφέ?
Για ρώτα για τον Pike place των Starbucks που επίσης μου αρέσει.
Πάντως όσοι έχουν υψηλή ένταση στη γεύση η μηχανή τους βγάζει νεροζουμι, όσοι κυμαίνονται στο 6-9 πιστεύω τα καταφέρνει καλύτερα.
 
Last edited:

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.711
Reaction score
83.407
Μπα!! Έμαθαν και από καλό καφέ?
Για ρώτα για τον Pike place των Starbucks που επίσης μου αρέσει.
Πάντως όσοι έχουν υψηλή ένταση στη γεύση η μηχανή τους βγάζει νεροζουμι, όσοι κυμαίνονται στο 6-9 πιστεύω τα καταφέρνει καλύτερα.
Χρήστο, ακόμα κι αν όλες οι παράμετροι είναι ιδανικές, η κάψουλα έχει τον περιορισμό της ποσότητας καφέ που χωράει.
Με τα ~5 γραμμάρια το αποτέλεσμα θα είναι πάντα λίγο, όσο κι αν βρίσκουν τρόπους να τον "ξεζουμίζουν".
Ο εσπρέσο που πίνω έξω και φτιάχνω σπίτι βγαίνει από 15-20 γραμμάρια Α' ποιότητας καφέ και είναι 50-60 ml.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.208
Reaction score
41.784
Εννοείται αυτό, από 5-7 γραμμάρια καφέ παίρνω 25ml ζουμί, έτσι και τολμήσω να ζητήσω λίγο παραπάνω ξεκινάει να γίνεται νερό.
Μπροστά στη ευκολία δεν βάζω τίποτα άλλο, δεν έχω ξανά ανάψει τη κλασική εσπρεσιέρα.
 



xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.711
Reaction score
83.407
Νέο παιχνίδι.

Η Gaggia Baby έχει κλείσει 11 χρόνια λειτουργίας. Η συντήρηση που της κάνω είναι άψογη αλλά τελευταία άρχισε να "ζητάει". Κάπως σαν τα παλιά αυτοκίνητα. Πάνω που έψαχνα ανταλλακτικά για το service, έπεσα πάνω σε ένα review της Sage Bambino Plus που κυκλοφόρησε πέρσι. Μου έκανε αμέσως κλικ γιατί συγκέντρωνε όλα όσα θέλω σε μία μηχανή σπιτιού.

Κάποιος φανατικός home barista θα με πει ιερόσυλο για τη μετάβαση. Είναι σαν να έχεις Alfa Romeo και μετά να πάρεις BMW. Ποσώς μ' ενδιαφέρει αν αποδειχτεί ότι κάνει σωστά αυτά που θέλω. Και είναι και κούκλα. :)

Για όσους δεν γνωρίζουν, η Sage είναι η Ευρωπαϊκή ονομασία της Breville (Αυστραλία/ΗΠΑ).

1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg


 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.550
Reaction score
37.784
... εμενα μου αρεσει αυτο..
20200219_140309.jpg

γιατι ταιριαζει με το τραγουδι..χιχιχιχι...
-ερωτηση, μου ειπαν οτι υπαρχουν μηχανες εσπρεσο για το σπιτι χωρις καψουλες...οπου βαζεις χυμα καφε..
μπορειτε να μου προτεινετε καποιες ?
ευχαριστω!
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.711
Reaction score
83.407
-ερωτηση, μου ειπαν οτι υπαρχουν μηχανες εσπρεσο για το σπιτι χωρις καψουλες...οπου βαζεις χυμα καφε..
μπορειτε να μου προτεινετε καποιες ?
ευχαριστω!
Οι σοβαρές μηχανές σπιτιού είναι χωρίς κάψουλες. Όμως, δεν θα σου πρότεινα τέτοια περιπέτεια. Θα ξεφύγεις οικονομικά και θα νευριάσεις από τις απαιτήσεις σε διάβασμα, χρόνο και συντήρηση.
Όποτε θες έναν πιο καλό καφέ, πήγαινε σε ένα cafe της προκοπής και απόλαυσέ τον.


______
Έχει κι ωραία μέρα σήμερα!

IMG_20200226_110602.jpg
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.550
Reaction score
37.784
Οκαυ, το επιασα .... καποια σχετικα οικονομικη ? και ας εχει λιγο μπελα.. :)
δεν παω σε καφετεριες απο το γυμνασιο..
αν χρειαστει να προμηθευτω καφε ... καπου εκτως σπιτιου δεν εχω ιδιαιτερη προτιμηση.. αν και δεν βγαινω απο το σπιτι περα απο το ζωολογικο κηπο οπου εχουμε νεσπρεσιερα..
 

Μηνύματα
304
Reaction score
433
Oi delonghi μεχρι 150 ευρω ειναι αρκετα τιμιες σε αυτο που προσφερουν. Εφοσον δε θα εχεις μυλο καφε, προσπαθησε να προμηθευεσαι απο καφεκοπτειο μικρες ποσοσητες για να μη μπαγιατευει γρηγορα και εισαι κοπλε.

Πιστευω θα χεις σιγουρα ανωτερο αποτελεσμα απο καψουλα και απο την πλειοψηφια των συνοικιακων καφε που σερβιρουν πετρελαιο.


Αυτη ειναι εξαιρετικη για τα λεφτα της. Τωρα εχει και κατω απο 100 ευρω αν θες οικονομικοτερες που τηρουμενων των αναλογιων ειναι μια χαρα.

Μεχρι ποσα θες να δωσεις?
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Oi delonghi μεχρι 150 ευρω ειναι αρκετα τιμιες σε αυτο που προσφερουν. Εφοσον δε θα εχεις μυλο καφε, προσπαθησε να προμηθευεσαι απο καφεκοπτειο μικρες ποσοσητες για να μη μπαγιατευει γρηγορα και εισαι κοπλε.

Πιστευω θα χεις σιγουρα ανωτερο αποτελεσμα απο καψουλα και απο την πλειοψηφια των συνοικιακων καφε που σερβιρουν πετρελαιο.


Αυτη ειναι εξαιρετικη για τα λεφτα της. Τωρα εχει και κατω απο 100 ευρω αν θες οικονομικοτερες που τηρουμενων των αναλογιων ειναι μια χαρα.

Μεχρι ποσα θες να δωσεις?
Δύσκολο να πάρεις καλύτερο καφέ από τη Delonghi σε σχέση με τη Nespresso χωρίς μύλο, και με μύλο πάλι λόγω περιορισμών του portafilter, λογικά σαπουνάδα (σα τους νεσπρεσο) θα πίνεις και μάλιστα χωρίς τις ευκολίες της Νεσπρέσο και με πολύ μεγαλύτερο χρόνο ενασχόλησης.
Υπομονή και μια σωστή μηχανή με ένα μύλο είναι η μόνη λύση για decent καφέ στο σπίτι. Αλλιώς ο @xfader το είπε πολύ σωστά, σε ένα ωραίο μαγαζί και απολαμβάνεις 8-)
Οκαυ, το επιασα .... καποια σχετικα οικονομικη ? και ας εχει λιγο μπελα.. :)
δεν παω σε καφετεριες απο το γυμνασιο..
αν χρειαστει να προμηθευτω καφε ... καπου εκτως σπιτιου δεν εχω ιδιαιτερη προτιμηση.. αν και δεν βγαινω απο το σπιτι περα απο το ζωολογικο κηπο οπου εχουμε νεσπρεσιερα..
Ίσως της Sage η Barista Express (500Ε) που τα έχει όλα (μύλο και καφετιέρα) και συμφέρει ? Αλλιώς θες μίνιμουμ 600-700+++
 



xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.711
Reaction score
83.407
Εγώ θα έλεγα ανανέωση. Δεν πιστεύω ότι είναι εξέλιξη, ούτε αναβάθμιση.
Η φιλοσοφία μου πλέον σε όλα τα χόμπι είναι απλή:

Θέλω στο σπίτι μου την πιο εύκολη, σύγχρονη και ανέμελη λύση. Τις πιο "ακραίες" απαιτήσεις μου τις καλύπτω έξω.
Η χαρά μου, στο φαγητό, στον καφέ, στις ταινίες, είναι η ολοκληρωμένη έξοδος. Ωραίος χώρος, επιλογή μαγαζιού-κινηματογράφου, επαγγελματικό σέρβις.

Πίνω δύο καφέδες την ημέρα. Έναν έξω, σε εξειδικευμένο μαγαζί, άλλο κάθε φορά, και έναν σπίτι. Την τεχνική υποδομή των μαγαζιών αυτών δεν μπορώ να την πλησιάσω με λίγες εκατοντάδες ευρώ, ούτε έχω την όρεξη να ασχολούμαι δύο ώρες με προετοιμασίες, κοπές, πειράματα, ζεστάματα, καθαρισμούς, για να πιω ένα σφηνάκι εσπρέσο. Προτιμώ να πληρώνω και να απολαμβάνω το καλύτερο, παρά να χρυσοπληρώνω και να το παίζω ψαγμένος home barista.
Ξέρω όλη τη θεωρία αλλά την εφαρμογή της την αφήνω στους άλλους. Το αποτέλεσμα μόνο με νοιάζει.

Άρα, με μία απλή μηχανή εσπρέσο και ένα μύλο λογικής τιμής, καλύπτω τις σπιτικές μου απαιτήσεις, έχοντας πολύ πιο κοντινό αποτέλεσμα προς το "έξω", παρά προς τις κάψουλες. :)
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.587
Μηνύματα
2.865.027
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top